Работа, CV-та, HR-и, съвети - 34-ра тема

  • 62 156
  • 748
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 341
Аз не мисля, че добри професионалисти ще си правят база данни с хора, на които никога, по никакъв начин и повод няма да се обадят. Вярно, че през агенции не се търсят баничари за кварталната пекарна, но да ме канят на интервю, без да съм кандидатствала при тях, и да не ми отговарят защо ме канят и кои са - големи професионалисти, няма що.
Естествено, говоря за малки агенцийки, не за Адеко, но принципът е същият. Не мисля, че в темата има чак толкова суперквалифицирани готови кадри, които например Адеко могат да харесат, следователно и няма смисъл да се кандидатства през агенция, нито да се рекламира тяхната работа като супер отговорна.
Има и друго нещо - агенцията никога няма да вземе човек, който има потенциал за развиване, но без опит, докато компанията има шанс да го направи, за да си "отгледа" служител.
И още нещо - когато се наемат специалисти, те трябва да се наемат ОТ специалисти. Какви специалисти има в агенцията, освен с много уговорки ИТ, ПР и икономика?

# 691
  • Мнения: 1 446
Аз нещо не разбрах,значи ако ме наемат за IBM,HP или някоя друга голяма фирма през агенция,ще им плащам някаква такса на месец ли?Т.е. ако заплатата ми е 1000 лв. ще взимам примерно 950 лв. така ли?

Не,не е така  ooooh! Не разбирам защо Red_Hot продължава да ръси глупости.

Ние в момента набираме хора и за ХП, и за ИБМ,които после ще са служители на компанията, не на агенцията. Същото е и за други големи компании,с които работим.

Има проекти в много компании,които са по-специфични, но те на фона на постоянните позиции, са много малко. Хората се водят контрактори, долу горе Red_Hot е обяснила, но...НЕ Е ТАКА както пишеш, разбери! Имаш лимитирана информация, не подвеждай останалите хора!!!

В ИБМ можеш да си контрактор за няколко позиции през Адеко, в ХП през Адеко и Софика. Те тези позиции са си обявени като позиции на компанията, не на ИБМ или ХП  Peace Никой няма да Ви лъже КЪДЕ ще работите, Вие още малко ще изкарате агенциите някакви шарлатани...


Ние също сме имали такъв проект с резервациите на Хилтън, но никога не сме искали такса от кандидатите, дори като ги прехвърлихме после към компанията, заплатите им бяха по-ниски.  Peace

Относно БГ компаниите, в зависимост от нуждите им, те също ползват агенции. Нестле и Булбанк имат големи ХР отдели,например от по 30 човека,което не им пречи да ползват и агенции. Подборът е много повече от пускане на обяви  Peace

Агенциите също "вземат" неготови кадри,които после компанията да си отглежда. Аз съм "продала" доста junior специалисти на компании, които са имали нужда от такива в дадения момент. Тези момичета и момчета не са имали никакъв опит, тъкмо са били завършили. А между другото за кварталната баничарница не бъди съвсем сигурна. Подборът на персонал и в БГ отива към правилната посока.

И не забравяйте, че много често агенциите първи разбират за новите неща,които ще се случват.

Искам да вметна,че от началото на 2014-та ще започне да отваря нова верига магазини за дрехи,които са известни,но засега не бяха стъпвали в БГ. В сферата на облеклата са. Ние ще им наемаме хора,но няма да са на договор при нас  Laughing Laughing Laughing

# 692
  • София
  • Мнения: 311
Red velvet, не следя темата много много, затова моля те кажи как набирате хора за ХП, че мъжът ми иска да се пробва.
Иначе за моето кандидатстване в МОСВ - практическият изпит беше по-гаден, отколкото си мислех - да развием 4 въпроса по съответните закони на английски. 13 човека го издържахме и стигнахме до интервюто. Този път бях подготвена по материала, но ме питаха само защо искам при тях и т.н. Резултатите - до седмица.

# 693
  • Мнения: 79
Red velvet , никой не говори конкретно за вашата агенция и цитати, който си използва не е мой, за да използваш думата "глупости".
Напоследък май ти научаваш от нас за новите проекти, а не обратно.
И моля те, от както започнахте да пишете повечеко колеги от вашата фирма  в тази тема, ти тотално си промени мисълта. Разбирам, че не искаш да се злепоставяш пред тях, но това не означава, че трябва да изопачаваш фактите и да заблуждаваш аудиторията.
Какво набирате и по какви проекти работите се вижда в jobs, освен ако не са дълбока тайна  Stop

В световен мащаб има отлив от т.н аутсорсинг и тенденцията е в обратна посока, но в България нещата се движат с години закъснение. При все, че няма място за сравнение м/у нашия едвам мъждукащ пазар и чуждестранният, за да може да използваме едни и също похвати.

Никой не отхвърля ролята на агенциите, но се учудих, че има хора, които не са запознати с видовете им услуги, които предлагат.

Лизингът на служители няма нищо общо с никакви такси и комисионни. Моля, да не оставате с впечатление, че се говори за "удържане" на такива от заплатите, което само по себе си е незаконно. Не вярвам да има реномирана агенция, която да не спазва закона.

Последна редакция: нд, 10 ное 2013, 16:28 от Red_Hot

# 694
  • Мнения: 543
Понеже се заговори за агенциите искам да разкажа за моят опит с Адеко. Първи и последен такъв за мен от пролетта на 2010 г.
Търсейки работа съм подала документи по тяхна обява. Обадиха ми се за интервю и след като уговорихме срещата изчетох какво е Адеко, кои са, къде са и т.н. Преди това не съм била много наясно, не ми се е налагало.
Отивам в офиса им в Бизнес парк София за среща в 14 ч., там съм 6-7 минути по-рано и един господин ме посреща и настанява в малка стая с 1 бюро и два стола един срещу друг, любезно казва да изчакам колежката му за интервю и ме оставя там сама. И чакането започва, стаята беше мъничка, аз седя срещу празното бюро и чакам и така ...25 мин. За момент ми минава мисълта, че съм в тъпо шоу със скрита камера. В 14.25ч. усещам че чантата ми вибрира, защото учтиво съм си спряла звука на телефона, намирам го някак и:
–   Ало?
–   Здравейте, закъснявате за интервю, считайте го за отменено! – ми казва ядосан женски глас,
–   Но аз съм в офиса ви, чакам в една стая.
–   В коя стая сте?
–   Нямам представа.
–   Кой ви заведе там.
–   Ваш колега.
–   Мъж или жена?
–   Мъж.
–   Добре идвам след 5 минути.

След известно време идва девойка, видима възраст 19 г. и провеждаме интервюто. Ако работодателят, (който е поверително поверителен) ви одобри ще ви потърсим за второ интервю.
Обажда се след два дни, моля заповядайте за интервю с работодателите, ще се чакаме в 9ч. пред сграда No 11 ( позабравила съм номерата вече).
С огромни усилия съм се позиционирала в кафене с видимост към въпросната сграда, която рано рано с много обикаляне в бизнес парка съм открила. Чакам да стане 9 ч., в 9 без 5 девойката звъни.

 –   Здравейте, бях ви казала за среща в сграда No 11, но ние сме в No 9, чакаме ви на 6-ти етаж. (цифрите са примерни, позабравила съм ги, но схващате идеята).

Аз добре подготвена за мястото на определената среща, но неподготвена за бърза ориентация (сградите са подредени без никаква логика, поне според мен и ако не знаеш и коя фирма търсиш, веселбата е пълна).
В крайна сметка ги открих, проведохме интервюто и не се харесахме с представителката на фирмата работодател, но чакането в празния офис и проведената игра по ориентиране ме отказаха от нови опити за търсене на работа чрез Адеко.

# 695
  • София
  • Мнения: 12 374
Момичета, моля за съвет. Според вас как е по-добре да се отиде на интервю за работа - без никакъв грим, или с дискретен такъв. По принцип когато съм навън слагам спирала, молив и леки сенки. Рядко ползвам ф.д.тен и червило.
Но пък без трите изброени се чувствам някак..знам ли, бледа и обикновена  Rolling Eyes Та въпросът ми е, ако все пак сложа лека спирала+молив+сенки, дали ще е неуместно?
Става дума за голяма компания, позицията е за преводач.

peppery, това е абсолютна липса на професионализъм. А уж Адеко се водят стабилна фирма, с реноме и т.н.  ooooh!

Последна редакция: нд, 10 ное 2013, 15:28 от Tаис

# 696
  • София
  • Мнения: 1 340
Момичета, моля за съвет. Според вас как е по-добре да се отиде на интервю за работа - без никакъв грим, или с дискретен такъв. По принцип когато съм навън слагам спирала, молив и леки сенки. Рядко ползвам ф.д.тен и червило.
Но пък без трите изброени се чувствам някак..знам ли, бледа и обикновена  Rolling Eyes Та въпросът ми е, ако все пак сложа лека спирала+молив+сенки, дали ще е неуместно?
Става дума за голяма компания, позицията е за преводач.



Таис, според мен да си гримиран не е нещо лошо... стига да не изглеждаш като клоун, какво те притеснява? Напротив, ако ще се чувстваш по-уверена в това, че изглеждаш добре с грим.. Не знам, аз харесвам жените, които слагат грим и се грижат да изглеждат добре.

Пак казвам, ако не изглеждаш ала " Излизам да пея Турандот" - не виждам проблем Simple Smile УСПЕХ!

Аааа, как съм познала mrm, че става въпрос за МОСВ Simple Smile Стискам ти палци.

Такаааа, сега да си кажа за
Скрит текст:
Менпауър и Изи Консулт
. Никога НЕ е ставало въпрос, че ще ми удържат от заплатата. Това е безумие, което го твърди някой. Изключително любезни, заинтересувани да ми намерят работа хора. Нямам представа, аз ли попаднах на точни хора от самите агенции, но наистина мога да ви кажа, че бяха много учтиви и мили.
В
Скрит текст:
Изи консул
т подписах договор, в който изрично е упомената точка, че не дължа никакви пари на агенцията.

Нямам представа какъв е принципа на работа на ЧР агенциите, комисионна ли взимат, какво ли, но не е било за сметка на заплата.
Даже накрая, когато им се обадих /въпреки, че не бях длъжна/, за да им кажа, че съм си намерила работа и от двете агенции искрено се зарадваха за мен и ми пожелаха успех!

# 697
  • Мнения: 1 446

Напоследък май ти научаваш от нас за новите проекти, а не обратно.

И моля те, от както започнахте да пишете повечеко колеги от вашата фирма  в тази тема, ти тотално си промени мисълта. Разбирам, че не искаш да се злепоставяш пред тях, но това не означава, че трябва да изопачаваш фактите и да заблуждаваш аудиторията.

В световен мащаб има отлив от т.н аутсорсинг и тенденцията е в обратна посока, но в България нещата се движат с години закъснение.

Съмнявам се,че научавам от Вас, но се забавлявам с Вас, няма спор.

В момента в темата в Менпауър пиша само аз. Другата колежка явно се отказа, не я виня Simple Smile

Разкажи ми повече за отлива на аутсорсинг моля. Ще ми е интересно.

# 698
  • София
  • Мнения: 2 887
Лично съм работила и в Сийменс, и в Тошиба на този принцип през агенция- не смятам, че е начин някой да ви лъже, когато е ясно, че няма друг начин да се добереш до заводите им по друг начин. Разбира се говоря за заводите им чужбина.

# 699
  • Мнения: X
Тук си говорим за агенции , и бих искала да помоля по запознатите и по опитните, за имена на агенции към който мога да се обърна при търсене на работа, в интерес на истината нямам опит...

# 700
  • София
  • Мнения: 311
И аз си повтарям въпроса - коя агенция набира персонал за ХП и как се случва това? И аз нямам никаъв опит с агенции.

# 701
  • Мнения: 1 446
И аз си повтарям въпроса - коя агенция набира персонал за ХП и как се случва това? И аз нямам никаъв опит с агенции.

Adecco и Sofica

# 702
  • София
  • Мнения: 12 374
violenzaa, благодаря ти за мнението   bouquet Аз никога не се гримирам много, но пък когато съм с приятно-дискретен грим се чувствам някак по-уверена. Смешно е, знам, но си е факт. За интервюто ще се гримирам леко, не мисля, че ще е проблем.

Относно агенциите - може и да има свестни, с хора, които си обичат работата и са професионалисти. Лично аз навремето съм ползвала само една агенция - Корект Консулт (дано не бъркам името, че беше отдавна).
Държаха се надуто и арогантно. Не ми свършиха никаква работа. От тогава съм се зарекла да не ползвам подобни агенции..просто изживяването тогава не беше от най-приятните  Peace

# 703
  • In Hell
  • Мнения: 122
Здравейте момичета.
Намерих темата и бързам да се запиша и аз при вас. От седем години се занимавам с подбор на персонал и се надявам да успея да ви бъда полезна с вътрешна информация за различни компании и съветчета за автобиографии и интервюта.  Hug

# 704
  • Мнения: 1
Здравейте,искам да питам ако някой е наясно какво обезщетение се получава при съкращение
по чл.328 т.1/при деклариране на лицето,че не е започнало работа му се изплаща една брутна заплата/.Въпроса ми е тази брутна заплата сумата на която са ме осигурявали или чистата която след удръжки съм получавал?

Общи условия

Активация на акаунт