За донорството

  • 15 338
  • 298
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 4 878
Вземането на органи от жив човек не е престъпление Shocked
За мене е.
Значи ако детето ти има нужда от бъбрек и ти няма да му дадеш?

Не. Отговарям ти, въпреки че намирам подобни въпроси за крайно спекулативни.

# 256
  • Пловдив
  • Мнения: 23 875
Вземането на органи от жив човек не е престъпление Shocked
За мене е.
Значи ако детето ти има нужда от бъбрек и ти няма да му дадеш?

Не. Отговарям ти, въпреки че намирам подобни въпроси за крайно спекулативни.
Твоя воля, аз пък бих.

# 257
  • Мнения: 3 181
Имаше преди време подобна тема, но още на 4-5 стр. замря от липса на интерес.
Преди да прочета постовете на Christian съм била на неговото мнение: не си давам органите, освен за моите деца/ дори и тогава бих се замислила, просто имам малко по-философско и различно виждане за живота, защо ни се случва дадено събитие/. Постоянно се каня, когато ходя при ЛЛ да попитам дали това може да се регламентира и запише, че НЕ СИ ДАВАМ ОРГАНИТЕ. Предупредила съм мъжът ми: искам кремация и не си давам органите. Няма да дам съгласието си и за органите на близки.
Пропуснха- и не желая чужди органи.
В предишната подобна тема писах за филм, който гледах, не помня името игрален, разказваше се следното: в един различен свят, децата на престъпниците биваха отглеждани в специални домове, където ги подготвяха за донори след 18г. възраст; имаше и такива, които можеха да отложат за кратко смъртта, ставайки съветници на приятелите си, но това пак беше до определена възраст, после пак им вземаха последователно органите, не всикчи на куп, а последователно първо един орган, възстановяваха се до някъде , после друг и така докато умрат. Имаше легенда в дома, че при истинска любов между някои от децата в домовете може да не им бъдат взети органите, но в последствие се оказа легенда, нямаше изход, имаха гривни и не можеха да избягат.....бях много потресена след филма, още ми е  Sickа го гледах преди поне 2г.

Последна редакция: нд, 16 юни 2013, 09:56 от ani27

# 258
  • Мнения: 2 755
....аз се затруднявам да намеря нещо особено сложно от етична и морална гледна точка в акта на даряване на органи на починал човек. би ли посочила няколко примера?
с даряването на органи от жив човек действително е сложно, да. затова го правят обикновено или за да осигурят живот за много скъпи на сърцето хора (най-вече за деца) или за пари, с които пак да осигурят живот за много скъпи на сърцето хора (най-вече деца)....
Имам примери, но не смятам нито за морално, нито за етично да ги обсъждам точно тук или пък където и да било.  Crossing Arms
jam, ти наистина ли приемаш за нещо хуманно, търговията с човешки органи, независимо от подбудите? Ако е така, аз няма да споря с теб. Просто няма смисъл.

Темата за донорството е същата, като темата за евтаназията. Там се повдигат същите въпроси. И те отново касаят не само живота, но и доста други негови аспекти - психологически, морални, етични, религиозни и т.н.
Нямам желание и време да споря, при положение, че мирогледите са различни. Приятен ден!

# 259
  • София
  • Мнения: 6 374
jam, ти наистина ли приемаш за нещо хуманно, търговията с човешки органи, независимо от подбудите?

къде съм казала такова нещо? просто ви описах в какви случаи се практикува обикновено донорство от жив донор. търговията с органи, да подчертая, е забранена вече във всички страни по света - дори и в Пакистан. от жив човек се разрешава вземане на орган само в случай на роднинска (в някои страни и силна емоционална) връзка между донора и реципиента - което изключва съмненията за търговия.

разказа на ani27 за филмите не разбрах каква връзка има с темата, той е за подфорума "Кино и телевизия". фантастични филми има всякакви, би било много незряло да ги използваме като основа за формиране на отношение към реалния свят.

Цитат
Как да няма дилема? Болно дете има по-голям шанс да оцелее с живи и здрави родители, отколкото с болни родители или без такива.

Alexandria37, аз се удивлявам на игнорантното ти упорство. Многократно доказа с изказванията си, че си пълна невежа по медицинските въпроси, но продължаваш да раздаваш становища със самочувствието на национален консултант по трансплантации, най-малкото.

нека ти обясня как стоят нещата - много е просто:

едно дете с отказали бъбреци няма никакъв шанс да оцелее дългосрочно. ще изкара на хемодиализа няколко години, докато организмът му се скапе напълно.
едно дете с трансплантиран бъбрек има всички шансове да живее дълъг и нормален живот, да създаде семейство и да се възпроизведе на свой ред.
човек може да живее спокойно с един бъбрек. бъбреците са чифтен орган и при отсъствие на единия, другият поема на 100% неговите функции. много хора по рождение имат само 1 бъбрек и често пъти изобщо не разбират за това.

това е действителността.

# 260
  • Пловдив
  • Мнения: 23 875
Самата хемодиализа също е много натоварваща - тези хора седят вързани към машините с часове, зависи до колко са им зле бъбреците, някои ходят през ден.

# 261
  • Мнения: 62
Ани27, филма е ''Клонинг''  с  Макгрегър и с артиста, дето игра в ''Зеленият път''. ooooh! Не бяха деца на престъпници, а клонинги на богати хора. Ако не е този филмът, би ли се сетила кой е? Мноу ми се гледат такива ужасии!

# 262
  • Пловдив
  • Мнения: 23 875
Ани27, филма е ''Клонинг''  с  Макгрегър и с артиста, дето игра в ''Зеленият път''. ooooh! Не бяха деца на престъпници, а клонинги на богати хора. Ако не е този филмът, би ли се сетила кой е? Мноу ми се гледат такива ужасии!
Това е съответна книга. И въпреки, че я харесвам, това не значи, че я мисла за реална. http://www.book.store.bg/p17177/za-podmiana-majkyl-marshal-smit.html

# 263
  • Мнения: 62
 Simple Smile Тенкс, Янтра!  bouquet Точно такова нещо ми се гледаше или четеше. Simple Smile

# 264
  • Мнения: 3 181
Филма не е посеченият, играеше Кийра Найтли, само това помня.......толкова ме потресе, че исках бързо, бързо да го забравя, но не ми се получава...мнението ми по темата не се дължи на филма, не бих си дарила органите, от както се помня, както и не искам чужди. Само ще изккоментирам, че детето ми е родено с бъбречен проблем, и имаше опасност от загуба на бъбреците, хемодиализа и т.н......е, израстна всичко. Може би не е за тази тема, но на кратко:
Всички лекари в Бг, ни казваха, че детето не може да израсте проблема, а се налагат 2-3 операции още на 1-2 месечна възраст, иначе ще загубим бъбреците. При консултация с проф. в чужбина, той ни обясни обратното на всички бгспециалисти в областта: 80% от децата с подобен проблем го израстват, и до 1г. на децата, направата на операция по-скоро ще навреди, отколкото да помогне. Интересно колко деца/възрастни се оперират ненужно в БГ, както щеше да се случи и с моето? Да не коментираме какъв бизнес може да бъде и е това с даряването на органи.

# 265
  • Мнения: X
"Never Let Me Go" се казва филмът.

# 266
  • София
  • Мнения: 4 878

търговията с органи, да подчертая, е забранена вече във всички страни по света - дори и в Пакистан. от жив човек се разрешава вземане на орган само в случай на роднинска (в някои страни и силна емоционална) връзка между донора и реципиента - което изключва съмненията за търговия.


Alexandria37, аз се удивлявам на игнорантното ти упорство. Многократно доказа с изказванията си, че си пълна невежа по медицинските въпроси, но продължаваш да раздаваш становища със самочувствието на национален консултант по трансплантации, най-малкото.


Платежоспособен индивид с бъбречни проблеми винаги може да се изкара емоционално обвързан и дори "роднина" с беден пакистанец. Изпитвам изключително силна ненавист и гняв към лица, които ходят в държави като Пакистан и Филипините да си пазаруват органите на местните бедняци. Имат и наглостта да организират кампании за набиране на средства за престъпните си операции.

Не можеш да ме обидиш, каквито и обидни епитети и определения да използваш и колкото и пъти да ги повториш. Съжалявам те, теб и такива като теб.

# 267
  • Мнения: 860
темата почна да ми звучи сектански...

# 268
  • Мнения: 62
 Simple Smile Алексче, тенкс!  bouquet Ще го гледам с ужас и интерес. Mr. Green
Добре де, Александрия, ами ако човек, с който искаш да се обвържеш енергийно, и не само за този живот, има нужда от бъбрек, не би ли му дала? Въпроса ми не е заядлив.

# 269
  • Мнения: 9 144
темата почна да ми звучи сектански...
чак сега ли?  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт