Белгия - 26 тема

  • 114 505
  • 827
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 918
Радвам се, че най-накрая изяснихме този въпрос. За съжаление твърде малко хора си правят труда да отговарят на въпроси, поставени в темата, а се оказва, че имало кой да сподели опит. Не че някой е длъжен да го прави, още по-малко да "систематизира най-важното", каквито очаквания изрази РоСи.

# 781
  • Мнения: 4 763
Nedinka, здравей Simple Smile аз съм въпросната жена, която гледа деца в къщи. Максимумът деца е 8 бр, - 4 деца оп цял ден и 4 на половин ден или през ден. Памперси и мокри кърпи си осугуряват родителите, храната /без АМ/ осигурявам аз. Родителите плащат според доходите си, аз получавам фиксирана сума за дете/на ден от отдела към който работя. Да, излизат децата навън, имам двор , гледам ги, занимавам ги и им готвя. Всичко е въпрос на добра организация Simple Smile.
Частните ясли са със фиксирана сума на ден - около 25 - 30 евро. Там се поема всичко от тях  - памперси, кърпи, храна. Родителите плащат само таксите.
Всичко, което те интересува е на сайта на Kind&Gezin.
Чела съм /незная със сигурност/, че има някакви общински училища, в които родителите плащали минимални суми, но незнам нищо повече.

Soni, мерси за инфо-то. След като родителите плащат и памперсите, и мокрите кърпи, и има част, която се покрива от държавата, нещата си идват съвсем на място. Няма да се възползвам от инфо-то, защото моето дете си има ясла, а пък второ не планирам  Laughing Аз плащам такса, но друго не, включително тя включва излетите извън Брюксел, които започнаха да правят с автобус по веднъж-два пъти в месеца.

Пожелавам ти много успех! Това, което правиш, е много трудно и за съжаление често се подценява, и съвсем откровено ти свалям шапка   bouquet

# 782
  • Semmerzake, Белгия
  • Мнения: 46
Благодаря   bouquet

# 783
  • Варна
  • Мнения: 484
Ти какво виждаш, не ме интересува. Хапливият език тук е основно от теб. Не членувам във фейсбук групата ви и не знам кой какво е писал там. Съвети не давам, споделям мнения и това, което знам вече за там.
И да, интересувам се от яслите, но в Брюксел.
Почваш вече да ми образуваш нерви и сега ще ти отговоря В ТОНА, че да видиш, че и аз мога!

Така, въпросната жена пише
2.Тези 50-60 евро са за месец,зависи от храната ,която се купува за децата,а те могат да са най- много 6 и една жена ги гледа.
Ти с твоя "прекрасен тон и НЕхаплив език" отговаряш, ще те цитирам

60 евро на месец детегледачка? Искам и аз таква. Мислиш много наивно, честно, не се обиждай, ние не се опитваме да те саботираме.

До този момент, аз изобщо не съм коментирала, какво остава с даден тон! Включих се, защото ме подразни факта, че говориш без да си наясно и най-настоятелно си говориш за детегледачки, при положение, че никой не е споменавал такава!

Отговарям ти и аз за какво иде реч, ама ти пак си знаеш твоята:
За кое не знаем? Детегледачка за 60 евро на месец едва ли има някъде, вкл. и в БГ. А ясла по 20 евро на ден си прави 400 евро на месец все пак.

Жена, къде прочете думата ДЕТЕГЛЕДАЧКА не разбрах??? Не ми отговаряй, не ме интересува. Вече имаше шанса да го направиш, ако имаше какво да кажеш! Но ти ако четеше внимателно какво се пита в задачата нямаше изобщо да споменаваш детегледачки!

И ще се повторя - като не си наясно, не се намесвай! Още по-малко разваляй "хатъра" на хората! И в твоя тон - къде ти е яслата слабо ме интересува! Влязох да коментирам пост с въпрос на жена, която търси помощ. Всички разбрахме, че имаш работа преди да си дошла, но не всички имат твоя късмет! Така че си трай след като не можеш да помогнеш и не им разваляй кефа!

fatoumata, аз лично точно затова избягвам коментари, дори и за неща, които съм правила и съм наясно. Накрая вместо да помогнеш се обясняваш 3 страници с всезнайковци, които са чели нещо си из нета....

Соня, мерси за подробната информация! Убедена съм, че ще е полезна за много, които тепърва ще се устройват в Бе Simple Smile

# 784
  • Мнения: 4 763
Ca_sky, щях да ти напиша нещо, ама всъщност няма. Но един съвет - когато даваш информация, давай я цялостно (например за яслата не беше казала, че памперсите и мокрите кърпи се носят от родителите, което си е едно сериозно перо месечно). Можеш да вземеш пример от Soni.

И това че някой е дошъл с уредена работа тук, не е въпрос на късмет, а на многогодишна работа и усилия. Да ти кажа, ако не знаеш, тъй като вече във втори свой пост говориш за някакъв ''късмет'' - няма късмет, има учене, бачкане и т.н.

# 785
  • Мнения: 918
То и за това човек не смее да попита нещо в тези теми.
След последните мнения никой няма да смее и да отговаря. Както се казва, хубава работа, ама ...
Ca_sky, според мен би могла да поредактираш написаното.

# 786
  • Мнения: 4 763
Я да разнообразя малко темата.

Вчера, не знам по каква причина, се замислих за българското училище - може би поради факта, че моето дете вече казва на френски или немски дори малкото думи, които знаеше на български - от миналата седмица ''да'' е твърдо ''вий''. Та гледам, че българското училище има предучилищна група, но никъде не пише от колко години е и какво точно правят там - ако просто им говорят на български и ги оставят да играят, не ме интересува. Вие имате ли някакви преки или непреки наблюдения над тази група? Не че ми е особено належащо предвид факта, че дори не знам къде ще ходи на матернел от догодина, ама пък обичам да съм информирана предварително.

Знам, че в европейското матернел българска секция работят по някакви книго-учебници, но дали това се отнася и за училището към посолството?

# 787
  • Варна
  • Мнения: 484
Nedinka, първо не съм написала за памперсите и кърпите, защото доколкото аз разбрах Роси вече беше наясно. И второ, защото излизат най-много 30ев. на месец (ползваме на Памперс), което за мен не е никакво голямо перо на база 400ев., за които се говори. А и това дете ако стои в къщи пак ще ползва същите пелени и кърпи.... Относно храната, както казах нямам особена информация, защото още сме далеч от нея. Нормално е на Соня отговора да е по-изчерпателен, при положение, че се занимава с това. И се радвам, че най-накрая някой изясни темата, за бъдещи заинтересовани! И Nedinka, не всички, които учат и бачкат в Бг имат късмета да дойдат тук с уредена работа Wink Което далеч не означава, че с нужните усилия и време не могат да постигнат дори повече от другите тук Wink

fatoumata, нищо няма да редактирам, защото без друго изгубих прекалено много време (което трябваше да отделя за учене), за да цитирам въпросната особа. Просто повече няма да отговарям, или поне не тук. Ако съм наясно и имам какво да кажа ще го направя на лични. Нямам време всеки път да нищя 5 страници Simple Smile  

П.П. И аз се интересувам от Бг училищата, ако някой има по-подробна информация  bouquet

Последна редакция: ср, 06 май 2015, 14:28 от ca_sky

# 788
  • София
  • Мнения: 6 269
ca_sky , ще те помоля, отново, да си промениш тона. Моят тон никога не е бил арогантен и нахален като твоя. Не мисля повече да водя дискусия с особа като теб. Нямам физическо време и нерви да се ровя и да цитирам изборателно и да правя разбори.

Пожелавам на всички късмет! Като моя, явно.

Няма да влизам повече в темата, за да не ви я развалям.

Честит имен ден на всички празнуващи днес.

# 789
  • Варна
  • Мнения: 484
Ами аз като гледам и Роси изчезна от темата...ще да е от неарогантно отношение... Тя жената влезе да попита, беше "изядена" и изчезна... После как да питаш, как да отговаряш... И това по тия форуми си е абсолютна класика! Ей затова най-добре групата във фейс. Първо виждаш с кой се занимаваш (и съитветно с "лицето си" повечето не се "разпростират" толкова) и второ получаваш доста по-подробна и полезна информация без излишни емоции..

# 790
  • Мнения: 78
Здравейте момичета,влизам с въпросче към мамите изгледали тук бебета ( и не само към тях де). Имам бебче,на което му предстои захранване с пурета,та въпросът ми е какви? Виждам,че няма голям избор: Олварит и Хипп. Това ли само се предлага в Белгия или аз бъркам? Какви давахте вие и откъде ги купувахте? Всякакви идеи и съвети приемам,с първо детенце съм и съм малко неориентирана. Благодаря ви.  bouquet

# 791
  • Мнения: 1 829
Здравей сладка диня,

В Белгия изборът на пюренца не е много голям затова повечето хора ходят до Германия и си купуват оттам  Laughing Ако няма как да стигнеш дотам може да си приготвяш сама повечето неща, ако ти се занимава, разбира се. Тук на пазара има всякакви плодове и зеленчуци почти целогодишно.

Хубав ден!

# 792
  • Мнения: 78
Shimbite, благодаря ти  bouquet. Така и предполагах де,то ние и без това все нанякъде обикаляме,сега и за бебешки пурета ще ходим  Laughing. А има ли сайт от който също може да се поръчва?
хубав ден и на теб и на всички останали   bouquet.

# 793
  • Белгия
  • Мнения: 302
Аз купувам Хип от немския амазон, от както са захранени децата ми. Имат голямо разнообразие на буркани от 4 месеца до 3 години, в Белгия продават само плодовите им пюрета. Моите сега са на 2г.3м и като не им хареса домашното ядене или искам разнообразие, им давам от тези за деца 2-3 години. Много са вкусни! На Нестле харесват някои храни, на Мама Ела също (последните се продават от английския амазон).
Давала съм им Бебевита, Олварит, в Бг са пробвали Гербер и разни други, не им харесват, на мен също.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 13:05 от mik123

# 794
  • Белгия
  • Мнения: 302


Та заради спешното на Едит Кавел детето повръща цяло денонощие, без да вземем никакви мерки. Но слава богу отървахме болницата и още по-сериозно обезводняване. После ни трябваха около 4 месеца да навакса този килограм и половина.

Нединка, благодаря за подробния разказ, исках да видя за какво да внимавам като ходя там!

Може би сте случили на лекар, който не му се е обяснявало достатъчно. Моят син беше в същото положение миналата година, беше на 1г.5м. тогава. Отидохме в Кавел, той вече повръщаше от няколко часа. Обясниха ни, че организмът трябва да се пребори, а ние да даваме вода или лека храна, ако може. По желание може да вземем соли, прах срещу повръщане и друг срещу разстройство, но вероятно голяма полза няма да има. Казаха, че ако не спре да повръща до 48 часа и има определени симптоми, да ходим да го приемат в болница на системи.
Аз взех всички соли и прахове, но той почти не ги приемаше. Дори и да изпиеше нещо, повръщаше и така два дни, отпадна много. На третия ден се събудих с мисълта, че постъпваме в болница. За щастие, синът ми поиска да закуси и повече не повърна. Свали 1 кг. от общо 11 кг. тогава. Не знам за колко време ги възстанови, може би два месеца.

В Бг сме имали идентична ситуация, пак така ми казаха, ако искам да давам соли и прахове, но има смисъл, ако не ги повръща детето. Плюс, че лекарката веднага предложи да им изпише антибиотици и на двамата, защото този вирус бил много агресивен по морето и т.н. Пак казаха да ходим да ги слагат на системи, ако не се оправят до няколко дни. Аз отказах антибиотика, оправиха се децата след около 5 дни.

Явно не може да се направи кой знае какво при ентеровирус и постъпването в болница поради обезводняване не е само поради лекарска небрежност, а и ако не се справя сам организма на детето. Синът ти е загубил много голям процент от теглото си тогава, добре че се е оправил без системи и болници!

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 13:07 от mik123

Общи условия

Активация на акаунт