Немска, испанска или английска гимназия след 7 клас?

  • 13 895
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 064
От кой има по-голяма полза. Но за да има полза, трябва да е научен както трябва.

# 91
  • Мнения: 18
Не съм съгласен на 100%. По добре да говоря развален китайски и да въртя бизнес с тях, отколкото перфектен Есперанто...  Joy

# 92
  • Мнения: 94
Аз имам наблюдения само върху 91 НЕГ в София.Тези втора,трета и тн не са ми много на сърце...но признавам си не знам много за тях.Имам колеги ,завършили немската в Ловеч.Качеството там някога е било много,ама много високо.Едва ли,обаче,към момента това е точно така.Аз категорично бих избрала 91ва ,стига балът да го позволява.

# 93
  • София
  • Мнения: 4 317
А каква е "ползата"  Grinning да се учи определен език, ако на детето не му е присърце?
Ловешката немска е класика!
Макар че към момента не може да се твърди, че ученето на чужд език в определено училище е гаранция за ниво, както беше едно време.

# 94
  • Мнения: 1 064
Не съм съгласен на 100%. По добре да говоря развален китайски и да въртя бизнес с тях, отколкото перфектен Есперанто...  Joy

Това сега е само лаф да става  Wink  Справка първи пост.  Grinning

# 95
  • Мнения: 18
Ами тя темата отдавна тръгна в друга насока  Mr. Green

# 96
  • Мнения: 2 124
Никой не може да знае как ще се стече животът му, че на 14-15г. да може да прави целенасочени избори и да има далновиден поглед кое ще му е от по-голяма полза в бъдеще, в общия случай родителите са тези, които уж като по-ориентирани насочват детето, но гаранция за нищо няма -всичко е въпрос на случайности.

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Нищо не казвате за Френската гимназия !? Френският също е труден език. Каква е причината основно да се отдава предимство на немския: училището или езикът  който се смята че дава повече възможности във връзка с обучение за висше образование или професионална реализация...работа

# 98
  • Мнения: X
Изобщо не мисля, че немския дава повече възможности. Някаква мода е в България това, извън нашата татковина няма такива тенденции изобщо.

# 99
  • Мнения: X
Изобщо не мисля, че немския дава повече възможности. Някаква мода е в България това, извън нашата татковина няма такива тенденции изобщо.
Възможностите, които дава даден език, са пряко свързани със силата на икономиката на страната-носител на езика и нейното място в Европа/света. Английският като лингва франка е изключение, той вече е задължителен. Иначе изборът на език в гимназията зависи от стратегията за по-нататък - дали ще учи изобщо висше (може да иска да вземем занаят и да работи), ако ще учи,  дали ще учи в БГ или смята да учи извън нея, ако е извън нея - къде, и т.н. А това къде ще учи, ако е извън БГ, зависи много от образователната система на съответната държава, от наличието или липсата на такси, от стандарта на живот/издръжката там, от възможностите за работа, и т.н., и т.н. Това е стратегия,  която иска осмисляне и преценка, и набелязване на цели и начини за постигането им. Няма еднозначен отговор за езика, всеки сам трябва да си го намери за себе си.

# 100
  • София
  • Мнения: 18 236
Изобщо не мисля, че немския дава повече възможности. Някаква мода е в България това, извън нашата татковина няма такива тенденции изобщо.
Това не е вярно. Ако беше така и нямаше интерес към езика и другаде,  нямаше да има изградена, доста внушителна при това,  мрежа от училища по света,  които поддържат програмата ДСД в гимназиален курс  и в които са командировани немски преподаватели. Заплатите им не са като на нашите учители, понеже си ги плаща Германия,   та не виждам как ще е рентабилно за страната да поддържа всички тези училища в двете полукълба,  ако няма желаещи да учат езика. Ако не ме лъже паметта,  става дума за над 1000 училища по света.
Вече съвсем друг въпрос е,  че не всеки иска да учат немски,  нормално. Но да се обобщава как е навън и че само тук е такава мода,  е малко некоректно.

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 12:38 от пенсионирана русалка

# 101
  • Мнения: X
Ох, съжалявам, че се намесих, тук да не напишеш нещо. Знам, дами, че вие знаете най-добре, другите да мълчат.

# 102
  • София
  • Мнения: 18 236
Моля.. Къде съм казала,  че знам всичко,  позволих си само  да не се съглася с толкова категорично твърдение и даже се аргументирах. Нима нямам това право? Форумът е за това. Според мен нещо не е така,  споделям защо мисля иначе. Според друг е обаче баш така,  да сподели и той,  а не да се фръцва с квалификацията всезнайковци за другите.

# 103
  • Мнения: X
Заповядайте:
Английският най-често изучаваният чужд език в Европейския съюз (от 89% от учениците), следван от френския (32%), немския(18%) и испанския (8%).

# 104
  • София
  • Мнения: 18 236
Първо не говорех само за Европа,  въпросните училища са по целия свят. Но и за Европа да беше,  тази статистика потвърждава,  че като махнем английския като едва ли не задължителен,  водещ е френският и след него немският. Тези 18% по Вашата логика се събират само от българчета,  които единствено  залитат по модата,  понеже извън татковината ни, както стана ясно, няма желаещи. Интересно всичките студенти в Германия и Австрия,  идващи  не от БГ,  а  от Полша,  Унгария,  Румъния,  Чехия къде и кога са го учили този немски? Да не говорим,  че баш на европейско ниво има състезания за дискутиране на немски и победителите,  колко изненадващо,  не са  българи.. Та явно и другаде се учи,  при това на ниво.

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 13:04 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт