Майчинството счетоводно - 48

  • 28 572
  • 737
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; Стики; jakinik; Viva 123


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Мнения: 9 438
Благодаря за новата тема  bouquet
Ако получавам 120-те лв като работеща майка,имам ли право в работата,която работя да мина само нощна смяна,а да не давам дневни?

# 2
  • Мнения: 2 200
Благодаря за новата тема  bouquet
Ако получавам 120-те лв като работеща майка,имам ли право в работата,която работя да мина само нощна смяна,а да не давам дневни?
Няма значение каква смяна сте. Въпроса е, че работите.
Само, че ми се върти нещо из главата за писмено съгласие на майката на дете под 3 год. за работа на нощна смяна. Дано някой друг е по-запознат и содели.

# 3
  • Мнения: 9 438
Нормалната продължителност на седмичното работно време през нощта при 5-дневна работна седмица е до 35 часа. Нормалната продължителност на работното време през нощта при 5-дневна работна седмица е до 7 часа.

Нощен е трудът, който се полага от 22.00 часа до 06.00 часа, а за непълнолетни работници и служители - от 20.00 до 06.00 часа.

За ефективно полагане на нощния труд работодателят е длъжен да осигурява на работещите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия.

Нощният  труд е забранен за: работници и служители, които не са навършили 18 -годишна възраст; за майки с деца до 6-годишна възраст, като и за майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, освен с тяхно писмено съгласие; трудоустроени работници и служители, освен с тяхно съгласие; работници и служители, които продължават образованието си, освен с тяхно съгласие.

Работниците и служителите, които полагат нощен труд, се приемат на работа само след предварителен медицински преглед, който е за сметка на работодателя.

Работодателят, при който работниците и служителите полагат нощен труд, е длъжен при поискване от ИА „Главна инспекция по труда" да й предостави информация за техния брой, отработените нощни часове, като и за предприетите мерки за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд.

Справка - чл.140, 140 а от КТ.


Това намерих.

# 4
  • Мнения: 242
Здравейте момичета,а да попитам бременни жени могат ли да работят нощни смени или по закон е забранено -аз съм бременна и мойте втори смени са от 15,30 до 24,00.

# 5
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте момичета,а да попитам бременни жени могат ли да работят нощни смени или по закон е забранено -аз съм бременна и мойте втори смени са от 15,30 до 24,00.

Бременните са в групата на трудоустроените /ако сте занесли документ удостоверяващ това ви състояние/ и без ваше съгласие не можете да работите.

# 6
  • София
  • Мнения: 735
Привет.
Както се случи с две мои колежки с деца на 2 години, така ще стане и с мен... Ще ме съкратят (по чл.331), тъй като е намаляла работата, а и не били бюджетирали още един човек в отдела ми  Crazy Принципно това може ли да бъде така, при положение, че аз съм служител (все още) във фирмата? (ЧР колежката ми каза, че всичко е било on hold..да видят как се развивали нещата в компанията..)

# 7
  • Мнения: 83
Здравейте!Изчетох де що има по темата,но ми е малко усукан казуса,та ще бъда мноооого благодарна,ако ми помогнете.Общия ми стаж е 10г.,а термина-средата на ноември.Имам ЕООД и два малки магазина,които работят -на единия назначих брат си,а на другия работя аз.Не планирахме с мъжа ми втори наследник и не съм се осигурявала за бременност.От друга страна мъжа ми има замразено ЕТ.Ако го пуснем лятото и прехвърлим на него едното магазинче- той може ли да ме назначи за месец там,за да изляза болничен?А ако назнача брат си за про.../както там се казва заместника на собственика/,колко време ще получавам майчинство?Много ми е оплетено...

# 8
  • София
  • Мнения: 372
Имам близнаци.
Ясно е, че имам право на едно майчинство.
Как обаче стои въпроса с неплатения отпуск.
Имам ли право на два пъти по 6 месеца?

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам близнаци.
Ясно е, че имам право на едно майчинство.
Как обаче стои въпроса с неплатения отпуск.
Имам ли право на два пъти по 6 месеца?

за съжаление не
но може да вземеш 5 м от бащата

# 10
  • софия
  • Мнения: 1 305
Благодаря на Вива123, за бързия отговор който получих  bouquet
Имам още един въпрос:Кога се минава на минимална работна заплата, при навършване на една годинка на бебето ли newsm78.
 Hug

# 11
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря на Вива123, за бързия отговор който получих  bouquet
Имам още един въпрос:Кога се минава на минимална работна заплата, при навършване на една годинка на бебето ли newsm78.
 Hug

Да, при навършване на една годинка на детето започваш да получаваш 240 лв(не се обвързва с МРЗ)...Поне за тази година "властимащите" решиха че са напъъъълно достатъчни за гледането на дете.

# 12
  • Мнения: 2 200
Здравейте!Изчетох де що има по темата,но ми е малко усукан казуса,та ще бъда мноооого благодарна,ако ми помогнете.Общия ми стаж е 10г.,а термина-средата на ноември.Имам ЕООД и два малки магазина,които работят -на единия назначих брат си,а на другия работя аз.Не планирахме с мъжа ми втори наследник и не съм се осигурявала за бременност.От друга страна мъжа ми има замразено ЕТ.Ако го пуснем лятото и прехвърлим на него едното магазинче- той може ли да ме назначи за месец там,за да изляза болничен?А ако назнача брат си за про.../както там се казва заместника на собственика/,колко време ще получавам майчинство?Много ми е оплетено...
За да получаваш обезщетение като собственик на ЕООД трябва да си заявила, че ще се осигуряваш на високия %, т.е. и за общо заболяване и майчинство. Ако не си направила това нямаш право на обезщетение за бременност и раждане. Ва този случай е по-добре да си някъде на труд. договор поне няколко дена преди болничния за 45 дни. ЕООД-то ще си работи, а ти ще си получаваш обезщетението по труд. договор.

# 13
  • shumen
  • Мнения: 18 017
Здравейте!Искам да попитам колко време преди майчинство трябва да се самоосигурвам,тъй като сега съм на борса и искам да е използвам максимално колкото мога?

# 14
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте!Искам да попитам колко време преди майчинство трябва да се самоосигурвам,тъй като сега съм на борса и искам да е използвам максимално колкото мога?


Може ли малко по-подробно да обясниш какво имаш предвид?
Щом си на борсата в момента е най-добре след като свърши да бъдеш назначена на трудов д-р за да можеш да получаваш болнични и майчинство.Самоосигуряването е нещо съвсем различно.

Общи условия

Активация на акаунт