18-то СОУ-информация за прием в първи клас 2013/2014г.

  • 22 826
  • 235
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 130
е, татко мецан, ти ме срази с този пост!  #Crazy Измери образованието на детето си в инвестирани пари... Не смяташ ли, че е абсурдно? Едни от най-известните и богати хора в днешно време не са завършили висшето си образование - това прави ли ги по-глупави? (защото не са си доплатили за диплома, която няма да им върши работа?). Това е крайно несериозно твърдение, а и разбирайки от цифри, би трябвало да осъзнаваш, че корелация между двете е абсурдно да има. Или не е по-голяма от тази на яденето на сладолед и носенето на слънчеви очила. Частното образование е по-добро наистина по отношение на малките класове и индивидуалното обучение, но си има и своите недостатъци. Все пак, ако човек вярва, че това е средата, в която детето му ще разгърна потенциала си и може да си го позволи, би трябвало да няма никакви колебания. Но да твърдиш, че образованието на детето ти е продукт, който е остойностен с пари е АБСУРД. Да, той е остойностен, но със знания, време, инвестиции в книги, екскурзии и прочие, не с пари.

# 211
  • Мнения: 6 319
Не е абсурд. А парите са универсален измерител на всеки продукт, който получаваш. Или случайно в Харвард образованието струва 60000 долара годишно? Или случайно всички университети в Топ30 в света са безумно скъпи. Да, разбира се, че образованието е продукт, а че с повече пари става по-качествен, се вижда от класациите. Ами то и здравеопазването е така. И това не е само у нас, а навсякъде по света.

Повечето пари, които отиват за дете в частните училища, означават по-добри и по-мотивирани учители, повече и по-качествени занимания, по-хубави учебни пособия и кабинети, по-добра материална база, въобще по-качествена услуга във всеки един аспект. Чак ми е неудобно да обяснявам такива елементарни неща.

# 212
  • София
  • Мнения: 62 595
Тц, не означава. Означава само, че плащаш нещо, за което се надяваш да получиш нещо. Повече пари не означава по-качествено. Означава просто повече пари.

# 213
  • Мнения: 130
е, недей така, татко Мецан Simple Smile Харвард до българско частно училище... Просто е абсурдно. И освен Харвард,има доста други училища:
http://profit.bg/news/Naj-dobrite-evropejski-universiteti-i-tehn … i-/nid-84958.html.
Я виж 4то място. Как го обясняваш това с финансовото изражение. Я виж таксите на другите... За добро образование трябва да има мотивирани деца.
А парите са универсален измерител на всеки продукт, който получаваш - Не, получавам любовта на детето си и на съпруга си абсолютно безплатно. Получавам удоволствие от хубавата книга, взета от библиотеката, абсолютно безплатно и т.н. Важните, значими и стойностни неща не се купуват и не струват пари.
Извинете ме за спама

# 214
  • Мнения: 6 319
Любовта не е продукт. Не ми се спори, мислете си квото щете.

# 215
  • Мнения: 443
Да де, ама седемте хиляди са ти еднократно, а иначе за частно училище ще има да плащаш 7 години по 7 хиляди. Така че, сделката си заслужава.
Joy Joy JoyОсвен това за второ дете ще ти вземат половин"такса"
Амели,това с дарителите много ми хареса. Може ли на лични. Като си спомня как до последно треперехме дали ще ни приемат. А то виж-дарители!

# 216
  • София
  • Мнения: 62 595
За второто хич няма да плащаш, защото минава веднага в параграфа "има по-голям брат/сестра в същото училище" и си влиза през главния вход. Направо си е далавера - не само плащаш еднократно, а и ти важи "2 в 1"!

# 217
  • Мнения: 1 007

А в добрите частни училища не е необходимо родителите да се занимават с допълнителна подготовка, нито са необходими частни уроци. Децата излизат напълно подготвени от самото училище.

 Laughing Laughing Точно така разсъждаваше една позната, когато даде първото си дете в частно училище, още от предучилищната. Дори не искаше да му покаже буквите, защото "за какво им плащам аз на тях - да го научат те". Сега разбра колко е грешила. Да е кола, за която си броил пари, да направиш рекламация. Но с образованието на детето не бива да се рискува.

# 218
  • Мнения: 6 319
То и между частно и частно има разлика. Но тези, които са в ТОП 10, съм сигурен, че са наистина добри, и частни уроци и допълнителна подготовка не е необходима. Сигурно има и частни, които не стават. Но те логично не са и първенци в класациите. А вижте НВО в 4 клас - ми само частни са в първите 10, с изключение на "еврейското". Е сигурен съм, че в тези 9 училища децата и без частни уроци ще изкарат бал, достатъчен за която и да е елитна гимназия.

# 219
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти баш за четвръти клас взе за отправна точка, дето не се знае къде колко се подсказва! С тези изпити имаше някаква дисциплина през първите една-две години, когато всичко беше ново и учителите и директорите стриктно следяха кое как е, децата се подготвяха през целия четвърти клас с пробни изпити в часа на класния, та пушек се вдигаше! Сега е мижай да те лъжем, а и няма какво друго да се очаква с квестори от същото училище.

# 220
  • Мнения: 1 007
То и между частно и частно има разлика. Но тези, които са в ТОП 10, съм сигурен, че са наистина добри, и частни уроци и допълнителна подготовка не е необходима. Сигурно има и частни, които не стават. Но те логично не са и първенци в класациите. А вижте НВО в 4 клас - ми само частни са в първите 10, с изключение на "еврейското". Е сигурен съм, че в тези 9 училища децата и без частни уроци ще изкарат бал, достатъчен за която и да е елитна гимназия.

В топ 10 на частните е. И детето е отличник. Просто шестиците в днешно време са малко по-различни от тези, по наше. Говоря за 2-ри - 7-ми клас.
Тук има една заблуда за тези, които към момента са встрани от системата - изпитите от НВО са елементарни. Отличните резултати на тях (дори ако приемем, че не е имало преписване, а всичко е честно и чисто) показват горе-долу прилични знания, не иделани. По-лошите резултати в другите училища показват повече занемарени от родителите си деца. В едно държавно училище има много повече перфектно подготвени деца (като брой), отколкото в едно частно. Но в ДУ има и от другите. Оттам и разликата в средната оценка за цялото училище. Незапознатият със системата ще каже - ами, лесни са изпитите за нас, за децата може да са трудни. Не - и за децата са лесни. Затова по НВО не може да се съди за знанията. Не се заблуждавайте  Simple Smile

# 221
  • Мнения: 6 319
Ми като са лесни и елементарни, за какво са ви тези частни уроци тогава, нали точно с резултатите от НВО се влиза в елитните гимназии. За презастраховка било, така казват. Ама като са лесни и елементарни, какво толкова има да се презастраховате.

# 222
  • Мнения: 3 993
Хайде да се преместите в съответната тема да спорите за частното и държавно образование!  Whistling
Тук ми се ще да чета за 18-то СОУ.

# 223
  • Мнения: 1 007
Ми като са лесни и елементарни, за какво са ви тези частни уроци тогава, нали точно с резултатите от НВО се влиза в елитните гимназии. За презастраховка било, така казват. Ама като са лесни и елементарни, какво толкова има да се презастраховате.

Лесните изпити през последните две години са изненада. Материалът е труден и обемен, а пробните изпити и олимпиадите - с доста вдигната летва. И изведнъж - елементарен изпит на НВО. Нито някой го очаква, нито е подготвен за него. Дори непълните шестици са заради технически грешки. Всеки средно подготвен ученик може да изкара максимална оценка. Тази година като бонус имахме и погрешно съставен тест по БЕЛ, та ако има пълна шестица там, за мен поне би била доста условна. На НВО по БЕЛ за 4-ти клас почти всяко дете има максимален брой точки, независимо че е дало различен отговор - самите въпроси и отговори бяха дадени така, че каквото и да отговориш, все (не) е вярно. 

Ако искате обективно сравнение, разгледайте статистиката на резултатите от НВО от предишни години (преди 2012 г.). И то не само първия модул, а и двата. Както и матурите след 5-ти и 6-ти клас, когато ги имаше.

Аз не съм за частните уроци. Продължавам да твърдя, че това е порочна практика и не бива да я има. Но съм за системното следене на уроците на детето и помощ вкъщи. Не може едно дете да се остави да се оправя само, защото нито учебниците са читави, нито програмата е наред, нито може да се има пълно доверие на училището - частно или държавно. В частните училища влизат обикновени деца, с обикновени възможности (разбира се, има изключения, както и в държавните) - няма причина да се възлага повече доверие на темпото и начина на преподаване.

Извинявам се, че продължавам дискусията, въпреки молбата на Little wingels, но не исках да оставя въпроса на Татко Мецан да виси без отговор Simple Smile

# 224
  • Мнения: 654
Присъединявам се към Little wingels. Темата е безкрайна и води единствено до скандали и разочарования.
Ще пиша отново, когато се върнем на 18- то Hug

Общи условия

Активация на акаунт