Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 271
  • 738
  •   1
Отговори
# 270
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Вчера със синковеца решихме да се поопражняваме в определяне вида на изречения и се заловихме с романа "Преди да се родя" и още на второто изречение  Shocked
Ето го:
За негова чест, която отпосле трябваше да бъде и моя, веднага трябва да поясня, че баба и дядо имат вина за тази работа.

# 271
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321

За негова чест, която отпосле трябваше да бъде и моя, веднага трябва да поясня , че баба и дядо имат вина за тази работа.


главно изречение

подчинено определително

подчинено допълнително

# 272
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Саморая, благодаря много!   bouquet
аз пък къде видях и вметната част... ooooh! Embarassed

# 273
  • Мнения: 6 876
Може би не е много по темата, но ще задам въпрос, който е свързан със задължителното съчение-разсъждение на матурата.
Уместно ли е да свързвам един автор с друг? За да разасня въпроса ми дава два примера:
Например, имам тема за есе "Човекът и градът в поезията на Христо Смирнески". Мога ли, пишейки за човека от неговата лирика да осъществя връзката с други автори, които засягат същата тематика и дори са повлияли на неговото творчество. Уместно ли е да спомена Андерсеновата малка кибритопродавачка или Юговия Гаврош?
Или ако имам за тема бунта в поемата "Септември", когато споменавам мястото на поп Андрей и риторичния му въпрос "Що значи/смъртта на един?" мога ли да спомена заявеното от Вапцаров "Какво тук значи някаква си личност?"?
Имам колебания, а за мен е важно да ги изясня, така че ще съм ви благодарна да ми помогнете.

# 274
  • Мнения: 1 007
Може би не е много по темата, но ще задам въпрос, който е свързан със задължителното съчение-разсъждение на матурата.
Уместно ли е да свързвам един автор с друг? За да разасня въпроса ми дава два примера:
Например, имам тема за есе "Човекът и градът в поезията на Христо Смирнески". Мога ли, пишейки за човека от неговата лирика да осъществя връзката с други автори, които засягат същата тематика и дори са повлияли на неговото творчество. Уместно ли е да спомена Андерсеновата малка кибритопродавачка или Юговия Гаврош?
Или ако имам за тема бунта в поемата "Септември", когато споменавам мястото на поп Андрей и риторичния му въпрос "Що значи/смъртта на един?" мога ли да спомена заявеното от Вапцаров "Какво тук значи някаква си личност?"?
Имам колебания, а за мен е важно да ги изясня, така че ще съм ви благодарна да ми помогнете.

Според мен това е дори задължително. То е най-ценната част от едно такова съчинение и би трябвало да е едно от условията за получаване на отлична оценка.
Но нека каже някой действащ учител.

# 275
  • Мнения: 6 876
Ами моята действаща учителка ми каза, че не е така.  newsm78 Професор, при който ходи на уроци моя приятелка, казва, че наистина били задължителен връзките в текста и без тях ставали дупки, накъсвала се мисълта.
Според мен също това показва обща култура, знания по литература, умения за обединяване и синтезиране на наученото и би трябвало да е в плюс, а не в минус.

# 276
  • Мнения: 2 401
Здравейте,
Вече повече от час се чудя за една запетайка, ще съм благодарна, ако ми помогнете.
В изречението: "Благодаря ти, че.... и че ...." има ли запетая между "и" и "че"? Доста търсих в гугъл, но не намерих полезна информация.
Благодаря!


Няма запетая.

ИМА запетая!

# 277
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
защо

# 278
  • Мнения: 53
Моля за извинение, но няма как да пропусна записа в тази прекрасна и полезна тема! Ще ми бъде много полезна!   bouquet

# 279
  • Мнения: 5 160
"Създателят на компютъра е българинът Джон Атанасов."

Това изречение коректно ли е откъм членуването?

# 280
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
"Създателят на компютъра е българинът Джон Атанасов."

да

# 281
  • Мнения: 5 160
Благодаря.
И това е правилото
"С -ът или -ят задължително се членува сказуемното определение на подлога. Това е определение, разделено от подлога, който пояснява, със спомагателен глагол съм във всичките му форми и времена - съм, си, е, сме, сте, са, бях, бил, били, ще бъда и т.н. Отново се проверява, като се заменя успешно с той."

# 282
  • Мнения: 21 455
Може и да греша, но в изречението за Джон Атанасов виждам съставно именно сказуемо, а не сказуемно определение.

# 283
  • София
  • Мнения: 18 039
Може и да греша, но в изречението за Джон Атанасов виждам съставно именно сказуемо, а не сказуемно определение.
+1 Peace

# 284
  • Мнения: 5 160
Simple Smile Благодаря на 7 клас за помощта за 3-ти Simple Smile
Знаех си, че при горното правило нещо ми куца за случая:)

"Членуваме с пълен определителен член  подлога, именната част в съставното именно сказуемо, техните съгласувани определения и приложенията на подлога. "

Общи условия

Активация на акаунт