Хемангиоми при бебета и деца- лекари, лекарства, лечение. Споделете опит!

  • 53 505
  • 198
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 3 187
Съветът на колегата е много полезен и навременен. Аз ще се свържа с него и ще мога да изписвам мазилото. Все пак трябва и поглед от хирург, защото някои хемангиоми в крайна сметка трябва да се отстранят хирургично. Това стана на етап когато вече значително са се смалили от пропранолола.

Искам отново да подчертая, че има големи хемангиоми на деликатни места, при които се прилага пропранолол през устата, съчетан с такова мазило. Всяка преценка е индивидуална.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте!
Голямата ми дъщеря е на 4 години и преди няколко месеца забелязах червена пъпка на едното краче. Стана релефна, не голяма. Заведохме я на кожен лекар и докато погледна каза "доброкачествен съдов тумор", при което аз се притесних адски много Sad без да обяснява много изписа Гелтим и каза след два месеца пак да отидем. Почнахме да мажем но нарасна. Снощи някъде се е закачила и текна кръв.
Чела съм, че на малки бебета им излизат, а дъщеря ми е вече по-голяма. Много съм притеснена, предполагам, че с оглед на това разкървяване веднага трябва да потърся специалист. От Варна сме, ходихме при Томов. Предложения за друг?

Благодаря!

# 92
  • София
  • Мнения: 3 187
Донякъде странно е хемангиом да се появи в тази възраст. А и би трябвало да се повлияе от Гелтим. Възможно е това да бъде пиогенен гранулом. Неговото третиране включва други средства, включително и хирургично отстраняване.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Донякъде странно е хемангиом да се появи в тази възраст. А и би трябвало да се повлияе от Гелтим. Възможно е това да бъде пиогенен гранулом. Неговото третиране включва други средства, включително и хирургично отстраняване.

Благодаря Ви за отговора!

# 94
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Донякъде странно е хемангиом да се появи в тази възраст. А и би трябвало да се повлияе от Гелтим. Възможно е това да бъде пиогенен гранулом. Неговото третиране включва други средства, включително и хирургично отстраняване.
Здравейте Професор Бранков! Това се оказа точно пиогенен гранулом. Пробвахме се да го отстраним с лазер, но детето изпадна в паника /доктора също не я предразположи/ и с писъци и рев излязохме от кабинета. Моля Ви,кажете ми,кой е най-подходящия и щадящ начин за отстраняване? Задължително ли трябва да се отстрани? Друг метод на лечение използва ли се? Благодаря Ви!

Последна редакция: сб, 10 сеп 2016, 16:24 от svetl@

# 95
  • София
  • Мнения: 3 187
Лазер едва ли е било подходящо. Прилага се премахване с течен азот (криотерапия). Но всичките методи са "страшни" за едно малко дете. Обикновено се прилага обща упойка или повърхностна седация (приспиване).

# 96
  • Мнения: 33
Здравейте! Малката е на 2 месеца и половина. От самото раждане си има една червено петно колкото орех на крачето отзад.  Стана релефно и казаха, че е хемангиом. Искат да и слагат инжекция с кортикостероиди. Четох че е малко остарял метод. Моля за мнение! Благодаря предварително!

# 97
  • София
  • Мнения: 3 187
Ако става дума за инжектиране на стероиди, това е остарял метод. Сега се препоръчва пропранолол на прахчета през устата в дозировка, която се назначава според няколко показателя. В някои случаи може да се прецени, дали първична операция не е по-ефективна. Трябва да доведете детето при мен в Детския център на Токуда.

# 98
  • Мнения: 2
Здравейте д-р Оги,
имаме бебе на 1г.и3м., роди се с вътрешен хемангиом на бузата и се започна лечение с пропранолол за 5-6м. По време на лечението хемангиома изчезна и всичко беше на ред, но сега пак е започнал да расте. Въпроса ми е пак ли трябва да се лекува с този препарат или да се изчака?

# 99
  • София
  • Мнения: 3 187
Здравейте д-р Оги,
имаме бебе на 1г.и3м., роди се с вътрешен хемангиом на бузата и се започна лечение с пропранолол за 5-6м. По време на лечението хемангиома изчезна и всичко беше на ред, но сега пак е започнал да расте. Въпроса ми е пак ли трябва да се лекува с този препарат или да се изчака?

Здравейте. Желая весело посрещане на новата година.
Добре би било да видя детето, но по принцип подновете лечението за още 6 месеца.

# 100
  • Мнения: 2
Здравейте д-р Оги,
имаме бебе на 1г.и3м., роди се с вътрешен хемангиом на бузата и се започна лечение с пропранолол за 5-6м. По време на лечението хемангиома изчезна и всичко беше на ред, но сега пак е започнал да расте. Въпроса ми е пак ли трябва да се лекува с този препарат или да се изчака?

Здравейте. Желая весело посрещане на новата година.
Добре би било да видя детето, но по принцип подновете лечението за още 6 месеца.
Здравейте д-р Оги.
Ако лечението се поднови за още 6 месеца нямали да е опасно за детето? Възможно ли е да се пие толкова дълго време?
Благодаря!

# 101
  • София
  • Мнения: 3 187
Ако е необходимо пропранололът може да се приема 10 - 12 месеца. Но трябва под контрола на лекуващия педиатър.
Моят отговор е общ. Ако желаете доведете да прегледам детето в Детския център на Токуда. Запишете се на 02 403 4948

# 102
  • Мнения: 59
здравейте, имам следното питане: наличието на външен хемангиом доколко е знак за това, че има и вътрешен и какъв специалист трябва да прегледа за вътрешен? в какво се състои прегледът? ако е интернист, не се ли размиват нещата, в смисъл че всеки гледа за себе си и отговорността за терапията не може да се фокусира?
за протокола, синът ми е на 2 м., нашите са два, един с размерите на лещено зърно на единия клепач и един 4/2 см на единия лакът. аз отказах пропранолол и хемангиол, защото немалко си поплаках, четейки страничните ефекти (дано не сглупих), и дерматолог ни предписа тимолол малеат във формата на капки за очи, които мажем върху кожата.

много благодаря! bouquet

# 103
  • София
  • Мнения: 3 187
здравейте, имам следното питане: наличието на външен хемангиом доколко е знак за това, че има и вътрешен и какъв специалист трябва да прегледа за вътрешен? в какво се състои прегледът? ако е интернист, не се ли размиват нещата, в смисъл че всеки гледа за себе си и отговорността за терапията не може да се фокусира?
за протокола, синът ми е на 2 м., нашите са два, един с размерите на лещено зърно на единия клепач и един 4/2 см на единия лакът. аз отказах пропранолол и хемангиол, защото немалко си поплаках, четейки страничните ефекти (дано не сглупих), и дерматолог ни предписа тимолол малеат във формата на капки за очи, които мажем върху кожата.

много благодаря! bouquet

Дотук спира дискусията, а аз не знам дали Ви отговорих.
Разбира се, че пропранолола има странични ефекти, затова се правят изследвания преди неговото назначаване, а дозата се увеличава постепенно.
Това дали има вътрешен (най-често чернодробен) хемангиом се установява на ехограф. Но по правило детето трябва да има повече от 4 - 6 същински детски хемангиома по цялото тяло, за да се мисли за вътрешен. Все пак едно изследване не е от вреда.

Обикновените чернодробни хемангиоми (ако изобщо ги има) също се повлияват от пропранолола даден през устата. Те не подлежат на операция.

Колкото до хемангиомът на лакета на Вашето дете, възможно е да се повлияе малко от локалния Тимолол, но освен това се очаква с възрастта по малко да се разнесе. Ако не, може да помислим за операция.

# 104
  • Мнения: 2
Здравейте проф.Бранков,

Пиша Ви относно състоянието на моята дъщеря, която скоро ще бъде на 3 месеца. Ще се радвам да дадете експертното си мнение за нейния случай и да препоръчате най-доброто решение. Ние сме от Варна, но сме готови да дойдем при Вас на преглед, ако е нужно.

Дъщеря ми има хемангиом на главата в ляво париетално с подкожна и повърхностна част (изпратих снимки по мейл). Няколко дни след раждането представляваше едва забележима червена точка. За месец и половина достигна 8мм. Направихме преглед при неонатолог с трансфонтанелна ехография, при която се наблюдава нормално развитие. Притеснява ни бързото нарастване на хемангиома.

Благодаря Ви предварително!

Общи условия

Активация на акаунт