Окръжна Болница - Варна - тема 6

  • 53 391
  • 773
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 100
При моят престой в Окръжна си се чуваха виковете на раждащи жени и плача на бебетата. Но успях да дремна. Поне за мен шума не беше толкова непоносим. А и Вип-а има климатик и може да си на затворена врата. И наличието на хладилник, поне на мен ми беше много полезно. Съхранявах си не малко неща. Хем раждах средата на октомври и си беше жега Дано все пак някой ден не се наложи да раждам лятото, че сигурно е ужас. Жегата много ме изнервя.

Успешно раждане на всички бъдещи мами! Simple Smile

# 751
  • Някъде там
  • Мнения: 886
Момичета няма ли да пускате нова тема  newsm78

# 752
  • Мнения: 125
При моят престой в Окръжна си се чуваха виковете на раждащи жени и плача на бебетата. Но успях да дремна. Поне за мен шума не беше толкова непоносим. А и Вип-а има климатик и може да си на затворена врата. И наличието на хладилник, поне на мен ми беше много полезно. Съхранявах си не малко неща. Хем раждах средата на октомври и си беше жега Дано все пак някой ден не се наложи да раждам лятото, че сигурно е ужас. Жегата много ме изнервя.

Успешно раждане на всички бъдещи мами! Simple Smile
колко плащаше на ден за престоя

# 753
  • Мнения: 72
При моят престой в Окръжна си се чуваха виковете на раждащи жени и плача на бебетата. Но успях да дремна. Поне за мен шума не беше толкова непоносим. А и Вип-а има климатик и може да си на затворена врата. И наличието на хладилник, поне на мен ми беше много полезно. Съхранявах си не малко неща. Хем раждах средата на октомври и си беше жега Дано все пак някой ден не се наложи да раждам лятото, че сигурно е ужас. Жегата много ме изнервя.

Успешно раждане на всички бъдещи мами! Simple Smile
колко плащаше на ден за престоя
Мисля, че е 50лв на ден. Вип стаята не се запазва предварително, а като влезеш да раждаш казваш, че искаш вип и ако има свободна такава ти я дават. Те са само 2 или 3

# 754
  • Мнения: 0
При моят престой в Окръжна си се чуваха виковете на раждащи жени и плача на бебетата. Но успях да дремна. Поне за мен шума не беше толкова непоносим. А и Вип-а има климатик и може да си на затворена врата. И наличието на хладилник, поне на мен ми беше много полезно. Съхранявах си не малко неща. Хем раждах средата на октомври и си беше жега Дано все пак някой ден не се наложи да раждам лятото, че сигурно е ужас. Жегата много ме изнервя.

Успешно раждане на всички бъдещи мами! Simple Smile
колко плащаше на ден за престоя
Мисля, че е 50лв на ден. Вип стаята не се запазва предварително, а като влезеш да раждаш казваш, че искаш вип и ако има свободна такава ти я дават. Те са само 2 или 3


Докато бях там (в стаята 3 тя е срещу стаята на главната сестра) чух как някой се обади и си запази вип стая за следващия ден...колкото до климатика не бих го препоръчала тъй-като бебета са на друга температура в боксовете...Извинявам се за латиницата

Последна редакция: сб, 14 юни 2014, 19:41 от mag_fut

# 755
  • Варна
  • Мнения: 25 314
Момичета, МОЛЯ ВИ, пишете на кирилица! От уважение към другите участници в дискусията! Просто е кошмар да се чете тази латиница, аз категорично отказвам да го правя, чудя се останалите как имат нерви. ОСвен всичко друго писането на латиница е против форумните правила, с които всеки (уж) се съгласява при регистрирането си. Сори за офф-а.

# 756
  • Мнения: 125
При моят престой в Окръжна си се чуваха виковете на раждащи жени и плача на бебетата. Но успях да дремна. Поне за мен шума не беше толкова непоносим. А и Вип-а има климатик и може да си на затворена врата. И наличието на хладилник, поне на мен ми беше много полезно. Съхранявах си не малко неща. Хем раждах средата на октомври и си беше жега Дано все пак някой ден не се наложи да раждам лятото, че сигурно е ужас. Жегата много ме изнервя.

Успешно раждане на всички бъдещи мами! Simple Smile
колко плащаше на ден за престоя
Мисля, че е 50лв на ден. Вип стаята не се запазва предварително, а като влезеш да раждаш казваш, че искаш вип и ако има свободна такава ти я дават. Те са само 2 или 3
аха,мерси за инфото,все още се чудя и май на място ще реша,ако пък много ми е тегаво със виковете на мамитата,дърдоренето им,и плача на бебоците може да се изместя newsm78

# 757
  • Варна
  • Мнения: 230
Аз родих в ОБ на 12 май, при д-р Славчев, акушерка - Грета.Много мога да пиша и за раждането и за престоя ми там - 8 дни! така че имах време да "огледам". Ако някой иска да знае нещо повече, да пита.

Раждане - не е тук мястото да коментирам д-р Славчев, има си тема, но от Грета и д-р Нешев (беше на смяна, когато ме приеха) държа да кажа колко съм доволна. Невероятно отношение от начало до края на престоя ми!

Лекарите и акушерките в родилното - ами хора всякакви, нямам много впечатления. Факт обаче, че на визитация нито веднъж не ме попитаха за температурата ми. Нещо, което според мен е важно. Не че някой ми каза да си я меря де.. А аз имах. Това е друга история. Искаха да ми свалят конци, които трябваше сами да паднат - били жълти. Ами много ясно - нали ми казаха да си правя компреси с реванол. Все пак, държа да подчертая, че само от визитациите няма как да си формирам кой знае какво мнение.

Бях във ВИП стая - 50 лв, казах на място, че искам и имаше свободна. С 8 дена престой ще кажа само, добре, че имам здравна застраховка, която покрива и това.. Да, има климатик и наистина е голямо удобство сравнено с лиспата му в останалите стаи, където или е ужасна жега и вратите са отворени, или пък е студено - на някои момичета им беше студено, докато аз бях в болницата. Хладилника също е плюс и това, че има къде да си оставиш нещата, които иначе трябва да са в торби на земята. А за мен и личното простанство.

Лично пространство - почти няма такова дори с ВИП стая, затова и написах, че на мен ми беше важно. Дори, когато бях гола след като съм си взела душ, или пък спях, санитарките с изключение на една единствена, не се свеняха да си влизат и излизат без нито една дума. Най-редовно оставяха вратата отворена, докато аз се преобличах или спях и хич не им пукаше. Просто съм в потрес защо лекарите могат да чукат преди визитация, когато са очаквани, а санитарките - не.

Неонатология - с много смесени чувства съм, защото сред тях имаше няколко прекрасни човека, но като цяло те са тези заради които определям престоя си като ужасен. Пак казвам - с излкючение на няколкото акушерки, на които ще съм вечно благодарна, останалите са... От самото начало е било ясно, че ние ще стоим в болницата по-дълго заради теглото, но каза ли ми някой - не и от неонатолозите. Каза ми го лекар от родилното! Документите за информирано съгласие за биодобавка, която трябваше да се даде на бебето, ми ги донесоха за подпис без изобщо някой да е дошъл да ми обясни, че такава трябва да се даде, защо, какъв е проблема, а рисковете от биодобавката какви са и т.н. Просто ми казаха - тука трябва да подпишеш, защото ще даваме биодобавка на бебето. Едва след като започнах да разпитвам дойде лекар да ми обясни - какво я налага и т.н. Друга тема е, че лекарят не говореше български много добре и едва му разбрах, както и той на мен. Имаше фрапантни случаи на невнимание, некомпетентност или
просто не им пукаше. Следващата смяна не знаеше важни неща относно бебетата, в резултат направо се скараха на болна циганка защо не влиза в бокса да си храни детето, а после наистина я пускаха там и то без маска, каквато АЗ я накарах да сложи. Едната превръзка на очичките на бебето ми беше толкова стегната, че 30 минути по-късно челото му беше адски лилаво, а носа му  тотално запушен и изобщо не можеше да се храни. Когато си позволих да я махна, за да мога да го нахраня, и да поискам нова, ми се изприказваха куп приказки как съм си позволила да го направя и че това челото му да е лилаво е напълно нормално. Все едно аз вече 5 дена не бях видяла какво е наистина нормално, когато е с превръзка. Казах им, че съм направила снимки на челцето на бебето, и омекнаха... Тъй като бебето ми беше много мъничко - роди се 2450 грама беше на система и след това жълтеница - така и не ми го дадоха при мен, кърмех в бокса. Бях твърдо решила да кърмя и вечер, точно защото бебенцето беше толкова малко, и някои акушерки напълно ме подкрепяха. На други трябваше едва ли не да се моля, за да вляза, ще кажеш, че за тях имаше някакво значение - не се накъсваха да влизат по боксовете. Накрая ми
преместиха бебето в най-крайния бокс и беше само, защото там имат по-силна лампа. Вечерта забравиха да минат при него на визитация - знам, защото не бяха му пуснали изследване за сутринта, а вече чакахме всеки момент да ни изпишат. И действотелно, след като се разбра гафа, дали защото точно тогава бях в бокса или не, д-р Маринова му пусна спешно изследване и да, бебенцото беше за изписване. А без малко да си останем там още един ден - аз да плащам ВИП стая, а бебенцето ми да го облъчват на лампа излишно до следобедните изследвания..
Ето заради подобни неща не мога да съм много положително настроена. Но пак казвам - имаше и чудесни хора и за жалост много зависи кой ще ти се падне на смяна. Аз имах възможност да ги видя всичките по няколко пъти заради дългия престой.

Организация за нормалното протичане на престоя на родилката - под всякаква критика. Нарочно не коментирам битовите условия, защото това е една друга тема за (недо)финансирането на болниците и българската реалност. Но има елементарни неща, които не изискват никакви средства, а минимално усилие, които биха променили това как се чувстват майките там. Или поне как аз бих се чувствала. Никой не ти казва нищо, всичко трябва да ходиш да откриваш сам - от това каква е организацията в млечната кухня, до това кой къде и защо ти мести бебето. Накрая обаче те нахокват защо не си знаел. И да, изчетох всички хартии залепени по стените, за да съм сигурна, че не пропускам нещо.

Консултант по кърмене - нещо, което много приятно ме изненада. Знаех, че има, но тя лично дойде при мен още през деня след раждането, показа ми как да кърмя, след това имах някои трудности и тя ми помогна. Идваше специално да провери всичко наред ли е при нас с бебето и така. Така че голяма червена точка за това поне.

Ами това е. Доста негативен се получи коментара ми, но както казах така се и чувствах. Заради всичкия стрес в болницата кърмата ми въобще не можеше да тръгне като хората, случи се едва след като се прибрахме в къщи.
Дано не съм стресирала някого, но бъдете подготвени за тези неща и си внимавайте за бебенцата без да се притеснявате да противоречите на персонала, ако това се налага (нямам предвид по медицински въпроси, естествено). Не се оставяйте да ви вменяват чувство за вина, когато всъщност пропуските са при тях, и бъдете активни, а не разчитайте, че някой ще дойде да ви каже, обясни или покаже. Всъщност, дори когато помолих да ми покажат нещо, ми се каза, че нямало нужда сега, на изписването всичко ще ми обяснят. (Но нищо не ми обясниха.)

Все пак, предвид останалите опции, ако пак раждам, то сигурно пак ще е в ОБ. Просто ще съм по-подготвена за някои неща. И съответно още по-досадна на персонала! Simple Smile

# 758
  • Мнения: 72
Много изчерпателен разказ, scorpita   Peace
Направо ми припомни моя престой в болницата. Моите впечатления за горе долу същите.
Аз родих на 2ри юни с избор на лекар др Славчев. Имах 2 акушерки, Грета и една русичка, не ѝ запомних името (ако някой може да поскаже ще съм много благодарна, русичка млада, много мила). От акушерките по раждането и лекарите съм много доволна. Мили са, обръщат ти внимание. После за визитациите ни гледаха и всеки път питаха за температурта, не знам защо при теб така е станало. Мен Славчев изрично ме предупреди, че ако някой лекар иска нещо да ми прави да звъня на него и да не давам на никой да ме пипа Grinning
До тук добре, но после 5 дневен престой, ей побъркаха ме! Бях в 3на стая със собствен санитарен възел. Случих на съквартирантки и трите бяхме естествено раждане и на една възраст горе долу.
Условията - мизерничко си беше. банята не знам как, уж всеки ден я миеха, цялата мухлясала и мизерна. Видяхме и хлебрка да излиза от там! Страшна жега беше, отделно от топлите вълни коио ме обливаха от хормоните.
Санитарките - повечето пълни дебили, нахълтват с взлом в стаята да чистят и хвърлят боклука без да се съобразяват какво правиш ти вътре. не ме е било срам, че съм гола или без гащи, с това се свиква още при естественото раждане. Ядосвах се като съм заспала и ме събуждаха.
Неонатолозите и педиатрите - доволна съм. Бяха мили всяка сутрин ми съобщаваха състоянието на бебето и дали се налага лечение. Изкарахме жълтеница, 24 часа бяхме на лампа. Винаги когато имах въпрос ми беше отговаряно любезно и обяснително от лекарите.
Акушерките за бебетата - ей тука вече, просто мнението ми е много ниско! Не всички, ама имаше една конкретна жена (с очила и проскубана коса), направо ме докара пред нервна криза. Реши, че бебето ми има нужда от АМ без да ми обясни ми набута шишето в ръцете, а лекаря беше казал да я кърмя. Бебето ми се роди малко 2600гр., падна до 2380гр. и не наддаваше много. След като ми връчи шишето аз пипитах за какво ми го дава, нали кърмя и тази (извинете) "овца" ми заяви, че детео ми било недоносено и кърмата ми нямало да дойде скоро. Адски се ядосах и я попитах как точно е недоносена като е родена с 39 ПЪЛНИ седмици?!? Нещо изсумтя и си замина. Не го давах млякото и всеки път бях обвинявана, че едва ли не исакм да уморя бебето си от глад. След депресии и ревове, докато се лекувахме на лампата се изцедих и полазах на акушерката, че имам достатъчно кърма, при което същата жена ме обвини, че съм си прехранвала бебето и съм щяла да му разширя стомаха! Просто аз май нямах късмет, че винаги тази беше на смяна. Имаше и още една крива, която ме обвиняваше, че кърмя бебето нощем към 2, защото реве, след като ми го изтръгна от гърдите в 1, защото трябвало да спи! Същата тази после ми го донесе в 3 в стаята при мен, защото било гладно!!! Казвам ви, подлудиха ме тези жени, а тогава психиката на една родилна е толкова лаболна, особено първескиня. Бих искала да ги видя сега и да се опитат да се държат така!
Едва издържах 5 дни на този психически тормоз и като ни писнаха излетях от там като тапа!

Надявам се мнението ми да подготви бъдещите мами и да не бъдат изненадани като започнат да им набиват в главите, че за всичко те са виновни. просто тези акушерки са криви лелички, и се държат все едно ти си им виновен, че работят там.
От една страна те тормозят психически, а от друга близките ми набиваха в главата да не съм се карала с персонала и да търпя... а аз мислях, че раждането ще е трудната част, изобщо не бях подготвена за този ад след това...

# 759
  • Мнения: 377
Честити бебчета, момичета! Да бъдат здрави!

скорпита, от двата ми престоя в ОБ мисля, че постът ти е умерен и доста информативен и полезен. Напълно съм съгласна с казаното от теб. Много истини си споделила. Въпросният д-р от Неонатология е Абди (според мен тотално некомпетентен; попадала съм на него и в детския неотложен кабинет - пълна скръб откъм диагностика и лечение).

# 760
  • Мнения: 175
Много изчерпателен разказ, scorpita   Peace
Направо ми припомни моя престой в болницата. Моите впечатления за горе долу същите.
Аз родих на 2ри юни с избор на лекар др Славчев. Имах 2 акушерки, Грета и една русичка, не ѝ запомних името (ако някой може да поскаже ще съм много благодарна, русичка млада, много мила). От акушерките по раждането и лекарите съм много доволна. Мили са, обръщат ти внимание. После за визитациите ни гледаха и всеки път питаха за температурта, не знам защо при теб така е станало. Мен Славчев изрично ме предупреди, че ако някой лекар иска нещо да ми прави да звъня на него и да не давам на никой да ме пипа Grinning
До тук добре, но после 5 дневен престой, ей побъркаха ме! Бях в 3на стая със собствен санитарен възел. Случих на съквартирантки и трите бяхме естествено раждане и на една възраст горе долу.
Условията - мизерничко си беше. банята не знам как, уж всеки ден я миеха, цялата мухлясала и мизерна. Видяхме и хлебрка да излиза от там! Страшна жега беше, отделно от топлите вълни коио ме обливаха от хормоните.
Санитарките - повечето пълни дебили, нахълтват с взлом в стаята да чистят и хвърлят боклука без да се съобразяват какво правиш ти вътре. не ме е било срам, че съм гола или без гащи, с това се свиква още при естественото раждане. Ядосвах се като съм заспала и ме събуждаха.
Неонатолозите и педиатрите - доволна съм. Бяха мили всяка сутрин ми съобщаваха състоянието на бебето и дали се налага лечение. Изкарахме жълтеница, 24 часа бяхме на лампа. Винаги когато имах въпрос ми беше отговаряно любезно и обяснително от лекарите.
Акушерките за бебетата - ей тука вече, просто мнението ми е много ниско! Не всички, ама имаше една конкретна жена (с очила и проскубана коса), направо ме докара пред нервна криза. Реши, че бебето ми има нужда от АМ без да ми обясни ми набута шишето в ръцете, а лекаря беше казал да я кърмя. Бебето ми се роди малко 2600гр., падна до 2380гр. и не наддаваше много. След като ми връчи шишето аз пипитах за какво ми го дава, нали кърмя и тази (извинете) "овца" ми заяви, че детео ми било недоносено и кърмата ми нямало да дойде скоро. Адски се ядосах и я попитах как точно е недоносена като е родена с 39 ПЪЛНИ седмици?!? Нещо изсумтя и си замина. Не го давах млякото и всеки път бях обвинявана, че едва ли не исакм да уморя бебето си от глад. След депресии и ревове, докато се лекувахме на лампата се изцедих и полазах на акушерката, че имам достатъчно кърма, при което същата жена ме обвини, че съм си прехранвала бебето и съм щяла да му разширя стомаха! Просто аз май нямах късмет, че винаги тази беше на смяна. Имаше и още една крива, която ме обвиняваше, че кърмя бебето нощем към 2, защото реве, след като ми го изтръгна от гърдите в 1, защото трябвало да спи! Същата тази после ми го донесе в 3 в стаята при мен, защото било гладно!!! Казвам ви, подлудиха ме тези жени, а тогава психиката на една родилна е толкова лаболна, особено първескиня. Бих искала да ги видя сега и да се опитат да се държат така!
Едва издържах 5 дни на този психически тормоз и като ни писнаха излетях от там като тапа!

Надявам се мнението ми да подготви бъдещите мами и да не бъдат изненадани като започнат да им набиват в главите, че за всичко те са виновни. просто тези акушерки са криви лелички, и се държат все едно ти си им виновен, че работят там.
От една страна те тормозят психически, а от друга близките ми набиваха в главата да не съм се карала с персонала и да търпя... а аз мислях, че раждането ще е трудната част, изобщо не бях подготвена за този ад след това...



Съжалявам,че се е наложило да изтърпиш тези гарги.Но и благодаря че споделяте,поне да си махнем розовите очила преди да ходим да раждаме.Аз също ще раждам при Славчев,стига да е съгласен де.Акушерката доколкото разбирам е която ти се падне на смяна,нали?


И да попитам нещо-списъкът на първа страница е актуален нали?Не виждам да искат шишета,вие носихте ли?

# 761
  • Мнения: 6 791

[/quote]



Съжалявам,че се е наложило да изтърпиш тези гарги.Но и благодаря че споделяте,поне да си махнем розовите очила преди да ходим да раждаме.Аз също ще раждам при Славчев,стига да е съгласен де.Акушерката доколкото разбирам е която ти се падне на смяна,нали?


И да попитам нещо-списъкът на първа страница е актуален нали?Не виждам да искат шишета,вие носихте ли?


[/quote]

Списъкът е актуален. Шишета не носи. Ако случайно се наложи дохранване с АМ ти дават в техни шишета с техни биби, които връщаш след всяко хранене и те ги стерилизират. Идеята е, че ако носиш свои, първо няма как да стерилизираш и второ, че могат да те обвинят, че ще внесеш зараза. На мен не ми се наложи, но на съквартирантката даваха АМ и това обясни акушерката Simple Smile

Леко раждане!

# 762
  • Мнения: 125
незнам за вас,но аз доста мнения изчетох и за ОБ и АГ хем положителни хем отрицателни....основния ми страх беше че нещо ще се обърка по време на раждането,я някой крив лекар,акушерка или сестра ще ми се падне  и да ги хуля само.....и в крайна сметка се оказа че ще има акушерка със мен и това ме успокои до няква степен....за битовите условия ще изтърпя някак си....а случайно да знаете дали можем да си внасяме собствено спално бельо

# 763
  • Мнения: 363
Честити бебчета, момичета! Да бъдат здрави!

скорпита, от двата ми престоя в ОБ мисля, че постът ти е умерен и доста информативен и полезен. Напълно съм съгласна с казаното от теб. Много истини си споделила. Въпросният д-р от Неонатология е Абди (според мен тотално некомпетентен; попадала съм на него и в детския неотложен кабинет - пълна скръб откъм диагностика и лечение).

Родих през 02.2013г. Същия този индивид, на мое запитване как е дъщеря ми (беше в кувьоз) ми отговори "като я слушам как плаче е добре"  Shocked . Като ме видеше да чакам пред бокса и бягаше, буквално, виждах го как се сепва и с променена физиономия рязко обръща посоката (което не ми пречеше да съм нагла и да го догоня - не, че имаше смисъл. По въпроса с кърменето, станах свидетел как една от акушерките в неонатология, дигна скандал на жената от млечна кухня, защото даваше на дъщеря ми изцедена от мен кърма, а не АМ. Не коментирам факта, че за 8 дни, никой не успя да ми обясни в какво се изразява вътреутробната инфекция на дъщеря ми. Отговора винаги бе "обща е", добре, но какви са й симптомите и започваха да ми обясняват, че я аспирираха като се роди и аз пак, добре бях там и знам все пак аз я родих, но сега какво й има: "ами инфекция, но се оправя"  #Cussing out Свалят й последния абокат в деня на изписването, беше се случило да е на главичката, поставен с онзи най-лепкавия лейкопласт. Малката пищи, мъчи се, казвам на акушерката да намаже с бебешко олио "ами то има ама то и така може", пак настоях еее, ами ще кажеш на пук 5 мин. ми тормози детето, ако не я държеше сигурно, аз нея щях да оскубя.
Много изчерпателен разказ, scorpita   Peace
Направо ми припомни моя престой в болницата. Моите впечатления за горе долу същите.
Аз родих на 2ри юни с избор на лекар др Славчев. Имах 2 акушерки, Грета и една русичка, не ѝ запомних името (ако някой може да поскаже ще съм много благодарна, русичка млада, много мила).

Русокосата акушерка, ако не бъркам е Саша, поне като раждах аз, Славчев и Грета така се обръщаха към нея.

# 764
  • Мнения: 19
Аз миналата година си внесох мое спално бельо, единствено се спречкахме с едната санитарка за възглавницата ми. След като ме изместиха, дойде и ми я взема била от едиси коя стая. Наложи се да и показвам щампата.

Общи условия

Активация на акаунт