Гръцка кухня

  • 209 746
  • 923
  •   1
Отговори
# 615
  • Варна
  • Мнения: 236
Роксакя:)
Правила съм ги оттук https://www.sintagespareas.gr/sintages/roksakia.html като си помагах с едно клипче от нета и Гугъл преводача

# 616
  • Sofia
  • Мнения: 26 534
ММ днес донесе такъв сладкиш ,не знаех че така се нарича,направо ги обожавам и отдавна искам да ги направя...винаги си ги купувам като съм в Гърция,но не навсякъде ги намирам...ако някой преведе рецептата ще съм му много благодарна Hug

# 617
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
ММ днес донесе такъв сладкиш ,не знаех че така се нарича,направо ги обожавам и отдавна искам да ги направя...винаги си ги купувам като съм в Гърция,но не навсякъде ги намирам...ако някой преведе рецептата ще съм му много благодарна Hug
Случайно разглеждах темата и видях въпроса ти .
На страница 14  Доника5 я е дала рецептата .

# 618
  • Sofia
  • Мнения: 26 534
Ето и рецептата на Доника5 за роксакя : 50 гр мая, 3 яйца, 1 1/2 ч.ч. олио, 1 1/2 ч.ч. прясно мляко, 1 бакпулвер, почти 1 кг брашно се меси тесто. В 1/3 от тестото се добавят 2 с.л. какао, 1-2 с.л. канела и 2 с.л. кристална захар. Бялото тесто се дели на 3 части, кафявото тесто също се дели на 3 части. Всяка една бяла топка се точи на правоъгълна кора. Всяко кафяво топче се оформя на пръчка. Във всяка бяла кора се слага по една кафява пръчица и се завива на руло. Реже се на парчета по 1-2 см дебели и се оставят да втасат 20-30 мин. Пекат се и студени се сиропират със топъл сироп приготвен от 1 кг захар и 5-6 ч.ч. вода. По желание може да ароматизираме сиропа с лимонова или портокалова кора.
От тази доза излизат около 40 броя с диаметър 8-10 см

Много благодаря,veni-vidi   bouquet  изглежда ми лесна за приготвяне

# 619
  • Мнения: 3 282
Много благодаря момичета  Hug

# 620
  • Мнения: 1 308

Този сладкиш не наподобява ли нашите сиропирани охлювчета т.нар. мелчета? Никога не съм опитвала роксакя, но българският вариант ми изглежда по-лесен Mr. Green

# 621
  • Мнения: 3 282
Doli може да каже щом го е опитвала .Аз някъде четох че вътре има парченца шоколад

# 622
  • Sofia
  • Мнения: 26 534
не е като нашите охлювчета и няма шоколад...много по-вкусен и ароматен е,но аз съм яла само купен,не знам дали по тази рецепта ще се получи същия

# 623
  • Мнения: 1 308
Щом е по-различен тези дни ще се поогледам по сладкарниците Flutter

# 624
  • Sofia
  • Мнения: 26 534
аз си го купувам от малки смесени магазинчета,пакетирано е в прозрачна опаковка и струва около 0,70-0,80Е

# 625
  • Мнения: 45
Здравейте, някой да предложи интересна рецепта за фава,че онзи ден си купих два пакета от едно магазинче, а ми се иска нещо вкусничко да направя. Аааа, и за бобче "черно око", че и от него отмъкнах два пакета. Благодаря и Весела Коледа

# 626
  • Мнения: X
Аз само да кажа набързо, че лятото пробвахме за първи път скордаля и много ни хареса
Но беше с хлебни трохи
Та ... разтърсих се за рецепти и сега я правя по мой начин:
Счуквам чесъна със сол, добавям зехтин да стане на майонеза, смесвам с още зехтин, вода и смлени бадеми или лешници

Обикновено на Коледа правя орехова майонеза, там съставките са същите, само ядките са орехи и смесвам всичко с пасатора
Но като счукам чесъна и вкусът се оказа друг, по-мек сякаш и повече ми харесва така
Затова на тази Коледа вместо орехова, правих лешникова майонеза т.е скордаля по моя вариант

# 627
  • Мнения: 187
bobotnik - със сигурност има по-опитни от мен, но защото никой не е отговорил още ще кажа, че фава се вари с лук нарязан на едро или на 4. Слага се примерно 500гр. фава и три чаши големи вода. Лукът се стопява. В началото има доста пяна която трябва да се маха. Да се вари на слаб огън. Вари се докато стане като каша. Някои казват че трябва да се пресова, но на мен не ми се е налагало. Като се сервира се слага зехтин, лук, може каперси, маринована рибка.

# 628
  • Мнения: 45
victorias secret
Благодаря за отговора, ще пробвам.
  bouquet

# 629
  • Мнения: 1 825
да, фавата така се прави както е описала victorias secret.
Като се свари аз винаги е пасирам, добавям зехтин, малко сол, ако има нужда, и една - две лъжички оцет.

Общи условия

Активация на акаунт