Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 109 818
  • 725
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 937

Мама АМ, това с баловете не го разбрах. Все пак правят някаква класация ли? Останала съм с впечатлението, че унитата поставят някакви изисквания и ако отговаряш на тях, те приемат.

Не съм  mama AM , но мисля, че тук има предвид специалностите с ограничен прием (медицински, икономически, хуманитарни, право), т. нар Numerus clausus, при които, независимо че отговаряш на изискванията, има класация по бал до запълване на определените бройки.

# 241
  • Мнения: 1 064

Мама АМ, това с баловете не го разбрах. Все пак правят някаква класация ли? Останала съм с впечатлението, че унитата поставят някакви изисквания и ако отговаряш на тях, те приемат.

Не съм  mama AM , но мисля, че тук има предвид специалностите с ограничен прием (медицински, икономически, хуманитарни, право), т. нар Numerus clausus, при които, независимо че отговаряш на изискванията, има класация по бал до запълване на определените бройки.

А, да, при тези трябва да има някакво отсяване. Но при масовия вид специалности няма класиане, нали? Макар че това не мога някак да си го представя - ами ако кандидатстват 5 хиляди души, какво правят?  newsm78

# 242
  • София
  • Мнения: 937

Мама АМ, това с баловете не го разбрах. Все пак правят някаква класация ли? Останала съм с впечатлението, че унитата поставят някакви изисквания и ако отговаряш на тях, те приемат.

Не съм  mama AM , но мисля, че тук има предвид специалностите с ограничен прием (медицински, икономически, хуманитарни, право), т. нар Numerus clausus, при които, независимо че отговаряш на изискванията, има класация по бал до запълване на определените бройки.



А, да, при тези трябва да има някакво отсяване. Но при масовия вид специалности няма класиане, нали? Макар че това не мога някак да си го представя - ами ако кандидатстват 5 хиляди души, какво правят?  newsm78

B l a n k a , всъщност масовите специалности са с Numerus clausus  Wink, неограничен е приемът при специалностите, за които няма много кандидати- инженерни и природни науки.

# 243
  • Мнения: 5 462
Аз искам да питам мамите на вече учащите в разни чужди унита , има ли много местни тоест немски суденти  в специалностите които учат децата ви ?

# 244
  • София
  • Мнения: 937
Аз искам да питам мамите на вече учащите в разни чужди унита , има ли много местни тоест немски суденти  в специалностите които учат децата ви ?

 Laughing Естествено, чужденците са малцинство.

# 245
  • Мнения: 5 462
Аз искам да питам мамите на вече учащите в разни чужди унита , има ли много местни тоест немски суденти  в специалностите които учат децата ви ?

 Laughing Естествено, чужденците са малцинство.
Аз не мисля така , но нека да чуя и другите .

# 246
  • Мнения: 1 064
... всъщност масовите специалности са с Numerus clausus  Wink, неограничен е приемът при специалностите, за които няма много кандидати- инженерни и природни науки.

А така. Аз се чудя защо постоянно ми излиза "ограничен прием". Ние няма да сме с напълно отлична диплома. Всички преподаватели много си държат на предметите  Rolling Eyes  Скоро дъщеря ми се ядосваше, че се е набутала в училище с високи изисквания, вместо да иде някъде, където ще е пълна отличничка без усилие.

Markrit, по-назад в темата Таня разказа за малката си дъщеря, която е била абсолютно единствената чужденка в целия курс, поради което е била изолирана.

# 247
  • София
  • Мнения: 13 122
Бланка, като изключим някои по-особени специалности като медицина например, при останалите си зависи от университета. Във вчерашния си пост писах, че във въпросната папка за икономика имаше университети със свободен прием и такива, които бяха обявили определена бройка и минималните балове, с които са приемали предишните години. А имаше и такива, които уж бяха с бройка 300 човека, а приети двойно повече.  Laughing  Явно в последния момент са размислили.  Laughing И тъй като те интересува архитектурата, в Аахен има класиране. Дъщеря ми не бе приета в първото, но и не е участвала във второто, защото вече беше приета в желания Хамбург.  Wink

Маркрит, чужденците са малцинство. При завърналата се студентка точно това беше най-съществената причина - единствена чужденка в специалността и изолация от страна на германците. Като под чужденка разбирам студент, който току-що е пристигнал в страната. Защото имаше турци, араби и азиатци, но всички родени в Германия или поне живеещи от много години. При другата студентка също германците са болшинство, особено в горните курсове.  Laughing

# 248
  • Мнения: 633
 B l a n k a, нашите дипломи и без това са високи в сравнение с тези на германците, така че няма защо да се притесняваш от класации. Казваха ни, че 5,50 е напълно достатъчна диплома за повечето специалности, с някои изключения и то в определени университети.

Маркрит, дъщеря ми е единствената чужденка в групата, всички останали са германци.
 От потока, който е към 500 човека, не познава всички, но досега не е чула да има друг чужденец. В потока има колежка с азиатски произход и колега с африкански корени, но и двамата родени в Германия, с тяхно гражданство и учили в немско училище.
За разлика от дъщерята на Тaня67, моята казва, че всички са много мили с нея, приемат я като една от тях и по никакъв начин не чувства някаква изолация. Както ви писах преди няколко дни, дъщеря ми си празнува рождения ден заедно с колега-германец, тъй като са астрални близнаци, събрали са се почти цялата група, макар че се падаше в понеделник.

# 249
  • Мнения: 3 410
Аз искам да питам мамите на вече учащите в разни чужди унита , има ли много местни тоест немски суденти  в специалностите които учат децата ви ?
Моята дъщеря учи застраховане и е единствената чужденка във випуска.

# 250
  • Мнения: 5 462

Дъщеря ми казва, че нещата в Германия изобщо не стоят така. ...

Какво имаш предвид? Търсенето на специалисти по психология ли?

Да, казва, че психолози има в почти всяка голяма фирма, в училища и всякакви организации. Освен това били търсени като специалисти "Човешки ресурси" /това явно след магистратура, както казва и Ясмина/ и т.н. Преди година, когато кандидатстваше, консултантката й препоръча да обмисли възможността да учи психология, защото дипломата й е висока и ще й стигне. Жената каза, че в Германия за психологията балът е по-висок, отколкото право, защото местата са доста по-малко. И освен това според нея всички завършили веднага се реализирали, защото търсенето било голямо. Та мойта щерка тогава мисли 1-2 дни и каза, че все пак предпочита правото. Сега явно е на друго мнение. Аз по начало винаги съм малко анти-настроена, когато нещо стане прекалено модно, както е в момента с тази специалност.



Малеее тези консултантки са за бой .Изобщо не разбирам защо се мешат в избора на специалност .Все едно да препоръча на някой да учи медицина , щото дипломата му е 6 .. това е безумие.Ами ако не му идва отвътре да бъде лекар , тогава ..
Само им бъркат в и без това обърканите мозъчета .То на родители ли да угодят ,консултанските фирми ли , на преподаватели или на себе си.
Децата сами трябва да си решат какво искат да учат , защото после се предполага , че това ще работят.
Тези консултански фирми вече съм убедена , че взимат процент , както и някой от преподавателите. ooooh!
Каса за пари .
Според мен могат да дават мнение за всичко друго , но не и да му определят специалноста.

# 251
  • Мнения: 633
Е, конкретно нашият случай беше друг. Просто се разговориха с дъщеря ми, тя й каза от какви области се интересува /психология, философия и т.н./ и че е избрала този университет, защото може да специализира по-нататък криминология. И жената попита като й е интересна психологията, дали е обмисляла да учи и така се завъртя разговорът. Не е настоявала, а и университетът ни вече си беше избран от детето. Всъщност, като се замисля, даже й беше по-изгодно дъщерята да е с право, защото при повече бройки няма как да не влезе, а рекламата си е реклама Simple Smile.

За разлика от Англия, където консултантските фирми вадят един списък на университети и те дърпат да кандидатстваш в тях, като не ти вземат такса, явно за Германия не е така. Поне аз не съм чувала за консултантска фирма за Германия, която да има списъци на университети, с които да работи.

# 252
  • Мнения: 1 064
Казваха ни, че 5,50 е напълно достатъчна диплома за повечето специалности, с някои изключения и то в определени университети.

Хвърлям по някое око на темата за английските университети. Останах с впечатление, че 5.90 вече е на ръба.  Thinking

# 253
  • София
  • Мнения: 937
Казваха ни, че 5,50 е напълно достатъчна диплома за повечето специалности, с някои изключения и то в определени университети.

Хвърлям по някое око на темата за английските университети. Останах с впечатление, че 5.90 вече е на ръба.  Thinking

Само за топ университетите за някои специалности. Съученици на сина ми учат в британски университети  с доста по-ниски оферти. Сега, след повишаването на таксите,  има повишение на критериите за Шотландия.
В Германия успех над 5.90 е необходим само за медицина и психология.

# 254
  • Мнения: 3 410
Ирена, и моята малката е луднала по тая криминология и се чудя как да я откажа и какво ще я прави криминологията после newsm78 ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт