Д-р Оги е отново сред вас :-)

  • 228 613
  • 1 618
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 3 188
Имам няколко такива случая с малки деца. Това са прояви на хормонално влияние, в никакъв случай не е тумор. Мястото не трябва да се изстисква, правете компреси с риванол. Постепенно ще мине.

# 376
  • Мнения: 43
Здравейте, д-р Бранков.
Детето ми е на една годинка и от една две седмици има сериозен проблем със запека. Сега вече е пети ден и има напъни от три дни, но само се напъва, плаче и не може да се изходи. Слагахме глицеринови свещички, втори ден е на дуфалак, давах киви, сок от сини сливи, но не става нищо. На два пъти докато се напъваше имаше малко кръв, но после в изпражненията ням/та си мисля, дали няма на ануса от вътре нещо от напъване, защото не дава да я пипам дори/. Искам да я заведа на гастроентеролог като начало за запека. Може ли за коментар и да ме насочите за преглед при кой доктор. Мисля, че трябва да е спешно, защото пет дни ми се вижда много да не е ходила.
Благодаря предварително

# 377
  • София
  • Мнения: 3 188
Аз смятам че детето трябва да се приеме в детска гастроентерология или детска хирургия, да се направи хубава очистителна клизма и да се назначи сериозен режим на хранене. Същевременно ще се прецени дали има нужда от изследване - иригография или колоноскопия -  за да се изключи някакво заболяване.

# 378
  • Мнения: 2
Благодаря Ви.

# 379
  • Мнения: 2
Здравейте, д-р Оги!
 
 Нашият проблем е следният: На 07.02.2016 година 8 - годишният ми син се оплака от болки долу ниско отдясно в корема. След преглед в Бърза помощ на същата дата постъпихме в Хирургично отделение на ломската болница  със съмнения за апендицит и вероятна операция на 08.02 сутринта.Бяха му направени изследвания , които показаха увеличени левкоцити - 13 .
  Още същата вечер детето спомена , че  при докосване го боли  десният тестис. Късно през ноща забелязах , че тестиса се подул и зачервил . На визитацията сутринта отокът на тестиса беше още по - голям и зачервяването още по - изразено.Тестисът болеше при докосване , движение и определени пози на тялото. Болки в корема вече нямаше.Лекуващият го лекар реши да отложи операцията и да остави детето под наблюдение.
  Направихме консултация с педиатър , който установи леко зачервено гърло. Направена му беше ехография и тя показа , че в скротума няма излив на течност , това изследване не откри и нищо обезпокоително с апендицита.
  От 08.02.16г.вечерта на детето бе назначено лечение с антибиотик/Цефтриаксон/ , сироп за кашлица и калций/ за гърлото/. Още след втората инжекция антибиотик тестиса започна да спада и червенината да изчеза.
   Антибиотичното лечение продължи до 12.02. След него тестисът е с нормални размери и неболезнен.На същата дата детето бе изписано .
    Причина за възпалението не бе посочена.
  Моля за Вашето мнение по въпраса. Ще Ви бъда благодарна , ако ме посъветвате  и към какви специалисти и изследвания да са насочим , за открием причината за това заболяване и да предотвратим нова поява на подобен инцидент.
 Предварително благодаря!
   С Уважение: Камчи Д.

Последна редакция: нд, 14 фев 2016, 11:10 от Камчи Д

# 380
  • Мнения: 43
Аз смятам че детето трябва да се приеме в детска гастроентерология или детска хирургия, да се направи хубава очистителна клизма и да се назначи сериозен режим на хранене. Същевременно ще се прецени дали има нужда от изследване - иригография или колоноскопия -  за да се изключи някакво заболяване.
Благодаря Ви, ходихме до Пирогов /нямат гастроентеролог, прегледа ни хирург/, изписаха ни мехлем да мажем фисурката, за да не я боли при изхождане и свещички. Само я опипваха по корема и ануса и прегледаха, казаха че няма нищо обезпокойтелно. А също и течен парафин да давам, но това чудо не знам как ще я излъжа да го пийва. Ако някой има идея приемам........я

# 381
  • Мнения: 8 934
Nadelinka79 при синът ми помогна Мелилакс микроклизми, буквално от един път се "отпуши" и след това продължих няколко дни да му слагам през ден и през устата Фрутилакс сироп. Но тези неща са му изписани от лекар.

# 382
  • Мнения: 147
Здравейте, включвам се със следния проблем- синът ми има подутина /една/  в областта на главичката на пениса. На 1 година е. Не забелязвам да го боли. Прочетох за "топчета " нормални на тази възраст , но ме притеснява големината  ок 0,5 см ,значително голяма на пръв поглед.Кожичката не е забелвана . Възможно ли е проблема да е друг , освен натрупване на смегма ? Благодаря предварително.

# 383
  • София
  • Мнения: 5 461
Здравейте д-р. Оги!
 Искам да попитам дуоденалната артрезия попринцип асоциира ли се със хромозомна аномалия,различна от тризомия 21?
 

# 384
  • София
  • Мнения: 3 188
...... След преглед в Бърза помощ на същата дата постъпихме в Хирургично отделение на ломската болница  със съмнения за апендицит и вероятна операция на 08.02 сутринта.Бяха му направени изследвания , които показаха увеличени левкоцити - 13 .
  Още същата вечер детето спомена , че  при докосване го боли  десният тестис. Късно през ноща забелязах , че тестиса се подул и зачервил . На визитацията сутринта отокът на тестиса беше още по - голям и зачервяването още по - изразено.Тестисът болеше при докосване , движение и определени пози на тялото. Болки в корема вече нямаше.  От 08.02.16г.вечерта на детето бе назначено лечение с антибиотик/Цефтриаксон/ , сироп за кашлица и калций/ за гърлото/. Още след втората инжекция антибиотик тестиса започна да спада и червенината да изчеза.
   Антибиотичното лечение продължи до 12.02. След него тестисът е с нормални размери и неболезнен.На същата дата детето бе изписано .
   .....

При остра вирусна инфекция често се засяга тестиса - той реагира с оток, болка, понякога с натрупване на вода. Правилното поведение е да се прецени дали няма остро усукване на тестиса, което често става след травма, и да се изчака въздействието на антибиотика. Разбира се състоянието на тестиса трябва да се следи изкъсо, защото при съмнение за усукване се налага операция. При вас нещата са преминали благоприятно. Добре че е нямало свръхактивни хирурзи.
Макар че, ако съмнението са усукване е силно, ние препоръчваме оперативна ревизия на тестикуларната торбичка.

# 385
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, включвам се със следния проблем- синът ми има подутина /една/  в областта на главичката на пениса. На 1 година е. Не забелязвам да го боли. Прочетох за "топчета " нормални на тази възраст , но ме притеснява големината  ок 0,5 см ,значително голяма на пръв поглед.Кожичката не е забелвана . Възможно ли е проблема да е друг , освен натрупване на смегма ? Благодаря предварително.

Този вид "топчета" са натрупана смегма. Те прозират жълтеникаво през лигавицата. По правило те допринасят за разлепването на слепнатия препуциум. Понякога се втечняват и могат да предизвикат леко възпаление на главичката. Нужно е да се консултирате с детски хирурги или детски уролог.

# 386
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте д-р. Оги!
 Искам да попитам дуоденалната артрезия попринцип асоциира ли се със хромозомна аномалия,различна от тризомия 21?
 

Не винаги. Атрезията може да бъде самостоятелна патология. Може да бъде и част от други хирургични проблеми. Принципно атрезията се оперира, проверява се за допълнителна патология, а при съмнителни признаци се прави генетично изследване.
Обикновено тризомия 21 (Даун) следва да се открие при пренаталния скрининг.

# 387
  • Мнения: 2
...... След преглед в Бърза помощ на същата дата постъпихме в Хирургично отделение на ломската болница  със съмнения за апендицит и вероятна операция на 08.02 сутринта.Бяха му направени изследвания , които показаха увеличени левкоцити - 13 .
  Още същата вечер детето спомена , че  при докосване го боли  десният тестис. Късно през ноща забелязах , че тестиса се подул и зачервил . На визитацията сутринта отокът на тестиса беше още по - голям и зачервяването още по - изразено.Тестисът болеше при докосване , движение и определени пози на тялото. Болки в корема вече нямаше.  От 08.02.16г.вечерта на детето бе назначено лечение с антибиотик/Цефтриаксон/ , сироп за кашлица и калций/ за гърлото/. Още след втората инжекция антибиотик тестиса започна да спада и червенината да изчеза.
   Антибиотичното лечение продължи до 12.02. След него тестисът е с нормални размери и неболезнен.На същата дата детето бе изписано .
   .....

При остра вирусна инфекция често се засяга тестиса - той реагира с оток, болка, понякога с натрупване на вода. Правилното поведение е да се прецени дали няма остро усукване на тестиса, което често става след травма, и да се изчака въздействието на антибиотика. Разбира се състоянието на тестиса трябва да се следи изкъсо, защото при съмнение за усукване се налага операция. При вас нещата са преминали благоприятно. Добре че е нямало свръхактивни хирурзи.
Макар че, ако съмнението са усукване е силно, ние препоръчваме оперативна ревизия на тестикуларната торбичка.

Благодаря, докторе!

Желая Ви здраве и късмет!

# 388
  • Мнения: 16
Здравейте д-р Бранков,

   От години чета вашите коментари и винаги съм се възхищавала на отзивчивостта и търпението Ви. Намирала съм отговори на въпроси, които ме вълнуват, но ето че дойде моментът, в който притеснението ми надделява и Ви пиша, защото няма да издържа до понеделник, когато мога да предприема действия за преглед.
   Детето ми е на 1 година. Преди време бях забелязала подутина на коремчето му, но помислих, че си въобразявам. Нали знаете, майките все си мислят, че нещо не е наред. Днес обаче отново видях тази подутина и се вгледах по-добре в нея. Понеже е трудно да я снимам или да я опиша коректно, направих една ориентировъчна схема.
   Вижда се само, когато крачетата са изпънати свободно надолу и коремчето е опънато. Мястото не е издадено непрекъснато, а по-скоро изкача при вдишване. Подутината наподобява силно издължена капка. Започва около диафрагмата и свършва малко над пъпчето. Намира се много близо до естествената вдлъбнатина на коремните мускули. Първият път помислих, че се дължи на тяхното движение. Когато детето е легнало и се изправя на коремните си мускули, става като жилка, дебела около пръст. Не се усеща на допир. Само се вижда.
   Исках да Ви попитам нуждаем ли се от консултация на специалист и какъв специалист да бъде това? Прегледът може ли да се отложи, защото в момента детето ми е с вирус - силна хрема, разтройство и е на инхалации (да не зарази някое от дечицата, които чакат за по-сериозни неща)?Предположих, че трябва да е детски хирург, затова се обръщам към Вас. Телефоните за записване на час при Вас сте ги давали многократно, така че ги имам.  Simple Smile
   Благодаря Ви!
Най-вече за това, че Ви има.

# 389
  • София
  • Мнения: 3 188
Съмнявам се дали има някакъв хирургичен проблем. Просто не отговаря на никоя позната на мен патология. Трябва да я доведете. Потърсете ме на 0888 373 857

Общи условия

Активация на акаунт