Натурална закваска за хляб или Хляб с квас - ВТОРА ТЕМА

  • 73 746
  • 741
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 126
Привет Laughing
Галина,за пореден път мерси за търпението да ми обясниш всички тези неща.
Сега да ви кажа какво направих снощи.СЛед като прибрах двете бурканчета квас в хладилник,едната част я отглеждах в кутия и след изсипването и в буркана, реших да добавя в кутията брашно и вода и да използвам останалото по стените на кутията от кваса да видя ще се получи ли нещо.Вечерта (след около 3 ч някъде) видях че сместта се е увеличила двойно,сипах я в машината,добавих още каквото трябва и оставих да меси.Към 5ч сутринта имах готово втасало тесто(че може и превтасало да беше).Пуснах печене,хляба отново стана идеален.Сигурна съм че ако беше през деня нямаше да го оставя толкова часове.
Та тук мисълта ми е, че с има няма две лъжички квас се получи перфектен хляб.

Ще се вслушам в съветите ви и ще си оставя малко от кваса както сте казали.Много ми помогнахте Hug

# 136
  • София
  • Мнения: 1 365
Никой не обърна внимание на моето питане Sad Като ви чета обаче започвам да си мисля, че съм сложила много квас и това е причината за киселия вкус  newsm78 или......

# 137
  • София
  • Мнения: 7 892
Никой не обърна внимание на моето питане Sad Като ви чета обаче започвам да си мисля, че съм сложила много квас и това е причината за киселия вкус  newsm78 или......

Само съм чел, че някои закваски придават по-кисел вкус на хляба и затова се добавя малко повече захар за инвентиране. Ама при мен не съм имал такъв случай и не знам за кои закваски става дума.  Май имам спомен, че това става когато закваската мирише силно на прокиснала боза с нюанси на ацетон.

# 138
  • София
  • Мнения: 1 365
дядо хаджия, благодаря за отговора. Квастта я купих от пекарна и там хляба няма такъв вкус. Като имам път натам ще попитам. Подобен на моя хляб съм яла преди години в Москва  Laughing

# 139
  • Мнения: 11 818
mami21, и при мен пъривият хляб с квас, купен от "Слънце и луна" стана леко кисел, но вече всеки следващ си беше идеален (отделих си 50 мл. от първия и т.н.). Не слагам захар и не е от това, захранвам с различни видове брашна, без бяло. Всеки път си отделям квас в чисто бурканче.

# 140
  • Мнения: 2 126
Днес извадих единия буркан квас от хладилника сипах го в едно пластамсово съдче.Подхраних с бяло брашно и той си бухна.Оделих една купичка и дадох на майка ми.С другото замесих тесто в което сложих едно яйце и малко прясно мляко.Отделих си около 100гр квас в чист буркан и го прибрах в хладилника. Тестото ми се получи много добре(не забелязах да втаса за по дълго отколкото тесто с мая).И с него сътворих нещо като тутманик и едни розички със салам:
Скрит текст:

# 141
  • Мнения: 307
Днес сложих тесто за хляб, ама моя мъж сега каза, че искал пица. Сложих почти втасалото тесто в хладилника. Дали ще му стане нещо и дали ще е кисела пицата?

Иначе кисело се получава (поне при мен) като сложа по-малко квас и чакам повече да втаса.
Сега слагам повече квас и втасва за 3-4 часа. А преди слагах 2-3 ч.л. квас и втасваше за 12 часа, но пък киселееше.

# 142
  • Мнения: 51
За втори път срещам рецепта с 3 - 4 лъжици квас. Дали да не обсъдим още един път количеството квас, което слагате.

 

Комшу  Hug , знаем че 4сл квас са близо 1/4чч, затова няма накъде ще втаса, само че ще е малко за по дълго време, но за което пък хляба ще е по вкусен спрямо бързо втасалия


отличен хляб, браво      Naughty


 Hug

# 143
  • Мнения: 16
Благодаря   Simple Smile

# 144
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Мисля отново да опитам да направя квас, преди няколко месеца опитах без успех. Дано този път не прокисне!

# 145
  • София
  • Мнения: 49
От един магазин на женския пазар си взех нещо, на което пишеш мая от нахутено брашно. Според упътването едва ли не можела да се използва на принципа на сухата мая. Много обичам да меся, но ми се иска да избегна стандартната мая, която не е хубава, за отглеждане на квас все не съм достатъчно постоянна. Така че днес ще си направя експеримент с една любима рецепта за хляб - като в нея заменя пълнозърнестото брашно с ръжено и сухата мая с тази нахутената. Ако има успех, ще е малка революция за мен  Grinning

# 146
  • София
  • Мнения: 7 892
От един магазин на женския пазар си взех нещо, на което пишеш мая от нахутено брашно. Според упътването едва ли не можела да се използва на принципа на сухата мая. Много обичам да меся, но ми се иска да избегна стандартната мая, която не е хубава, за отглеждане на квас все не съм достатъчно постоянна. Така че днес ще си направя експеримент с една любима рецепта за хляб - като в нея заменя пълнозърнестото брашно с ръжено и сухата мая с тази нахутената. Ако има успех, ще е малка революция за мен  Grinning

Ще чакаме резултатите. Апропо помириши първо маята и сподели с нас впечатленията от аромата й.

# 147
  • Мнения: 307
Ох правя един експеримент, ама дано да стане.

Втасалото тесто с квас го офоримих на питки и го сложих в тенджерата под налягане да се готви на пара, а във водата отдолу сложих малко канела.

После ще споделя опит и ако стане прилично ще постна снимки Simple Smile

# 148
  • Мнения: 76
Здравейте !
Нужен ми е спешен съвет.
Преди ден и половина реших да пробвам да направя закваска за хляб.
Направих всичко както е описано тук,захраних веднъж и тази сутрин
тестото /кваса/излезе от буркана.
Как мислите ,дали е готова закваската да се пробвам да правя хляб?

# 149
  • Мнения: 307
Ох голяма грешка с готвенето на пара. Изхвърлих едни глетави глупости и сумати и време търках тенджера и представка за пара.

Общи условия

Активация на акаунт