Почистване на ушна кал при дете

  • 20 981
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 412
Търсих в интернет, но повечето теми са от преди 2-3 години.
На дъщеря ми й откриха почти случайно, че и 2-те и уши са пълни с ушна кал. От около 1 седмица започна да ми казва, че понякога нещо и пука в ушите, веднъж ми каза, че си чувала гласа в ухото. Заведох я при Дж-пи и после в ИСУЛ на специалист и казаха, че ушите са пълни с кал и трябва да се почистват. В ИСУЛ започнаха да ги чистят с нещо като кука и се изисква детето да не мърда. А  тя за пръв ходи на такъв лекар и доста мърда, иска всичко да види, има страх, май има и глезене. В ИСУЛ с куката извадиха половината от едното ухо, представлява доста странна смес. Но почти ни отказаха да вадят другите части, казаха че сме я били глезили и никога не сме й се карали и тя за това мърдала... Също казаха, че тя най-вероятно не чува добре, ще започне да чува още по-зле, ще се разсейва в училище, може да получи световъртеж. Тези неща ги пише и на други места, но си е страшно да ги чуеш от лекар. За сега май чува, защото като шепна.

Та къде на друго място почистват ушна кал и как? Записах й час за Токуда след 1 седмица, не знам дали е правилно. За Транспортна болница също съм чувала добри неща, но май е важен и метода.

Дж-пи ни изписа капки A-cerumen, а от ИСУЛ Отипакс. Капя първите, защото пише, че са точно за ушна кал.

Благодаря!

# 1
  • в джунглата
  • Мнения: 916
И на моито дете редовно му стават "тапи" от ушна кал. Почиствали са я и по двата начина с помпа/аспиратор и със разтвор които се впръсква. Абсолютно безболезнено е, може би малко неприятно. И при двата начина първо трябва ушната кал да е размекната именно с един от двата вида капки / и двата стават, зехтин също/. Размеква се за около 5-7 дни и после излиза много лесно. Има един физиологични разтвори отомер или аудио спреи  джуниер /забравих имената/ с тях може да поддържаш впоследствие 1 път седмично да не се образува пак.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 412
Благодаря ти за отговора! Ние днес се въртяхме цял ден в другата уж голяма клиника Военна болница, ходихме и на частен преглед при един от лекарите. Ами положението е подобно на това от петък в ИСУЛ.
На частния преглед както и очаквах, ни успокоиха, че и няма кой знае какво. Не разбирам защо с една желязна кука се опитват да бръкнат в ухото на детето и да закачат тапата.  И се очаква детето да стой като робот.

Реших да потърся в интернет как е по света. Попаднах на този клип http://www.youtube.com/watch?v=JzPrczi60l0 - първата част са пак куки, но меки и доста по-безопасни...

# 3
  • Мнения: 5 000
При моето дете 5 дни капахме А-церумен и след това направиха промивка. Бързо и безболезнено. Какви са тези куки при деца? И как изобщо очакват докторите, че детето при вида на куката ще застане мирно  Rolling Eyes
Сега му ги промивам с Ауди спрей и ни казаха да не ползваме клечки за уши.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 412
Алиена, благодаря ти за отговора. А при вас какъв инструмент използваха за промивката?
 Доколкото разбрах  при посещението в частния кабинет на лекаря от Военна болница, използват спринцовка с дълга игла и детето трябва да стой мирно. Той каза, че при нея няма да стане. А на клипа гледам използват нещо като помпа.

В понеделник ще ходим в Токуда и ще видим.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 508
Наскоро водих дъщеря ми в Грийнберг за същия проблем, използваха голяма спринцовка без игла. Докторката изглежда има страхотен подход към децата, приложи го и на моята тийнейджърка, малко е странно някой да се държи така с пораснало момиче, ама си беше и доста умилително. А и най-важното е, все пак, че проблемът беше оправен безболезнено и безопасно, ако детето шава, най-много да бъде залята блузката  Laughing

# 6
  • Мнения: 5 000
С една голяма спринцовка с топла вода. Без игли, без нищо остро, синът ми е на 4 години. На мен са ми промивали ухото след една доста упорита хрема преди 10 тина години сигурно по същия начин. Слагат под ухото едно легенче да се стча водата в него, става за секунди.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 412
Jarrita, Алиена много ви благодаря за информацията. Hug

Не знам защо при моето дете се хващат за кюрета, така се казва желязната клечка, но и при други деца го има, ето една статия какви са начините.

Дано да се намери начин и да си решим проблемите преди 15 септември.

# 8
  • Мнения: 3 506
Налагало ни се е няколко пъти преди преглед - на дъщеря ми като бебе, на сина ми - 4-5 годишен. Почистваха им я единствено с вакуум. Като изключим страха, дискомфортът е минимален и става много бързо. При сина ми лекарката му обясни на разбираем за него език, че ще ползва нещо като прахосмукачка и какво точно ще усети и нямаше никакви проблеми. Виждала съм и 2-3 възрастни да минават същата процедура, докато чакаме - единият само се оплака от лек световъртеж. Нямам идея обаче методът дали няма някакви недостатъци пред другите. Не съм проучвала, тъй като аз самата имам ужасни детски спомени от почистване на ушите със спринцовка с течност, а за метален инструмент пък изобщо не бях чувала, че има опция.
Действието с 'прахосмукачката' се развиваше в 5-та градска б-ца. Нямам спомен преди това да сме слагали капки, но може и да съм забравила, отдавна беше.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 412
Благодаря Мария, бях чувала и за вакум, но като че ли повече за вода.

До сега й пусках този клип и се вижда и клечката и дългата спринцовка. Клипа е с дете и ми се струва подходящ за подготовка -  http://www.youtube.com/watch?v=DqOByNwfGrU&feature=player_detailpage

Днес сме на пореден опит, дано да имаме успех Praynig

# 10
  • Мнения: 4 017
Таня, интересна ми е темата.
Дъщеря ми изглежда също има склонност към образуване на повече ушна кал и ЛЛ преди време ми беше изписала един от детските спрейове с инструкция как аз да се справя с проблема, но аз не предприех нищо, защото из нета има и информация против подобни манипулации вкъщи от родители.

Случи се веднъж в Токуда на УНГ преглед да й направят манипулацията с кюретата, тя тогава беше на 4 г. и нещо и реагира съвсем спокойно. Лекарката беше жена, но не помня името.
Моля те сподели за лекаря и резултата от Вашия преглед и какво са ви дали като указания за домашно третиране.

Същата наша ЛЛ ми е казвала, че като студенти по медицина са ги учили, че ушите не се почистват без причина и че клечките за уши са неподходящи и за деца, и за възрастни.
Това, което аз правя, е след баня лекичко да почствам ухото с мека кърпа, тип тензух като по този начин "улавям" само най-най външния слой. Не знам дали е достатъчно и дали периодично трябва детето да се води при специалист.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 412
Да се похваля, че имаме изчистени уши!!! Simple Smile

Изчистиха ги в Токуда, д-р Манев с вакум. Представлява нещо като зъболекарски стол, на който се сяда, спринцовка с дълък накрайник от една електрическа машина. Детето беше леко шавливо, но успях да му подпра главичката в мен, а и беше подготвена от предварителните ни приказки, подръпвания на уши за домашни прегледи, може би от капките Vaxol и гледане на материали в интернет. От едното ухо излезе образувание с големина на средно бобено зърно, от другото ухо малко бобено зърно, но имахме и една тапа с големината на бобено зърно извадена преди това с кюрета, та в това ухо 2 тапи като бобени зърна .

Лекарят не ни каза никаква терапия, за да не се образуват за в бъдеще. Каза ни да не чистим много с клечки. Каза, че тъпанчетата са добре.
От това, което четох си мисля, че дъвчене на дъвка, подръпване на ушите под формата на игра и може би спрей на маслена основа като Vaxol...

Eто кратък преглед - от ИСУЛ -  каране, малко кюрета, изискване да намерим начин да държим неподвижно детето, намек за упойка, от частен преглед на детско УНГ от Военна болница -  без каране, предложение за многократно идване в частен кабинет и евентуално за упойка. И в Токуда тихо и мирно се справиха, като все пак детето беше подготвено предварително с обяснения.

Дано да се намира бързо решение за в бъдеще, ако се случи и при други деца.
Любопитно ми е дали ще има разлика в детето без бобени зърна в ушите Simple Smile

Последна редакция: вт, 10 сеп 2013, 16:36 от TanyaMG

Общи условия

Активация на акаунт