ИСТАНБУЛ 25

  • 54 168
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 471
Bialk ,фоерверките бяха страхотни ,какво ли е да се гледат на живо. Crazy

Аз тази година (живот и здраве) ще ги гледам на живо... по TRT1  Simple Smile

# 706
  • Мнения: 471
Актуална информация за Мармарай:

Кметът на Истанбул официално е потвърдил, че на 29.10.2013 год. ще бъде открита за движение отсечката Kazlıçeşme - Ayrılıkçeşme. Първите влакове ще тръгват в 6.00 часа. Честота на движение на влаковете по отсечката:

6.00 - 7.00 - през 10 минути
7.00 - 9.30 - през 5 минути
9.30 - 17.00 - 10 минути
17.00 - 19.00 - 5 минути
19.00 - 00.00 - 10 минути


Карта на градския транспорт в Истанбул


Снимка от днес на станцията в Юскюдар:

# 707
  • Мнения: 302
Здравейте, дами!   bouquet

Извинявам се, че нахлувам така в темата, но ми се наложи набързо да направя организация за уикенд в Истабул. Тръгваме тази вечер.  Grinning
Изчетох доста неща и в момента имам един главен въпрос:
Как мислите, възможно ли е, и най-вече удачно да се видят Топкапъ и Долмабахче за един ден?
Идеята ми е да отидем преди 9 пред Топкапъ, за да си вземем билети и да влезем с първата група. Предвидила съм около 3-4 часа за разглеждане.
Четох като съвет, след влизането да се отиде веднага да се купят и билетите за харема и той да се посети първи, има ли някакъв резон в това?
Към 14 часа, предполагам че може да сме пред Долмабахче, но за там нямам идея дали ще успеем да влезем следобеда. Как мислите?
Ако е приложимо на практика, моля дайте и съвет какъв транспорт да хванем от Топкапъ до Долмабахче.
Благодаря!

# 708
  • Велико Търново
  • Мнения: 248

Kingfan, възможно е да се посетят Топкапъ и Долмабахче в един ден, дори и да има опашка пред касите сутринта, тя върви бързо и за около 20-30 минути сте вътре. После зависи колко време ще се бавите в различните зали, но времето, което си предвидила е напълно достатъчно.

След това се мятате на трамвая до спирка Кабаташ (трябва да се гледа какво пише на самия трамвай, да не ходи само до Еминюню, а до Кабаташ) и за много кратко време ще сте при Долмабахче. Там също зависи какви опашки ще има за билети, но разглеждането на самия дворец и градината не отнема повече от 2 часа. 

# 709
  • Мнения: 471
Здравейте, дами!   bouquet

Извинявам се, че нахлувам така в темата, но ми се наложи набързо да направя организация за уикенд в Истабул. Тръгваме тази вечер.  Grinning
Изчетох доста неща и в момента имам един главен въпрос:
Как мислите, възможно ли е, и най-вече удачно да се видят Топкапъ и Долмабахче за един ден?
Идеята ми е да отидем преди 9 пред Топкапъ, за да си вземем билети и да влезем с първата група. Предвидила съм около 3-4 часа за разглеждане.
Четох като съвет, след влизането да се отиде веднага да се купят и билетите за харема и той да се посети първи, има ли някакъв резон в това?
Към 14 часа, предполагам че може да сме пред Долмабахче, но за там нямам идея дали ще успеем да влезем следобеда. Как мислите?
Ако е приложимо на практика, моля дайте и съвет какъв транспорт да хванем от Топкапъ до Долмабахче.
Благодаря!

Аз не съм дама, но ще се опитам да дам мнение по въпроса Simple Smile

Напълно приложимо е за един ден. Дворецът Долмабахче е отворен до 16.00 часа, така че ако сте там в 14.00, не би било проблем да го разгледате на спокойствие. От площад Султан Ахмет се качвате на трамвая за Кабаташ (посока вдясно като сте с гръб към Ая София) и слизате на последната спирка (пътуването е около 15 минути). Продължавате пеша в същата посока докато зърнете Джамията и Часовниковата кула на Долмабахче сарай.

ПС - Най-добре започнете с Долмабахче, понеже има квота от определен брой посетители за деня (мисля, че беше 4000), която ако се превиши, входът се затваря за посетители преди 16.00 часа.

# 710
  • Мнения: 471
След това се мятате на трамвая до спирка Кабаташ (трябва да се гледа какво пише на самия трамвай, да не ходи само до Еминюню, а до Кабаташ)

За първи път чувам за трамвай по линията T1, който да пътува само до Еминьоню Rolling Eyes

# 711
  • София
  • Мнения: 13 151
След това се мятате на трамвая до спирка Кабаташ (трябва да се гледа какво пише на самия трамвай, да не ходи само до Еминюню, а до Кабаташ)

За първи път чувам за трамвай по линията T1, който да пътува само до Еминьоню Rolling Eyes

В сайта не го ли пише?  Wink  В пиковите часове има такива трамваи. Тъй като участъкът Еминьоню- Кабаташ не е натоварен колкото в другата част, някои от трамваите са само до Еминьоню и се връщат. Но не е проблем, освен няколкото минутки, които се губят, защото се остава на спирката и не се маркира наново картата. След 3-4 минути идва следващия. Возили сме се на такъв трамвай. Возили сме се и на такъв, който е само до университета.  Wink В темата бяха споменали за него, че е с друг цвят, но не бях обърнала внимание.

Иначе не вярвам в това не толкова туристическо време лимитът на Долмабахче да се изпълни.  Wink  

Ексайтед, радвам се, че се появи!  Hug

Последна редакция: чт, 24 окт 2013, 12:40 от Тaня67

# 712
  • Велико Търново
  • Мнения: 248
Таня е отговорила,аз също си спомням, че е обсъждано в темата за трамвай само до Еминьоню, а и съм сигурна, че съм го виждала.  Peace

# 713
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 456
 Hug Благодаря на всички за пожеланията!  Hug Hug
Велинче,поздрави и целувки на скорпионката красулка и от мен! Да ви радва много! Hug
Може да се видим по котешки из махлата! Mr. Green Wink

Последни няколко питания- От Пиер Лоти надоле как слизате към джамията Еюп?
През гробището ли? Щоно минахме оттам миналия октомври но до булеварда долу?

За Сюлеймание джами- колко е пеша приблизително от Беязътмейданъ?

На Араста базаар някой ходил ли е,чела съм интересни неща за там

# 714
  • Мнения: 302
Таня е отговорила,аз също си спомням, че е обсъждано в темата за трамвай само до Еминьоню, а и съм сигурна, че съм го виждала.  Peace


Много благодаря за отговорите!
Ще гледам значи какво пише на трамвая. А да попитам на будките как да си поискам жетони, в случай че заложим на тях,а не на Истанбул кард. В смисъл на какъв език и с какви думи.  Laughing
Жетоните и за трамвай и за автобус ли важат?

По принцип сме на организирана екскурзия с Караджъ турс, но ми се ще да ги използвам само за екскурзиите, които тъй или иначе беше задължително да заплатим.

А да помоля за още един съвет - за хубав локум и баклава да залагаме ли на покупка от Египетския пазар или може да се намери и по-евтино? Аз не съм добра в пазаренето, а имам да изпълнявам много поръчки, тъй че всяка лира ще е от значение.

# 715
  • Мнения: 6 031
Kingfan, аз бих посетила първо Добмабахче - ще кажа и защо:
- опашката там върви значително по-бавно от тази в Топкапъ
- не можеш да влезеш самостоятелно(само с група на английски или на турски) и от това - не можеш да се мотаеш неограничено време там. Ще свършиш по-бързо.
- колкото време остане го използвате за Топкапъ

Наистина има трамваи, които ходят само до Еминьоню(аз лично съм се возила на такъв два пъти), но дори и да оцелите такъв, слизате на спирката и чакате следващия трамвай - не е необходимо да купуване нов жетон(или да маркирате картата), защото не излизате от спирката.

Съвет, ако планирате сами да се мотаете из Истанбул задължително си вземете Истанбулкарт. Цената за картата ще си възвърнете от спестени пари и можете да си я оставите за други пътувания(или да услужите на познати).  Laughing

Баклава и локум можеш да купиш от много места...

# 716
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 581
Ексайтедчета, радвам се че се разписахте  Hug Hug Hug Hug Hug Да минат майсторите и си елате при нас на сладки приказки, кафе и снимки  Mr. Green

Kingfan, аз също да се изкажа за Топ капъ и Долмабахче. Аз не бих ги сложила в един ден. Не защото е невъзможно, а защото смятам, че човек има лимит за разглеждане на музеи. Поне при мен е така. Гледам до час и после всичко ми е "бла-бла, върви по-бързо да го минем и да излизаме". И не зависи от това колко е интересно мястото, просто човек се пренасища. А да сложиш две от перлите на Истанбул с един трамвай време между тях е малко...  Naughty Сложи си Долмабахче на другата сутрин да му се насладиш пълноценно.

Права е Мими, задължително си вземете Истанбулкарт. После я връщате и ви дават депозита, а дори и да не я върнете сте си избили парите за депозита с 2 возения. Жетон на турски е жетон (jeton) Grinning


Локума на Египетския пазар ще е по-скъп от останалите места, гаранция. Купете си от където те устройва цената, има пребогато предлагане. Този на размерване е много хубав, опакованите са малко по-лоши, поне аз такива съм уцелвала. Караджъ преди черпеха с локум в автобуса за добре дошли в Турция, а те го купуват от крайпътен комплекс и им е много вкусен. Купете си от Реал (хипермаркета в мол Форум) - там е хубав и евтин, баклавата също е хубава и евтина. На мен лично баклавата от борсите в Одрин ми беше по-вкусна от тази в сладкарница в Истанбул, ама въпрос на вкус. Но Караджъ не ходят на борсите, така че от мола пазарувай.

# 717
  • София
  • Мнения: 13 151
На Араста базаар някой ходил ли е,чела съм интересни неща за там


Първо да уточним, че не съм 100 % сигурна, че говорим за едно и също нещо. Това базарът отстрани на Синята джамия ли е? Защото ако е той, беше пълно разочарование. Очаквах, че ще е нещо старо, а то е модернизирано, с ПВЦ витрини.  Laughing Не сме купували нищо от там, но бяха главно сувенири, шалчета и подобни. На такива места ходя заради атмосферата, но там липсваше.  Laughing Дори сега погледнах за снимка, но не сме счели за нужно да снимаме. Снимали сме само шарените къщички, които често се показват в темата и на които попаднахме случайно на излизане от базара. А всъщност сградата е една и се оказа, че е голям ресторант без прозорци към тази улица и фасадата му е направена като къщички с нарисувани прозорчета.  Laughing Оригинално!  Grinning

Kingfan, жетони се купуват от автомати по спирките, а не от павилиони. Имай предвид, че първият път когато купувахме жетони, се наложи местен човек да ни помогне. Уж имаше указания на английски, но не се разбираше много. А и като всяка машина, понякога има издънки.  Laughing

# 718
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 595
Hug Благодаря на всички за пожеланията!  Hug Hug
Велинче,поздрави и целувки на скорпионката красулка и от мен! Да ви радва много! Hug
Може да се видим по котешки из махлата! Mr. Green Wink

Последни няколко питания- От Пиер Лоти надоле как слизате към джамията Еюп?
През гробището ли? Щоно минахме оттам миналия октомври но до булеварда долу?

За Сюлеймание джами- колко е пеша приблизително от Беязътмейданъ?

На Араста базаар някой ходил ли е,чела съм интересни неща за там


Редемче,аз се качих и слязох с лифта и като излезеш от вън,ама най-отвън(оградата),има едно мини пазарче,което е покрай стената на гробището в най-долната му част,пада се в дясно.Та минаваш това пазарче и после наляво излизаш направо на площадчето на джамията  Grinning

Ето снимка на площада и джамията,някъде от лявата страна(то не се вижда тук де) е от където ще излезеш на площада.Дано си разбрала нещо от обясненията ми Crazy,ама на място е много по-лесно да се ориентираш де.Щом аз сама се оправих,значи и ти ще...
Относно Сюлеймание,някъде около половин час е пътя.Вървяла съм го миналата година,но време изобщо не съм засичала.Опа писала си Беязид,а ние тръгнахме от Египетския,значи инфото ми няма да свърши работа,ама нищо де да го има като инфо   Mr. Green

# 719
  • София
  • Мнения: 13 151
За Сюлеймание джами- колко е пеша приблизително от Беязътмейданъ?

Съдейки по снимките, от Ташхан до джамията ни е отнело 15 минути, като сме се влачили, снимали и разглеждали. От Баязит има още около 5 минути.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт