Майчинството счетоводно-50

  • 35 887
  • 752
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,
Тема 49

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; Стики; jakinik; Viva 123


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Не знам как се прехвърля цитат от предната тема, затова ще копирам първо въпроса си, и после отговора на Лейди Брин:

Мили мами, дето всичко разбирате, ще изложа накратко моята ситуация, ще се радвам, ако можете да ми помогнете. В първата година от майчинството съм до 15-ти август. Към тази дата ще бъда в 4-ти месец бременна с трето дете. Чух, че имам възможност да изляза болнични и така да си продължа да си получавам заплатата в почти пълен размер, а не пенсията от 230 лева, която дават за втората година от майчинството. Та измислих следния вариант:

1. Връщам се на работа фиктивно, излизам малко отпуска, и след това болнични. Да но се оказва, че трябва да си взема 30 дни отпуска /20 дни от 2012 и 10 дни имам от 2010 г/, защото в противен случай ще ги загубя. Но на мен ми се искаше да си ги запазя за после, когато вече наистина ще трябва да се връщам на работа, пък сега да използвам болничните.

2. Следващия вариант е може би да изляза във втората година и тогава някак да си пусна болничен. Тогава обаче тези 230 лева на които ще мина няма ли да ми станат "лоша" база, после при изчисляване на сумата за болничния ... и за майчинството  

3. Имам ли друг вариант, вие какво бихте препоръчали  

Предварително много благодаря  


1. Ако си в болничен, т.е. имаш издаден болничен лист няма как да те накарат да ползваш платен отпуск и няма да го загубиш, защото ти на практика си нямала възможност да го ползваш. Така, че прецени си сама какъв вид и в каква последователност ще ползваш отпуските, като естествено трябва да се консултираш с наблюдаващия те лекар, по отношение на болничните.
2. Ако ползваш отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст той ще ти намали бъдещата база, ако след това го прекъснеш и започнеш да ползваш друг вид отпуск.
3. Възползваш се от застъпеното майчинство. Можеш да прочетеш в първия пост на темата за него.



И новите ми въпроси  Blush


1. Аз не искам да излизам в болничен и после те да ме карат да излизам в отпуск. Идеята ми беше първо да се върна на работа, после да изляза в отпуск, а като свърши той да изляза в болничен /с лекаря сме говорили/
2. Ако изляза в отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст и след няколко дни вляза в болница, и ми дадът болничен лист, болничния върху каква база ще ми се изчислява, съответно после и майчинството. Тия няколко дни ще окажат ли някакво влияние?
3. Четох материала за застъпеното майчинство, но единственото което разбрах от там е, че като изляза в 45-дневния болничен преди раждането ще имам право да получавам 120 лева за предното дете  newsm78 Ами ако изляза в болничен по-рано, още веднага след като ми почне отпуска за дете до 2 години, ще мога ли пак да получавам 120 лв  за предното дете  newsm78

# 2
  • На брега на морето
  • Мнения: 687
Имам следния въпрос. Работодателят ми ме уведоми, че нямал намерение да внася осигуровките, но че е подадена декларация, че ни осигурява. От утре излизам в болничен, при положение, че не се внасят осигуровко ще получа ли пари от този болничен, от НОИ имам предвид? И след около месец ли да чакам този евентулен превод?

# 3
  • Мнения: 2 200
Имам следния въпрос. Работодателят ми ме уведоми, че нямал намерение да внася осигуровките, но че е подадена декларация, че ни осигурява. От утре излизам в болничен, при положение, че не се внасят осигуровко ще получа ли пари от този болничен, от НОИ имам предвид? И след около месец ли да чакам този евентулен превод?
Ще получаваш обезщетение щом е подадена декларация обр. 1. От НОИ ще ти плащат, но ще информират НАП, че няма вноски и може би ще го проверят.

# 4
  • Мнения: 113
Здравейте,

В предната, 49-та тема ви питах за застъпването, защото моето ставаше само за 4 дни. Бях подала молба декларация по  чл. 53, по молба декл. по чл. 54 и молбата в свободен текст по  чл. 49 (2), която е именно за това парите за второто дете, да са като за първото.
За мой ужас ми бяха превели по-малко пари и се оказа, че хем ми дават 50% за първото дете за периода на застъпване, хем ми плащат за воторото на база на предходните 2 години (демек хубавите пари и 240те лв. след това) и не ми зачитат условията по чл. 49 (2).

И исках да ви пиша, да знаете, че и такива работи се случват. Една от вас каза, че програма ги изчислява обезщетенията и не би трябвало да стават такива грешки...не знам дали е програма, но след като им писах (през новата система) се оказа, че има грешка и сега ми коригираха паричките!  Naughty
Не знам, потурчили ли са ми някъде молбата в началото или просто се пробват, ако някой случайно не си търси правата, но е хубаво да се има предвид! Simple Smile
 

# 5
  • Мнения: 4 841
И аз имах позната, на която не искаха да зачетът застъпеното майчинство, но накрая успя да се пребори със системата. Понякога се случват такива грешки и е хубаво когато разберем, че има проблем най - малкото да отидем и да се интересуваме и питаме.

# 6
  • Мнения: 2 447
Здравейте, имаме следната ситуация и Ви моля за съвет как най-добре да се случат нещата.

Сестра ми е в майчинство(2-та година вече).Склада където работи, съкращава всичкия си персонал и го праща на борсата, но фирмата не е приключила дейността си. Само тя се води там на работа,защото е в майчинство. Фирмата си й плаща осигуровките. На 3 Октомври й свършва майчинството и по всяка вероятност ще съкратят и нея. Тя сега е бременна. Към 21 януари(живот и здраве) се очертава да е 45 дни преди термин. Въпроса Ни е как най- лесно да излезе отново в майчинство без да се налага да търси друга фирма за да се доосигурява и има ли такъв вариант изобщо? Ако не- ако се самоосигурява колко лв трябва да плаща на месец?

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 136
Имам следния въпрос:
От 09.05.2012 съм започнала да ползвам 410 дена отпуск по чл.50 от КСО.Третият болничен изтича на 20.09.2012.До 06.08.2012 трябва да се явя на работа при друг работодател, където съм възстановена с решение на съда.Позволява ли ми закона да напусна настоящия си работодател след като ми изтече болничния и да бъда назначена при друг  без да загубя правото си на обезщетение- желая да ползвам отпуска по чл.163 от КТ  при новия работодател.
Благодаря предварително за отговорите!

# 8
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
1. Аз не искам да излизам в болничен и после те да ме карат да излизам в отпуск. Идеята ми беше първо да се върна на работа, после да изляза в отпуск, а като свърши той да изляза в болничен /с лекаря сме говорили/ - Натрупаният стар отпуск трябва да се ползва, защото вече ще бъде отпаднала причината за неползването му. Евентуално можеш да отложиш ползването на платеният отпуск, който ти се полага за 2012 година и да поработиш и след това излезеш в болничен.
2. Ако изляза в отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст и след няколко дни вляза в болница, и ми дадът болничен лист, болничния върху каква база ще ми се изчислява, съответно после и майчинството. Тия няколко дни ще окажат ли някакво влияние? - Отговорът ми е както на предишните ти питания - 18 месеца назад се взема осигурителния доход. Няколко дни на база МРЗ за времето на ползване на отпуск за гледане на дете едва ли ще имат значително влияние върху обезщетенията ти от НОИ в бъдеще.
3. Четох материала за застъпеното майчинство, но единственото което разбрах от там е, че като изляза в 45-дневния болничен преди раждането ще имам право да получавам 120 лева за предното дете  newsm78 - Застъпеното майчинстов важи, ако към момента на излизане в болничен за бременност и раждане ползваш отпуск за гледане на първото дете. Ами ако изляза в болничен по-рано, още веднага след като ми почне отпуска за дете до 2 години, ще мога ли пак да получавам 120 лв  за предното дете  newsm78 - Щом си осигурено лице при всички случаи - независимо дали ползваш някакъв отпуск или ходиш на работа имаш право на 120 лева за първото дете

Здравейте, имаме следната ситуация и Ви моля за съвет как най-добре да се случат нещата.

Сестра ми е в майчинство(2-та година вече).Склада където работи, съкращава всичкия си персонал и го праща на борсата, но фирмата не е приключила дейността си. Само тя се води там на работа,защото е в майчинство. Фирмата си й плаща осигуровките. На 3 Октомври й свършва майчинството и по всяка вероятност ще съкратят и нея. Тя сега е бременна. Към 21 януари(живот и здраве) се очертава да е 45 дни преди термин. Въпроса Ни е как най- лесно да излезе отново в майчинство без да се налага да търси друга фирма за да се доосигурява и има ли такъв вариант изобщо? Ако не- ако се самоосигурява колко лв трябва да плаща на месец?

Евентуално, ако веднага след изтичане на отпускът за гледане на дете излезе в болничен до 45 дни преди термин. За да се самоосигурява трябва да има основание, т.е. да осъществява някаква дейност - свободна професия, в ЕТ, в ООД и т.н.

Имам следния въпрос:
От 09.05.2012 съм започнала да ползвам 410 дена отпуск по чл.50 от КСО.Третият болничен изтича на 20.09.2012.До 06.08.2012 трябва да се явя на работа при друг работодател, където съм възстановена с решение на съда.Позволява ли ми закона да напусна настоящия си работодател след като ми изтече болничния и да бъда назначена при друг  без да загубя правото си на обезщетение- желая да ползвам отпуска по чл.163 от КТ  при новия работодател.
Благодаря предварително за отговорите!

Според мен, щом има действащ трудов договор няма как да загубиш правото на обезщетение.

Последна редакция: пн, 13 авг 2012, 18:42 от AnMary

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 166
И аз да питам - времето на болничния признава ли ми се за трудов стаж?
А времето през, което съм в майчинство?
И накрая- ако изляза в неплатен отпуск до навършване 3 години на детето, времето на неплатения отпуск ще ми се зачита ли като трудов стаж?
 Hug

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
И аз да питам - времето на болничния признава ли ми се за трудов стаж?
А времето през, което съм в майчинство?
И накрая- ако изляза в неплатен отпуск до навършване 3 години на детето, времето на неплатения отпуск ще ми се зачита ли като трудов стаж?
 Hug

Зачитат се за осигурителен стаж, но не и за трудов.

# 11
  • Мнения: 37
Здравейте!

Предполагам, че моя въпрос е разискван, но в първия пост няма препратка точно към това, а цялата тема ще ми е трудно да изчета, така че ще го задам тук и предварително благодаря за помощта.

Работя в търговско дружество /ЕООД/ със 100% общинска собственост. В момента съм в отпуск за гледане на малко дете до 2 год. Дружеството се ликвидира с заповед на общинския съвет считано от 01.09. и веднага заедно с това се създава общинско предприятие. С назначаването в новото предприятие как точно трябва да се процедира за да си възстановя правата за получаване на майчинство. Трябва ли да имам отработени дни или може директно да изляза пак в майчинство, защото имам и заместничка. Как трябва да стане самото назначаване и на двете ни, за да мога аз да си запазя мястото и тя пак да е по член за заместване.

# 12
  • Мнения: 2
Здравейте майчета  Hug,до края на септември съм по майчинсво но ноември ще раждам,та въпросът ми е:Как ще ми се изчислява майчинството,въз основа на досегашните 240 лв от майчинството или на работеното преди да  изляза по майчинство.И другият ми въпрос е дали е вярно,че за четвърто дете ,майчинството е година и 6 месеца. Sad

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте майчета  Hug,до края на септември съм по майчинсво но ноември ще раждам,та въпросът ми е:Как ще ми се изчислява майчинството,въз основа на досегашните 240 лв от майчинството-не ти се получава застъпване на двете майчинства,нали???тогава ще ти правят база от 24 м назад от 45 дневния.втората година на майчинството ще ти влезе на МРЗ  или на работеното преди да  изляза по майчинство.И другият ми въпрос е дали е вярно,че за четвърто дете ,майчинството е година и 6 месеца. Sad-да,така е.410 дни обезщетение+6 м отпуск за гл на дете.После имаш неплатен отпуск за гл на дете-6 м твои и 5 м може да ти прехвърли бащата

# 14
  • Мнения: 2
Здравейте майчета  Hug,до края на септември съм по майчинсво но ноември ще раждам,та въпросът ми е:Как ще ми се изчислява майчинството,въз основа на досегашните 240 лв от майчинството-не ти се получава застъпване на двете майчинства,нали???тогава ще ти правят база от 24 м назад от 45 дневния.втората година на майчинството ще ти влезе на МРЗ  или на работеното преди да  изляза по майчинство.И другият ми въпрос е дали е вярно,че за четвърто дете ,майчинството е година и 6 месеца. Sad-да,така е.410 дни обезщетение+6 м отпуск за гл на дете.После имаш неплатен отпуск за гл на дете-6 м твои и 5 м може да ти прехвърли бащата
Лошоооо Cry,значи второто майчинство ще е поне с 100 лв надолу:(

На 28.09 трябва да се явя на работа но ако примерно от 26.09.изляза 45 дена преди раждане това застъпване на майчинството ли ще бъде?

Последна редакция: пн, 13 авг 2012, 18:43 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт