Кое е по-малкото зло - купени пюрета или домашно приготвени?

  • 6 119
  • 102
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 506
В световен мащаб, обратното на "био" е "ГМО", а не "нещо наторено".

На мен ми се струва, че обратното на 'био' (органично) е конвенционално отглеждано. ГМО-то, разбира се, е недопустимо при био-то, но все пак не изчерпва изцяло понятието.
Аз лично гледам да не се вманиачавам по темата. По принцип предпочитам домашната храна, но нямам никакви скрупули да взема купена, когато се налага или на някой му се иска или просто за разнообразие. И аз съм от тези, които смятат, че трябва да се приспособим към околната среда, без да залитаме в едната или другата крайност. Дори на село да живее човек, каквото и да прави (да не тори, да не пръска, етц.), само един мръсен дъжд да падне в 'точното' време, 'био'-то е дотам...

Зеленчуците, които по принцип имат високо съдържание на нитрати, просто не се дават често на бебе (мисля, че 1-2 пъти макс. на седмица е допустимо). Това, уви, го прочетох късно. Големият ми син що спаначено пюре (а по-късно и супа) е изял като бебе...

# 91
  • Мнения: 476
Аз освен спанака и броколи, като тъмно зелени зеленчуци, за други не се сещам, които да се резорвоари на нитрати. Какво още спада към "типично нитратните зарзавати"?

# 92
  • Мнения: 6 624
Доказано е, че най-високо съдържание на нитрати имат марулите, спанакът, червеното цвекло, ряпата, китайското зеле, пресният лук, броколито, карфиола, репичките и морковите. По-бедни на нитрати са доматите, чушките, бобът, картофите и краставиците. Плодовете, зърнените храни и ядките съдържат пренебрежимо малки количества нитрати.

# 93
  • София
  • Мнения: 23 214
в днешно време нитратите полезни  ли са или вредни  newsm78
че имам спомени как бяха много вредни, после се оказа че не са толкова много и се чудех дали не са стигнали до фаза полезни.

# 94
  • Мнения: 6 624
Нитратите сами по себе си не са токсични. Опасност за здравето на човека представляват веществата, които могат да се образуват от нитратите, попаднали в организма (преди или след поглъщането им с храна или вода) - нитрити и нитрозамини. В нета има много статии по въпроса, може да се информираш там, да не разводняваме темата. Ако не успееш да си намериш статии, ще ти постна.

# 95
  • Мнения: 476
Надежда,

много благодаря за изчерпателния списък. Даже си ги преписах на ръка Simple Smile
Като гледам кои зеленчуци влизат в този списък, че то 50% от зеленчуковите пюрета за бебоците са именно от типично нитратни зарзавати....защо изобщо правят такива пюрета? а ние си мислим, че даваме нещо супер полезно на децата си.

# 96
  • Мнения: 355
И аз мисля, че прекаленото "зацикляне" в търсене на най-доброто за бебето не е хубаво, не е дълготрайно, и граничи с вманиачаване.
Разбира се, мисля и гледам какви са първите продукти, които слагам в устата й, но неизбежно тя ще стане част от "обществото" с всичките му недостатъци - мръсна среда, мръсни градинки и паркове, надали ще я опазя "под похлупак" и ще мога да й гарантирам само био живот.
Така че - в умерени граници избирам зеленчуците от пазара, поръчвам пилешкото от био-ферма "Ливади" и гледам да не се шашкам твърде  Peace

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 789
Здравейте, включвам се и аз във вашата тема. Днес започнах със захранването на моята дъщеря- на 6 месеца. Започнахме с тиква и и хареса. Имам достъп до домашни храни от родителите ми и смятам да и готвя. Донесоха ми прясно пиле, което искам да подготвя и замразя за времето, когато ще започнем с месото. Планирам да го сваря и пасирам с бульона. Само бялото месо ли давате или и другото? А как замразявате точно? Четох във формичките за лед- слагате ли върху пластмасовата формичка например фолио за свежо съхранение, за д аможе после лесно да извадите купчето или директно? И имате ли представа едно кубче на колко грама се развяна?

Много въпроси зададох, но ми е първо детенце и се уча в движение.

Благодаря много

# 98
  • Мнения: 476
Аз все още не съм замразявала във формички за лед, но все пак си мисля, че като се сложи пасираното пиле с бульона във формичките е добре да ги покриеш с фолио докато стегнат за около 12 часа или там за колкото замръзват. След това ги изваждаш от формичките и ги слагаш в някаква торбичка и пак във фризера. Така и формичките са готови за употреба пак.

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 789
Аз се чудех дали и отдолу да сложа прозрачно фолио. Ще видим утре как ще ми се стори консистенцията.

# 100
  • Мнения: 26
Проблемът в зацикляне на "най-доброто" за бебето днес се дължи на факта, че трудно се намира хубава и качествена храна. Комбинацията гмо + нитрати + пестициди + не знам си какво си води до там, че хранате не е такава, каквато аз лично я помня в детството си. А аз искам моето дете да се храни здравословно, но това се оказва изключително сложна задача. + Аз съм вегетарианец и драстично съм по-чувствителна към темата за зеленчуците. За съжаление местното производство не неконкурентоспособно. Проблемът е много комплексен, но поне когато аз готвя зеленчуците, съм ги избирала лично. Когато са на пюре, трябва да се доверя на някоя корпорация, убеждаваща ме, че всичко вътре е био, еко, сертифицирано и т.н. Разбира се всеки си избира сам и генерално нямаме гаранция за нищо, така че 'говорим си' просто.

# 101
  • Плевен
  • Мнения: 1 619
anigeorgieva-моето мнение съвпада с твоето.По природа съм недоверчива,око да види,ръка да пипне Wink.Предпочитам да се доверя на себе си и на СЕЗОННИТЕ ЗЕЛЕНЧУЦИ ОТ ПАЗАРА.Няма нужда да давам на детето си януари месец примерно плодово пюре от ягоди.Ще си ги яде лятото,когато им е сезона.Пък и има начин зимата да сложиш в киселото мляко на детето ягоди.Лятото ги взимам от пазара,измивам,пасирам и във формички за лед.Същото правя със всички зеленчуци.Предпочитам зеленчуците да постоят месец ,два през зимата във фризера,отколкото година или две на прашасалия,слънчев рафт в магазина  ooooh!.И изобщо,всички "митове"относно домашната храна са си просто "митове".Производителите на изкуствени храни просто дават луди пари за да вменят в майките чуство за вина,че не могат да произвеждат достатъчно качествена и количествена кърма за бебетата си,че не могат да сготвят "толкова добре"като тях в завода.Изобщо че не ни бива като майки,и затова те са тук за нас,да ни помагат,за улеснение.И понеже не е имало все още кой да им се върже,са започнали с агресивната реклама.Нитратни зеленчуци,не оставали витамини,затова те добавяли синтетични такива.Само те знаели потребностите на бебетата през различните възрасти,и съответно съотношението между белтъчини,въглехидрати и мазнини,витамини и прочие.И ето виждате-рекламата взима своите "жертви".Продажбите се увеличават поголовно,почти не са останали майки които кърмят децата си(за сметка на това АМ се изкупуват като топъл хляб),всички майки около мен разчитат на купешките пюрета и на детската кухня...Отказвам да участвам в тази масова психоза  Crossing Arms
А има покрай мен майки които се втелясват по хранене на децата си-и затова дават на 40 дневното си бебе през януари сок пресен от нитратни моркови от пазара.Всеки знае вече,че морковите като кореноплоди събират най-много нитрати в себе си,особе пък януарските "пресни"турски моркови от пазара,и македонските "пресни" ябълки през февруари.Примери колкото искаш.После започват на купешките"безнитратни"зеленчукови....На 11 месечни деца масово в количките се мъдрят зайо баьовци,солети,царевични пръчици...Защото били "загрижени"какво ядат децата им...А скоро в 10 часа сутринта като излизахме с детето с количката,срещнах майка с дете на нашата възраст на което в ръката се мъдреше шоколадова вафла"Боровец",докато в ръката на моето дете имаше банан.....Коментара го оставям на вас!

# 102
  • Мнения: 7
Моят син се хранеше само с домашни пюрета.От купешките му се гадеше.Няколко пъти се е налагало да му купувам и винаги ги плюеше с погнуса.За мен по-добро от домашно приготвеното няма,купувах си плодове,зеленчуци и меса.Всеки ден се хранеше разнообразно.

Общи условия

Активация на акаунт