Българин / българка

  • 11 043
  • 213
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 093
и аз мисля че щом се отнася за директорката борбата ще е трудна. Разбира се винаги има вариант да си тьрсиш правата, но не винаги си заслужава. Стотици хора си сменят работата заради кофти началници. Имам приятелка която сьщо работи в училище, тук, и това което ми разказа беше 1 кьм едно с България преди 89. В нейния случай са били замесени профсъюзите, на които тя е член и би трябвало да и защитават правата, а те горе доло я привикали на другарски сьд. За сьжеление държавните институции оперират по един и сьщи начин независимо от страната.

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Уф, не ми се даже търси ново място....Не е толкова лесно с моята професия. Пак отначало с всичко...Нямам нерви.

Директорката може да не го е казала със супер лошо чувство (или поне така се надявам). В крайна сметка тя ме е назначила на работа. Контекста, обаче, беше кофти. Замазва едно създало се положение и за да не признаят, че не са реагирали професионално, ги избива на всякакви доводи...Мръснишка работа.....

Децата от друг произход също са подложени на скрита дискриминация от колегите и открита от съучениците. Много пъти съм се опитвала да се боря, но....Моето съседче е от турски произход. От началното училище: препоръка за по-ниско ниво в училище, защото не говорели холандски в къщи. Като стана 3 клас, средно, всички колеги в един глас да отидела в Х ниво. Виках им: детето има най-добрите оценки в целия випуск. Дайте й шанс. "Неее. По-добре било за нея. Нямало да се справи." Как няма да се справи? ...Мълчание. На холандските деца винаги им дават шанс. Като се провалят (от мързел!) - " Да отиде на друго ниво. Няма страшно.".
Това момиче и в момента има най-добрите оценки в цялото училище, но около него....мълчание. Нали е турче.  



Последна редакция: чт, 30 май 2013, 01:40 от Kalinka

# 17
  • Мнения: 41
Дискриминация има и винаги е имало и ще има поне докато не се свърши с тая земя  Wink
Не го приемай лично , знам ,че е дразнещо . Не си го слагай ни на сърце , ни на душа ни на каквото и да е  Wink Всяка държава и нация си има своите слабости . Ако дразнението все пак е много голямо , сложи ги на место деликатно и с усмивка  в ритъма на техния тон .  С директорката е по -деликатна работата ,но ако го казва на шега уж и добронамерено направи коментар който е точно толкова шеговит и доброжелателен ,но и пиперлив за холандците и издънките им като нация . Пък нека и е весело .

На морето има много досадни немци , които държат да се говори немски, обясняваш им ,че не разбираш на развален английски те пак си плещат на немски . Като ми идва много от тях  съм пробвала да ги питам от къде са и те като с гордост споменат Германия , аз несдържано пък се сещам за Хитлер  Mr. Green  Те ме поглеждат обидено , пък аз с удоволствие съм невъзпитана  Whistling

 Hug

# 18
  • Мнения: 4 300
E какво са ти виновни Ханс или Юрген, че преди десетилетия е съществувал Хитлер, или пък че те самите не говорят английски  Rolling Eyes
Ако караме по тая логика можем да зачеркнем половината свят. А може би и ще дойде ден срещу теб да се изправи някой още по невъзпитан от теб, който ще ти зададе подобен въпрос.

Моето ухо също не потръпва от кеф при немска реч  Laughingи аз също така я свързвам с Хитлер, неизбежна асоциация, ама в крайна сметка това си е мой проблем, и ако работата ми изискваше да  продавам нещо на Ханс щях да му говоря на немски и пушек да се вдига. Като идеш да си купуваш нещо от него тогава му се сърди, че не говори английски.

# 19
  • Мнения: 41
Еееее , аз не го правя с всеки ! Има едни безумно досадни немски пенсионери , които не че не могат , а отказват да говорят друго освен немски - изпитана работа .  И тогава просто им припомням нещо с което доста поколения напред трябва да се срамят . Няма да се правя ,че го няма от историята .
А и това не го правя в качеството си на продавач , а на съжител в един хотел  Laughing

( и това не го споделих за съвет  Wink )

# 20
  • Мнения: 4 300
Не виждам да съм ти дала съвет, коментирам, форум е все пак.
Щом мислиш, че някой трябва да се срами само щото говори един език с Хитлер- ок. Трябваше оттам да започнеш, немаше и да те коментирам даже:)

# 21
  • Мнения: 41
Не ,че си ми дала съвет, а тази случка аз не я написах за съвет за принципно отношение  Crazy ' Щото написа по-горе " по тая логика " ...

Зависи от човека , ако вири нос много само защото е немец , да не се прави ,че Хитлер не е от неговите  Laughing

# 22
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 898
Като поживее малко човек след немците, хич не го свързва езика с Хитлер - това си е чиста филмова съветска пропаганда. Езика е много мелодичен и приятен и никой не лае.
Колкото до възрастните - не си вирят носа, защото са немци, а просто защото наистина не говорят друго, освен немски. И не е задължително да им се припомня Хитлер, те не са виновни за него.

# 23
  • Мнения: 41
Конкретните хора , за които говоря не бяха такива . Знаеха що-годе английски , но демонстративно искаха да им се говори на техния език.  И " виренето на носа " не се заключваше само в това им отношение , а цялостното им държание .
Защо трябва да съм толерантна към факта,че тази историческа фигура е тяхна , когато те се държат  надуто точно заради националната си принадлежност ( в конкретния случай ) ?

# 24
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 898
Ами най-малкото защото те не са виновни, че е съществувала такава фигура...

# 25
  • Мнения: 41
Не са . Но когато става дума за самочувствие и националност, да не подминават този факт .  Въпроса се върти около контекста на историята и самочувствието . Няма да нападна никой случаен немец с " Хитлееер "  hahaha bowuu Wink

# 26
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 898
Имат самочуствие по съвсем различни причини. И това е същото като с италянците или французите - не могат да бъдат винени за това, че са имали Мусолини или например Де Гол... Много е тъпо извинявай, да се прехвърлят качества на политическа фигура върху обикновени хора...
П.С. Точно това си направила - нападнала си случайни немци с Хитлер Wink

# 27
  • Мнения: 41
Ми да ако е принципно отношение .
Аз не го спестявам само когато виждам ,че някой се перчи единствено на основание национална принадлежност .

Е не съм  Whistling Какво да направя ,че това асоциирам с Германия , а те имат такова самочувствие ,че са немци ?! .. Хаха , накрая аз да се чувствам неудобно ,че Хитлер е немец .

Лично мое мнение е ,че Хитлер е голямо петно за националната гордост на всеки немец.

# 28
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 898
Принципно отношение към кое? Има исторически личности и никой не е виновен, че тези исторически личности не са били добре. Все едно теб да те асоциират с Тодор Живков? Не вярвам да се почустваш ок с това? И немците въпреки всичко имат причини да имат огромно самочуствие, защото от руините са създали нова държава, докато ние от прекрасна градина направихме пустиня...

# 29
  • Мнения: 41
Ами аз не забравям ,че България е била комунистическа страна . Първо . Второ , ако отида в страна от третия свят няма да си вира носа ,че съм от България - която е последна от цивилизования - примерно .
И когато изпитвам национална гордост не забравям минусите . И не бих си позволила това да ми е основен вид поведение пред чужденци . Напротив .



И по повод " историческите личности ,които не са били добре " - Хитлер не е просто някой който не е бил добре , той е човек който оставя своя отпечатък в световната история .

За последното съм съгласна- наистина имаме рай и го съсипваме ...
(п.п. имаш много хубава лична титла  Heart Eyes )

Общи условия

Активация на акаунт