Готварска печка Gorenje EC-772W - моля за помощ за печене на кекс

  • 11 163
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 771
6tastliva mama, не се отказвай, моля те!!! Аз имах същите проблеми в началото докато свикна, печката ми е абсолютно същата. Пека кекс на второ ниво, т.е по-надолу се пада от средата, но не и на най-ниското. Никога не я включвам предварително, пека на 180-200 градуса, без вентилатор, избирам копчето, което показва печене отдолу и отгоре, т.е. обикновено печене, не отварям вратичката докато кекса се пече, чак когато преценя, че може да е изпечен пробвам с клечка. И се отказах от кекс който се прави с кисело мляко, при мен просто не се получава никога, затова правя с плодове, сладко и какво ли още не и винаги става страхотен.

# 16
  • Мнения: 767
Моята печка е подобна. Доста неща изхвърлих докато се опознаем Mr. Green
Най-добре ми се получава в студена фурна на 170-180 гр. горен и долен реотан без вентилатор. А съм доста непохватна в печенето на кекс и затова предпочитам да го пека под форма на мъфини - така нямам фал. Blush
Не можеш да ми отнемеш първото място за провали... Joy

# 17
  • Мнения: 3 020
Не можеш да ми отнемеш първото място за провали... Joy

 Laughing Ох, развесели ме... абе за кекса сигурно държа 1-во място - досега все в боклука  Embarassed

Анджела, didolinaa, благодаря за куража... сигурно ще се престраша.

За гостито - съгласна съм, ама не разбрах кой на кого... пък и Бонго поиска, ама кани ли или иска той да гостува  Laughing приемаме гости само с хубав кекс  Mr. Green ,да знаеш

# 18
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 940
И аз съм със същата печка, но нямам проблем с печенето. Пека по средата (нивата май са четири, затова не уточнявам кое точно, но е по средата на фурната). Предварително загрявам фурната на максимум и след 2 минути някъде пъхам кекса (пай, сладки, мъфини или каквото съм забъркала) в печката. Тогава намалям градусите. При мен печенето е на 200 градуса, но е толкова заради един дребен проблем с вратата, който от мързел така и не сме оправили. Тоест 200 градуса при мен се равнява на 180 градуса. Проблемът е, че като малък сина ми се люшкаше на вратата и тя вече не прилепва така плътно, тоест има загуба на топлината (елементарна е поправката, ама пусти мързел ooooh!). От опит установих, че загубата е 20 градуса. Не следя време, а проверявам с клечка кога е готово (с изключение на меденки, сладки и изобщо по-специфичните неща, които си искам по-различно следене). Но няма абсолютно никакъв проблем с печенето. Може би наистина имаш проблем с тестото и затова не ти се получава. Thinking

# 19
  • Мнения: 7 779
За гостито - съгласна съм, ама не разбрах кой на кого... пък и Бонго поиска, ама кани ли или иска той да гостува  Laughing приемаме гости само с хубав кекс  Mr. Green ,да знаеш
бат`Бонго много добре се изрази - към теб беше отправена оферта или да ти дойдат на гости , или ти да отидеш и да правите кекс. аз се присъединявам и към двете ви.  hahaha
и ще правим , и ще ядем кекс. все пак ще ви трябва и дегустатор , а в мое лице сте улучили десятката  Joy

# 20
  • София
  • Мнения: 1 185
За гостито - съгласна съм, ама не разбрах кой на кого... пък и Бонго поиска, ама кани ли или иска той да гостува  Laughing приемаме гости само с хубав кекс  Mr. Green ,да знаеш
бат`Бонго много добре се изрази - към теб беше отправена оферта или да ти дойдат на гости , или ти да отидеш и да правите кекс. аз се присъединявам и към двете ви.  hahaha
и ще правим , и ще ядем кекс. все пак ще ви трябва и дегустатор , а в мое лице сте улучили десятката  Joy


И аз нямам претенции, можете да ми дойдете на гости и аз мога да ида, но аз ще показвам за кекса и ще стане  Peace

# 21
  • Мнения: 767
Готова съм веднага да тръгна, само дайте направление. От мен продуктите Mr. Green

# 22
  • Мнения: 3 020
Аз съм съгласна   food002 още отсега се облизвам, но бяхме в неделя на гости и лепнахме вирус, който ни тръшна и четиримата  Tired
Ще трябва да се оправим и съм на линия.  Peace

# 23
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Това не може да бъде, на 180 градуса, 2 часа и суров кекс. Не вярвам!

Твоето решение е термометър. Купуваш, бучваш в кекса, печеш и когато достигне 97 градуса, си готова. Peace Ето и темата за иглата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=708567.0

Иначе моят начин няма да ти свърши работа, нямаш нужната програма. Аз пека в студена фурна, на долен реотан + вентилатор.
Преди съм пекла обаче и горен, долен + вентилатор и само горен и долен, без вентилатор, но винаги на 180 градуса.

От както разбрах точните градуси за иглата, пека с нея.

# 24
  • Мнения: 3 020
Това не може да бъде, на 180 градуса, 2 часа и суров кекс. Не вярвам!


Никой не вярва, но майка ми го "опита" и повярва.  Tired ooooh!
При последния опит ми каза да й го дам, щяла да го нареже и да го доопече - е, обади се след това и каза, че "това чудо няма ядене"  Laughing. Понеже й стана съвестно, че постоянно хвърлям продукти, реши да се жертва....

# 25
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
То аз не че съм безкрайно учудена, защото нямам добро мнение за тези печки де,ама чак пък 2 часа и да е суров. Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 874
И моята печка е от същата марка ,но друг модел.За разлика от авторката на темата обаче, аз съм изключително доволна от нея.Първоначално си мислех да не би проблема да е във формата за кекс,но при последния и пост клоня повече към неработещ долен  реотан  newsm78

# 27
  • Мнения: 9 991
Имала съм същата печка , не е проблема в печката за кекса. Печката е много силна , котоните са 6 нива , за да се готви нормално на 4 трябва да е . На фурната по същия начин . Без вентилатор задължително . Кекс се пече на слаба температура , имайки предвид силата на горене просто намали градусите , в загрята фурна. Напиши ми пак градусите и ще ти кажа на колко да включиш. Ако печеш на 180 и ти е много , нагласи на 120 или 130 , загрей слагай кекса и готово. Това което описваш си е типично за печене на силна фурна . Вентилатора ще ти го загори отгоре. Можеш да го включваш ако печеш нещо , готово ти е и искаш по-хрупкава коричка , или да не се смесват ароматите , ако използваш всичките малки 6 тавички които са вътре . Може и ако си сварила тиква и накрая искаш само малко да се запече със захар и орехи отгоре , иначе не го включвай.

# 28
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Кекс се пече на слаба температура , имайки предвид силата на горене просто намали градусите

Не е вярно. Кекс се пече на умерена температура, не на слаба. Вече къде ти е умерената температура- всеки си познава фурната. Затова и препоръчах термометъра. Peace

# 29
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 940
Ааа, да, забравих - кексът го пека без вентилатор задължително.

Общи условия

Активация на акаунт