Майчинството счетоводно-57

  • 33 581
  • 748
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 137
Момичета, имам въпрос - прекратиха ми ТД неправомерно, след заведено съдебно дело от моя страна, бях възстановена на работа - последният ми болничен лист е до 14.12.2013 вкл. Следва да се явя на работа на 15.12 - неделя, но аз работя в Бюджетно предприятие - т.е. на 16.12.2013.
Пуснах заявление до работодателя, с което мола за ползване на 2 год. отпуск по майчинство, приложих акта за раждане на детето+амб.лист за издаден болничен до 14.12.2013 вкл., приложих и решението на съда, с което съм възстановена на работа.
Сега обаче следва да се явя на работа за някакъв период от 16.12.2013, нали? Защото не мога да изляза в отпуск, веднага след болничен? Колко дни минимум ще ме извика работодателят?
И още един въпрос - кога следва да си занеса тр.книжка, за да внесат поправки и да запишат датата, на която съм възстановена?

Много ви благодаря

# 721
  • Мнения: 6 395
Момичета имам въпрос. Къде се подава 45 дневният, тъй като личната ми карта е с адрес Хасково, а аз работя и живея в Бургас и ще родя в Бургас? До сега всички болнични са ми ги подавали и изплащали от НОИ Бургас, но за детски и други социални помощи/за помощите за бременност и раждане и за това, че съм редовна студентка/, знам, че трябва да ги подам по адреса, който е по лична карта.За тях смятам да направя генерално пълномощно на майка ми, за да не се разхождам аз, въпроса е 45 дневният към НОИ Бургас или към НОИ Хасково?

# 722
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Момичета имам въпрос. Къде се подава 45 дневният, тъй като личната ми карта е с адрес Хасково, а аз работя и живея в Бургас и ще родя в Бургас? До сега всички болнични са ми ги подавали и изплащали от НОИ Бургас, но за детски и други социални помощи/за помощите за бременност и раждане и за това, че съм редовна студентка/, знам, че трябва да ги подам по адреса, който е по лична карта.За тях смятам да направя генерално пълномощно на майка ми, за да не се разхождам аз, въпроса е 45 дневният към НОИ Бургас или към НОИ Хасково?

Подават се в това НОИ, което е по адрес на регистрация или адрес, на който осъществява дейност осигурителя, а не конкретно адрес на лицето, на което е болничния лист. Ако си самоосигуряващо се лице, също може по адреса, на който осъществяваш дейност, т.е. Бургас. Не е нужно нотарилано пълномощно, а да се впише в придружителното писмо лицето, което реално отива в НОИ и подава документите с неговите лични данни.

За Социално подпомагане е по постоянен адрес.

# 723
  • Мнения: 5
Здравейте,въпроса ми е за 45 дневния болничен. На веднъж ли го изплащат или на два пъти?

# 724
  • София
  • Мнения: 1 289
Може да ти го изплатят и на три пъти, в зависимост от това колко месеца обхваща. Изплащат го месец за месец.

# 725
  • Мнения: 198
Детето навърши 2 години и се върнах на работа - имам отпуска за 2012 и 2013 година мога ли аз да реша коя отпуска да ползвам първо и как се формулира това пиша го в молбата за отпуска и може ли работодателя да не се съобрази с моето желание - на какво основание?

# 726
  • Мнения: 583
Аз четох темата малко по диагонал  Blush мисля, че схванах нужното ми, но искам да съм сигурна, че съм разбрала вярно  Peace
В 45 дневния преди майчинство излизам на 20 март обаче имам проблеми, които ще наложат предварителното ми оставане в къщи. Това, което аз разбрах е:че за да не се отрази на изчисляването на майчинството е важно да няма прекъсване между болничните. И ако си взема такъв от 1  февруари да речем, то той трябва да се свърже с 45 дневния преди термин.  
Очаквам някой да ме поправи, ако съм в грешка  Blush
Благодаря!

# 727
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Аз четох темата малко по диагонал  Blush мисля, че схванах нужното ми, но искам да съм сигурна, че съм разбрала вярно  Peace
В 45 дневния преди майчинство излизам на 20 март обаче имам проблеми, които ще наложат предварителното ми оставане в къщи. Това, което аз разбрах е:че за да не се отрази на изчисляването на майчинството е важно да няма прекъсване между болничните. И ако си взема такъв от 1  февруари да речем, то той трябва да се свърже с 45 дневния преди термин.  
Очаквам някой да ме поправи, ако съм в грешка  Blush
Благодаря!

Няма връзка с това дали отпускът по болест е с или без прекъсване. Важно е какъв е осиг. доход през предходните 18 месеца. Ако той варира или има месеци без осигуряване, то и бъдещото обезщетение ще бъде повлино негативно.

Детето навърши 2 години и се върнах на работа - имам отпуска за 2012 и 2013 година мога ли аз да реша коя отпуска да ползвам първо и как се формулира това пиша го в молбата за отпуска и може ли работодателя да не се съобрази с моето желание - на какво основание?

Можеш да я ползваш според желанието ти, като вписваш дните за коя отпуска се полагат.

# 728
  • Мнения: 583

Няма връзка с това дали отпускът по болест е с или без прекъсване. Важно е какъв е осиг. доход през предходните 18 месеца. Ако той варира или има месеци без осигуряване, то и бъдещото обезщетение ще бъде повлино негативно.

Може би трябваше да поясня, че не съм сменяла работното си място. От три години съм на тази работа, получавам мин. раб.заплата  Peace Притеснявам се да взема по-рано болничен, макар да ми е необходимо, защото всеки казва че ще се отрази на майчинството.

# 729
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387

Няма връзка с това дали отпускът по болест е с или без прекъсване. Важно е какъв е осиг. доход през предходните 18 месеца. Ако той варира или има месеци без осигуряване, то и бъдещото обезщетение ще бъде повлино негативно.

Може би трябваше да поясня, че не съм сменяла работното си място. От три години съм на тази работа, получавам мин. раб.заплата  Peace Притеснявам се да взема по-рано болничен, макар да ми е необходимо, защото всеки казва че ще се отрази на майчинството.

При описаната от теб ситуация ти така или иначе ще вземаш минималното обезщетение, което през 2014 г. ще е 340 лева. няма значение дали си ползвала или не болничен по време на бременността.

# 730
  • Мнения: 436
Аз може ли да попитам следното :

видях, че absolutpartystar е казала, че 45-дневния болничен се изплаща месец за месец в зависимост от продължителността му, което е супер според мен Simple Smile .

Въпроса ми е следният - датата за изплащане като на предияните болнични ли е, т.е. като съм го внесла в работа на 03.12 и те, "ако" ми го заведат в НОИ до 15.12- да чакам парички към средата на януари или щом вече се води майчинство си има някаква специална дата, на която се изплаща  newsm78 . Малко малоумно го обясних, но се надявам да сте ме разбрали  Laughing

Благодаря Ви момичета  Hug

# 731
  • София
  • Мнения: 1 289
Продължителността си е 45 дни, просто може да се хванат 2 дни от един месец, 30 от втория и 13 от третия, това ми беше мисълта. Иначе 45 дневния би трябвало да ти го превеждат както са ти превеждани досега болничните, поне при мен не е имало разлика  Peace

# 732
  • Мнения: 583
Благодаря, Lady Brinne   bouquet
Предположих, че ако ползвам болничен е възможно да вземам и по малко от минималното  Rolling Eyes

# 733
  • Мнения: 48
Здравейте!На 05.11 подадох документи за детски надбавки,интересува ме дали за м.ноември ще получа превод,или от декември натам?Предварително благодаря   bouquet!

# 734
  • Мнения: 200
Здравейте! След няколко дена ще ми издадат 45-дневния болничен. Към момента имам 11 дни платен годишен отпуск за 2013, който няма да мога да ползвам. Трябва ли да подам заявление за прехвърляне на отпуската или не и ще може ли да ми се прехвърлят всичките 11 дни или само 10

Общи условия

Активация на акаунт