18-то СОУ-информация за прием в първи клас 2013/2014г.

  • 22 823
  • 235
  •   1
Отговори
# 225
# 226
  • Мнения: 654
Започва се! Успех на всички!

# 227
  • Мнения: 2
Повдигам темата само ,за да кажа ,че и тази година приема в 18то е по НЕЯСНИ КРИТЕРИЙ,без обявени точки и тн.
Значи ли това,че няма резултат от миналогодишните жалби и проверки?
Явно системата с точки не работи в това училище и продължават да важат
ЧЕТИРИ ЦИФРЕНИТЕ СУМИ!

# 228
  • Мнения: 6 303
Не че нещо, ама в българския няма дума, на която множественото число да завършва на "й". И не знам кой ще е луд да даде четирицифрена сума за държавно училище, след като с тези пари ще си плати частно. Или поне ще намери друго държавно, където сумата да е трицифрена Joy Joy

# 229
  • Мнения: 130
Най-вероятно има много втори деца, които се приемат по право. Попитайте директорката, заместник-директорката и прочие. Те би трябвало да имат информация за точките на класираните. А и доколкото видях пак бяха над 500 кандидатстващите деца.

# 230
  • Мнения: 907
Според мен трябва да има прозрачност за това как са били приети децата. Няколко училища например са публикували статистика или протоколите от класирането, където е описано точно колко деца с какво предимство са приети. Макар че в единия случай беше описано, че от децата, които нямат никакво предимство, приетите са избрани на лотариен принцип (което може да наведе и на мисли за злоупотреба), хората все пак са си го написали и най-вече е ясно точно колко деца от какво предимство са се възползвали, че даже и кои са.

# 231
  • Мнения: 6 303
Е каква прозрачност искаш, при положение, че от 600 кандадати примат 150 и да кажем само 50 отговарят на условията. То пък какви условия? Вече и местоживеенето е отпаднало като критерий. Ми и аз да съм директор, няма да ти кажа как съм ги избрал. Пък как ли ще ги избера, например като гледам професиите на родителите, къде работят и други такива, за си подбера среда в училището. Може да взема и някое с родител дърводелец, паркетаджия или по-скоро фирмаджия, който има такъв бизнес, за да помогне при стягането на класните стаи. Ще гледам ако има родители в министерствата на някакви позиции, ще гледам да има родители интелектуалци, лекари, юристи, за да имам добра среда. И споко, аз затова и не съм директор на училище и няма и да стана, не знам как ги избират, но аз ако бях, така щях да ги избера и естествено, че нямаше да ви кажа нищо, защото винаги неприетите ще мрънкат, ще намерят под вола не едно, ами пет телета и все гроздето ще им е кисело. Как да ви кажат хората по къв критерий ги избират, като няма такива и по закон нямат право да избират и да правят конкурс. Критерият е, както казват руснаците, формулата за трите пе: пол, потолок, палец. Понеже руският отдавна излезе от мода, това значи, лапаш си пръста, гледаш в пода и в тавана и избираш.

# 232
  • София
  • Мнения: 2 768
чух да се споменава че голяма част от първокласниците са братчета и сестричета на по-големи деца, учещи в училище  Peace Все пак училището никак не е малко и няма да се учудя изобщо ако целия набор да се състои само такива деца Peace

# 233
  • Мнения: 2 990
чух да се споменава че голяма част от първокласниците са братчета и сестричета на по-големи деца, учещи в училище  Peace Все пак училището никак не е малко и няма да се учудя изобщо ако целия набор да се състои само такива деца Peace
О, със сигурност е така. В 32-ро, където също са 2000 ученици казаха на представянето на училището, че имат около 90 деца, кандидати, които са с брат/сестра в училището, т.е. почти четири класа, така че вероятно и в 18-то е било така.
А по отношение на критериите, наистина не знам какви са били, може би все пак извън брат/сестра и адрес съобразяват близостта на живеещите, макар и извън микрорайона им, факт е, че моето дете беше прието, живеем на една от четирите улици, които са си определили, но няколко номера извън посочените, но бяхме приети с френски език, за който имаше сравнително малко кандидати спрямо останалите / около 40 кандидата за 25 места/. За английския мисля, че бяха към 160 за 25 места, а за японския - над 250 мисля. В крайна сметка предпочетохме друго училище по субективни причини.

# 234
  • Мнения: 907
Е каква прозрачност искаш, при положение, че от 600 кандадати примат 150 и да кажем само 50 отговарят на условията. ........ Как да ви кажат хората по къв критерий ги избират, като няма такива и по закон нямат право да избират и да правят конкурс. Критерият е, както казват руснаците, формулата за трите пе: пол, потолок, палец. Понеже руският отдавна излезе от мода, това значи, лапаш си пръста, гледаш в пода и в тавана и избираш.
Прозрачност може да има винаги Simple Smile Особено ще се отнася до ползването на предимства, а и не само. Ако решат да приложат лотариен принцип - да го направят, но да го обявят публично. За мен това http://17sou-sofia.eu/protokol.pdf е прозрачност, това http://19sou.bg/news/article/109/purvo-klasirane-na-purvi-klas пак е доста по-прозрачно от 18 СОУ, това http://www.hebrewschool-bg.org/news.php?n=452&v=1 също е по-прозрачно. Отделно критериите за прием в 19 СОУ, например, са доста по-прозрачни от тези в 18 СОУ, тъй като всеки е облечен в съответното количество точки, а в 18 се чудиш кое предимство е "по-предимство" - дали да живееш в района, дали да имаш брат-сестра в училището или друго.

Училищата (с изключение на специализирани такива) нямат право да имат конкурс за 1 клас, оценяващ способностите на детето, но "В случай, че постъпилите молби за записване на първокласници са повече от капацитета на материалната база, редът и условията за прием се определят със заповед на директора на училището в съответствие с решението на Педагогическия съвет на училището, който като специализиран орган за разрешаване и разглеждане на основни педагогически въпроси има правомощия да определя начина за приемане на ученици в училището при спазване изискванията на нормативните актове."

Силно се надявам, че не смяташ, че е правилно да се избират децата по метода, който си описал Simple Smile , макар и вероятно това да е полезен за развитието на материалната база на училището метод.

Иначе аз съм съгласна, че е нормално децата, които наистина живеят близо до училището или имат брат/сестра в училището, да ползват предимство и не бих се чувствала ощетена, ако детето ми не е класирано в някое училище поради наличието на голям брой такива деца. Но, пак казвам, тази информация трябва да е изнесена и достъпна за всички.

Друг е въпросът, че разликата в качеството на образованието в отделните училища кара самите родители да опорочават процеса, правейки си фалшиви адресни регистрации, вадейки фалшиви медицински на децата си, че са хронично болни (тук може би самите училище имат отговорност, че въобще има такова предимство) или регистрирайки фиктивни фирми в района, за да получат допълнително точки за месторабота.

За протокола, моето дете не е сред приетите в 18-то, но аз и нямах големи надежди Simple Smile Не разбирам обаче как, след като Mira_p пише, че не е записала детето си във френската паралелка, за нея няма обявено нито едно свободно място на второ класиране?

# 235
  • Мнения: 2 990
Гери, наистина е странно, сега погледнах сайта им, но знаем се и наистина бяхме класирани, а се записахме в друго училище. Да не би да обявяват свободните извън резервите. Виж за 134-то е така, обявили са, че приемат всички резерви плюс следващите. А може и понеже първоначално бяха обявили прием на 24 деца в клас, а по списък приетите бяха 25, ако сме се отказали само ние да са решили да не приемат над бройката от 24. newsm78
Но си абсолютно права, че не е ясно нито приема, нито пък как са определили резервите. Аз още при подаване на документи като видях, че никой не ти иска лична карта и не проверява какъв адрес си посочил, се зачудих как пък ще преценят местоживеенето в района, но знам ли? Струва ми се обаче, че е полезно като съвет за бъдещите кандидати, макар да не се посочва никъде на сайта им, че има значение входящия номер, т.е. да подадат документи по-рано, тъй като т.нар. среща-интервю, разговор се провеждаше по график, който беше съобразен с подаването, т.е. ние подадохме януари и бяхме в 9ч. по график, а подалите по-късно - в по-късен час. Предполагам, че след като са отделили тези с предимства, са видели кои са дошли и така до запълване на местата по реда на часовете, знам ли. Между другото и миналата година една майка беше писала, че били следобяда и им казали още в деня на интервюто, че за жалост нямало да ги вземат, тъй като местата са запълнени.

Последна редакция: пт, 06 юни 2014, 20:03 от Mira_p

Общи условия

Активация на акаунт