Частното образование - коментари, плюсове, минуси, разсъждения, гледни точки

  • 78 544
  • 1 308
  •   1
Отговори
# 1 245
  • София
  • Мнения: 5 573
Точно така си е... В един момент си стават самостоятелни и сами си взимат решенията... Въпросът е, че докато децата са още в онази "опасна" възраст, ако училището е в ролята на "помощник" (не да замества!) на родителя, това е добре!  Peace

# 1 246
  • Мнения: X
От 7 години наблюдавам развитието /като външен наблюдател/ на друга частна гимназия и съм много приятно изненадана, че непрестанно прогресират и отзивите, които имам от родители с деца там са предимно положителни. Става въпрос за ПЧМГ.

Отлично училище, наистина, но за гимназиален етап има още път да извърви, докато стане като АК. Много от децата в него продължават в АК, нашата идея за там беше именно такава. Имам приятели, чиито деца минаха 5-7 клас ПЧМГ, специално за да влязат в АК.

Андариел, какви старшинки, какви чудеса, изобщо не мога да схвана идеите ти.  Simple Smile
Моята е толкова самостоятелна, дори не й се наложихме при избора на училище след 5 клас, няма да го направим и за след 7 клас - тя си е избрала АК от 1 клас и не иска и да чуе за друго училище.

Последна редакция: вт, 25 фев 2014, 21:11 от Анонимен

# 1 247
  • София
  • Мнения: 62 595
самостоятелността не означава да не зачита авторитета на родителя. И младежите много добре го знаят, поне повечето. Бунт че има - има, но дори най-големите бунтари го усещат, те затова и се бунтуват. Ако на родителя не му се чува думата, работата е изпусната много отдавна.

Използвам аналогия с йерархичната организация на военните. А и аз говоря за гимназисти. Ако тогава не се научат да си правят сметката, то кога?

# 1 248
  • София
  • Мнения: 18 188

Русалка, много неприятна история.  Sad
Но това да е като урок - човек никога не бива да се замесва с хора, които познава само виртуално.


Това не е точно така, както го казва Русалката, изобщо не ми е казвала, че лично се е ангажирала да говори с човека и да ме представя като нейн познат и т.н. И няма как и да бъде вярно, защото Русалката не ми знае името, как ще ме представи за познат. Даде ми телефон да се обадя в училището и ми каза едно име кого да търся и това беше. И не съм се обаждал на този телефон и не съм търсил никого.

Хич нямаше и да го обяснявам, да си пише каквото иска, но ме стресна точно на Жасмин реакцията, понеже за нея не ми е все едно какво ще си мисли. То верно женските форуми се оказаха страшна работа. Затова хайде чао ви на всички и с благодарности за това, което научих от вас, научил съм, не ме е срам да го кажа, всеки един човек се учи, докато е жив, а това че русалката си мисли, че знае всичко, си е нейна работа.

Детинските капризи уж били присъщи на децата.. Laughing Не е нужно да знам името ти , за да се обадя и да кажа, че познат се интересува от училището. Би звучало несеризоно  да поискам информация  и съдействие за човек, когото не познавам. Но какво ли ти се обяснявам..  Въпрос на възпитание е.   Показател е и друго,  след тонове кореспонденция на лични, след като ти се представих официално и ти споделих лияни неща за децата си  като онагледяване на питанията ти  , след като ти дадох и имена на хора, работещи в училището  (учителката и  завеждащият учебен отдел), ти не благоволи да се  предствиш дори.. камо ли  пък нещо друго. И това, че не си завънял, с нищо не променя нещата. Както каза Жасмин Hug, човек се учи цял живот, включително и на това да не бъде толкова добронамерен към непознати.   Та явно не си познал,  далеч не съм научила всичко.. Mr. Green

# 1 249
  • Мнения: 2 993
Да доуточня нещо, че ако ни прочете някое дете от АК, ще се смее с глас.
И те са деца, и те ходят по моловете, кафенета, гледат разтоварващи филми, играят на компа на игри. С тази разлика, че като го правят, нямаш основание да им правиш забележка, а се радваш, че имат време и за това.

А за моите първоначално виртуални познати от форума, с които по една или друга причина сме се запознали, мога да кажа само положителни неща.
Благодаря Ви, момичета  bouquet Hug

# 1 250
  • Мнения: 6 323
Русалке
Абе не е вярно това, спри се вече де. Не си ми се представяла на лични. Нямам никаква представа нито как ти е името, нито какво си учила, нито какво работиш. Нищо повече не знам от това, което си писала и в темите публично - например че голямата ти дъщеря е в НЕГ, а двете по-малки са 7 клас и искат да влязат също там. Успех им пожелавам.
Тонове лична информация за себе си и аз съм ти давал на лични.

# 1 251
  • София
  • Мнения: 5 573
rosss, разбира се, че и на децата в АК им се случват такива неща епизодично. Но са твърде ангажирани с учене, и затова не е системно... (иначе съм далеч от идеята да идеализирам тийнове  Mr. Green )

За ПЧМГ и аз съм чувала много хубави отзиви. Най-вече за прогимназиален курс, но една приятелка откри плюсове и остави детето си там и в Гимназията. Вариант е!  Peace

# 1 252
  • Мнения: 1 007
А, Черна станция, тук не съм много съгласна. И есето може да се напише на един дъх. Всеки, който се е захванал с хуманитарна специалност, прекарва голяма част от живота си в четене и сходни на четенето занимания (театър, кино и подобни). Дори и да седне да потърси нещо специално за конкретното есе, 90 % от написаното се оформя на база прочетеното и осмисленото от хиляди страници преди това. Интернет е патерица, но не и основен източник на информация за написване на есе Simple Smile

За есе да. Ама проектите им не са само по литература, доколкото схващам, а са по разни предмети. Пък там си трябват факти. За да напишеш реферат по история трябва бая ровене.

За есе също трябват факти и нещо много важно: асоциативна мисъл. Без нея заникъде не са. Един проект (или както се нарича задачата) по литература далеч не е празни приказки. Трябва доста начетеност, трупана с години и много четене. Особено ако говорим за наистина високо ниво.

# 1 253
  • Мнения: 1 776

За ПЧМГ и аз съм чувала много хубави отзиви. Най-вече за прогимназиален курс, но една приятелка откри плюсове и остави детето си там и в Гимназията. Вариант е!  Peace


Има данни да стане вариант, съпоставим по крайни показатели с АК, към момента не е.
Но предпоставките са много, че от следващата учебна година ще е.
Разбира се, за съжаление трябва да минат 5 години, докато това стане признат факт, но... който не рискува, не печели Simple Smile
Но... да се уточним - съпоставим като краен резултат, да се надяваме с коренно различен учебен процес, клонящ към СМГ, а не към АК!

# 1 254
  • София
  • Мнения: 18 188


А за моите първоначално виртуални познати от форума, с които по една или друга причина сме се запознали, мога да кажа само положителни неща.
Благодаря Ви, момичета  bouquet Hug

Eee, Рос ,  не  всички виртуални комуникации  свършват непременно  зле.. Joy Точно форумът  ме запозна и мен  със страхотни хора, част от които пишат  и в тази тема. Peace Първо виртуално, после наживо.. И мога да ти кажа, че въпреки разногласията по някои теми, си прекарваме страхотно заедно и често разговорите ни въобще не се въртят около децата и обучението им тук или там, нито в надцакване кой е по-по-най..... Тоест при прекия контакт е едно и всяко едно нещо , което човек каже, може още на момента да се доизясни, а виртуално винаги ни се привиждат разни нюанси.

Код, точно това чух от майка на познато дете. Момчето до  5 клас беше заедно с дъщерите ми в кварталното училище. От 5 клас е в ПЧМГ.  Справя се отлично, ако съдя  по резултатите му на пробни. На въпроса ми  къде иска да учи след  7 клас, отговорът беше ПЧМГ. Следваше и добавката, че  и  родители, и дете са много доволни . Попитах майката  нямат ли  и друг, резервен  вариант , ако случайно нещата се стекат като миналата година и не се сформират осмокласни паралелки. И тя  ми отговори нещо странно, малко противоречащо на писаното по въпроса в края на миналата учебна година. Не претендирам да е вярно нито едното, нито другото , но ми стана интересно къде точно е истината. Може би Лени би споделила.  Жената ми каза, че паралелки не са били сформирани не  заради липсата на кандидати ( или поне не само), а и съвсем целенасочено, тъй като пожелалите да останат не били с особено добри резултати.  Което пък е малко съмнително, защото имам  спомени за качени на сайта на ПЧМГ резултати от НВО, които определено бяха добри.. Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 25 фев 2014, 15:50 от пенсионирана русалка

# 1 255
  • София
  • Мнения: 2 361
Нямах възможност да отговоря на постовете от сутринта и сега го правя. Беше поставен въпросът относно занимания по спорт извън училище. По-миналата година момче спечели републиканското първенство по таекуондо. Не зная къде и как е тренирал. В колежът нямат допълнения по този спорт. Освен това миналата година същото дете учеше в САЩ със стипендия, за която е необходим отличен успех. И като добавка се изявяваше отлично в клуба по българска драма. Кога и как е успявал, не зная, но явно при добра мотивация е възможно.
Някой се интересуваше и от артистичните занимания. 2 деца от класа, от които имам преки впечатления от тази година учат в Англия в училища с профил драма.  Участваха в групата "Английски мюзикъл". И 2-мата много талантливи. Нямам представа дали са ходили на допълнителни занимания или заниманията в колежът са доразвили талантите им. Едното дете със сигурност е имало добър съветник - майка му, която е актриса. Като комбинацията от тези фактори е помогнала за спечелването на пълна стипендия в училището, в което е в момента.

# 1 256
  • София
  • Мнения: 4 298
За спорта в АК – имат редовни часове и спорт по избор, който също е в рамките на програмата, т.е. до 15.30. Часовете по физическо  се провеждат съобразно програмата за дисциплината, одобрена от МОНМ, т.е. както са се провеждали по времето на Комсомола  Laughing, а не както е обичайната практика в момента по училищата да им се даде по една топка и който иска да играе баскетбол, волейбол, народна топка и т.н., а накрая да покриват нормативи по нещо, което правят за първи път. Освен това редовно бяганат по „една миля“ на територията на колежа. Толкова за нездравословния заседнал живот на колежаните.
Дъщеря ми свири на пиано, но никой не я е карал да се упражнява в колежа за сметка на досегашните й занимания.  Като ви чета, започвам да се притеснявам от липсата на натиск и фокус към моето дете по въпроса. Thinking Навярно пишещите тук имат някаква вътрешна информация и лични впечатления, които не са готови да споделят. Догодина смята да се запише на две доп. занимания – фотография  (нейно увлечение от две-три години), второто счита, че ще й е от полза за мечтана бъдеща реализация.
Проекти и групови задачи се задават достатъчно време предварително, за да имаш време да обмислиш идеята си, обсъдиш с останалите и да я осъществиш. Е, в началото доста време отиваше  в постигане на консенсус и обсъждане на несъществени детайли, но с времето трупат опит и се научават да оптимизират процеса. Това са изключително полезни умения с широка приложимост.
Време за странични занимания, срещи с приятели от другите гимназии и висене във ФБ се намира.
Някой питаше за избора. Изборът на училище е единствено и само нейн, дори след дългото  разубеждаване от страна на семейството.  Crossing Arms Амбициозна е и гони целите, които сама си е поставила. Няма нужда от остен или надзор, от когото и да било. Това е моето дете, познавам и други, които не са вкарани "в казармата с цел да станат хора“, макар че със сигурност има и родители, на които това е бил основният мотив, но това не е причина за обобщения, нали?
Относно твърдението, че таксата е висока. Да, така е. Но се раздават доста стипендии и таксите стават  поносими. Системата за отпускане н стипендии е променена, но е факт, че голяма част от първоначално приетите се записват веднага, което означава, че влизат  будни деца от заможни семейства. Това лошо ли е?
И моля мнението ми да не се възприема като реклама или защита на АК, а като споделен личен опит!

# 1 257
  • Мнения: 1 007
Жената ми каза, че паралелки не са били сформирани не  заради липсата на кандидати ( или поне не само), а и съвсем целенасочено, тъй като пожелалите да останат не били с особено добри резултати.  Което пък е малко съмнително, защото имам  спомени за качени на сайта на ПЧМГ резултати от НВО, които определено бяха добри.. Rolling Eyes
Ако това е официалното становище, наистина е странно, защото най-малкото означава, че така са обучили учениците си, че после и те не си ги искат. Едва ли някое училище ще си направи такава унищожаваща го реклама.

# 1 258
  • Мнения: 8 206
Проекти и групови задачи се задават достатъчно време предварително, за да имаш време да обмислиш идеята си, обсъдиш с останалите и да я осъществиш. Е, в началото доста време отиваше  в постигане на консенсус и обсъждане на несъществени детайли, но с времето трупат опит и се научават да оптимизират процеса. Това са изключително полезни умения с широка приложимост.
Още в началото на осми клас започва работата в екипи, разместват ги постоянно, научават ги да работят с различни хора, да дават идеи и да изслушват другите... всеки да даде нещо от себе си и накрая работата да е свършена. Изключително полезно!

Амбициозна е и гони целите, които сама си е поставила. Няма нужда от остен или надзор, от когото и да било. Това е моето дете, познавам и други, които не са вкарани "в казармата с цел да станат хора“, макар че със сигурност има и родители, на които това е бил основният мотив, но това не е причина за обобщения, нали?
newsm10 Моят син е със същата настройка, няма нужда от ръчкане. Винаги си е бил такъв, само дето в предишното училище (наистина добро държавно училище) получаваше подигравки, че много чете и е с богата обща култура ("Еййй, то все всичко знаеш!"), а в АК получава само подкрепа да продължава все така... Само дето е изключително стеснителен... или по-скоро беше, започва да се чувства на мястото си и да показва какво може и знае.
И аз познавам много други, които не са "вкарани в казарната...", всъщност не познавам вкарани с цел там да станат хора.

# 1 259
  • София
  • Мнения: 5 573
Ironic, моите впечатления от АК са много сходни с твоите, но с една основна разлика - ние с мъжа ми от самото начало имахме желание детето да отиде в това училище, много ни беше харесало, когато ходихме в един от дните на отворени врати.   Grinning Искам да попитам какви бяха първоначалните ви причини да разубеждавате дъщеря си дълго? т.е. с други думи казано - кои ваши негативни очаквания се оказаха оборени от действителността в АК?

Общи условия

Активация на акаунт