Как да помогна на човек обсебен от секта ?

  • 32 008
  • 210
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 12 674
Съвета е да не се бъркаш в хорските работи. Помощ искала ли ти е? Ако смяташ, че децата ти са в опасност, дръж ги настрани. Мацката сама ти е казала, че е "намерила спасение", коя си ти, че да й го отнемаш? Трябва всички да мислят и изповядват едно и също нещо, да не се отличават от стадото ли? Изумяват ме хора, дето все в чуждото канче гледат и чуждия живот тръгнали да оправят.

Някои и в наркотиците намират спасение. Не знам кое е по-лошо. Мои познати се разминаха само с апартаментите, после им дойде акълът.  

# 31
  • Мнения: 3 660
защото четох истории на хора чиито близки са пострадали от тази секта и истории бяха ужасяващи , не искам да и се случи нещо непоправимо нито на нея нито на децата и
Защо? Ако ще се месиш в живота на някого, трябва да си напълно наясно защо го правиш и имаш ли право на това. Както и да си наясно, че ще трябва да понесеш последиците от действията си.

# 32
  • Мнения: 1 384
Още факта че тази секта действа в България регистрирана като фирма за покупко продажба на картини и цвета , ме кара да мисля че работата не е чиста и като я попитах къде ги правят тези сбирки ,започна да ми обяснява за някаква стара изоставена сграда ...

 
защото четох истории на хора чиито близки са пострадали от тази секта и истории бяха ужасяващи , не искам да и се случи нещо непоправимо нито на нея нито на децата и
Защо? Ако ще се месиш в живота на някого, трябва да си напълно наясно защо го правиш и имаш ли право на това. Както и да си наясно, че ще трябва да понесеш последиците от действията си.


отговорих ти защо , не искам да се случи нещо непоправимо (прочетох една история на жена чиито мъж се беси след 8 години посещения  там...)

# 33
  • София
  • Мнения: 2 217
Присвояването на имоти е само една нищожна част от ужаса на тази секта....
Самоубийствата са огромен процент при тях...Но и това не е всичко....

За съжаление, тази жена е в много тежко положение....Няма на кого да разчита...Силата и е в тези шизофреници, които обаче са и невероятни психолози на заблудата и изнудването....

Ако не е доброволно, нищо не може да се направи.....

Има надежда, но....Времето е доста, което е прекарала там....На фона на живота, който има в семейството си, йеховистите вероятно и се струват наистина спасение.....

Лошото е, че рано или късно /според личността/ тази заблуда пада....И тогава идва суицидът....Защото отчаянието е неописуемо....

# 34
  • Мнения: 382
http://www.clicktop10.com/2013/07/top-10-most-popular-magazines-of-2013/


само това като погледнеш, можеш да разбереш за какви пари става въпрос
 Списанието под номер 1 е тяхното.

# 35
  • Мнения: 1 263
Мисля, че можеш да и помогнеш като открито и признаеш, че ти е приятна компанията и, но не споделяш възгледите на йеховистите и не те интересуват книжките и темите за Йехова, които подхваща. Ако пак се опита да ти говори веднага си намирай някакъв ангажимент, за да прекъснеш разговора и да се отдалечиш.
На самата нея можеш да помогнеш като я насърчаваш да мисли самостоятелно, да си задава въпроси, а не да попива готовите отговори, а също и да вярва, че може сама да се справи в живота без помощта на религиозна организация, че има силите, знанията, само трябва да си затвърди увереността в себе си.
 

# 36
  • Мнения: 1 384
http://www.clicktop10.com/2013/07/top-10-most-popular-magazines-of-2013/


само това като погледнеш, можеш да разбереш за какви пари става въпрос
 Списанието под номер 1 е тяхното.
и тук пише същото което и тя ми каза -че остава още малко светът да е превърнат в рай  и ще останат само супер човеци  , Йехова щял да избере кои да са те и тя искала тя и децата и да са от избраните ......

# 37
  • Мнения: 3 660
отговорих ти защо , не искам да се случи нещо непоправимо (прочетох една история на жена чиито мъж се беси след 8 години посещения  там...)
Аха, чела си ужасяващи истории и си решила, че и тук непременно ще се случи такава. За мен това не е основателна причина да се месиш в живота на някого и да пробваш да промениш възгледите му, особено при положение, че засега не си застрашена от сектата и самата жена не е поискала помощ от теб.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 217
Самоубийството с наркотици също е личен възглед, мотивиран от отчаяние, както и попадането в секта...Само че когато съсипваш тялото си, незнайно защо всички смятат, че е редно да те спасят. Когато погубваш ума и духа си, процесът на разпадане не се вижда веднага, като при дрогата,  и се брои за личен възглед....



# 39
  • Мнения: 1 384
отговорих ти защо , не искам да се случи нещо непоправимо (прочетох една история на жена чиито мъж се беси след 8 години посещения  там...)
Аха, чела си ужасяващи истории и си решила, че и тук непременно ще се случи такава. За мен това не е основателна причина да се месиш в живота на някого и да пробваш да промениш възгледите му, особено при положение, че засега не си застрашена от сектата и самата жена не е поискала помощ от теб.
меся се защото така съм решила , смятам че трябва да помогна и нищо няма да ме разубеди , каквото и да ми пишете за мен това си е опасно и аз ще се опитам да помогна убедена съм че ще се случи нещо

# 40
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
отговорих ти защо , не искам да се случи нещо непоправимо (прочетох една история на жена чиито мъж се беси след 8 години посещения  там...)
Аха, чела си ужасяващи истории и си решила, че и тук непременно ще се случи такава. За мен това не е основателна причина да се месиш в живота на някого и да пробваш да промениш възгледите му, особено при положение, че засега не си застрашена от сектата и самата жена не е поискала помощ от теб.
меся се защото така съм решила , смятам че трябва да помогна и нищо няма да ме разубеди , каквото и да ми пишете за мен това си е опасно и аз ще се опитам да помогна убедена съм че ще се случи нещо
Ако наистина искаш да помогнеш,въпреки че помощ не ти е искана,те съветвам в прав текст да и кажеш истината,а именно,че е на грешен път и това,с което се занимава е опасно.Също можеш да я хванеш подръка и да я заведеш в православен храм.Ако това не даде резултат,просто няма смисъл.Похвално е,че те е грижа и искаш да помогнеш.Аз лично бих се дистанцирала моментално от всеки,от който чуя дори и намек за учения,медитации,енергии,езотрики и прочие секти.

# 41
  • Мнения: 4 841
Много сложна тема.

Погледнато от една страна, пълнолетен човек е направил съзнателен избор да вярва в нещо, което ти не одобряваш. Ако с практикуването на вярата си не нарушава закона и обществения ред, не вреди на себе си и на околните, как и от какво да го "спасиш"? Все едно да тръгнеш да "спасяваш" пушач от порока му - ами той не иска, направил е избор, чувства се удовлетворен и иска да живее с избора си. Не можеш да "спасяваш" хора, които се чувстват добре там, където са. Това е намеса в личния живот и интимния свят. За мен лично всички религии са еднакво вредни, независимо дали се практикуват в "секта" или в официално приета деноминация. Но това е друга тема.

От друга страна, за да е там, значи е лабилна, лесно манипулируема, лутала се е и е търсела "свое" място под слънцето, и ... го е намерила. Независимо дали на теб ти харесва или не, да я "спасиш" от сектата, и да я върнеш в мрачната ѝ безизходица, е не по-малка и грозна манипулация от тази, под която вече е попаднала. Каква алтернатива ѝ предлагаш ти? И защо смяташ, че твоята алтернатива съответства на нейните желания и вътрешни потребности? Хората, склонни към зависимости, винаги намират за какво да се "закачат". Неслучайно мнозина отказали наркотиците влизат в секти. Ако излезе оттам, и се увлече по звънтящи кедри и курсове по "себепознание" и ню-ейдж-просветителски практики, не е ли същото?

Нямаш полезен ход. Дори не ти е достатъчно близка, и можеш повече да навредиш, отколкото да помогнеш.

# 42
  • Мнения: 6 365
"Тази жена няма приятели не се събира с хора"

Сама си отговорила на въпроса. Когато човек няма кръг за подкрепа- роднини, приятели,
той започва да рови навътре. Единият вариант са наркотиците. Другият- догматичните
секти.

Смятам, че е бездушно да се твърди, че ненамесата е нещо просветлено и желателно.
Присъединяването към Свидетелите на Йехова е вик за помощ.

Но преди да я извадиш от нейния свят, запитай се- може ли да й дадеш по-добър?
Ако не, недей разваля илюзията. Ние се мислим за много просветлени, но всички си
имаме нещо като лична "секта"- онзи мек и приемащ свят, в който да си отдъхнем от
сивата реалност.

Но ако имаш ресурс да й дадеш нов, по-здравословен свят, направи го, без скрупули, че
се месиш!

# 43
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Обсебена е... Викни ѝ  Екзорсист bishop

# 44
  • Мнения: 1 384
Обсебена е... Викни ѝ  Екзорсист bishop
ако се сещаш за по-добро определени моля предложи

Общи условия

Активация на акаунт