Майчинството счетоводно-57

  • 33 591
  • 748
  •   1
Отговори
# 675
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Lady Brinne, не съм на трудов договор, в 4тия месец напуснах, понеже така или иначе щяха да ме освободят от работа, след като разберат, че съм бременна, тъй като бях в изпитателен срок. До колкото разбирам смятат доходите и на двамата съвкупно една година на зад и ги разделят на 12 месеца, за да получат дохода на човек? - да Има ли значение от кога е сключен гражданския брак? - мисля, че няма, важното е към момента на подаване на декларацията, че е факт


Имам въпрос относно детските надбавки и по-точно става дума за служебните бележки от родителите. Бебето е родено ноември, значи първия месец в бележката трябва да е декември 2012, така ли?

Щом е родено ноември, то през декември подаваш декларация - вземаш доходите от м.11 назад / до м. 12.2012 вкл /.

Здравейте, и аз искам да попитам нещо. Термина ми е началото на Март 2014. От Юни до Ноември бях на граждански договор, а преди това имам повече от 24 месеца осигурителен стаж. От тук нататък какво трябва да направя, за да взимам обезщетение за майчинство? Трябва ли да намеря фирма, която да ме наеме на трудов договор и да се осигурявам до термина?

Нужно е да имаш 12 месеца осигурителен стаж, поне, който ти явно имаш. Ако идеята ти е да вземаш минималното обезщетение, то е нужно 1-2 дни преди излизане в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термин да имаш сключен трудов договор.

# 676
  • Мнения: 7
Здравейте!

През септември 2013г. прекъснах висшето си образование (редовно). От тогава до момента имам само един месец трудов стаж и ме уволниха по време на изпитателния период. Бременна съм в трети месец.

Въпросите ми са следните:

      1. Ако запиша летния семестър на учебната 2013/2014г., какви обезщетения ще мога да получа по време на майчинството си като студентка - само еднократна помощ или и някакви месечни помощи?
      2. Ако започна работа в началото на 2014г. и натрупам 6-7 месеца трудов стаж, ще мога ли да взема болничен като работеща и какви ще са помощите при липса на задължителните 12 месеца стаж?
През време на болничния стажът ми тече ли? Ако да, ще мога ли по време на майчиството да достигна 12-те месеца стаж и да получавам полагащите се майчинските след това?
      3. Ако съм безработна и не съм студентка какви са обезщетенията?

# 677
  • Мнения: 16
Цитат на: Lady Brinne
Здравейте, и аз искам да попитам нещо. Термина ми е началото на Март 2014. От Юни до Ноември бях на граждански договор, а преди това имам повече от 24 месеца осигурителен стаж. От тук нататък какво трябва да направя, за да взимам обезщетение за майчинство? Трябва ли да намеря фирма, която да ме наеме на трудов договор и да се осигурявам до термина?

Нужно е да имаш 12 месеца осигурителен стаж, поне, който ти явно имаш. Ако идеята ти е да вземаш минималното обезщетение, то е нужно 1-2 дни преди излизане в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термин да имаш сключен трудов договор.

А колко ще струва този договор на работодателя - преди и след раждането?

# 678
  • Мнения: 32
здравейте, помагали сте ми и преди, но сега пак имам питане  Embarassed
тъй като от 1 месец съм на трудов договор и нямам необходимия стаж за майчинство въпросът ми е дали имам право на пари за 45 дневния болничен преди термин от социално подпомагане? и ако да какъв е реда и срока за подаване на този болничен, аз всъщност го дадох вече на счетоводителката но сега се сетих да питам за тази помощ . Много объркано стана , но се надявам да ме разберете  Simple Smile

# 679
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте, помагали сте ми и преди, но сега пак имам питане  Embarassed
тъй като от 1 месец съм на трудов договор и нямам необходимия стаж за майчинство въпросът ми е дали имам право на пари за 45 дневния болничен преди термин от социално подпомагане? и ако да какъв е реда и срока за подаване на този болничен, аз всъщност го дадох вече на счетоводителката но сега се сетих да питам за тази помощ . Много объркано стана , но се надявам да ме разберете  Simple Smile

Друг стаж нямаш ли от преди това?Ако нямаш 12 м осигурителен стаж и дохода на човек ви е под 350 лв бруто,ще имаш право на помощ за бременност,социално майчинство и детски.Отиваш в социалните и питаш какво трябва да подготвиш.

# 680
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Цитат на: Lady Brinne
Здравейте, и аз искам да попитам нещо. Термина ми е началото на Март 2014. От Юни до Ноември бях на граждански договор, а преди това имам повече от 24 месеца осигурителен стаж. От тук нататък какво трябва да направя, за да взимам обезщетение за майчинство? Трябва ли да намеря фирма, която да ме наеме на трудов договор и да се осигурявам до термина?

Нужно е да имаш 12 месеца осигурителен стаж, поне, който ти явно имаш. Ако идеята ти е да вземаш минималното обезщетение, то е нужно 1-2 дни преди излизане в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термин да имаш сключен трудов договор.

А колко ще струва този договор на работодателя - преди и след раждането?

По време на отпускът за бременност, раждане и гледане на дете ще дължиш само здравна вноска -20.16 лева е в момента.
За 1-2 дни осигуряване зависи от осиг. доход, на който ще те заведат - но едва ли ще е повече от 20 лева също.

# 681
  • София
  • Мнения: 280
Привет, мили дами!
Имам следното питане: от 04.03.2013 до 10.10.2013 се водех на тр. договор, като имам няколко месеца преди този период без работа и към момента съм безработна (не съм на борсата), имам около 11 години трудов стаж. Отскоро съм бременна и искам да попитам има ли смисъл да ме назначават на работа, за да взимам майчинство или предвид обстоятелствата нямам право на това?

Предварително благодаря!    bouquet

# 682
  • Мнения: 32
здравейте, помагали сте ми и преди, но сега пак имам питане  Embarassed
тъй като от 1 месец съм на трудов договор и нямам необходимия стаж за майчинство въпросът ми е дали имам право на пари за 45 дневния болничен преди термин от социално подпомагане? и ако да какъв е реда и срока за подаване на този болничен, аз всъщност го дадох вече на счетоводителката но сега се сетих да питам за тази помощ . Много объркано стана , но се надявам да ме разберете  Simple Smile

Друг стаж нямаш ли от преди това?Ако нямаш 12 м осигурителен стаж и дохода на човек ви е под 350 лв бруто,ще имаш право на помощ за бременност,социално майчинство и детски.Отиваш в социалните и питаш какво трябва да подготвиш.
Благодаря за бързия отговор. Имам само 2 месеца стаж преди за ме назначат на трудов договор, и по мои изчисления ще имам право на майинство чак през Август догодина. Но за тази помощ за бременност от социалните, незнаех дали имам право, ще се обадя да питам, но дали не е късно вече? болничният е от 1.12 ? всъщност какви документи трябва да подготвя ? в момента ми е спрян телефона и не мога да звъня та затова задавам куп въпроси Simple Smile   bouquet

# 683
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Привет, мили дами!
Имам следното питане: от 04.03.2013 до 10.10.2013 се водех на тр. договор, като имам няколко месеца преди този период без работа и към момента съм безработна (не съм на борсата), имам около 11 години трудов стаж. Отскоро съм бременна и искам да попитам има ли смисъл да ме назначават на работа, за да взимам майчинство или предвид обстоятелствата нямам право на това?

Предварително благодаря!    bouquet

Намери фирма да те назначат 2-3 дни преди 45-дневния и ще си получаваш минимално майчинство 2 години без проблем.

# 684
  • София
  • Мнения: 280

Намери фирма да те назначат 2-3 дни преди 45-дневния и ще си получаваш минимално майчинство 2 години без проблем.

pantera666, много благодаря за информацията  Hug

# 685
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря за бързия отговор. Имам само 2 месеца стаж преди за ме назначат на трудов договор, и по мои изчисления ще имам право на майинство чак през Август догодина. Но за тази помощ за бременност от социалните, незнаех дали имам право, ще се обадя да питам, но дали не е късно вече? не,не е късно болничният е от 1.12 ? всъщност какви документи трябва да подготвя ? ако отговаряш на дохода,ще имаш право.отиваш на място и питаш какво точно ще ти искат в момента ми е спрян телефона и не мога да звъня та затова задавам куп въпроси Simple Smile   bouquet

# 686
  • Мнения: 699
Съгласно новите промени разбирам, че при изчисляването на майчинството от догодина ще се взема период от 1 г. и 6 месеца.
Интересуваме следното:
1. Първо от Август 2013 год. съм на Борсата и получавам обезщетение. Наясно съм, че за тези месеци евентуално ще се вземе мин.заплата за страната - 310 лв, а от 01,2014 год. - 340 лв.
2. Преди това съм била на ТД.
3. Как се изчислява сумата на майчинството. В смисъл за периода по време на обезщетението ми за безработица вземаме МРЗ, но нетната и сума, нали ?
4. По същия начин вземаме нетната сума и от осигурителната сума по ТД ?
5. Колко процента в-у получената сума се изчислява, за да се получи средно-дневното възнаграждение, което евентуално ще получавам ?
6. Болничният поради майчинство колко % се изплаща ?
7. Взема ли се като сума месеците в болнични поради майчинство при изчисляване на самото майчинство или се вземат тези месеци преди първият болничен ?
Май много ми станаха въпросите, но ще се радвам ако някой ми отговори.

# 687
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Съгласно новите промени разбирам, че при изчисляването на майчинството от догодина ще се взема период от 1 г. и 6 месеца.
Интересуваме следното:
1. Първо от Август 2013 год. съм на Борсата и получавам обезщетение. Наясно съм, че за тези месеци евентуално ще се вземе мин.заплата за страната - 310 лв, а от 01,2014 год. - 340 лв.
2. Преди това съм била на ТД.
3. Как се изчислява сумата на майчинството. В смисъл за периода по време на обезщетението ми за безработица вземаме МРЗ, но нетната и сума, нали ? - и за бруто и за нето абсолютния р-р на МРЗ се взема, който важи към съответния момент
4. По същия начин вземаме нетната сума и от осигурителната сума по ТД ? - нужно ти е чистото възнаграждение, което реално си получила
5. Колко процента в-у получената сума се изчислява, за да се получи средно-дневното възнаграждение, което евентуално ще получавам ? - за бременност и раждане се изчилсява 90% от брутния осиг. доход
6. Болничният поради майчинство колко % се изплаща ?виж предходната точка
7. Взема ли се като сума месеците в болнични поради майчинство - да при изчисляване на самото майчинство или се вземат тези месеци преди първият болничен ? - не
Май много ми станаха въпросите, но ще се радвам ако някой ми отговори.

# 688
  • Мнения: 699
Съгласно новите промени разбирам, че при изчисляването на майчинството от догодина ще се взема период от 1 г. и 6 месеца.
Интересуваме следното:
1. Първо от Август 2013 год. съм на Борсата и получавам обезщетение. Наясно съм, че за тези месеци евентуално ще се вземе мин.заплата за страната - 310 лв, а от 01,2014 год. - 340 лв.
2. Преди това съм била на ТД.
3. Как се изчислява сумата на майчинството. В смисъл за периода по време на обезщетението ми за безработица вземаме МРЗ, но нетната и сума, нали ? - и за бруто и за нето абсолютния р-р на МРЗ се взема, който важи към съответния момент
4. По същия начин вземаме нетната сума и от осигурителната сума по ТД ? - нужно ти е чистото възнаграждение, което реално си получила
5. Колко процента в-у получената сума се изчислява, за да се получи средно-дневното възнаграждение, което евентуално ще получавам ? - за бременност и раждане се изчилсява 90% от брутния осиг. доход
6. Болничният поради майчинство колко % се изплаща ?виж предходната точка
7. Взема ли се като сума месеците в болнични поради майчинство - да при изчисляване на самото майчинство или се вземат тези месеци преди първият болничен ? - не
Май много ми станаха въпросите, но ще се радвам ако някой ми отговори.

В т.5 не питам за % при изчисляването на болничен, а процента при изчисляването на средно-дневното майчинството на база тази година и шест месеца, които се вземат за изчисляването му.
Все си мисля, че ще е нещо около 70-80 %, но не съм сигурна.
В т.3 искаш да кажеш, че няма да е необходимо да си приспадна личните осигуровки и да взема сумата, която получа без тях, сигурна ли си ? Примерно 310 лв. х грубо 11.5 % ЛОВ = 35.70 лв; 310 - 35.70 = 274.30 лв. х 10 % ДДФЛ - 27.43 лв; 27.43+35.70 = 63,13 лв. - 310 лв. = 246.87 лв. , т.е. при изчисляването да взема сумата не от 310 лв., а от 246.87лв., тази, която съм получила след приспадане на ЛОВ + ДДФЛ ???

Последна редакция: чт, 05 дек 2013, 16:42 от evita1717

# 689
  • Мнения: 963
Момичета, предварително се извинявам за сигурно доста глупавия въпрос, обаче: първата година от майчинството до датата на термина ли се води или до датата на реалното раждане?  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт