18-то СОУ-информация за прием в първи клас 2013/2014г.

  • 22 826
  • 235
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 007
Има и друго. Изпитите може и да бяха лесни тази и миналата година, но това се разбира в деня на самия изпит. Дотогава децата се готвят за трудни изпити - ходят по олимпиади, състезани и пробни и там задачите са си труднички. Няма никаква гаранция например, че догодина пак ще бъдат лесни - може да са лесни, но може и да не са. Това се разбира в деня на изпита. За сложността на задачите и за причината за истерията по подготовката може да се съди по някой сборник, ниво В. Такива задачи очакват децата, с такива ги плашат, върху тях се мъчат.

# 181
  • София
  • Мнения: 2 435
какво имате предвид под "контрол"
ако това е всекидневно учене с детето, е аз това не го разбирам
има много вода да изтече до нашия момент в 6 клас, но все си мисля, че не е нормално да се учи с детето, според мен то трябва да има изградени навици до този момент, самостоятелност и осъзната отговорност 
ако се има предвид родителя да се информира как се развива детето, това зависи и от самите учители и от обратната връзка ,не само от родителя, редно е ако има проблем и изоставане родителя да се сигнализира, нещо което май в държавното училище куца

Контролът означава като се прибера от работа да му поискам тетрадките от работа в клас, от домашните, да вида какво и как е написал, да проверя задачите по математика - верни ли са - не е в стила ми да пускам детето си на училище с грешно решени задачи ..... да прочета преразказа му и ако нещата не ми харесат да ги коригира - той, не  аз, но ако има нужда ще му помогна ... да ми каже стихотворението, което е трябвало да научи наизуст, може да ми разкаже някой урок ... да му дам да реши допълнително някоя задача .... Това значи, че съм заинтересована за неговото образование, не мога да оставя всичко в ръцете на едно 12-гошишно дете, или да очаквам от учителите да свършат и мойта работа, те имат на главата си 30 деца, аз едно, мисля, че  редно първо родителя да се погрижи за него, а след това да чака просветното министерство ..... Когато нещата опрат до обратната връзка с учителя, считай, че нещата са излезли извън контрол или е прекалено късно ..... Не прехвърляйте личната си отговорност на родител към учителите ....

# 182
  • София
  • Мнения: 62 595
 Аз вече съм с едно дете в гимназия, а с второто чакам класирането!  Laughing

И предполагам, и в гимназията ще учиш заедно с тях, м? newsm78

Ти какво разбираш под "да учиш заедно с тях"? Първо ми дай определение, пък после ще ти отговаря!

# 183
  • София
  • Мнения: 505
А по това, че събират пари от родителите не е вярно. Стаята за първокласницете е чудесна. Имат над "черната" дъска и 42" телевизори, лаптопи за всеки учител, дъските са бели и не се пише с тебешир за да не се вдига прах. Чисти, светли и отремонтирани стаи.

Браво, явно имате късмет с отремонтирана класна стая от миналогодишните първокласници.
Нашата се нуждае от ремонт и ние събираме пари.

А телевизорът предполагам, са го купили децата, които са били в тази класна стая и есента ще си го преместят.
Когато голямото ми дете беше първи клас купихме компютър и голям монитор за презентации, и сега всяка година техниката се мести с класа и госпожата.

 

# 184
  • Мнения: 11
bla bla, може и да си права, не зная. Възможно е да си го вземат телевизора, но ако не съм разбрал грешно, директорката каза, че е подсигурила ТВ и лаптопи за всеки клас, така че сигурно ще остане.
По темата за това дали родителя трябва да учи с детето си, мога да кажа, че не е необходимо да седнат рамо до рамо да учат, но да му провериш домашните, да го накараш от време на време да ти разкаже някой урок, или да провериш дали си е научил стихотворението ми се струва правилно и нормално. Ако детето е оставено без никакъв надзор и проверки, тогава е нормално детето да се отпусне. Така е и в живота. Ако няма контрол, човек започва да се „скатава”. Аз след 8 клас не съм имал никакъв контрол, но 5,6 и 7 да. Като имам в главата си идея, че нашите може да ме препитат вечерта, гледам да съм подготвен. Не може да искаме от дете на тази възраст да има самосъзнание. То при възрастните не може да се разчита, а какво остава при децата.

По отношение на ходенето на уроци мога да кажа, че те винаги обогатяват детето, не само заради изпитите които му предстоят, но и заради самите знанията. Колкото повече знае човек, толкова по-добре. Казвам го, въпреки, че не одобрявам ходенето на допълнителни уроци, но си е факт, още знания, никога не са излишни. Стига да не побъркаме детето с прекалената си амбициозност. За мен е важно детето да се развива и творчески и физически. Да ходи и на спорт, да ходи и на някакви кръжоци, които да развиват мислене, оригиналност, креативност, сръчност …

# 185
  • София
  • Мнения: 62 595
Повечето деца не са малоумни - те прекрасно разбират за какво става въпрос, защото си говорят помежду си, имат по-големи братя, сестри, приятели, братовчеди, които си споделят кое как става. В крайна сметка насила хубост не става, има деца, които и на курсове плюс уроци, пак не направиха нищо, просто защото не искаха или не разбираха. И други, които бяха много мотивирани и искаха да отидат в конкретно училище, на които беше достатъчно малко да ги побутнат родителите и да им покажат пътеката. А болшинството усещат, че е важно, и колкото и да им се иска да спят до късно през почивните дни, а вечер да си цъкат фейсбука, все пак ходят на уроци и курсове, а някои вкъщи с родител се подготвят. Децата са незрели, но не чак толкова незрели, че да не помислят за бъдещето си поне отчасти.

Лично аз не виждам причина и смисъл да пазя своите знания за себе си, вместо да ги предам на децата си. Има много неща, които започнах да вдявам като идеи в науката и основни пътеки едва в университета или с възрастта, когато моите деца започнаха да ги учат. Децата ни знаят повече и могат повече, защото стъпват на нашите рамене, както ние сме стъпили на раменете на родителите си.

# 186
  • Мнения: 13
Що се отнася за фасадата - ще бъде оправена! Що се отнася до телевизорите - има ги във всяка стая и не са платени от родители! Както и лаптопите, прожекторите и пр. Миналата година се събираха пари за цклене - по 10 лв.; за консумативи - по 5 лв.; както и за помагала, и за театър. Или всеки родител е внесъл в касата на класа по 100 лв. /който е имал желание и възможност/... Парите се използват за нуждите на класа, а не за нуждите на училището! Аз мисля, че 100 лв. не са кой знае колко много... В други училища се събират по 2000 лв. под формата на дарения... В друго елитно училище - по 450 лв. всяка година... Има инициативни и щедри родители, които помагат и даряват на 18 - то, без да ги крънкат...  А за отношението родители - деца - както казват всичко е в ръцете на "давещите се"... Т.е. който иска работи с децата си, който не иска ... не. Който смята, че това е нередно да не го прави... Ако мислим, че отрочето ни е многофункционално... няма защо да се хабиме... Но гаранции няма! Ако чипът на детето даде на късо... жална му майка ... и татко...

# 187
  • Мнения: 907
Струва ми се, че дискусията измести фокуса си доста встрани от темата. Ще бъде чудесно, ако отново се върнем на нея Simple Smile
В тази връзка да попитам, в 18-то от кой клас децата започват да учат на смени? Благодаря ви!

# 188
  • София
  • Мнения: 2 768
от втори Peace

# 189
# 190
  • Мнения: 6 319
Че тя "Осъдени души" е много по-тежка книга от "Тютюн", макар и да е доста по-малка по обем.  Отделно че не бих казал, че е много подходящо за деца да изучават трагедията на една жена, станала морфинистка поради една невъзможна любов. Иначе книгата е прекрасна. Но е тежка. Както е прекрасна и "Тютюн", макар и Димов няколко пъти да я е преработвал, притиснат от комунистическата цензура. Която е осакатила до известна степен книгата, принудила е Д. Димов да я осакати. И въпреки това пак е страхотна, широкомащабно платно на живота в България, пък и на Балканите, тогава. Само дето всички тези неща нямат много общо с темата за 18-то училище:)Simple Smile Сори за спама.

# 191
  • Мнения: 130
да, нямат, просто реших, че някой ще го вълнува това, както и, че за сметка на "Моята молитва" и "Майце си" ще се учи "Колко си хубава" на Фотев. Сори за спам-а

# 192
  • Мнения: 6 319
Е тва пък за Ботев, дето са ги изхвърлили, си е пълна простотия, не че не трябва да се учи и Фотев, той има и други велики стихотворения. Абе поредните каши в образованието.

# 193
  • Мнения: 11
Аз "Моята молитва", много го харесвам и ми е любимо. Още го зная.  Всеки се упражнява нещо в това образователно министерство.

# 194
  • Мнения: 654
Мама на Мишо, какво стана с жалбите-някакъв отговор?

Общи условия

Активация на акаунт