Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 338
  • 738
  •   1
Отговори
# 285
  • Пловдив
  • Мнения: 9 716
Simple Smile Благодаря на 7 клас за помощта за 3-ти Simple Smile
Знаех си, че при горното правило нещо ми куца за случая:)

"Членуваме с пълен определителен член  подлога, именната част в съставното именно сказуемо, техните съгласувани определения и приложенията на подлога. "

И вместо да се чудиш кое е подлог, кое именна част и т.н. правилото е съвсем просто - заменяш съществителното от мъжки род с лично местоимение. Ако е ТОЙ - пълен член, ако е него/на него/ го/ му - кратък. Става бързо, лесно и безгрешно. Все пак сме носители на езика и нямаме проблеми със заместване с местоимения.

# 286
  • Мнения: 5 160
Замествам разбира се;) И си ми звучи.
Но ми идват два пълни в повече;)
Затова търсех разписаното правило.

# 287
  • Пловдив
  • Мнения: 9 716
Замествам разбира се;) И си ми звучи.
Но ми идват два пълни в повече;)
Затова търсех разписаното правило.

Ами то правилото в действителност е доста по-сложно за разбиране.

Пълен член се пише там, където думата от мъжки род е в именителен падеж.

Твоето правило се опитва да опише къде в изречението думата стои в този падеж и става още по-сложно. А заместването с ТОЙ /именителен падеж на личното местоимение/ е метод за проверка.  Peace
Така че зарязвай сложните правила и действайте по-практично, за да пестите време и нерви.

# 288
  • Мнения: 5 160
dundi73, благодаря! Зарязвам, временно Simple Smile Иначе с правилата- винаги са по-сложни от практическите обяснения и приложения.

# 289
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Бия си главата с ей това:

Какъв е видът на изречението:

Според легендата Черепишкия манастир е получил името си от белеещите се кости на загиналите войници след битката на Цар Иван Шишман с османските нашественици, състояла се в райнона, при който манастирът е бил разрушен.

И другото е Кое е подчиненото изречение в:
Без преувеличение може да се каже, че океанът определя климата на планетата.

# 290
  • Мнения: 25 674

Според легендата ЧерепишкияТ манастир е получил името си от белеещите се кости на загиналите войници след битката на Цар Иван Шишман с османските нашественици, състояла се в райнона, при койЯто манастирът е бил разрушен.


Това изречение откъде е?  Crazy
А даже не съм филолог...
Голям зор да се учат видовете изречения, а думите, думите кой ще научи?

# 291
  • Пловдив
  • Мнения: 9 716
Как` Сийка
Ученето на сложните изречения не е концерт по желание, а част от задължителната програма по БЕЛ.

Инди, и в седмокласната тема ти написах - провери първото изречение, нещо не му е наред.

подчиненото изречение от втория ти въпрос - въвежда се от съюз ЧЕ

# 292
  • Мнения: 25 674
Как` Сийка
Ученето на сложните изречения не е концерт по желание, а част от задължителната програма по БЕЛ.


Знам и затова роптая. С искрената надежда, че мнението ми може да попадне пред очите на човека, от когото зависи да се прекрати това безумие.
А дано, ама...

# 293
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Писах, докато говорех по телефона и ги натворих такива. Извинете за притеснението.

# 294
  • Мнения: 21 455
1. Кой от следните глаголи е от свършен вид: виждат, умират, потопяват, ще падне?

2. В кой ред всички думи са пароними:

А) шумка, шишарка, шунка

Б)бактерия, батарея, батерия

В) полилей, полюлей, полей

Г)индивид, индианец, индиец

# 295
  • Пловдив
  • Мнения: 9 716
1. Кой от следните глаголи е от свършен вид: виждат, умират, потопяват, ще падне?

2. В кой ред всички думи са пароними:
А) шумка, шишарка, шунка
Б)бактерия, батарея, батерия
В) полилей, полюлей, полей
Г)индивид, индианец, индиец

1. ще падне
2. в , но с колебания ...

# 296
  • Мнения: 21 455
1. Кой от следните глаголи е от свършен вид: виждат, умират, потопяват, ще падне?

2. В кой ред всички думи са пароними:
А) шумка, шишарка, шунка
Б)бактерия, батарея, батерия
В) полилей, полюлей, полей
Г)индивид, индианец, индиец

1. ще падне
2. в , но с колебания ...
Мда. По въпрос 1 детето отговори " ще падне", но в отговорите е даден " потопяват.
По въпрос 2 се колебае между Б и В.

# 297
  • София
  • Мнения: 18 074
1. ще падне
2. б
Паронимите  са думи, близки по звучене, но различни по значение.
Важно е обаче  също така да са   и една и съща част на речта. А полилей и полей  не са.

Потопяват няма как да е от  свършен вид. Проверката е с "Аз потопявам". Свършеният вид е потопя.

# 298
  • Мнения: 21 455
Благодаря ви. Да го успокоя, че е прав, понеже повече към бактериите клонеше.  Mr. Green
Още един сайт току-що отиде на челните места в черния ми списък.

http://www.myschoolbel.info/Pomagala/Pomagalo7BEL/Test_Text/2010 … zanie_answers.pdf

А така ми се искаше просто да проверя наготово верните отговори без излишно да се затормозявам.  Grinning

# 299
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 299
 Как се пише
 Никола-Вапцаровото произведение
 така ли е?

Общи условия

Активация на акаунт