От над десетилетие купувам захар от Lidl, бяла, обикновена и винаги ср карамелизира идеално, на котлон, но и в микровълнова. Зная, че в захарта за конфитюр има киселина и може и да не направи идеално твърд карамел. Да не би да е някаква специална?

Фактът, че водата се изпарява, а захарта си остава бяла ме навежда на мисълта, че температурата от котлона не е достатъчно висока. Това се получава и в някои мултикукъри, като в моя, например. Виждала съм снимки на подобно, с оплаквания, че мултикукърът изпича кекс, хляб, месо, а захарта не я карамелизира. Ако термостатът се изключва на 130°С или 150°С, печивата се изпичат, но захар не може да се карамелизира.

Абсолютният температурен минимум за започване на карамелизация е 170°С. За по-тъмен или горчиво черен карамел до 200°С

https://bakerbettie.com/how-to-caramelize-sugar/

При подобен проблем първо бих измерила температурата на захарния разтвор. Ако е под 170°С, проблемът е ясен и за мене в случая злото се корени точно там.

Ако няма проблем с температурата бих измерила киселинността на захарния разтвор, макар че като си правя не карамел за скубане на косми слагам лимон и пак се карамелизира, та не мисля, че е от това. Излишна киселинност се обира със сода бикарбонат. Със сода се карамелизира бързо мед.

Няма как на опаковката да пише захар и нищо друго, а реално да има куп примеси.Подсладителите са по-скъпи от захарта.

Едва изчоплих тигана.... Confused
.

Не е добре да се чопли тиган. Налива се вода и оцет или лимонов сок и се слага на котлона да го разтвори. Става за броени минути. После се плакне.