Декодери за баба и дядо?

  • 44 024
  • 195
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 484
А аз да попитам, майка ми има един стар Шиваки в спалнята, който си гледа със стайна антена. Външна няма. Иначе има Булсатком, но специално този телевизор Шиваки е само на стайна. С нея хваща единствено БНТ, БТВ и Нова. Телевизорът мисля, че е на около 15 години. Та въпросът ми е, при положение, че няма външна антена, има ли някакъв проблем цифровият приемник да се съвмести със стайна? Другият ми въпрос е, при положение, че досега е хващала три телевизии със стайна, сега ще хваща ли повече?

По-нагоре написах колко се хващат в момента-около 10-11. И то със стайна антена много хубаво, не долу-горе. Сега обаче се замислям как това ще стане на места, където сигналът е доста слаб и първа едва се вижда със стайна и то много лошо. Но това беше при аналоговото предаване. Интересно какво ще се случи на тези местенца с цифровото. По принцип, ако цифровото приемане е слабо, картината се сканира на квадратчета, дори на моменти блокира. Така беше при спътниковото приемане, вероятно така ще се получава и при сегашното ефирно. Ако резултатът от стайна антена е такъв, тогава ще трябва да се мисли за  сериозна външна или за кабелна.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 330
vl, а тези антени, които ги продават в комплект с цифровия приемник?


Ти казваш цифров приемник, в ТМ на едни пише цифров декодер, на други - цифров тунер. За невежа като мен е все едно, но защо, все пак, са изписани различно  newsm78

# 17
  • Мнения: 2 484
Не зная какви са тези антени. Ако ми пуснеш снимка ще се произнеса. Но по принцип се опитват да въвеждат понятието "антени за цифрова телевизия", което е абсурд. Няма за цифрова и за аналогова. Те са за съответните честоти и с различно усилване, но няма значение дали ще действат на цифрова или на аналогова телевизия.

Пак повтарям в качеството на специалист, че е правилно да се казва приемник, а не декодер.

Декодерът е част от някакво електронно у-во, а не завършено изделие. Неслучайно по-назад написах, че от 1994г. започнахме да монтираме ПАЛ-декодери на съветските телевизори. Но такъв един декодер представлява печатна платка с елементи върху нея. Монтира се в телевизора, а не се прикача отвън както сега се случва с цифровия приемник.

Не знаеш ли какво е това сателитен приемник? И той се прикача отвън. Някои даже и него го наричат декодер.

# 18
  • Мнения: X
Благодаря ви за отговорите. Искам да попитам и друго. Скоро гледах репортаж относно въпросните цифрови приемници и в него се каза, че в някои вериги се продават такива, които не били точно за ефирна цифрова телевизия, и човек можел да се обърка. Какво трябва да гледам в характеристиките на приемника?

# 19
  • Мнения: 2 484
Скоро гледах репортаж относно въпросните цифрови приемници и в него се каза, че в някои вериги се продават такива, които не били точно за ефирна цифрова телевизия, и човек можел да се обърка. Какво трябва да гледам в характеристиките на приемника?

Не зная за такива, които не са за ефирна и се продават по магазините. Досега другите, които са за кабелна не се продаваха, а се даваха за временно ползване от кабелните оператори. Кодировката е различна, имат и съответните карти. Тоест не е възможно от една кабелна да се премине на друга и да се използва същия приемник. Или, ако все пак съществува такава възможност, ще се окаже твърде сложно и безсмислено.

Важна е чувствителността на приемника, но май никъде не я пишат. Някога тя беше написана в книжките на по-старите телевизори. Чувствителността отразява способността за приемане на по-слаби сигнали.

Ето:

 http://www.cifronim.com/%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0% … %D1%86%D0%B8.html

http://www.cifronim.com/polezno/%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D … %D0%B5%D0%BC.html

# 20
  • София
  • Мнения: 1 330
Някъде другаде пък прочетох за същата - антена с усилвател за цифрова телевизия  newsm78

Аз като че ли ще си купувам имот на Луната  Laughing Но е за старците и искам да ги зарадвам, а не разочаровам.

http://www.technomarket.bg/products/09128098/neo-dvbt-1100a-sd

Последна редакция: пн, 22 юли 2013, 14:51 от мама Меца

# 21
  • Мнения: 54 755
Някъде другаде пък прочетох за същата - антена с усилвател за цифрова телевизия  newsm78

Аз като че ли ще си купувам имот на Луната  Laughing Но е за старците и искам да ги зарадвам, а не разочаровам.

http://www.technomarket.bg/products/09128098/neo-dvbt-1100a-sd

За пари всичко ще ти предложат . Mr. Green
Обаче няма нужда . Peace

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И аз тук!
От години нямаме кабелна (ма как въобще съм допуснала да имаме) и сега чакам за цифров приемник и аз. До дни ще го имам и ако съм доволна, ще ви се похваля.

# 23
  • София
  • Мнения: 8 304
Скоро гледах репортаж относно въпросните цифрови приемници и в него се каза, че в някои вериги се продават такива, които не били точно за ефирна цифрова телевизия, и човек можел да се обърка. Какво трябва да гледам в характеристиките на приемника?

Не зная за такива, които не са за ефирна и се продават по магазините. Досега другите, които са за кабелна не се продаваха, а се даваха за временно ползване от кабелните оператори. Кодировката е различна, имат и съответните карти. Тоест не е възможно от една кабелна да се премине на друга и да се използва същия приемник. Или, ако все пак съществува такава възможност, ще се окаже твърде сложно и безсмислено.
.....


Грешиш, ако не е кодиран цифровия сигнал и си имаш "кутията" можеш да си я ползваш. 
Нищо сложно няма - кабела в кутията другия от кутията в ТВто.
И не говоря наизуст, а защото сме го правили.


Няма гаранция, че ако преди не се е виждала аналогова ТВ сега ще има проблем. Зависи къде са сложили новата антена.
Ясно ще стане как спрат симулкаста, младежа каза "възможни са временни смущения"
Антена с усилвател има смисъл, ако е слаб сигнала... ама от къде човек да знае какъв е сега.



# 24
  • Мнения: X
Здравейте отново. Купих цифровия приемник вчера, оказа се, че телевизорът има възможност само за най-простите кабели-разноцветните. Та свързахме устройството с телевизора, започна да търси каналите. Намери няколко канала, но качеството е ужасно със стайната антена. Звукът е много слаб, а като го усилим, започва да бучи и става много неприятно. Освен това, както каза VL, картината става на квадрати и на моменти блокира. Явно е, че с тази стайна антена и с това местоположение ще е така. Въпросът ми е друг. Всеки път като започна търсене на канали, намира различни такива. Примерно при едното търсене, не намира да кажем БНТ, като го пусна отново да търси намира Бнт, ама не намира БТВ,  и така при всяко търсене един канал открива за сметка на друг, като всеки път каналите са различни. Не мога да разбера как се получава така, като телевизорът нито се мести, нито се сменя антената.
И друго, има ли шанс да се подобри качеството на картината след 1 ви септември, защото в рекламата казват, че дотогава са възможни смущения. Дали ако купим по-мощна антена, ще стане по-добре?

# 25
  • Мнения: 7 779
Не мога да разбера как се получава така, като телевизорът нито се мести, нито се сменя антената.

е премести антената де. целта е да хванеш най-силен сигнал.
направи опит първо на терасата , след това влизай в стаята. нямам представа какъв  е приемника , но може би има опция от менюто която да показва силата на сигнала. избери позиция при която е най-силен. след това пусни да сканира (търси) ТВ и радио. запаметяваш. след това влез в стаята и пусни да видиш има ли ги програмите. при слаб сигнал се стреми антената да бъде по-близо до прозорец и да има видимост към предавателя.

# 26
  • Мнения: 2 484
Може да се направи друго. С цифровия приемник програмите да се хванат някъде другаде, където сигналът е добър. Така ще си разбере дали въпросният приемник действа добре. Явно, че там където е сега те са съвсем на прага на задействането му. Би следвало да се помисли за по-сериозна външна антена(без усилвател), която да се сложи на по-подходящо място. Желателно е тя да "вижда" Копитото. Ако то не се вижда оттам, поне не трябва да има сериозни сгради по-високи от вашата. Ако такива препречват сигнала от Копитото, тогава най-доброто решение ще се окаже кабелна ТВ.

Значи това, което предполагах се оказва вярно.

Последна редакция: пн, 29 юли 2013, 00:03 от vl

# 27
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Значи това, което предполагах се оказва вярно.

и то е?

# 28
  • Мнения: X
Намери няколко канала, но качеството е ужасно със стайната антена. Звукът е много слаб, а като го усилим, започва да бучи и става много неприятно.

Местността "Копитото" има пряка видимост към излъчвателя, който е на "Франгата".
По въздушен път - 5 км.
Качеството е перфектно. Нивото на сигнала е 100%.
Мое предположение - ТV буксата на стайната антена, коята влиза в цифровия приемник,
може би прави проблем.
Какво е качеството с тази антена на аналоговите?
Евентуално да не би да "прихващате" отразен сигнал?
Има външни антени с  активен усилвател. Този усилвател се активира чрез приемника,
като напрежението е по коаксиялния фидер.
Ето успешен приемник и на добра цена ( 45 лв):
Скрит текст:
http://satcom-bg.net/product.php?id_product=404

ПП Съжалявам, че сега видях темата.
Във Варна тези приемници можете да закупите от магазин за сат. с-ми "Джени сат",
който се намира срещу " Макдоналдс драйв".

скоро открих недостатък и при техните цифрови, ....Чува се бръмчене, когато звукът е спрян или намален. При достатъчно силен звук 

Премахни "проблемните крачета" от скарт буксата и няма да има бръмчене.  Peace

Последна редакция: пн, 29 юли 2013, 13:30 от Анонимен

# 29
  • Мнения: 2 484
Значи това, което предполагах се оказва вярно.

и то е?

Че когато сигналът е слаб заради слаба антена и лоша позиция на приемане картината ще се появява на квадратчета, ще блокира, ще изчезва.

Малко вероятно е проблемът да се окаже в буксата на телевизора.

Не разбрах кои крачета на куплунга "СКАРТ" са проблемни. Някои не се използват при старите телевизои. Но проблемни?

Последна редакция: пн, 29 юли 2013, 16:47 от vl

Общи условия

Активация на акаунт