Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 110 018
  • 725
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 1 365
Какво я стресира - условията ли? Успешно начало ви желая  Peace
Да, условията в общежитието..., но положението не беше толкова лошо. Общежитието и ново, стаята е хубава -мебели, дограма, под....има външни щори и пердета, парното работи целогодишно. Проблема беше кухнята. Явно лятото има голямо текучество на хора и никой не чисти, в хладилника хаос. Запретнахме ръкави, изчистихме нейния шкаф, рафта в хладилника и я оставихме да спи  Laughing
 На другия ден настроението се беше върнало. Напазарувахме от Икея разни неща и вече всичко и е наред.
Битовите въпроси не са много важни, но в целия стрес от започването на нов живот явяват като  допълнителен дразнител.
Сега по важното е как ще стартира следването, защото снощи ми каза, че един неин съученик вече се е върнал от Англия  #Crazy

# 661
  • Мнения: 1 064
... снощи ми каза, че един неин съученик вече се е върнал от Англия  #Crazy

Постоянно казвам на дъщеря ми да не гледа другите или поне да гледа тези, които са пред нея. Винаги и във всичко има такива, които не издържат и се отказват по някаква причина, най-често субективна. Стискам палци и кураж.

# 662
  • София
  • Мнения: 1 365
B l a n k a, без да знам какъв е точно случая мисля, че вина имат и родителите, защото една от причините, които се изтъкват е скъпотията , другата - условията на живот.
Преди години на моя син му казахме, че ако иска да учи в чужбина варианта е Германия, защото Англия не е по нашия джоб.
Благодаря за подкрепата. Hug

# 663
  • Мнения: 19 296
То много зависи  и какви децата са в WG-то и дали си поддържат. Но все пак като са много хора и е нормално да не е баш като вкъщи Simple Smile  При нас идваше хаусмайстер всяка седмица да проверява нивото на чистотата в общите помещения Simple Smile

# 664
  • София
  • Мнения: 1 365
Да, това е основното - поддържане.
В кухнята имаше залепен график за почистване на всяко едно нещо - хладилник /всяка седмица/, фризер/също всяка седмица/, под, санитарни помещения и т.н., но явно лятото не всички са там и няма кой да чисти. Снощи се обади развълнувана да каже, че някой е изчистил цялата кухня и коридорите до блясък, предполагам  новопристигнали като нея. Явно ще се подредят нещата.
Организацията навсякъде е различна. При сина ми за по-нисък наем, общите помещения се почистват от външни хора 1 път в седмицата /не че чистенето е много качествено/.

# 665
  • Мнения: 1 064
Бъдещата архитектка ще има още много да се вълнува  Laughing 
Чакам с нетърпение първите й отзиви от университета.  Hug
ПС Нашият списък се мени всеки ден, така че вече не се и напрягам.  Wink

# 666
  • Мнения: 138
Да споделя първите впечатления на младежа от Аахен - неголям град и разстоянията лесно се минават пеш в бърз ход, а "немците са разбрани" (каквото и да означава това). В хотела питал къде се намират разни институции, искал да си купи карта на града, но му я подарили и го упътили.
Вчера успя да се запише и сега е по диренето на жилище. Как ще става - той си знае  ooooh!
Само с нета имаше проблеми и се беше шашнал, че нещо комютърът не е наред, но се сетил да пита на рецепцията и разбрал, че е от техния сървър. После се оправиха нещата, но дотогава...
На табло в унито имало инфо за коледната ваканция - 23. 12. - 03. 01. Не е наясно дали е за всички студенти, снимал обявата и хукнал.
Мами от Аахен  Hug, децата, които по-рано са се записали, получили ли са академични календари - разписания на срокове на семестрите, на сесиите (ако са обособени като такива) и на ваканциите? За Коледа ще търсим билет, а не знаем за какъв период да бъде.

# 667
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
bissita, това са датите за ваканция! Друг е въпросът, че повечето българчета са си купили билетите за Коледа и са си удължили ваканцията Crazy Моят е също от тези деца. За календар не ми е казвал, но макар, че се чуваме всеки ден говорим за толкова много неща, че не успявам да питам за всичко Embarassed. Нека твоето момче влезе в групата на българите в Аахен във ФБ. Там пишат доста младежи и ако имат нужда от нещо , бързо си помагат. Обяви за жилища пак там доста често пускат.

# 668
  • Мнения: 3 727
И аз се чудя за коледната ваканция. Дали може да се удължи и колко е прилично и безпроблемно. Болети не сме купували и вече са скъпи,сигурно и по-скъпи ще станат.

# 669
  • Варна
  • Мнения: 26
I am the same , как са си удължили ваканцията? Hug

# 670
  • Мнения: 3 410
Еми как - вземат си билет за на връщане за 7-8 януари, когато ценитя падат малко и така отиват няколко дни по-късно на лекции.
Моето дете по Коледа ще лети до Букурещ, защото цените до София много са скочили и няма смисъл да дава 100 евро повече.

# 671
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
I am the same , как са си удължили ваканцията? Hug
mama Tin,  е писала вече Grinning
 Имаше евтини билети като резервирахме ние точно на 24 и 25 декември. Ние българите явно сме си такива, все гледаме да изклинчим. Днес му предстои нанасянето в общежитие на моят син. Условията  горе долу прилични, стаята има бюро, гардероб, стол, мивка и рамка за легло. Матрак и подматрачна рамка ще ги пренася днес. Пералня и сушилня в съседната сграда, имат и обзаведена кухня с шкафове и хладилници. Банята е една с два душа за 8 човека. Наблизо няма хранителен магазин, спирката е на 5 минути пеш и най- много се чуват линейките и хеликоптерите от болницата в Аахен.Това знам за сега, после ще пиша още.

# 672
  • Мнения: 1 064
ГРУПА НА БГ СТУДЕНТИ В БЕРЛИН

Имаше призив към новопристигналите да заповядат, вероятно е действаща група за взаимопомощ.  Peace

# 673
  • Мнения: 1 064

Днес му предстои нанасянето в общежитие на моят син.

Това е голяма новина, честито! Общежитието точно в Аахен ли е?
Апропо, каква е актуалната цена на общежитията?

# 674
  • Мнения: 3 410
Честито на младежа и от мен, важното е че си има покрив, ще си оправи стаята, ще свикне с условията. Няма по-хубави години от студентските, въпреки несгодите.
Моята дъщеря като беше на общежитие си имаше нещо като боксониерка - стая, собствена баня, малък кухненски бокс, но пък общежитието беше точно срещу вратата на пожарната и през 5 минути излизаше пожарна кола с включени сирени, и на нея най близкия голям супермаркет беше на 10 минути пеша и спирката на метрото на 5 мин пеш. няма пълно щастие. За сметка на това пък наема и беше 250 евро, за сметка на тези 400 паунда в Шотландия от които ми настръхват косите направо.

Общи условия

Активация на акаунт