Натурална закваска за хляб или Хляб с квас - ВТОРА ТЕМА

  • 73 883
  • 741
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 35
Здравейте. Извинявайте, че така нахълтвам. Не съм писала досега, но за сметка на това се опитвам да изчета цялата тема дотук, тъй като приготвянето на домашен хляб с квас ме вълнува и мен. Миналата седмица реших пак да пробвам да си направя квас вкъщи. (Преди време имах и друг опит, който завърши абсолютно неуспешно). Този път по някакъв усет взех ръжено брашно, забърках, храних... и взе, че стана. Междувременно чета темата, чета, чета... Вчера замесих първия си хляб, стана добре, но е леко кисел. На какво би могло да се дължи това според вас? Ето накратко как процедирах: квасът ми е с ръжено брашно, използвах около 2/3 чаша, 1 чаша вода и 500 гр бяло брашно. Замесих го вчера вечерта, престоя цяла нощ. Днес преди обяд го премесих, добавих 1 ч.л. сол, 1 с.л. захар, 2 с.л. олио и още брашно (не премерих колко, защото вадих от плика докато спря да лепне и стана по-твърдичко тесто). Сложих го в тавата за печене и го оставих да втасва - някъде 4 часа, за които утрои обемът си.
Извинявам се за лаишките въпроси, начинаеща съм в месенето, но много ми харесва и бих искала да се науча. (Не само да спазвам рецептите, но и да знам причинноследствените връзки за случването на едно или друго нещо).
Благодаря на всички за хубавата тема. Вдъхнахте ми кураж да пробвам, докато започне всеки път да се получава Simple Smile

Ето ми го хлебчето

# 691
  • Мнения: 1 352
Нормално е да киселее. Някои казват, че след време престава да има кисел вкус , но аз дотам не съм стигала. Моя квас е вече на месец и си става кисел хляб с него. Днес пак ще меся, но честно казано ми омръзна да ям кисел хляб, а и децата не го харесват.

# 692
  • София
  • Мнения: 7 980
По принцип киселия вкус е детската болест на кваса. Когато той „поостарее“ този вкус изчезва постепенно (но не всякога напълно).

# 693
  • Мнения: 660
Освен да е "по-стар" кваса, аз съм забелязала, че когато съм го захранила скоро преди замесването и точно си е шупнал хубаво ми се получава най-вкусен хляб. Може да е добре и да се наблюдава тестото да не превтасва, а след като е удвоило обема си се изпече - така си довтасва в процеса на изпичане и изобщо не е кисел хляба. Peace

Моите деца пък обратно - толкова са свикнали с квасените питки и хляб, че ако се случи да вземем купен хляб не искат да го ядат. Simple Smile По изключение хапват домашни печива с мая, но определено предпочитат квасените такива.

# 694
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 788
Искам да попитам как е  най-добре да се съхранява кваса.В хладилника не ми се получи.Бях чела нещо за сушене.Ако може да ми кажете как  точно... благодаря. Simple Smile

# 695
  • София
  • Мнения: 7 980
ВНИМАНИЕ !!!

Предстои откриване на нова част на темата и си мисля, че няма да е лошо да дадем там линкове към основните моменти. Моля за помощ прегледайте до сега темата и ми дайте линкове за да ги поставя в началната тема.

# 696
  • Мнения: 35
Благодаря на всички. Ще продължа опитите и след като вече ви открих, ще споделям. Моят мъж между другото вчера каза, че леко му киселее, но сутринта каза, че предлага да изхвърля маята от хладилника  Laughing

# 697
  • Мнения: 307
Aaaa това ми е била грешката захар на кристали. Когато ми стана добре захарта беше разтворена добре в яйцата Simple Smile

А за киселото в началото слагах твърде много квас и за това киселееше. После започнах да слагам по-малко квас и да добавям и 1 ч л мед към продуктите за тестото и вече не киселееше Simple Smile

# 698
  • Мнения: 1 352
Аз пак да се похваля - хляба, който изпекох вчера сутринта, днес е все така мек, чак не мога да повярвам. Започвам да му хвашам цаката, сега остава да се махне киселия вкус и ще бъде перфектно!

# 699
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 763
Здравейте и от мен. От доста време ви чета и преди седмица си сложих квас с бяло брашно / за опит/ и цяла седмица нищичко почти и днес като "полудя" този квас , бях безкрайно доволна, ама има доста и сложих да се суши. В тази връзка се чудя дали може да се сложи във фурната на 30-40 градуса с вентилатор, за да се изсуши  по-бързо.

първия ми бял хляб с квас


и първия пълнозърнест с квас

Последна редакция: нд, 04 май 2014, 19:01 от Бобулина

# 700
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Solar Wind, раничко е още,но.....като нямаш търпение-пробвай.Аз подхранвах 10 дни и тогава започнах.Кваса ми е на 5 месеца вече.Колкото е по-стар кваса,толкова е по-силен и става по-вкусен хляб.Ако пробваш-сподели.Ако не-захранвай,на всеки следващ ден вземай 3-4 с.л. от кваса/другото аз го хвърлях/,захранвай със 100 мл вода/около25 градуса/ и 100 грама брашно и  когато ще месиш хляб си прибери 3-4 с.л квас в хладилника.Когато пак ще месиш извади от хладилника,изчакай 1 час да се темперира,захрани,изчакай да шупне,отдели си 4-те с.л. за хладилника и меси.Ох,разбра ли ме.....
Благодаря!  bouquet
Оказа се права, кваса не става за ползване, поне не все още. Ще си изчакам чинно и дано се получи!
Вчера изпекох първият си успешен хляб с квас  Sunglasses . Много съм доволна .
Благодарности на всички, пишещи тук и даващи съвети - много ми помогнахте!   bouquet
lidi51, специални благодарности, защото ако не беше ме посъветвала да съм търпелива пак нищо нямаше да ми се получи!  Hug  bouquet

# 701
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Да се похваля и аз. След като успешно изпуснах за пореден път кваса, си отгледах нов. Този път експериментирах. Захранвах по малко, два пъти на ден (използвах малка ракиена чаша) . Кваса го правя с грахам. Хляба го замесих с бяло брашно, стана супер.

# 702
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 788
Не знам тук ли е мястото да попитам, но моля ако някой има опит да сподели!
От известно време се опитвам да направя хляб от лимец с квас.
500гр брашно от лимец
100гр ръжено бр
около 150 гр квас.
Втасва добре, проблема е там ,че тестото лепне страшно много,не може да се меси.Колкото повече брашно толкова по-зле.Мисля ,че нещо бъркам.Доколкото знам лимеца има мн малко глутен и не би следвало да е така

# 703
  • София
  • Мнения: 7 980
Не знам тук ли е мястото да попитам, но моля ако някой има опит да сподели!
От известно време се опитвам да направя хляб от лимец с квас.
500гр брашно от лимец
100гр ръжено бр
около 150 гр квас.
Втасва добре, проблема е там ,че тестото лепне страшно много,не може да се меси.Колкото повече брашно толкова по-зле.Мисля ,че нещо бъркам.Доколкото знам лимеца има мн малко глутен и не би следвало да е така

Ами явно пък има много нишесте. Според мен иди в темата за питките или тази за хлебопекарната.

# 704
  • Sofia
  • Мнения: 26 660
купих си някаква суха нахутена квас за хлебопекарни,ползвали ли сте я

Общи условия

Активация на акаунт