Топката на децата падна в чужд двор. Не им я връщат :(

  • 22 590
  • 546
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 38
   bouquet

значи си открила твоя верен начин за възпитание на децата си (и част от чуждите). Толерантността към белите им е трогателна.

Но другите хора нямат задължения да  бъдат толерантни. Всеки си гледа спокойствието!



Да се оплача и аз тук (на Арменския поп), че и на мен ми идва да се  развикам на едни деца, които играят до 23ч. пред входа на къщата ни (тази на родителите ми).

Викат, крещят, играят, тичат, скачат, гонят се, карат се, бият се -  много шум, голяма гюрултия.  Не са от нашата улица със сигурност, от някоя съседна са. Явно играят тук, защото е спокойно, няма автомобили и не им правим забележка.

Но не е приятно! Късно вечерта и при отворени прозорци все едно са ми в стаята и крещят на ухото ми.  Трая си, въпреки че развалиха донякъде почивката!

# 31
  • Мнения: 1 515
 Laughing
И пред нашата къща се случва същото. Отиват си беладжиите, идват по-големите. И на мен ми пречат, и на децата, че не могат да спят. Ама аз си имам комшии, същите, с топката, които се грижат да ги разгонват, да ги хулят, да ги обиждат ... "Еййй, от детската градина, яяяя, по-тихо, че ..." дори не мога да го напиша.

Ще минеее! Ще свърши лятото, ще си се приберат. Къде да ходят децата?

 Laughing Laughing Laughing Току що топката им падна в двора ни  Laughing Laughing Laughing Ей сега ще им я спукам Laughing Laughing Laughing

# 32
  • Мнения: 8 567
Може да пробваш да им дадеш да отгледат цвете или домат от семка.
Да видят за колко време се получава от едно семенце растение и плод или цвят, да се научат да ценят не само стиропорените коли, но и растенията, животните, и хората около себе си.
Ако, естествено, не противоречи на мирогледа ти за възпитание на деца.

Моето дете расте от малко цяло лято на вилата, ритат топки, карат велосипеди, правят разни неща с ръцете си (е, с дървен материал) и какво ли още не.
Ритат в двора на място, което съм им определила, като се разлигавят и започнат да запращат топката я по съседи, я в личната ми градина за цветя или зарзават, веднага я секвестирам до второ нареждане.
И изобщо не ми пука на кое от тях е, ни родител, ни баба са дошли да си я искат. След 2-3 пъти се научават, топката вече не лети по хорските дворове, нито ми тъпчат цветята.
Но...им обяснявам, че освен те, всички хора имат право на свобода, без да  пречат на останалите и да я превръщат в свободия
Същото право имат и старците съседи, които отглеждат домати, и съседката от другата страна, която има скъпи на нея цветя и ...така.
По-добре да отглеждаме човеци, успял е относително понятие.

ПП. Виждам, че си стигнала сама до същото решение.  Peace


# 33
  • Мнения: 1 515
Хареса ми тезата ти за това, че всички имат право на свобода и не трябва дда пречат на останалите   bouquet
На трядиционната сутрешна закуска за тайфата (правя обикновено палачнки, но за утре си поръчаха кус-кус) ще обсъдим и тази тема.

# 34
  • SA
  • Мнения: 3 196
kassii , всички сме били деца и сме си играли по цяло лято навьн. Предполагам вьв всеки квартал е имало по 2-3 "лоши" баби, на които децата все с нещо пречат. Така е било и преди 50 години и не вярвам да се промени. Не вярвам да си си поставила за цел да превьзпитаваш сьседите ви. Ами вложили са труд в градинката си, радват й се и сигурно не им е приятно цветята да бьдат мачкани ежедневно. Сега, това за някой може да е дребнаво и да не сьответства на начина, по който той би реагирал, но в крайна сметка всеки в рамките на своята собственост има право да определя правилата.
И сьответно децата трябва да знаят, че както те имат право да играят на воля, така и някой друг има право да си отглежда цветя.
А идеята за игрището- не сьм я измислила, преди няколко месеца бях на гости на едно семейство, което имаше подобно игрище в двора и дори аз самата си играех футбол с момченцето.

# 35
  • Мнения: 19 590
Хареса ми тезата ти за това, че всички имат право на свобода и не трябва дда пречат на останалите   bouquet
На трядиционната сутрешна закуска за тайфата (правя обикновено палачнки, но за утре си поръчаха кус-кус) ще обсъдим и тази тема.
Много хубаво е, че обръщаш внимание както на твоите деца, така и на приятелчетата им. Съседите гледай да не ги дразниш излишно - хора всякакви, но знае ли човек, може да опреш до тяхна помощ след време. Обясни на дечицата, че има различни хора и някои не обичат шума и игрите в близост. Като спомена "Войната на таралежите" май много не се е променило оттогава - децата ни все няма къде да играят, без да им се скара някой....

# 36
  • Мнения: 1 515
Хареса ми тезата ти за това, че всички имат право на свобода и не трябва дда пречат на останалите   bouquet
На трядиционната сутрешна закуска за тайфата (правя обикновено палачнки, но за утре си поръчаха кус-кус) ще обсъдим и тази тема.
Много хубаво е, че обръщаш внимание както на твоите деца, така и на приятелчетата им. Съседите гледай да не ги дразниш излишно - хора всякакви, но знае ли човек, може да опреш до тяхна помощ след време. Обясни на дечицата, че има различни хора и някои не обичат шума и игрите в близост. Като спомена "Войната на таралежите" май много не се е променило оттогава - децата ни все няма къде да играят, без да им се скара някой....

Така е! Същите хорица, същите деца, същите копнежи ... Много ми е смешен този филм. Особено възрастните  Laughing Laughing Laughing

# 37
  • Мнения: X
Каси, много ми харесва отношението ти  bouquet

Злоби винаги ще има. И не, не е важно едното смачкано цвете или домат, те и камъни да имаха в градината, пак щяха да се карат.


Разбирам историите за семенца и цветенца и правото на свобода на съседите Laughing

Да, но децата също имат право да растат и да ритат топка.

За едно лято паднала топката 3 пъти в двора им, голяма работа. На мен ми пада топка в двора по 25 пъти на ден. Даже веднъж ми счупи ябълково дръвче, току що посадено.
Е, какво, голяма работа, няма да им викам на децата за това. Представям си как ще реагират сеседите ако прибера топката на децата им Shocked Shocked Shocked

# 38
  • Мнения: 1 515
kassii , всички сме били деца и сме си играли по цяло лято навьн. Предполагам вьв всеки квартал е имало по 2-3 "лоши" баби, на които децата все с нещо пречат. Така е било и преди 50 години и не вярвам да се промени. Не вярвам да си си поставила за цел да превьзпитаваш сьседите ви. Ами вложили са труд в градинката си, радват й се и сигурно не им е приятно цветята да бьдат мачкани ежедневно. Сега, това за някой може да е дребнаво и да не сьответства на начина, по който той би реагирал, но в крайна сметка всеки в рамките на своята собственост има право да определя правилата.
И сьответно децата трябва да знаят, че както те имат право да играят на воля, така и някой друг има право да си отглежда цветя.
А идеята за игрището- не сьм я измислила, преди няколко месеца бях на гости на едно семейство, което имаше подобно игрище в двора и дори аз самата си играех футбол с момченцето.

Така е, но аз проблема с топките и шума ще си го реша: ще пораснат, ще им купувам топки, ще садят цветя ...
Проблемът е, че те НЯМА да си го решат НИКОГА! И това не са бабички. Това са 50-год. хора, бъдещи баби на внуци, които ПАК ще ритат, неизбежно е! Но, децата на улицата няма да свъшат, топките в двора им няма да спрат да валят никога (просто са на такова възлово място), а те все ще са си злобари и все нещо ще им пречи. Това е лошото.

Няма да ги превъзпитавам, но ще ги използвам в моя полза, за да възпитам децата си и да им покажа какви хора има и как не трябва, какво означава толерантност и какво е злоба и ненавист. Просто поводи за поредните разговори.

# 39
  • Мнения: 1 515
Каси, много ми харесва отношението ти  bouquet

Злоби винаги ще има. И не, не е важно едното смачкано цвете или домат, те и камъни да имаха в градината, пак щяха да се карат.


Разбирам историите за семенца и цветенца и правото на свобода на съседите Laughing

Да, но децата също имат право да растат и да ритат топка.

За едно лято паднала топката 3 пъти в двора им, голяма работа. На мен ми пада топка в двора по 25 пъти на ден. Даже веднъж ми счупи ябълково дръвче, току що посадено.
Е, какво, голяма работа, няма да им викам на децата за това. Представям си как ще реагират сеседите ако прибера топката на децата им Shocked Shocked Shocked

Не я прибирай! И аз на внуците на комшиите (след време) няма да я прибирам! Трябва да сме добри и толерантни! Това са деца и нищо друго няма значение. Всяко наше действие или бездействие оставя траен отпечатък върху целия им живот. Жалкото е, че все още много малко хора го разбират. Надеждата е, че се увеличават. Hug  bouquet

# 40
  • Мнения: X
Надеждата е, че се увеличават. Hug  bouquet

Да знаеш, съседите ти като станат баба и дядо, друга песен ще запеят. Гаранция Sunglasses Simple Smile

# 41
  • Мнения: 8 567
Интресно ако на същата улица, на едно и също място, едновременно искат да ритат футбол няколко десетгодишни момчетии и в същото време няколко 5-6 годишни спретнати момиченца искат да си играят на кукли ?
Как ще решиш този казус, с какви действия или бездействия, без да ограничиш "свободата" на нито едно от децата и без да има физически, а и душевно  Wink пострадали, ?
Може за по-интересно и някоя мама да е решила да си приспива бебето в количката точно там.  Mr. Green

А и някак е неуместно да обясняваш на 15 деца, в чиито дворове е забранено да се рита топка, че родителите или бабите и дядовците им са злобни, само защото не дават да им чупят растенията.
В крайна сметка, всички сте ги натирили да ритат на улицата и да чупят чуждите цветя.


Последна редакция: сб, 17 авг 2013, 22:51 от нова

# 42
  • Мнения: 234
Съседите срещу нас имат момче на около 9 години,тези до тях-момиче,по надолу по улицата още две деца и си играят с това дете срещу нас. Ритат топка.Пада в двора.Не ми пречи защото там където пада няма нищо за чупене.Повикват ни децата-връщаме я.Но ако имаше нещо за чупене и аз нямаше да съм доволна. Изобщо не ми минават тия за свободата.Мен като малка са ме учили да се съобразявам с околните. И съм разбирала.И ощеее как! Laughing
Веднъж бяха накъсали цветята отвън,пред къщата-да се целели.Мъжа ми ги видя.Направи забележка.Родителите чуха.Връчиха им две метли /бяха само две от децата/ и заметоха.Повече не се повтори. Играят си пак така,но вече се съобразяват. И ни поздравяват,не ни възприемат за зли  Wink


Имаше едно интервю с покойният Тодор Колев,в което разказваше за малки деца /мисля,че за внуци/. По памет:
" Милички... то ми се качило на главата,бърка ми в устата,в ушите..Миличко било....като са милички да си ги прибират вкъщи".

Не приемам да ми се втълпява някакво чувство за вина или да се самоопределям като зла,само защото не споделям мирогледа на друг  Laughing
Всеки си иска и има своето пространство.
Инък се възхищавам на отношението ти към децата.Но не може това да се очаква и от другите.

# 43
  • Мнения: X
Интресно ако на същата улица, на едно и също място, едновременно искат да ритат футбол няколко десетгодишни момчетии и в същото време няколко 5-6 годишни спретнати момиченца искат да си играят на кукли ?

Разбира се, момиченцата са с преоритет. Те няма да чупят китките. Не дай си боже доматите.
Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 44
  • Мнения: 1 515
Изобщо не ми минават тия за свободата.Мен като малка са ме учили да се съобразявам с околните. И съм разбирала.И ощеее как! Laughing

Не приемам да ми се втълпява някакво чувство за вина или да се самоопределям като зла,само защото не споделям мирогледа на друг  Laughing
Всеки си иска и има своето пространство.
Инък се възхищавам на отношението ти към децата.Но не може това да се очаква и от другите.



Така сме възпитавани всички, в миналото - да се съобразваме и още каааак! Знам как все още много деца се възпитават по този начин, но това е порочно и грешно! Новото поколение трябва да разсте свободно. Щом не разбираш това за свободата, значи отглеждаш роби. Това пък аз не възприемам. Робите си остават такива до гроб и дори робската психика се предава от поколение на поколение и трудно се превъзпитава. Новото време и новия тип деца изискват и ново отношение към тях.

И ако се самоопределяш като зла, то трябва да се промениш, защото никой не е роден зъл   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт