Майчинството счетоводно-57

  • 33 564
  • 748
  •   1
Отговори
# 690
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Съгласно новите промени разбирам, че при изчисляването на майчинството от догодина ще се взема период от 1 г. и 6 месеца.
Интересуваме следното:
1. Първо от Август 2013 год. съм на Борсата и получавам обезщетение. Наясно съм, че за тези месеци евентуално ще се вземе мин.заплата за страната - 310 лв, а от 01,2014 год. - 340 лв.
2. Преди това съм била на ТД.
3. Как се изчислява сумата на майчинството. В смисъл за периода по време на обезщетението ми за безработица вземаме МРЗ, но нетната и сума, нали ? - и за бруто и за нето абсолютния р-р на МРЗ се взема, който важи към съответния момент
4. По същия начин вземаме нетната сума и от осигурителната сума по ТД ? - нужно ти е чистото възнаграждение, което реално си получила
5. Колко процента в-у получената сума се изчислява, за да се получи средно-дневното възнаграждение, което евентуално ще получавам ? - за бременност и раждане се изчилсява 90% от брутния осиг. доход
6. Болничният поради майчинство колко % се изплаща ?виж предходната точка
7. Взема ли се като сума месеците в болнични поради майчинство - да при изчисляване на самото майчинство или се вземат тези месеци преди първият болничен ? - не
Май много ми станаха въпросите, но ще се радвам ако някой ми отговори.

В т.5 не питам за % при изчисляването на болничен, а процента при изчисляването на средно-дневното майчинството на база тази година и шест месеца, които се вземат за изчисляването му.
Все си мисля, че ще е нещо около 70-80 %, но не съм сигурна. - не те разбирам  newsm78 - среднодневният брутен осигурителен доход се получава като разделиш осиг. доход за периода на броя на работните дни и се умножи по 80% за болничен за общо заболяване и 90 % при бременност и раждане; тази сума се сравнява с нетния осиг. доход и се взема по-малкото число за база на обезщетението; ако имаш предходни обезщетения и питаш как те ще влезнат в бъдеща база, то се взема доходът, от който те са изчислени
В т.3 искаш да кажеш, че няма да е необходимо да си приспадна личните осигуровки и да взема сумата, която получа без тях, сигурна ли си ? Примерно 310 лв. х грубо 11.5 % ЛОВ = 35.70 лв; 310 - 35.70 = 274.30 лв. х 10 % ДДФЛ - 27.43 лв; 27.43+35.70 = 63,13 лв. - 310 лв. = 246.87 лв. , т.е. при изчисляването да взема сумата не от 310 лв., а от 246.87лв., тази, която съм получила след приспадане на ЛОВ + ДДФЛ ??? - ако говориш за периода,в който не си осигурено лице, то за него няма бруто-нето, защото ти лично тогва не внасяш лични вноски и ДДФЛ; МРЗ е приета просто за число, което влиза в базата и да, сигурна съм в това, което пиша, ако не го знам няма да го пиша

# 691
  • Мнения: 690
Съгласно новите промени разбирам, че при изчисляването на майчинството от догодина ще се взема период от 1 г. и 6 месеца.
Интересуваме следното:
1. Първо от Август 2013 год. съм на Борсата и получавам обезщетение. Наясно съм, че за тези месеци евентуално ще се вземе мин.заплата за страната - 310 лв, а от 01,2014 год. - 340 лв.
2. Преди това съм била на ТД.
3. Как се изчислява сумата на майчинството. В смисъл за периода по време на обезщетението ми за безработица вземаме МРЗ, но нетната и сума, нали ? - и за бруто и за нето абсолютния р-р на МРЗ се взема, който важи към съответния момент
4. По същия начин вземаме нетната сума и от осигурителната сума по ТД ? - нужно ти е чистото възнаграждение, което реално си получила
5. Колко процента в-у получената сума се изчислява, за да се получи средно-дневното възнаграждение, което евентуално ще получавам ? - за бременност и раждане се изчилсява 90% от брутния осиг. доход
6. Болничният поради майчинство колко % се изплаща ?виж предходната точка
7. Взема ли се като сума месеците в болнични поради майчинство - да при изчисляване на самото майчинство или се вземат тези месеци преди първият болничен ? - не
Май много ми станаха въпросите, но ще се радвам ако някой ми отговори.

В т.5 не питам за % при изчисляването на болничен, а процента при изчисляването на средно-дневното майчинството на база тази година и шест месеца, които се вземат за изчисляването му.
Все си мисля, че ще е нещо около 70-80 %, но не съм сигурна. - не те разбирам  newsm78 - среднодневният брутен осигурителен доход се получава като разделиш осиг. доход за периода на броя на работните дни и се умножи по 80% за болничен за общо заболяване и 90 % при бременност и раждане; тази сума се сравнява с нетния осиг. доход и се взема по-малкото число за база на обезщетението; ако имаш предходни обезщетения и питаш как те ще влезнат в бъдеща база, то се взема доходът, от който те са изчислени
В т.3 искаш да кажеш, че няма да е необходимо да си приспадна личните осигуровки и да взема сумата, която получа без тях, сигурна ли си ? Примерно 310 лв. х грубо 11.5 % ЛОВ = 35.70 лв; 310 - 35.70 = 274.30 лв. х 10 % ДДФЛ - 27.43 лв; 27.43+35.70 = 63,13 лв. - 310 лв. = 246.87 лв. , т.е. при изчисляването да взема сумата не от 310 лв., а от 246.87лв., тази, която съм получила след приспадане на ЛОВ + ДДФЛ ??? - ако говориш за периода,в който не си осигурено лице, то за него няма бруто-нето, защото ти лично тогва не внасяш лични вноски и ДДФЛ; МРЗ е приета просто за число, което влиза в базата и да, сигурна съм в това, което пиша, ако не го знам няма да го пиша

Не исках да те обидя, просто разсъждавам. Извинявай ако съм прозвучала така.
Аз нещо се обърках явно. Докато жената е бременна и излезе в болничен ще и се плаща 80 % от нетното възнаграждение за периода на изчислението, ако има месеци, в които примерно получаваш обезщетение за безработица, ще се вземе сумата от 310 лв./340 лв.
Когато настъпи раждането се получава обезщетение в размер на 90 % от средно-дневното нетно възнаграждение за период от 1 год. и 6 месеца. Така ли е?
Каква сума се взема при изчисляването на майчинството м-у болничния по време на бременност и фактическото раждане. Приемаме, че последните примерно 3-4 месеца преди раждането, на жената и се наложи да използва болничен. Каква сума ще се вземе при изчисляването на майчинството, за тези месеци, в които е била в болнични, преди самото раждане на детето ? Малеее дано ме разбра, че аз се разбирам, ама трудно  Embarassed

И едно такова питане. Вземаме идеален случай, че година и половина съм  имала осигурителен доход примерно 400 лв., приспадаме осигуровки около 90 лв. Остават 310 лв. х 90 % = 279 лв. ще бъде майчинството за 2-те години. Правилно ли разсъждавам или пак нещо не разбирам.

# 692
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Първо, че се взема до стотинката дохода и така с теория на вероятностите възможностите са много.Щом искаш примерни суми, ползвай калкулатора в Кик инфо:
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
Предполагам скоро ще го преработят за 18 месеца изчисление...При 400 осигурителен доход се върти около минималното майчинство отново.Под минималното няма как да падне сумата.

# 693
  • Мнения: 2 200
Момичета, предварително се извинявам за сигурно доста глупавия въпрос, обаче: първата година от майчинството до датата на термина ли се води или до датата на реалното раждане?  Rolling Eyes

# 694
  • Мнения: 690
Първо, че се взема до стотинката дохода и така с теория на вероятностите възможностите са много.Щом искаш примерни суми, ползвай калкулатора в Кик инфо:
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
Предполагам скоро ще го преработят за 18 месеца изчисление...При 400 осигурителен доход се върти около минималното майчинство отново.Под минималното няма как да падне сумата.


А минималното сега е 310 лв., това е сумата, която се получава като превод, така ли да разбирам ?

Калкулаторът го разглеждах, но ти благодаря.

# 695
  • София
  • Мнения: 613
Здравейте.
Молба за прекратяване на тр.договор по взаимно съгласие в 2 екземпляра ли се предава?

# 696
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Здравейте.
Молба за прекратяване на тр.договор по взаимно съгласие в 2 екземпляра ли се предава?


Ако искаш да ти я входират, то трябва да е в два екземпляра.

# 697
  • София
  • Мнения: 613
Здравейте.
Молба за прекратяване на тр.договор по взаимно съгласие в 2 екземпляра ли се предава?


Ако искаш да ти я входират, то трябва да е в два екземпляра.


 Embarassed

За какво ще служи вх.номер?   bouquet

# 698
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Здравейте.
Молба за прекратяване на тр.договор по взаимно съгласие в 2 екземпляра ли се предава?


Ако искаш да ти я входират, то трябва да е в два екземпляра.


 Embarassed

За какво ще служи вх.номер?   bouquet

За да имаш доказателство, че си подала съответния документ.

# 699
  • Мнения: 24
Добър вечер мами  Simple Smile малко съм объркана за това ще се опитам да обясня какво ме озадачи вече съм 45 дневния болничен,но не за него ми е въпроса ... Въпроса ми е следния бях болничен от 03/11 до 11/11 получих си паричките от НОИ за 5 р.д.,но не получих от работодателя си и стотинка,а нали първите 3 дни от болничния се поемат от него  newsm78 или аз греша  newsm78 и др ми въпрос от 45 дневния болничен пак да очаквам първите три дни работодателя да ми ги плати и всъщност той не трябваше ли вече да ми ги е платил аз съм болничен (45 дневния) от 11/11 а днес ни беше ден за заплати,но фиша си ми беше 0,00  newsm78 оффф много се обърках дано някой ме разбере   bouquet

# 700
  • София
  • Мнения: 1 289
Ако болничния ти е до 3 дни работодателят го плаща. На теб са ти платени всичките дни от НОИ, защо търсиш и от работодателя  newsm78

# 701
  • Мнения: 6 536
Добър вечер мами  Simple Smile малко съм объркана за това ще се опитам да обясня какво ме озадачи вече съм 45 дневния болничен,но не за него ми е въпроса ... Въпроса ми е следния бях болничен от 03/11 до 11/11 получих си паричките от НОИ за 5 р.д.,но не получих от работодателя си и стотинка,а нали първите 3 дни от болничния се поемат от него  newsm78 или аз греша  newsm78 и др ми въпрос от 45 дневния болничен пак да очаквам първите три дни работодателя да ми ги плати и всъщност той не трябваше ли вече да ми ги е платил аз съм болничен (45 дневния) от 11/11 а днес ни беше ден за заплати,но фиша си ми беше 0,00  newsm78 оффф много се обърках дано някой ме разбере   bouquet

Tози БЛ от 5-ти до 11-ти продължение ли е бил? Ако е така - 5-те дена са ти изплатени от НОИ, както казваш. Ако преди това нямаш друг болничен е редно 3-те дена да са от работодателя и 2-та от НОИ.
За бременност и раждане няма 3 дена от работодател, всичко е от НОИ и вече е 90 на 100.  bowuu

# 702
  • София
  • Мнения: 412
Здравейте. Искам да попитам - има ли някаква готова бланка за молба за неплатен отпуск за гледане на дете (не съм много сигурна във формулировката, но се надявам, че ще ме разберете какво имам предвид). И също така при такъв вид неплатен работодателят! плаща ли социални осигуровки? Благодаря предварително  Hug

# 703
  • София
  • Мнения: 1 289
Александра, ето откъс от наредбата:
Цитат
Осигурителят не изплаща възнаграждение за първите три работни дни от временната неработоспособност в случаите, в които:

- след първите 3 работни дни временната неработоспособност продължава без прекъсване (независимо дали е констатирана с първични болнични листове, или с продължения на предходни болнични листове и независимо от това дали болничните листове са за едни и същи или за различни заболявания и причини за неработоспособност);
- временната неработоспособност е настъпила до 30 календарни дни от прекратяване на правоотношението или осигуряването;
- в случаите при бременност и раждане.
Аз също съм била в болничен преди 45 дневния и работодателят нищо не ми е плащал, всичките дни са платени от НОИ

# 704
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Здравейте. Искам да попитам - има ли някаква готова бланка за молба за неплатен отпуск за гледане на дете (не съм много сигурна във формулировката, но се надявам, че ще ме разберете какво имам предвид). И също така при такъв вид неплатен работодателят! плаща ли социални осигуровки? - само здравни вноски се дължат, а не социалниБлагодаря предварително  Hug

Ето в този списък има и търсеното от тебе заявление по чл.167а: http://www.odit-bg.bg/index.php?file=kop15.php

Общи условия

Активация на акаунт