Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 109 918
  • 725
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 287
Здравейте ,
интересна е темата и за мен като майка на бъдеща абитуриентка. Дъщеря ми учи в немска гимназия . Може ли някой с опит да ме насочи към фирма за кариерно ориентиране, консултант.

# 226
  • София
  • Мнения: 2 361
irenapleven, честит рожден ден на дъщеря ти(с малко закъснение! Успех в новото начинание и сполука в живота!
mama Tin, поздравление за преминатата първа година! Все така да жъне успехи дъщеря ти!

И аз се интересувам от кариерно ориентиране. Как избирате фирмата? Тест или събеседване представлява консултацията? Какви са таксите?

# 227
  • Мнения: 1 064
Днес порових за фирми, както и да се ориентирам в цените. Ужас, пишат, че цялата услуга излиза четирицифрена сума. Попаднах на Виа Германика - специализирано за Германия. Но сайтът им е без цени, естествено. Също така попаднах на форум, в който се критикуват фирмите, че не са достатъчно компетентни.

Ето
http://zaedno.eu/forums/viewtopic.php?f=31&t=4872

Темата е от 2007.

# 228
  • София
  • Мнения: 13 131
Аз се въздържах да говоря за консултантските фирми, защото не сме ги ползвали, но преди 6 години познати в Пловдив дадоха 2000 лева. Така и не знам фирмата пловдивска или софийска беше. Децата са достатъчно информирани и сами се справят, особено ако са мотивирани да учат в чужбина. По-добре тези пари да се дадат на студента при заминаването, за да си облекчи финансово първите месеци, отколкото да се пълнят гушите на фирми. Лошото е, че за живеещите извън София идването до МОН, легализирането и висенето пред немското посолство си е сериозен разход за пътни и хотели. Просто не става за 1-2 дни.

# 229
  • Мнения: 633
Лошото е, че за живеещите извън София идването до МОН, легализирането и висенето пред немското посолство си е сериозен разход за пътни и хотели. Просто не става за 1-2 дни.
Точно заради това използвахме консултантска фирма. За кариерно ориентиране не мисля, че има смисъл.
Нашата консултантка имаше такса за обслужване при кандидатстване за всеки един университет. Отделно от това плащахме разходи като превод, куриерски услуги и т.н., които и в другия случай щяхме да плащаме. За всичко допълнително ни представиха фактури и между другото, част от цените бяха по-ниски, отколкото в Плевен. Като изпращахме след това договора за общежитие, например, платихме 70 лева за пратка от Плевен, а при тях ни струваше 45. Дъщеря ми подаде само в два университета - имаше си вътрешно убеждение, че ще влезе в най-желания, за втория аз настоях да се подсигури.
Всеки си преценява дали сам ще подава документи или не. В нашия случай най-силният фактор беше липсата на време. Дипломите ги взеха на 23-24 юни, а срокът беше до 13 юли /15-ти се падаше в неделя/. Направих сметка, че ни трябват или три пътувания до София с едно преспиване, или четири отделни. Дори и да отиде детето само с големия риск да се мотае, защото не познава града и т.н., това е минимум по 50 лева на ходене. При това 3 часа с влак в най-големите жеги или 2,5 часа с автобус в едната посока и да се изнервя по опашки. А не дай боже, нещо да сгреши в документите, ще се изяжда от яд цяла година, защото нямаше да има време за корекции. Пък и имахме горчив опит с един превод от времето на кандидатстването й в Шотландия, затова и там предпочетохме консултантката да си използва фирмата, с която работи десетина години.
Избрах фирмата по усет сред сайтовете в интернет. После се оказа, че позната на дъщеря ми заминала предната година с медицина също чрез нея. Жената беше коректна с нас, всичко, каквото беше възможно, бе свършила преди получаването на дипломата /заверки на сертификати и т.н/. Дори за подпис на готовите документи не се наложи да пътуваме до София, изпрати ни ги по куриер, с много подробни указания къде да се подпише.
Разбира се, нещата стоят по съвсем друг начин, ако детето е от София. Или ако дипломите са дадени преди 20 юни, както стана т.г.

# 230
  • Мнения: 1 064
Ирена, наистина ли отива до 2 хиляди?  Shocked
Аз съм по-близо от теб до София, ако е толкова - направо отивам там за седмица.  Sad

В случая търсех помощ при избора - знаем какво искаме, не знаем къде го има... знам, че звучи идиотски.

# 231
  • Мнения: 633
Ирена, наистина ли отива до 2 хиляди?  Shocked
Аз съм по-близо от теб до София, ако е толкова - направо отивам там за седмица.  Sad
В случая търсех помощ при избора - знаем какво искаме, не знаем къде го има... знам, че звучи идиотски.

Не. Според мен ако искате фирмата да ви направи проучване в кой университет къде какво може да се учи и т.н. заедно с всички останали разходи, ще е не повече от 1000 лева. Доколкото знам, това проучване е най-скъпо. Но повечето неща децата могат да ги видят по сайтовете на университетите. Аз, честно казано, не мога да си спомня колко точно излезе, защото в тези месеци толкова разходи и тичания имахме, че... Но мисля, че сме платили не повече от 200 лева отгоре, което за мен си заслужаваше.

# 232
  • Мнения: 1 064
Наистина 4-цифрено.  Rolling Eyes  Продължавам да копая, значи. Обезвери ме това, че на търсачка излиза едно, а като вляза в сайта на съответния университет - намирам съвсем друго.

# 233
  • София
  • Мнения: 13 131
В интерес на истината, от въпросната фирма се бяха постарали доста в проучванията. Бяха подготвили папка, дебела около 2-3 см с информация за университети в Германия и Австрия. Имаше всякакви статистики за желаната специалност, а именно - икономика. На следващата година ми я бяха дали назаем и доста ни послужи при избора на университет.  Laughing Но пък вземат пари от всеки кандидат-студент, а въпросната папка най-вероятно е еднаква за всички бъдещи "икономисти". Предполагам, че са направили друга папка за медицина, за право и т.н. и съвсем не полагат толкова труд за всеки един кандидат студент. Възможно е цените да са паднали за тези няколко години, защото със сигурност се е засилила конкуренцията в тази област.  Wink

Може би все пак е добре да опиша какво съдържаше папката. Срещу всеки университет имаше информация за броя жители в града, дали приемът е свободен или е с определени бройки. За втория случай имаше минимални балове от последните 4-5 години. Имаше още нещо много полезно - колко първокурсници са приети и колко са се дипломирали в последните години. Точно тази статистика малко ни спря за Австрия, защото ако в германските университети бяха в съотношение 4-5 към 1 (приети/завършили), то за Австрия беше нещо от рода на 20 към 1. Laughing  Имаше и кратко описание на програмата какво се изучава. По онова време все още имаше доста варианти за прием по магистърски програми още от 1 курс. Сигурно е имало и други неща, но за момента това се сещам. 

Последна редакция: вт, 16 юли 2013, 21:31 от Тaня67

# 234
  • Мнения: 1 064
Ние ще ги изпотим с нашите измишльотински желания  Laughing

# 235
  • Мнения: 18
Фирмата, която ползвахме ние, ни консултира относно избора на специалност и избора на университет. Ще обясня в какво се състоеше консултацията, за да може всеки да се ориентира дали би било полезно за него. За да изберем, ни подготвиха кратка информация за 2-3 специалности (от тях се интересувахме) + линкове, където можеш да прочетеш повече+доколко търсена е тази специалност на пазара. След като набелязахме специалността, получихме информация за университетите, където се изучава, ранга на съответния университет спрямо останалите, минимални балове за предходните 2-3 години, средните цени на наемите в градовете където се намират университетите и т.н. Всъщност, консултацията се състоеше в предоставяне на информация, която да ни помогне да вземем решение. Цена: 500 лв.
За съжаление, когато ние започвахме нямаше кой да ни предостави информацията, която е налична тук в темата. Сега мога да кажа, че повечето неща, които ни предостави фирмата са взети от сайтовете на предните страници. Извода е, че който може сам да се запознае с всичко написано там няма нужда от консултант.

След това подготвиха всички документи, превод, легализация, заверки в немското посолство, формуляри за кандидатстване, изпращане, като през цялото време тяхна беше отговорността да следят да не изпуснем някой от сроковете, които трябваше да се спазят. Цена: също 500 лв, като отделно се заплащат разходите за превода и легализацията на документите и за пратките до Германия.

Не зная какви условия предлагат другите фирми, но е добре да прецените от каква точно помощ се нуждаете и тогава да решите към коя фирма и за какво да се обърнете.

Надявам се да съм била полезна.

# 236
  • Мнения: 3 410
Мисля че децата които владеят добре езика могат и сами да си направят проучването и да ползват фирма само за превода и легализацията на дипломата. А за всички от североизточна България ще кажа че в немското консулство във Варна могат да си направят заверки на всички преводи на препоръки, характеристики, сертификати  и други придружаващи дипломата документи и да си спестят ходене до София до посолството.

# 237
  • София
  • Мнения: 13 131
Мама Тин, посолството беше само последната инстанция. Ходенето до МОН и легализирането във външно министерство могат ли да се избегнат? Или ги поемат фирмите за преводи и легализация?

Сетих се още нещо, което може би знаете, но аз да си кажа. В посолството заверката на документи е безплатна ако се покаже, че има някаква кореспонденция с университета, за който са предназначени документите. Ако комплектите са няколко, трябва да има и същия брой разпечатани писма от различни университети. Иначе има такси.

# 238
  • Мнения: 3 410
При нас всичко с дипломата го свърши агенцията за превод и легализация

# 239
  • Мнения: 1 064
Ако комплектите са няколко, трябва да има и същия брой разпечатани писма от различни университети. Иначе има такси.

Тази тънкост ми беше убягнала.

Мама АМ, това с баловете не го разбрах. Все пак правят някаква класация ли? Останала съм с впечатлението, че унитата поставят някакви изисквания и ако отговаряш на тях, те приемат.

Общи условия

Активация на акаунт