ВМ-НВХ, част 65

  • 47 661
  • 732
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 958
Шоки, благодаря за темата.   bouquet
 Прекрасни сте всички, чета повече от колкото пиша, но нещо нямам настроение тия дни.

# 16
  • Мнения: 30
 Embarassed хапвам, хапвам яйца - бях споменавала,че не ям месо и затова си набалягам на тях - на ден  едното хранене ми е яйца в някаква форма / 4 броя ми отиват на ден /. Майка ми сега само опява: аз казах ли ти с тия яйца , а на мен ми идва  #Cussing out Хапвам и по 50-ина гр масло.
Но и жената в лабораторията,и вкъщи  ме гледат като някой пред умиране #Crazy
Сега нямам идея как да им обясня, че режимът не  е вреден Cry

# 17
  • Мнения: 42
Шоки страхотно оформление на темата си направила пак, огромно благодаря за труда ти!

Като ви чета с тези резултати на изследвания и ми се прииска и аз да си направя. Скоро се надявам да приключа кърменето на юнака и тогава ще си пусна, та да видим какво се случва при мен.

# 18
  • Мнения: 6 346
Хе-хе, Лилава_коса, досега никой не е показал толкова висок ХДЛ Wink Покажи на майка ти написаното от Камелот Hug Явно си опира до организъм. Референтните стойности не са единственият меродавен показател за здраве или болест.

На първа страница добавих за кетозата (Камелотbouquet) и по предложение на W'A'S'P' сложих предупреждение и за обременяване с глюкоза, ако човек се храни по НВ-ВМХ.

Последна редакция: вт, 01 окт 2013, 16:58 от Cioccolata

# 19
  • Мнения: 126
Шоки, благодаря за новата тема и всички материали, с които ни държиш информирани! Hug
И аз консумирам на ден по 2-3 яйца. Това е едно от нещата, които ме наяждат добре и държат най-дълго сита. Имам обаче газове от тях. Винаги е било така. Това сигнал ли е, че е добре да ги изключа? Никак не ми се иска...

Yulinga, бързо възстановяване! Hug

Радвам се за всички, които имат добри резултати - изследвания или свалени кг!  Hug

Последна редакция: вт, 01 окт 2013, 17:05 от Bibita

# 20
  • Мнения: 6 346
Bibita, жалко, че реагираш така на яйцата Sad Ако си забелязала, че ти понасят по-добре варени, отколкото например пържени, ги яж само варени. Или пък не знам дали няма да ти помогнат някакви храносмилателни ензими newsm78 Ако не се чувстваш добре, наистина е най-правилно да ги изключиш, но може пък да има някакъв начин да си ги запазиш в менюто.

# 21
  • Мнения: 1 849
Шоки, аз имам само една забележка и тя е, че в дните преди огтт въглехидратите не трябва да са под 150-250 гр.  Peace Ето го и линка: http://www.uniklinik-ulm.de/struktur/institute/klinische-chemie/ … anztest-ogtt.html
Цитат: "zumindest 3 Tage vor dem Test kohlenhydratreiche Kost von etwa 200 g (150- 250 g) Kohlenhydrate pro Tag." - минимум 3 дни преди теста въглехидратно хранене с около 200 гр. (150-250 гр.) въглехидрати на ден.

Последна редакция: вт, 01 окт 2013, 17:21 от Jana Ina

# 22
  • Мнения: 126
Шоки, за съжаление и при двата вида обработка на яйца е едно и също.
Но сега се замислям, че ако са в някакво ядене, кремче или сладкиш, не е така. Явно некомфортът е само когато са самостоятелни. newsm78

# 23
  • Мнения: 30
 Rolling Eyes Аз не съм имала оплаквания от яйца (както казах ям ....доста), явно си е до организъм. Майка ми понася само варени или на око, но не и бъркани. Confused
Шоки, камелот, благодаря за успокояващите думи, че се бях много притеснила... И все пак каква ли е причината LDL да е толкова висок? newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 10 858
Бибита, опитай с някакви храносмилателни ензими, проблемът ми изглежда да е от такъв ранг, знам ли ....
Аз имам проблем с яйцата, ако ги хапвам рохки или средно обработени. Ако са по-продължително (над 15 мин варене) нямам никакъв проблем. Но при мен са болки в стомаха, не газове.

# 25
  • Мнения: 6 346
Jana Ina, благодаря!  bouquet Поправих.

Лилава_коса, LDL може да бъде по-висок или по-нисък, т.е. при този начин на изследване стойността не е особено показателна, защото всъщност не се отчита действителният риск. Необходимо е да се изследват размерите на частиците плюс броят, а това става с друг вид изследване. Но са установили, че при ниски триглицериди и висок ХДЛ става въпрос за едри и безвредни частици ЛДЛ - такива, които не засядат в стените на кръвоносните съдове и не образуват плака. Всъщност размерът се увеличава от нисковъглехидратно хранене и от висока употреба на наситени мазнини Wink А когато частиците са дребни, тогава са по-атерогенни, т.е. по-лесно могат да заседнат и да образуват плака. И тогава обикновено и броят им е по-висок. А размерът им намалява от повече въглехидрати в храната и от растителни мазнини. И също е доказано, че при високи триглицериди и нисък ХДЛ има и по-голям брой дребни ЛДЛ-частици.

(Не съм сигурна дали това обяснение, което ще дам, е най-доброто, но ето как обясни нещата Ан Фернхолм: Имаме 2 епруветки. Едната е пълна догоре с ЛДЛ-частици, а другата - до 2/3. Но в тази, която е пълна догоре, размерът на частиците е по-голям - по-едри са, затова и броят им е по-малък. А в другата, която е пълна до 1/3 от обема, размерът на частиците е по-малък, така че и броят им е по-голям, въпреки че заемат по-малък обем в епруветката. Този вариант - по-малки частици - е по-рисков. Но при стандартното изследване се отчита само, че заемат по-малък обем. И заключението е, че това е по-добрият случай. А всъщност не е така, но с такова изследване няма как да се види друго. Rolling Eyes)

Когато не може да се направи такова броене, може да се изследва ApoB, но това не е масово предлагано изследване, не го правят навсякъде. Обаче това е бъдещето и няма начин след време да не стане масово. Или поне така се надявам.

Това за растителните мазнини (полиненаситени - омега-6) - че намалявали холестерола и ЛДЛ - е вярно, но не е нещо хубаво. Причината е, че намаляват размера на частиците, а така ги правят по-рискови.

Но пък омега-3 повишават размера на ЛДЛ-частиците.

От друга страна мононенаситените мазнини (зехтин, авокадо) повишават ХДЛ и понижават ЛДЛ, т.е. двойна полза. Дори пише, че мононенаситените повишавали размера на ЛДЛ.

Скрит текст:
Ох, направо се чувствам като извънземно, когато започна да ги обяснявам тези неща в отговор на твърдението, че месото и яйцата повишават холестерола. Защото е ясно каква е реакцията отсреща Rolling Eyes А ако кажа, че учените са установили нещо си и дори има други изследвания, които обаче не се правят масово, отговорът, логично, е: Ами, как така лекарите не ги знаят тези други изследвания? И как така не я знаят тази информация, а винаги предупреждават, че холестеролът се повишава от месо, мазни сирена и яйца?

Последна редакция: вт, 01 окт 2013, 18:07 от Cioccolata

# 26
  • Мнения: X
Голямо мерси и от мен
Шоки, цитатите на кам ще са по-четливи ако сложиш тук-там нови параграфи, че така се получава един голям блок текст, което го прави трудно за четене

# 27
  • Мнения: 5 892
Запис и благодаря за темата!   bouquet

# 28
  • SA
  • Мнения: 3 196
Лилава_коса, за родителите ти - от опит знам, че вероятно ще ти е трудно да ги успокоиш, или убедиш в каквото и да е ( дано да греша , все пак  Simple Smile).
Шоки много добре е обяснила за различните видове липопротеини. Аз само искам да допьлня, че всьщност единствения показател от мастната обмяна, за който сьс сигурност е доказано, че има отношение кьм вьзникването на атеросклеротични плаки, е броят на LDL- частиците. А този брой няма нищо общо с пренасяния от тях холестерол. Достоверен показател е АроВ, който за сьжаление не се препорьчва за рутинно изследване.
При теб общата картина на мастния ти профил, според мен , е много добра. Между другото, яйчният жьлтьк и млечните продукти са много богати на холестерол ( защото реално те служат за изграждането на цели нови организми, за които е необходим много холестерол). Ако вместо месо, наблягаш основно на тях, сьс сигурност приемаш доста екзогенен холестерол. Но високият ти HDL показва, че този холестрерол се насочва основно кьм черния дроб ( откьдето той се изльчва под формата на жльчни киселини) и жлезите, които използват холестерол за синтез на различни стероидни хормони.
Спомням си, че преди доста време в spidersport пишеше една мацка- активна спортистка ( колоездачка), която подобно на теб споделяше, че консумира предимно яйца и общият й холестерол при поредно изследване беше 12 ммол/л. Обменях си с нея информация на лични и след време ми беше писала, че холестерольт й е спаднал двукратно, след като е ограничила яйцата.
Ох, W'A'S'P', сьжалявам, че постингьт ми е труден за четене. Embarassed Дано може да се коригира!

# 29
  • Мнения: 30
Ще ги намаля яйцата за известно време и може би след 2 месеца пак да пусна изследвания.
Иначе вкъщи последва голям спор ( на висок глас)  ooooh! Хич и не искаха да чуят какво обяснявам, даже намерих и в интернет статия за нещата, които Шоки ми беше обяснила, но никой не иска и да чуе. И чувам само : не ме интересува какво ти е съотношението !!! Защо LDL ти е толкова висок???!!!??? Не ми казвай , че това е нормално :2angry2    Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт