Бакшишите на сервитьорите

  • 14 263
  • 206
  •   1
Отговори
# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За 20лв. на час(макар да не е толкова тук) аз работя допълнително един час. А сервитьорът получава заплата за това, че ми е донесъл, каквото съм поръчала. Ако го извикам извънредно, извън работното му време, тогава ще му платя.

# 46
  • Мнения: 170
Според мен работодателите затова плащат ниско възнаграждение, защото се осланят на наложилата се практика и възпитанието на клиента, дори на неговото неудобство един вид, че видиш ли, тези хора в този бранш вземат малко и аз трябва да им оставя нещичко...Един вид клиента плаща заплатата на обслужващия персонал...а не намирам това за много редно....Работодателя значи си измива ръцете и ... кой като него....Да не говорим, че понякога бакшишите изобщо не стигат до сервитьорите или поне не и в пълния им размер....

# 47
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не съм чела цялата тема, само стр.1, но понеже и 2-мата ми колеги са обвързани с жени-сервитьорки да споделя...
Бакшишите са само за жените им. Салонният управител обаче коли и беси. Той казва коя сервитУтка, кой район да обслужва, като доходоносните райони са ясни. Та там бакшиша стигал до към 50-ина лв. на ден (според единия ми колега).
Сега не знам как им се формират раб. заплати... Защото доста често чувам, че нямат нищо твърдо, а зависело от оборота (и бакшишите, разбира се). Работният им ден е почти винаги около 10-ина часа. Има график кога си на работа и кога си в почивка.

П.П: имало неписано правило колко % от цялата сума е добре да бъде бакшишът?  Shocked Те ме "светнаха" на това правило.

# 48
  • Мнения: 9 041

П.П: имало неписано правило колко % от цялата сума е добре да бъде бакшишът?  Shocked Те ме "светнаха" на това правило.

10-15 % от сметката, а може и повече, ако си доволен

# 49
  • Мнения: 3 794
Понякога оставям, понякога не.
Съжалявам, но не мога да се почувствам задължена, особено когато ме обслужват все едно преча на някого  Crossing Arms
На таксиджиийте - че то там някой пита ли ? Те направо си закръглят  Crossing Arms Нали неслучайно има казват 'бакшиши' .

А тези, които са толкова ларж и така ревностно защитават оставянето на бакшиши, че останалите са тъпи и стиснати, дали и в кварталния магазин оставяте? При плащане на битови сметки ?

Шани, какво е правилото  newsm78

# 50
  • Мнения: 2 161
За 20лв. на час(макар да не е толкова тук) аз работя допълнително един час. А сервитьорът получава заплата за това, че ми е донесъл, каквото съм поръчала. Ако го извикам извънредно, извън работното му време, тогава ще му платя.
Учителите сте облагодетелствани в сравнение с горките сервитьори. Защото вашите клиенти (ученици) ви посещават извън платеното ви време, а понякога ги обслужвате на конвейр, като в Модерни времена на Чаплин - по няколко за час. Например 5х 20.  Прекрасен бакшиш! И за разлика от сервитьорите, от вас никой никъде не се жалва. Защото вие първо на първо уроци не давате. Особено пък на деца, на които преподавате. Моралът ви не го позволява, нали така.  Но както е казал Сталин-нет касов бон, нет урок и най-вече за учител нет праблем.
Хайде стига си хлипала за този бакшиш.

# 51
  • Мнения: 46 641
Chanel, бакшиш е сумата, която се дава над уговорената. Ако родителите дадат над договорената сума за урок, тогава е бакшиш.

Но пак не разбирам, с какво един сервитьор е по-заслужил от един консултант в хранителен магазин, например.

Предпочитам да е включено в сметката, както е в много страни. Така всичко е ясно и никой не се чуди какво и колко да даде, нито пък отсрещната страна ще остане недоволна, че някой не се е сетил, че трябва да плати отгоре.

# 52
  • Мнения: 9 041
А, оставяте ли повече пари на фризьор, козметик, обслужващ персонал в хотел  newsm78

# 53
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Досега един или два пъти съм попадала на сервитьор/ка, които да си заслужават бакшиша. Понеже съм професионалист в областта и знам правилата на сервиса и етикета, та им лъсва непрофесионализна отвсякъде.

# 54
  • Мнения: X
А откъде идва това с бакшишите за сервитьори и таксиметрови шофьори? Защо е само в тези сфери, по каква логика. Ако в магазина кажат на някой - нямам да ви върна, направо ще смелят продавача, дори да си е свършил работата, да е консултирал правилно и т.н., въобще перфектно обслужване.
Не че имам нещо против, просто ми е интересно защо на едни се полага, а на други не?

Мисля, че е прието бакшиш да се оставя на хора, които своеобразно ти прислужват. Един вид си плащаш прислужването. С магазинерът имате равноправни отношения - той дава стоката, ти му я заплащаш.

Има и друга теория. Даваме бакшиш там, където се чувстваме добре и се забавляваме, релаксираме. През това време някой се грижи за нас - работи за нас, докато ние почиваме. Според едно изследване това било начин да кажем: „Ето, пийни нещо за мое здраве, когато свършиш работа”, докато аз си седя тук и ми е приятно".

Последна редакция: пн, 29 юли 2013, 14:19 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 3 794
А, оставяте ли повече пари на фризьор, козметик, обслужващ персонал в хотел  newsm78
И да попитам пак - в кварталния магазин, на леличката, която продава билети за градския транспорт, на касиерката, на която давате парите за битовите сметки, gsm, tv, net...  Laughing

Шанел, щом си такъв благодетел, може да основеш 'Висящ бакшиш'  Peace

# 56
  • Мнения: 9 041
А, оставяте ли повече пари на фризьор, козметик, обслужващ персонал в хотел  newsm78
И да попитам пак - в кварталния магазин, на леличката, която продава билети за градския транспорт, на касиерката, на която давате парите за битовите сметки, gsm, tv, net...  Laughing

Шанел, щом си такъв благодетел, може да основеш 'Висящ бакшиш'  Peace

Форест, просто попитах  Peace
Просто аз така съм научена от малка - на определени професии от сферата на обслужването се оставя винаги нещо отгоре. Дори не съм се замисляла за обратното  Blush

# 57
  • Мнения: 3 794
Like_Smoke , радвам се, че не ти се е налагало  Peace Явно си попадала на добро обслужване.
В събота празнувахме РД на малката на едно много приятно място. Оставихме добър бакшиш - просто бяха перфектни  Peace

# 58
  • Шоколандия
  • Мнения: 123
Когато работех като сервитьорка (верно бях малка и наивна) ако не получа бакшиш, за мен означаваше, че не съм си свършила добре работата. Когато получа бакшиш, било то и 1лв (на сметка от 100лв, примерно) за мен означаваше, че клиентът е признателен от това, че е получил от мен .... хм, специално внимание. Едно е да му хвърлиш като фризби менюто, а след това да го замериш с чинията, съвсем друго е да си му съпричастен, да му помагаш и съдействаш при избора му, или да се опиташ да издействаш нещо, което не е политика на заведението например, но в негова чест, ти правиш всичко необходимо, за да го получи. Да това е нещо, което ако направят и за мен, получават бакшиш. Когато на заведение чакам 15-20 минути, за да ме фокусират, че съм влязла, и час, за да ме обслужат и то като натрапница, обикновено "бакшишът" са закръглени пари (ако сметката ми е 5,70лв - оставям 6,00).
Последната година като сервитьор дори по- старшите ме обучаваха как да си "прося" едва ли не бакшиш, за мен това е грозно. Съветите започваха с това да се напълня с дребни монети и като дойде ред да връщам ресто, да започна да дрънкам с тях, така че да уплаша клиента с всичкия този метал и той да отвърне "Задръжте рестото". В училище ни учеха, че ако няма изрично "Благодаря", когато ти дават пари за сметката, то връщаш до стотинка, те ако решат да ти оставят пари, няма да си приберат рестото. Веднъж се случи да върна рестото на клиентка, която беше толкова учудена, едва ли не правя нещо нередно....

# 59
  • Мнения: 2 161
Chanel, бакшиш е сумата, която се дава над уговорената. Ако родителите дадат над договорената сума за урок, тогава е бакшиш.


А, не. За мен в извънучилищно време учителите са все едно сервитьори. Така гледам на тях и затова за мен 20 лева са бакшиш.

Общи условия

Активация на акаунт