За бебета и деца от 0+ месеца, съвети; За бързи въпроси и отговори - 38

  • 21 993
  • 769
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14
Мон..., Еndira, desitoo - благодаря ви за подкрепата!
Ще ми се пръсне сърцето от притеснение :-/

Мъжът ми каза, че е ЕЕГ, да.
Казали са му че, бебо трябва да е в сънено състояние.
Не знам как ще го удържа да не спи между 8 и 12 ч утре.

И ще си запишем час при пулмолог, тая педиатърка е заета с тичане от една болница в друга и само отбелязва присъствие без го мисли много-много. А че може от нейните недоглеждания нечий живот да се промени - пука й.

Ще кажа резултати другата седмица с повече подробности, но ще поглеждам в темата ако случайно някой специалист чете и прояви интерес към нашия случай Cry

# 16
  • Мнения: 187
Здравейте, искам да попитам каква е нормалната консистенцията на акото на изключително кърмено бебе? Дъщеря ми е на почти 3 месеца и в последните две седмици акото й е доста рядко. Иначе е жизнена,  няма температура, на цвят акото е жълто, като горчица. Педиатърката ни я прегледа обстойно и каза, че коремчето й е спокойно и вероятно е от жегата. Вие как мислите?
Аз по-скоро съм склонна да й вярвам, но все пак!

# 17
  • Мнения: X
Здравейте, искам да попитам каква е нормалната консистенцията на акото на изключително кърмено бебе? Дъщеря ми е на почти 3 месеца и в последните две седмици акото й е доста рядко. Иначе е жизнена,  няма температура, на цвят акото е жълто, като горчица. Педиатърката ни я прегледа обстойно и каза, че коремчето й е спокойно и вероятно е от жегата. Вие как мислите?
Аз по-скоро съм склонна да й вярвам, но все пак!
По обстойно от това
http://slavip.moetodete.bg/blogpost_4318_0.html
Не мога да ти отговоря

# 18
  • Мнения: 5 732
Момичета имам въпрос, ние сме още мънички, но въпросът ми е кога най-рано мога да подпирам бебчо на възглавници в по-седнало положение, защото легнал не иска, а не мога постоянно да го държа в ръцете си, все пак имам и други задължения, предполагам разбирате Simple Smile))

# 19
  • На брега на морето
  • Мнения: 687
Аз лично доста изчаках със седенето.
Някъде около 3-я месец (може и по-късно да беше) съвсем леко й слагах една възглавница да е полулегнала.
Според мен не бива да се бърза.

# 20
  • София
  • Мнения: 39 941
Julsssy, изчакайте още малко.
Пробвахте с полулегнало положение в количката или шезлонг след 3тия месец.

# 21
  • Мнения: X
Аз доста изчаках, на лятна количка я сложих на 5,5 месеца, а сега на шест я слагам в седнало по малко...

# 22
  • Мнения: 170
Здравейте искам да попитам има ли примерна схема на захранване  newsm78 ? Изчетох малко теми в библиотеката , но пак малко ми е Х . Дали с пюре да почна, дали с каша, кой зеленчук да е 1ви и т.н. Имам още малко време преди да почна да я захранвам и събирам инфо , така че ако има някакви примерни схеми ще съм благодарна да споделите
Мерси  Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 44 398
Има много и най-различни примерни схеми. Във всякакви възможни варианти , месеци и т.н.
Има едни такива...много теми http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192347.0 ако с нещо ще са ти от полза...както преди имаше едни - Как върви захранването...
Общо взето почети малко и си направи свой план и си го следвай, водейки се и от детето. Ако то има проблеми някакви и нужда от по-специално внимание поговорете с лекар какво би било най-подходящо...

Julsssy - много ви е рано, на тази възраст за малко в стол за кола или в шезлонг с пълно легнало(те въпреки легналото си имат лек общ наклон), бебешки люлки и т.н. можеш да си позволиш. И носене в слинг, кенгуру и подобни.
За възглавници е рано, всъщност за мен това с възглавниците принципно е неправилно и ненужно.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 789
Здравейте искам да попитам има ли примерна схема на захранване  newsm78 ? Изчетох малко теми в библиотеката , но пак малко ми е Х . Дали с пюре да почна, дали с каша, кой зеленчук да е 1ви и т.н. Имам още малко време преди да почна да я захранвам и събирам инфо , така че ако има някакви примерни схеми ще съм благодарна да споделите
Мерси  Hug

Аз преди време прочетох сума ти информация, систематизирах я така, че на мен да ми звучи логично и се получи това нещо, ако ти се струва добре - придържай се към него, най-малкото му хвърли едно око за информация  Peace

Скрит текст:
Захранване по схемата зеленчук-каша-плод-месо-риба

Основни принципи на захранването:
Новата храна се дава преди кърмене/ хранене с АМ.
Всяка следваща храна се въвежда по следния начин: 1-ва седмица – постепенно увеличаване на обема до препоръчания; 2-ра седмица – привикване; 3-та седмица – нова храна.
Препоръчан обем храна: ½-1 ч.л. пюре на ден до 50 грама (за 5-6-месечно дете) в рамките на 1-1,5 седмици, окончателна доза – 50-200 гр в зависимост от вида пюре.
Най-удачно е новата храна да се дава на второто хранене. Не се дава една и съща нова храна 2 пъти на ден.
Никога не се въвежда нова храна, ако детето е болно, а също така 3 дни преди и 3 дни след всяка профилактична ваксина. В случай на захранване след 4-ти месец се изчаква поне 1 седмица след последната петкомпонентна ваксина.
Детето се захранва с един продукт. Нов продукт се добавя веднъж седмично.
Първи се въвеждат бели и зелени зеленчуци и зелени (като цвят) плодове.
3 седмици след захранването със зеленчуци се дава каша, още 2-3 седмици по-късно се започват плодовите пюрета.
Каша се дава сутрин/ следобяд.
Зеленчуково пюре се дава преди обедното хранене.
Ако детето вече е опитало и зеленчуци, и плодове, то зеленчуковото пюре се дава на обяд, а плодовото – след обяд.

Зеленчуци
Дават се преди обедното хранене.
Ред на въвеждане на зеленчуци:
1. Слаби алергени: светла тиква, бели тиквички (ако детето е предразположено към диария, този зеленчук се включва по-късно), зелена тиквичка, карфиол, морков (*спорен продукт заради възможни алергии), пащърнак.
2. Средни алергени: грах, зелена чушка, царевица, зелен фасул.
3. Силни алергени: домати, цвекло, целина, морков (*спорен продукт).
Към пюретата, за по-добро усвояване от организма, след първия месец се добавя съответното количество олио/ масло. Препоръчва се студено пресован зехтин - "Extra Virgin".
* В купешките пюрета олио/ масло не се добавя, защото те по принцип вече съдържат такова. Количество олио/ зехтин/ разтопено краве масло при домашно приготвяне на пюрета:
1-ви ден – 1 капка
2-ри ден – 2 капки
3-ти ден – 5 капки
4-ти ден – ¼ ч.л.
5-ти ден – ½ ч.л. (3 гр)
6-и ден и следващи дни – 1 ч.л. (5-6 гр).
Препоръчително е спанакът и магданозът да се изключат от менюто.  
За картофите: препоръчва се включването на картофено пюре след 7-ия месец. Хубаво е картофите предварително да се накиснат за 1 час в студена вода.

Примерна схема на захранване със зеленчуци: пащърнак, тиква, карфиол

1-ва седмица – пащърнак
1 ден – ½ ч.л. пащърнак
2 ден – 1 ч.л. пащърнак
За седмицата, добавяйки всеки ден по 1 лъжичка, се стига до 50 гр (или 8 ч.л.)

2-ра седмица – тиква
1 ден – ½ ч.л. тиква+ 7 ч.л. пащърнак
2 ден – 1 ч.л. тиква+ 6 ч.л. тиква и т.н., докато пащърнакът изцяло не се замени с тиква.  

3-та седмица – карфиол
1 ден – ½ ч.л. карфиол+ 7 ч.л. тиква
2 ден – 1 ч.л. карфиол+ 6 ч.л. тиква и т.н., докато постепенно пюрето от карфиол не стигне до 8 ч.л.

4-та седмица — тиквичка  
5-та седмица – морков  

Каша
Въвежда се не по-рано от 3 седмици след започването на зеленчуковото пюре.
Ред на въвеждане:
1. Без глутен: оризова (ако детето не е склонно към запичане), елда, царевична (6-7 месец)
2. С глутен: пшеничена, овесена и др. (7-8 месец)
3. Грис (над 1 годинка).

Кашата се прави с кърма/ АМ или вода. Над 1 година – с краве мляко (ако детето не е алергично към него) или вода. Преди хранене или два пъти на ден се дава на болно дете или в случай на загуба на тегло.

Начин на въвеждане
:
Първа седмица: 5% каша (5 гр каша на 100 мл вода) – 1 ч.л. на ден. До 7 дни количеството се увеличава до 150 гр. Втора седмица: 10% каша (10 гр каша на 100 мл вода) – 20-30 гр на ден (1 седмица). Трета седмица: 10% каша в количество 150 гр на ден. Четвърта седмица: следващ вид каша (10%) или нова храна.

Кашата се дава с лъжичка сутрин преди кърмене/ АМ. Дози (условни): 7-8 месеца – 160-170 мл, 8-9 месеца – 170-180 мл, над 9 месеца – до 200 мл и замяна на едно хранене изцяло с каша.
Първо захранване с каша:
•   1-ви ден — 1 чаена лъжичка (5 гр);
•   2-ри ден — 2 чаени лъжички (10 гр);
•   3-ти ден — 3 чаени лъжички (15 гр);
•   4-ти ден — 4 чаени лъжички (20 гр);
•   5-ти ден — 50 мл (50 гр);
•   6-ти ден — 100 мл (100 гр);
•   7-ми ден — 150 мл (150 гр).
Последващо захранване с каша:

Към избраната първоначално каша се добавя:
1-ви ден – 1-2 ч.л. от новата каша
2-ри ден и нататък се намалява първата за сметка на втората.

Плодове и плодови пюрета
Ред на въвеждане на плодове:
1. Слаби алергени: зелена ябълка, круша, слива, банан.
2. Смесени пюрета
3. Ягоди
4. Плодово пюре с млечни продукти и бисквити/ сухари
Плодовете е по-удачно да се изпекат или обработят на пара. Въвеждането в менюто е както при зеленчуците.

Месо
Месо, във вид на пюре се въвежда в 7-8 месец при ранно захранване и не по-рано от 9-ти месец при захранване от 6 месеца. Започва се с ½ чаена лъжичка. Желателно е веднага да се смесва със зеленчуково пюре, което вече е въведено за по-добро усвояване от организма. Дозата е до 30 гр, към 1 година – до 70 гр.
Месо, което се въвежда преди 1 годинка: говеждо (неалергични деца), заек, пуйка.
Месо, което се въвежда след 1 годинка: пилешко, свинско, телешко.
Със спорните пилешко и телешко се внимава заради възможните алергии към белтъка, който се съдържа в тях. При доказана липса на алергия, захранването по желание на родителя може да започне и с бяло пилешко месо.
Телешки дроб се допуска само в храната на деца с анемия – не по-често от веднъж седмично от 50 гр. Здравите деца могат да консумират дроб след навършване на 1 годинка не по-често от 1-2 пъти месечно.
Между първите 2 вида месо е добре да се направи пауза от около 20 дни или 2 седмици. Веднъж включено в менюто, месото се счита за въведено.

Седмична доза месо – три пъти седмично (в останалите дни се дава жълтък или зеленчуково пюре).

Риба
Въвежда се след 9-месечна възраст, след месото. Започва се с ½ ч.л., при липса на алергична реакция – 1 ч.л. и т.н. Доза: 30-40 гр рибно пюре на 1 хранене. Седмична доза – 100 гр. След 1 годинка 1-2 пъти в седмицата месното пюре може да се замества с рибно.
Ред за въвеждане на риба:
1. Морска: хек, писия, треска, мерлуза, калкан, пангасиус.  
2. Речна: пастърва, щука.
3. (след 1 година): бяла риба, шаран, сьомга, скумрия, херинга, тон, сом.
4. Консерви е желателно да не се дават изобщо.

Жълтък
Въвежда се на 7-8 месеца. Започва се от 1/8, след 48 часа се дава ¼, след това ½. Дава се 2 пъти седмично. Вари се най-малко 15 минути. Жълтъкът се намачква, добавя се АМ или кърма. Може да се слага директно в каша или зеленчуково пюре. На алергични деца се дава жълтък от пъдпъдъче яйце (започва се с ¼ жълтък).

Белтък
Въвежда се към 1 годинка.

Сок
Въвежда се на 6-7 месеца. Започва се с няколко капки. 1-ви ден - не повече от 10-15 капки, 2-ри ден (при нормална реакция) – ½ ч.л., с всеки следващ ден количеството се увеличава с ½ ч.л., докато стигне до 50 мл. Количеството се дава на 2 пъти, желателно през първата половина от деня, 10-15 минути след хранене. Препоръчително първият сок да е от зелена ябълка. Най-удачно е да се разрежда с преварена вода.  


Детски бисквити и сухари:
От 7-8 месец.

Млечни каши и млечни продукти:
Млечни каши: след 9 месец.
Бебешки йогурт: след 9 месец
Извара: 9-12 месец
Кашкавал: 10-12 месец
Краве мляко: след 1 годинка (оптимално – 2-3 години)

Мерни единици:
5 гр = 1 кубче масло 1 х 1 х 1 см = колкото лешник
7 гр = 1 кубче масло 1.5 х 1.5 х 1.5 см
10 гр = масло колкото орех
5 мл = 1 к.л. олио
10 мл = 1 с.л. олио
2 к.л месо (пасирано или ситно скълцано) = 10 гр месо
2 с.л. месо (пасирано или ситно скълцано) = 25 гр месо
3 с.л. месо (пасирано или ситно скълцано) = 40 гр месо
1 с.л. месо = 1 парченце 2х1 см = 10-15 гр месо
1/8 чаша = 30 гр
1/4 чаша = 60 гр

# 25
  • Мнения: 11 913
Julsssy и аз мисля, че не трябва да се бърза със сядането и подпирането, може да се навреди доста на крехкия гръбначен стълб. Както и Botten Mary казва в полуизлегнало положение в шезлонг, но за седнало не по-рано от 5-6месец и то пак не изцяло седнало а малко поизлегнало. По принцип се води от детето, има деца които рано сядът моят син седна стабилно без да е подпрян с нищо чак в 8 месец.

Ето тук копирам една статия, че не ми дава да сложа линк

Скрит текст:
Сядане

До 6 месечна възраст, въпреки огромното двигателно развитие бебето все още лежи. Първата стъпка към изправянето се случва, когато бебето от легнало положение премине към седеж. Всяко дете се развива индивидуално, но на ориентировъчна възраст 6 месеца бебето вече има достатъчно укрепнал гръбнак и може да го слагате седнало с опора.  Това означава зад гърба и от двете страни на бебето да има стабилни опори – бебешко столче с облегалка и странични перила или направени от подръчни материали опори – удобни за целта са 3 възглавници. Ако бебето е готово да седи, то с удоволствие ще остане в тази нова за него поза и ще се радва на промяната. Ако бебето още не е готово да седи, то бързо ще се смъкне отново до легнало положение. Ако това се случи – не го връщайте обратно в седнало положение. Явно гръбнакът му още не е готов за по-дълго седене. На следващия ден отново сложете бебето седнало с опора и така повтаряйте упражнението всеки ден като оставяте бебето седнало толкова дълго, колкото то самото издържи. Ако му харесва да седи – нека седи. Ако не му харесва то или само ще успее да се смъкне и да легне, или ако не успее само, то ще се разплаче и ще покаже, че така не му е удобно. Ако това се случи не настоявайте веднага да сяда отново, а пробвайте пак след ден-два.

Когато детето привикне да седи продължително време с опора без да се изморява, тогава може да опитате да го сложите седнало без опора. Отново, ако бебето е готово да седи без опора, с удоволствие ще остане в тази поза. Ако гръбнакът му не е готов обаче, то бързо ще падне на страни или ще легне по гръб. Ако това се случи, значи бебето не е готово да седи без опора. При това положение продължете да му слагате опора при сядане и след известно време пробвайте пак дали ще може да седи без опора.

Някои бебета се научават да седят стабилно още на 6 месеца, докато други не успяват да пазят равновесие в седнала поза дори на 9 месеца. Ако бебето ви е голямо, но все още не може да седи добре, вероятно то просто е от децата, които овладяват умението да седят на по-късна възраст. Все пак, за да сте сигурни, че повод за притеснение няма, консултирайте се с вашия педиатър – той най-добре може да разпозане има ли притеснителни симптоми и ако прецени, лекарят ви може да ви изпрати на консултация с детски невролог, който да констатира дали всичко в нервно-двигателното развитие на бебето е наред. Детските ортопеди препоръчват бебето да не бъде насилвано да седи преди то само да се почувства комфортно в седнала поза и смятат, че колкото по-късно бебето започне да седи, толкова по-добре, защото ранното сядане натоварва крехкия бебешки гръбнак с тегло, което той още може би не е укрепнал достатъчно, че да носи.

# 26
  • Мнения: 170
мерси -=Деси=- много добре систематизирано, определено ще ми е от полза   bouquet . От толкова различни начини за стартиране на захранването човек се обърква с кое е най удачно да почне. Реших да пробвам с тиква 1во , че сме малко трудни с акането , а пък дано и хареса  Laughing
Пак благодаря .. много полезно  Hug

# 27
  • Мнения: X
мерси -=Деси=- много добре систематизирано, определено ще ми е от полза   bouquet . От толкова различни начини за стартиране на захранването човек се обърква с кое е най удачно да почне. Реших да пробвам с тиква 1во , че сме малко трудни с акането , а пък дано и хареса  Laughing
Пак благодаря .. много полезно  Hug
Тиквата е сладка и ще и хареса.
Ние също сме трудни на акане, но аз почнах с картоф от които започна да ака често, въпреки че запича. После прдложих тиква и след това морков.. В момента яде с охота тиква.

# 28
  • На брега на морето
  • Мнения: 687
Може и да не й хареса.
Аз захраних с тиква, е няма такава отвратена физиономия....и сега не й е любима. Нито пък чист картоф, него само да го помирише и й се иска да избяга...всичко е до вкус. А детето ми не е каризно и си хапва добре.
Но не се отчайвайте като не стане от първия път,

# 29
  • Мнения: 170
Няма да насилвам и няма да бързам  Simple Smile но поне имам идеи някакви вече  Laughing мисля като въведа основните зеленчуци да вкарам ориз  Thinking  че видях че го има в доста пюрета

Общи условия

Активация на акаунт