Гръцка кухня

  • 209 680
  • 923
  •   1
Отговори
# 630
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Боб на фурна

Продукти:

200 гр. смилянски боб;
2-3 глави лук;
4-5 скилидки чесън;
2-3 моркова;
1 червена сладка чушка;
2 домата;
1 ч.ч. бяло сухо вино;
1 кафена ч. зехтин;
1 ч.л. захар;
1/2 връзка магданоз;
мащерка, риган, сол.

Приготовление:

Бобът се сварява в много вода със сол, зехтин, 1 цял морков и 1 цяла глава лук. След като се свари се отцежда. Запазва се 1 ч.ч. от водата, в която е врял.
Междувременно се нарязват на ситно лук, чесън, домати, чушка, моркови. Лукът и морковите се запържват. Добавят се чесънът и чушката, после и отцеденият боб. След като се запържат леко се добавят доматите, виното, бульонът и другите подправки.
Пече се, докато водата поизври в предварително загрята фурна, на 200 градуса.

# 631
  • Мнения: 24
Здравейте, аз само ви чета ама сега да се оплача - правих реването с грис и кокос - РАЗКОШНО!
Ама пустата грис халва  ooooh! - нещо не стана! Плуват чашките в мазнина и не знам какво обърках - дали не запържих достатъчно гриса, дали нещо друго, ама хич няма вид  Sad
Правих по тази рецепта - точ в точ дето се вика
http://souvlakiforthesoul.com/2008/08/halvas
Имате ли идея къде сбърках? А толкова бях ентусиазирана - и всички изредени подправки накупих и на - мазно, та мазно #Cussing out

# 632
  • Sofia
  • Мнения: 26 481
лично за мен мазнината е много,и с половината би се получило

# 633
  • Пловдив
  • Мнения: 691
Ако става на вкус можеш да попиеш мазнината по метода с домакинската хартия! А другия път с по-малко.  Grinning

# 634
  • Мнения: 24
И на мен ми хрумна за домакинската хартия - ще се пробва! И другия път - задължително по-малко мазнина!
Благодаря за съветите   bouquet

# 635
  • Мнения: 1 263
Забелязвам, че в нашият регион гърците много тачат самали в сравнение с реването.
http://nostimessyntagesthsgwgws.blogspot.gr/2011/02/blog-post.html
Продукти
500 gr.грис едър
500 гр овче кисело мляко
2 чч захар
2 чл сода
1 чл мастикс натрошен
1чч вода
Бадеми за украса (по желание)
СИРОП
1 килограм захар
3 водни чаши вода
Сокът от един лимон,
и кората
В купа добавете киселото мляко, мастикс, содата, захарта,водата, разбъркваме с бъркалка, а след това грисът се изсипва на  малко по малко, разбъркваме.Намасляваме продълговата тавичка и се изсипва сместа. Печем на предварително загрята фурна на 170-180 градуса за 45-50 мин.
За сиропа слагаме да ври захарта с водата,  след като захарта се разтвори изсипваме лимоновият сок и накрая кората.Ври 5 минути.
Нарязваме  на парчета изпеченото самали и сиропираме-горещ сладкиш със горещ сироп.Ако желаем на всяко парче поставяме обелен бадем
Оставяме го да се охлади, до попие сиропа и ако желаем го сервираме  с топка сладолед Ванилия или сладолед с мастикс.
TIP: Когато режем сладкиша е добре да натопим ножа
в чаша с вода, за да не се трошат парчетата.

Реване правих по тази рецепта:
Продукти
• 2 чч фин грис
• 1чч  брашно
• 1 чч захар
• 1 чч разтопено масло
• 5 яйца
• 3 ванилии
• 2 чл бакпулвер
• 1 чл сода
• настъргана портокалова кора
• ½ чаена чаша нарязани бадеми (по избор)
За сиропа
• 3½ чч захар
• 3 чч вода
• кора от 1 портокал / сока от  портокала

Пресейте брашното и го разбъркваме с гриса, содата за хляб, ванилията и бакпулвера.
 Разбийте в отделен съд маслото със захарта и добавете жълтъците.
Разбийте  яйченият белтък на маренга .
Изсипваме в сместа с брашното  в сместа с маслото и накрая белтъчната смес.
 Пече се в умерена фурна за 45 минути.
Междувременно сварете сиропа за 5 минути и след като сладкиша полузстине се излива малко по малко  сиропа.
По желание се украсява  със сметана и зърна нар.
http://www.melissa.gr/%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF/

Халва съм решила да опитам по тези указания:
http://www.melissa.gr/%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%AC%CF%82-%CF%8 … E%B9%CE%BF%CF%82/

Последна редакция: пн, 19 яну 2015, 10:14 от basis

# 636
  • Мнения: 1 308
Някоя от вас има ли представа защо в Гърция е "обичайно" да се сервират дробчетата в оцет? Close Понеже си обичам всякакви дреболийки и често си ги хапваме у дома, съм поръчвала и в ресторанти, но ни ги поднасят смърдящи на оцет. Мисля си вероятно, ако са престояли, искат да убият миризмата, но дали всъщност това е причината или просто рецептата е такава newsm78

И въпрос към гръцките майчета - за дните Τσικνοπέμπτη и Καθαρά Δευτέρα какво трябва да имаме на трапезата? Досега на тези дни не съм приготвяла нещо специално и не съм наясно, знам само за халвата и нещо за риба имаше Embarassed

# 637
  • Мнения: 1 825
Нa Тсикнопемпти се печaт пържоли. Кaзвaт, че цикнизун. Т.е прaзнувaт последния ден преди великденските строги и дълги пости. НA трaпезaтa присъствaт сaмо месa, под всякaквс формa.

КaтaрA девтерa е т.нaр. чист понеделник. Прaзнувa се първия ден от постите. Ядaт се сaмо морски деликaтеси. Октоподи, кaлмaри, скaриди, рaци, миди, супиес, трaпсaлa и др. Рибa не се яде. Прaви се също тaкa тaрaмосaлaтa, хкябa се кaзвa Лaгaнa и също тКa се яде и хaлвa. След прaзничния обяд aко времето е хубaво, семейството излизa нa рaзходкa и децaтa пускaт хвърчилa.

Зa дробчетaтa не могa дa кaжa, тъй кaто никогa до сегa не съм си поръчвaлa дa ям, не съм им много почитaтел.

# 638
  • Мнения: 2 545
Много ме заинтригувахте с обичаите в Гърция, свързани с постите?

Можете ли да обясните накратко как протичат Великите пости в Гърция - кога какво се яде?
Пости ли се по-строго и кога? Някои по-интересни рецепти, свързани с този пост?

Благодаря предварително!

# 639
  • Мнения: 1 308
Хавайче  bouquet
Тази година ще се опитам да се постарая повечко! simpatikonia, аз съм още новак във всичко гръцко, та ще оставя другите да споделят
Laughing

# 640
  • Мнения: 2 545
Ще се надявам някой да разкаже по-подробно за обичаите Peace

# 641
  • Мнения: 20
 Добър вечер от о-в  Хиос !!! family help Цикнопемппти бе вчера ... така че пропуснахте всичко печено на скара ,сувлакита (шишчета ) ,сурови наденички ,пържолки ,пилешко ,въобще месо ,у нас имаше и печени пити на скара (питките за дюнера) ,почъсени със сол ,зехтин ,риган и лимон ,пържени картофки и разбира се салата . Тъй като Катара Девтера предстои малко инфо и от мен . У нас се приготвя задължително лагана ( вид обреден хляб ,представляващ плоска овална пита на дупки ,поръсена със сусам ,тарамосалата ( хайвер ,разбит с хляб или варени картофи ,лимон ,зехтин и т.н ) По принцип постни ястия ,предимно зеленчукови или бобови и без олио (такава е традицията ) ,защото е първия ден на великите пости ,но ние ,а и повечето гърци ядат . .... Моето меню е октопод с вино и доматен сос с ориз пилаф ,пържени калмари ,пълнени калмари с ориз и супиа (вид мекотело ) с ориз и спанак ...... салати ,пърженикартофи и скариди пияни със спагети ,боб салата и салати ,на тоя ден хвърляме и хвърчилото . Искам да подчертая смисъла на тоя ден за мен .Смятам ,че който не пости ,няма да усети нищо или   chefпросто ще хапне по-доволно или постно . Защото именно в 40 дневния пост се крие смисъла .... постите не са само изпитание на духа и стомаха ,ала ни учат на смирение ,търпение и духовно пречистване . Това от мен ,в момента не се сещам друго съществено ,някъде по-напред имам пусната рецепта за октопода ,който си струва да се опита !!! Спокойна вечер !!!!! Simple Smile

# 642
  • Мнения: 1 263
Едно интересно предложение за Понеделника-началото на постите:
Халва от грис със карамелизирани ябълки и шоколад
За халвата:
100 гр масло (50гр. зехтин, 50 гр.олио)
250 гр  едър грис
180 грама на захар(или 90гр.мед, 90гр.захар)
600 вода
1ч.лъж. канела на прах
1/2 чаена лъжичка карамфил на прах
1 лимонова кора
Загряваме маслото за 2 мин., изсипваме гриса и бъркаме, прибавяме захарта, канелата, карамфила, накрая водата, лимоновата кора  и на среден огън разбъркваме до сгъстяване.

За покритието:
2 ябълки
3суп.лъж. захар
1 чаена лъжичка канела на прах
2 ч.л. коняк
70гр.белени  бадеми
шепа стафиди или други ядки
Нарязваме ябълките на ситни парченца и заедно със захарта разбъркваме в сгорещен тиган до разтопяване на последната, прибавяме канелата и ядките и накрая коняка, отново рабъркваме до изпаряване на коняка и готова смес изливаме върху халвата.

За шоколадовият купол:
350гр Chocolate Кувертюр
200 грама оризово или соево мляко
1 супена лъжица счукани ядки (по желание)
Източник:
http://www.star.gr/Pages/Mageiriki.aspx?rec=5120&catTitle=Gl … _ton_kyriako_mela

Последна редакция: пт, 20 фев 2015, 12:48 от basis

# 643
  • Мнения: 1 825
ето и моята тарамосалата за утре....

# 644
  • ВАРНА
  • Мнения: 202
Във вторник ядох страхотна салатка във Волакас.Имаше сварен боб и нахут,чери доматки,каперси,маслини ,магданоз и ябълков оцет.Разкош☺☺☺😆😆.Другата хубава салата беше плато от варени хорта,броколи ,зеле и цвекло.Зелето става много добре варено.Десертът ммммм...  печена халва във фолио с наръсено какао и портокал.Днес приготвих за ММ пастицио ,но рецептата е давана и давана.Опитайте и варен спанак с лимон и зехтин

Общи условия

Активация на акаунт