Майчинството счетоводно-57

  • 33 585
  • 748
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51,Тема 52, Тема 53, Тема 54,Тема 55,Тема 56

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita;Стики; Viva 123;pantera66;Шана


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Прил 12 http://www.fisconsult.bg/dokumenti/obrazci-i-dokumenti/item/obra … stoiatelstva.html
Прил 4 http://www.bgstuff.net/formi-i-dokumenti/deklaracii/1299-pril-4- … nie-chl-54-ot-kso


Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната


Последна редакция: чт, 03 окт 2013, 21:14 от ♥Elfita♥

# 1
  • Мнения: 1 201
Здравейте момичета искам да попитам нещо.Бременна съм и до 2011 съм се самоосигурявала на високич процент с право на болничен и майчинство ,сега не се водя никъде на работа ,та въпроса ми е ако 2,3 месеца преди термин ме назначат на трудов договор ,дали ще взимам майчинство 2 години или не .Благодаря предварително  Hug Hug Hug

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета искам да попитам нещо.Бременна съм и до 2011 съм се самоосигурявала на високич процент с право на болничен и майчинство ,сега не се водя никъде на работа ,та въпроса ми е ако 2,3 месеца преди термин ме назначат на трудов договор ,дали ще взимам майчинство 2 години или не .Благодаря предварително  Hug Hug Hug

Да,ще взимаш.Нали имаш 12 м осигурителен стаж през живота си

# 3
  • Мнения: 1 201
Да ,имам 5 години до 2011 вкл
Благодаря ти много Peace Peace Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 3 679
Здравейте момичета
Може ли да ми кажете- УП 2 задължително ли е да е написано на специфична бланка?
днес си взех документите от бившия работодател и си поисках УП2...счетоводителката каза да изчакам само да го попълни...и ми го направи ,но разпечатено от компютър на А4 формат
Имаше си всичко необходимо,и подписи и печати...
Но досега са ми писали УП-тата на едни специфични бланки.... newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 1 289
Здравейте! За да не е гол запис, ще си повторя част от питането в предишната тема:
След като родя какви документи трябва да си взема и от къде, за да ползвам отпуск по майчинство, също и къде се носят, пак ли при работодателя?

# 6
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте момичета
Може ли да ми кажете- УП 2 задължително ли е да е написано на специфична бланка?
днес си взех документите от бившия работодател и си поисках УП2...счетоводителката каза да изчакам само да го попълни...и ми го направи ,но разпечатено от компютър на А4 формат
Имаше си всичко необходимо,и подписи и печати...
Но досега са ми писали УП-тата на едни специфични бланки.... newsm78

УП-то си е бланка, но не пречи счетоводния продукт да го прави и да се разпечатва от компютъра.

Здравейте! За да не е гол запис, ще си повторя част от питането в предишната тема:
След като родя какви документи трябва да си взема и от къде, за да ползвам отпуск по майчинство, също и къде се носят, пак ли при работодателя?


Първият пост на темата с големи червени букви....Документите се дават на работодателя и той/счетоводството ги носи в НОИ.

# 7
  • Мнения: 5 542
Здравейте,
Много се извинявам, че ви занимавам с тази банална за вас ситуация, но наистина искам да ми се поизбистри в главата всичко, което ми предстои, а и да имам някаква представа какви горе-долу суми на месец ще получавам. Казуса ми е следния:
От февруари 2011г. съм осигурявана на мин.осигурителен праг-310 лв. На 15.09.2011г. се роди голямата ми дъщеря, майчинство започнах да вземам от февруари 2012г.. Сега съм отново бременна с термин 4 февруари 2014г. .
Като от 15 септ. имам 30 дневен болничен лист ( и така ще откарам до раждането).
1.Можете ли да ми кажете ориентировъчно какво ще е дневното ми обезщетение по време на болничния и по време на майчинството?
2.Болничния ми лист е заведен в НОИ през септемрви, доколкото разбрах трябва да ми го изплатят до 15 окт. ?Моля поправете ме ако греша!
  bouquet
Благодаря отново!

# 8
  • София
  • Мнения: 795
Днес ММ ме накара да се замисля по въпроса с платената отпуска....
Принципно знам, че отпуската, която се трупа по време на майчинството се прехвърля и може да се използва всичката след това.

Живот и здраве ще изляза през февруари (45 дневен от около 10 януари), което значи че цялата за 2014 - ще си ме чака.
От 2013 ще ми останат около 6-7 дни, които мога да прехвърля и няма да използвам, но...въпросът ми е, трябва ли да ги използвам преди да изляза в майчинство и пазят ли ми се като тези от 2014?

Благодаря предварително

# 9
  • Мнения: 2 200
Здравейте момичета
Може ли да ми кажете- УП 2 задължително ли е да е написано на специфична бланка?
днес си взех документите от бившия работодател и си поисках УП2...счетоводителката каза да изчакам само да го попълни...и ми го направи ,но разпечатено от компютър на А4 формат
Имаше си всичко необходимо,и подписи и печати...
Но досега са ми писали УП-тата на едни специфични бланки.... newsm78
Хубаво е листовете да имат общ печат на фирмата /два по два - като се отворят на два съседни листа един печат/.

Здравейте,
Много се извинявам, че ви занимавам с тази банална за вас ситуация, но наистина искам да ми се поизбистри в главата всичко, което ми предстои, а и да имам някаква представа какви горе-долу суми на месец ще получавам. Казуса ми е следния:
От февруари 2011г. съм осигурявана на мин.осигурителен праг-310 лв. На 15.09.2011г. се роди голямата ми дъщеря, майчинство започнах да вземам от февруари 2012г.. Сега съм отново бременна с термин 4 февруари 2014г. .
Като от 15 септ. имам 30 дневен болничен лист ( и така ще откарам до раждането).
1.Можете ли да ми кажете ориентировъчно какво ще е дневното ми обезщетение по време на болничния и по време на майчинството? сметни си на калкулатора - http://www.kik-info.com/calculators/payroll.php
2.Болничния ми лист е заведен в НОИ през септемрви, доколкото разбрах трябва да ми го изплатят до 15 окт. ?Моля поправете ме ако греша! по принцип 15 раб. дни от датата на представяне
  bouquet
Благодаря отново!

# 10
  • Мнения: 284
Здравейте,
Моя приятелка е бременна в осми месец. От този месец работодателят и е обявен в несъстоятелност и няма да и внася осигуровки. Как ще се отрази това на обезщетението и за майчинство? Дали да си внася тя сама сигуровките от тук нататък?

Благодаря!

# 11
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Здравейте  Hug

Имам следното питане - от юни до декември, най-вероятно, когато ми е термина, съм ползвала и ще ползвам болничен. Удостоверение за доходите за този период от НОИ ли трябва си взема (за детски)? Логиката ми е, че НОИ ми изплаща обезщетение, не работодателя. И отделно бележка от работодател за останалите месеци от годината? Или само от работодател?  newsm78

# 12
  • Мнения: 10
Здравейте момичета! Имам един въпрос- нямам никакъв трудов стаж, защото миналия месец завърших университет, а знам, че за да получаваш майчинство трябва да имаш 1 година стаж. Въпросът ми е мога ли сама да си плащам осигуровки (като самоосигуряващо се лице), така както ще започна да плащам здравните и когато родя да получавам майчинство. Знам, че здравните осигуровки могат да се плащат със задна дата, но за социалните не можах да намеря информация, надявам се вие да ми отговорите   bouquet

# 13
  • Мнения: 5 173
Моят въпрос не е бремелински, но вярвам, че компетентните мами ще ми помогнат Hug
Скрит текст:
Съпругът ми поддържа един сайт, който той направи. Директорът на фирмата, чийто сайт поддържа съпруга ми, го пита как ще му плаща и съответно кой ще издава фактура. Аз предложих на ММ да му предложи да го назначат на граждански договор (нали не тече трудов стаж, не се плащат осигуровки) и към този договор да има клаузи какво е поддръжка, какво доизграждане, неща в този дух. Другият вариант е съпругът ми да търси фирма, която може да му издаде фактура, но тогава тези клаузи как да се оформят, така че да имат валидност на официален документ? Thinking
Много ще съм ви благодарна на съветите  bouquet!
.

# 14
  • Мнения: 2 200
Здравейте момичета! Имам един въпрос- нямам никакъв трудов стаж, защото миналия месец завърших университет, а знам, че за да получаваш майчинство трябва да имаш 1 година стаж. Въпросът ми е мога ли сама да си плащам осигуровки (като самоосигуряващо се лице), така както ще започна да плащам здравните и когато родя да получавам майчинство. Знам, че здравните осигуровки могат да се плащат със задна дата, но за социалните не можах да намеря информация, надявам се вие да ми отговорите   bouquet
Соц. осигуровки със задна дата не може да се внасят. Можеш да започнеш дейност като самооигуряващо се лице /зем. производител, ЕТ, своб. професия/. Ще трупаш стаж и като станат 12 мес. ще започнеш да получаваш обезщетение.

Здравейте  Hug

Имам следното питане - от юни до декември, най-вероятно, когато ми е термина, съм ползвала и ще ползвам болничен. Удостоверение за доходите за този период от НОИ ли трябва си взема (за детски)? Логиката ми е, че НОИ ми изплаща обезщетение, не работодателя. И отделно бележка от работодател за останалите месеци от годината? Или само от работодател?  newsm78
Взимаш бележка от работодателя за 12 мес. назад. Доходите от НОИ си ги взимат в соц. грижи служебно.

Общи условия

Активация на акаунт