Майчинството счетоводно-52

  • 33 140
  • 777
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; Стики; jakinik; Viva 123


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Прил 12 http://www.fisconsult.bg/dokumenti/obrazci-i-dokumenti/item/obra … stoiatelstva.html
Прил 4 http://www.bgstuff.net/formi-i-dokumenti/deklaracii/1299-pril-4- … nie-chl-54-ot-kso


Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

Последна редакция: вт, 13 ное 2012, 15:45 от ♥Elfita♥

# 1
  • Мнения: 41
Lady Brinne, с малко закъснение, благодаря много за отговора в предишната тема   bouquet

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Lady Brinne, с малко закъснение, благодаря много за отговора в предишната тема   bouquet

Моля, пак заповядай/те  Grinning
Елфита, мерси за новата тема.  Peace

# 3
  • Мнения: 696
За бюрото по труда брутния доход ли се взема 18 м. назад?

# 4
  • Мнения: 105
Здравейте момичета включвам се с пореден въпрос към вас..От приятелка разбрах за някаква първоначална помощ която се дава в 7 месец, мисля, че в размер на 150 лв., тъй като една година съм на борсата и от месец се водя на работа си мисля, че може да ме огрее, какъв трябва да е минималния доход за да ме одобрят?
Благодаря ви

# 5
  • Мнения: 25
Елфита,аз прегледах информацията на първа страница,но мен ме интересуваше дали този приравнителен болничен(или там както го водят)от педиатъра е до края на първата година.Благодаря ти предварително!  Wink

# 6
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
За бюрото по труда брутния доход ли се взема 18 м. назад?

24 месеца.


Елфита,аз прегледах информацията на първа страница,но мен ме интересуваше дали този приравнителен болничен(или там както го водят)от педиатъра е до края на първата година.Благодаря ти предварително!  Wink

Преди той да изтече се попълва  "Заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни)" и така до края на 410-те дни.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Елфита,аз прегледах информацията на първа страница,но мен ме интересуваше дали този приравнителен болничен(или там както го водят)от педиатъра е до края на първата година.Благодаря ти предварително!  Wink

Да,разбрах какво те интересува

Но в линка си го пише кратко,точно и ясно

Трети болничен лист:

Издава се от педиатъра на детето, в краен случай от личния лекар на майката. Това е т.нар. изравнителен болничен, който компенсира майките родили преди термин, които реално не са използвали всички дни по първия болничен. Към него се прикрепя “Декларация за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане” -Приложение 1- (изтегли от тук Приложение 1 към чл.3 ал. 3 и 4 - Декларация за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и 51 КСО) + копие от акта за раждане

Преди да изтече третият болничен се попълват следните документи:

- Молба за отпуск в свободен текст до работодателя;

- Декларация 2 по образец  (изтегли от тук: Заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни)

- копие на акта за раждане на детето;

Ето примерен текст на молбата, която се подава до работодателя: Молба

Малко преди да  изтекат 410 те календарни  дни (броят се от начало

# 8
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте момичета включвам се с пореден въпрос към вас..От приятелка разбрах за някаква първоначална помощ която се дава в 7 месец, мисля, че в размер на 150 лв., тъй като една година съм на борсата и от месец се водя на работа си мисля, че може да ме огрее, какъв трябва да е минималния доход за да ме одобрят?
Благодаря ви
Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък от 350 лв., имат право на еднократна помощ при бременност, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
       Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
Помощта се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката, а помощта се изплаща през следващия месец.
        Тоест, за да имате право на помощта, трябва или да сте или безработна(с доход по малък от 350лв.) или на трудов договор,но нямате 12 месеца осигурителен стаж и доходът ви е по-малък от 350лв.

# 9
  • Мнения: 105
Благодаря за отговора, ама не се вписвам не съм безработна от скоро, а и имам нужния стаж  ooooh!

# 10
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 289
Значи писах и преди, но сега като че ли въпросите са ми по ясни и пак ще си споделя проблема и ще Ви помоля за съвет в земането на правилното решение.
 В момента съм в майчинство /бебе на 10м/, но от 01.12 започвам нова, държавна работа и се връщам на работа. Смятам да приключа трудовите си взаимоотношения със стария работодател на 30.11, а от 01.12 да подпиша договор с новия. И започват въпросите и вариантите.

1)Първият вариант е да взимам аз 50 % - кога, къде и как трябва да постъпя /НОИ, НАП/ и както още кърмя какъв е начина да се възползвам от този един час за кърмене, който отпускат

2) Вторият вариант е да прехвърля майчинството ма мъжа ми - пак как да постъпя /четох първа страница/, той се осигурява на 4 часа на мин. заплата и в такъв случай двата месеца до навършване на първата година май ще взимаме по-малко. Затова вариант ли е сега двата месеца аз да взимам 50% и после, втората година да го прехвърля на него?

# 11
  • Мнения: 2 200
Значи писах и преди, но сега като че ли въпросите са ми по ясни и пак ще си споделя проблема и ще Ви помоля за съвет в земането на правилното решение.
 В момента съм в майчинство /бебе на 10м/, но от 01.12 започвам нова, държавна работа и се връщам на работа. Смятам да приключа трудовите си взаимоотношения със стария работодател на 30.11, а от 01.12 да подпиша договор с новия. И започват въпросите и вариантите.

1)Първият вариант е да взимам аз 50 % - кога, къде и как трябва да постъпя /НОИ, НАП/ и както още кърмя какъв е начина да се възползвам от този един час за кърмене, който отпускат

2) Вторият вариант е да прехвърля майчинството ма мъжа ми - пак как да постъпя /четох първа страница/, той се осигурява на 4 часа на мин. заплата и в такъв случай двата месеца до навършване на първата година май ще взимаме по-малко. Затова вариант ли е сега двата месеца аз да взимам 50% и после, втората година да го прехвърля на него?

Щом не са изтекли 410 дни /броиш от началото на болничния за 45 дни/ не можеш да взимаш 50% обезщетение ако се върнеш на работа. Може да прехвърлиш на съпруга си. Той ще взима мес. обезщетение в размер на МРЗ, независимо, че се осигурява на по-малко.

# 12
  • Мнения: 361
болничния за бременност 80 или 90% е от заплатата?

# 13
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
болничния за бременност 80 или 90% е от заплатата?

За бременност и раждане, който започва 45 дни преди термин е 90% от брутния осигурителен доход, а ако е по време на бременността - 80%. Но тази сума се сравнява с нетния осигурителен доход, за да се изчисли обезщетението от по-ниската от двете.

# 14
  • Мнения: 361
болничния за бременност 80 или 90% е от заплатата?

За бременност и раждане, който започва 45 дни преди термин е 90% от брутния осигурителен доход, а ако е по време на бременността - 80%. Но тази сума се сравнява с нетния осигурителен доход, за да се изчисли обезщетението от по-ниската от двете.
т.е при осигурителен доход на 1350, нетна заплата около 800, ще ми смятат от нетното 80 %?

Общи условия

Активация на акаунт