Отговори
# 45
  • Мнения: 10 547
Добре де, така. Недоволна си, но не търсиш промяна и алтернатива.
Аз бях недоволна, намерих начин да променя ситуацията. Сега не мрънкам.
Детето ти е набор 2008, кажи в кой район си, да стане ясно вярно ли няма ни едно място за него в общинска ДГ.

Защото за вашия набор има градини, в които има места, но няма желаещи.
Като намример тази https://kg.sofia.bg/isodz/stat-rating/waiting/1520

Последна редакция: ср, 30 окт 2013, 15:30 от Касита

# 46
  • Мнения: 2 761
lawless, аз те подкрепям в частта за храната - и аз не одобрявам това, че се дават филии със салам на децата. Ние вкъщи не ядем каквито и да е колбаси, обяснила съм на дъщеря си от какво са направени и че това е причината да не ги ядем. Но нормално е, като вижда, че другите деца ядат и на нея понякога й се дояжда, не съм я спирала, все пак е веднъж седмично. Поне в нашето училище кетъринга е добър - не им дават пакетирани храни, сандвичите и закуските ги прави самата фирма -баници (не мазни, а подобни на домашна баница), козуначени кифли, сандвичи с масло, колбас и резен краставица, кроасани с кашкавал, рогчета със сирене, мъфини със стафиди и задължително веднъж седмично има плод. Аз от това няма как да се оплача, но знам че в други училища, а и в доста ДГ храната е под всякаква критика и като количество и като качество. А за учителите - просто няма как да следят всички деца, поне ме радва това, че учат децата кои храни са здравословни и кои не, говори им се за затлъстяване и т.н. Например, аз ограничавам до минимум яденето на сладки неща вкъщи и бях приятно изненадана когато дъщеря ми каза:"Мамо, днес правихме таблици за вредните и полезните храни. Госпожата, също като теб каза, че не бива да ядем много сладко, за да не ни се развалят зъбите." Доскоро тези теми изобщо не се коментираха нито в обществото, а още по-малко в училище.

# 47
  • Мнения: 3 993
дудулина, подкрепям, че режимът е сбъркан. Цялата система е сбъркана.
А положението с храната започна много да ме тревожи - примерно често им дават филия със салам (е да, ама аз съм против саламите, а той като гледа от другите деца и иска, не си яде закуската, която аз му пращам, а учителката не се грижи за това да си изяде домашната закуска, въпреки че й наблегнах, че пакетирани храни и салами всякакви ние не ядем).
 

Би трябвало да си достатъчно зряла, за да знаеш, че в живота пълно щастие няма. И в частно учебно заведение няма пълно щастие. Задръж си детето у дома до 7-годишната му възраст, а след 2 години когато стане първокласник, ти пак ще пуснеш същата тема. Колко още страници трябва да се изпишат, за да разбереш, че проблемът не е в системата, а в теб самата, защото си направила лош избор.
И да, имаш избор: можеш да смениш училището, можеш да смениш учителката, можеш да запишеш детето в общинска детска градина или в частна такава, можеш да си го задържиш у дома и да пропусне предучилищната. Какво избираш?

# 48
  • Мнения: 88
Литъл Уингълс, аз не съм казала, че някой ме е вързал и нищо не мога да направя. Мога всичко да направя, но в идеалните за мен случаи ще е извън закона. Темата е за задължителния фактор в предучилищните. Аз не желая да е задължително. Нека е пожелателно. Това е.
Ако беше по желание и примерно можеше и да има някаква такса, тогава сигурно всичко щеше да е много по-качествено.
Приела съм задължителното образование по традиция на 7 г. възраст (по желание на родителите на 6 г.) и дори съм избрала училище за детето си, където да бъде от 1-ви клас.
Не, нямам и намерение да пускам тема тогава, защото училището съм си го избрала аз и половината от учителите там са били и мои много обични учители.

# 49
  • софия
  • Мнения: 386
Тук става дума,че режима и условията в държавните училища не отговарят на нуждите на деца на 5 и 6 год.,а не кой да предпочете държавна или частна форма на обучение.  И аз като видя тази филия със салам кучешка радост в сутрешната закуска ми призлява.Не е до училище,просто системата е такава в повечето държавни училища.Нито се оплаквам и не мрънкам,а констатирам факти.Има неща,които трябва да се коригират,след като се приемат разни наредби.  Наредбата трябва да се съобрази към нуждите на децата,а не децата към наредбата/както обикновено се случва в нашата държавата/.

# 50
  • Мнения: 3 856
Задължително е. Но това не се променя с роптаене по форумите.
И данъците са задължителни, въпреки че не ми харесват.

Просто намерете начин да направите най-доброто за детето си в задължителните неща. Винаги в началото на въвеждането на нещо има съпротива, след време  това се приема за нормално. Както в момента нормално се приема тръгването в първи клас на 7 години.

# 51
  • Мнения: 18 589
Филията със салам кучешка радост за едно дете на 5/6 е точно толкова подходяща, колкото и за дете на 7 и няма нищо общо с предучилищната. В най-близкото ни училище, където ходим с детето да кара колело има залепено обедно меню. Децата ядат разни неща като 1во супа от домати или супа от картофи с ориз, 2ро леща яхния и все от този род. Нищо против лещата, но като гледам супите съм сигурна, че лещата е минала покрай яхнията. В други училища обаче отзивите за храната от познати са страхотни.

# 52
  • Мнения: 10 547
Храната в столовете на училището е приготвяна по новия резептурник, какъвто се ползва и в детските градини.
Сутрин в училищата се дава безплатна закуска, която никой не кара никого да консумира!
Дават различни неща- филия със сирене и лютеница, кифла с мармалад, нещо като хот-дог.
В стола при нас се предлага и следобедна закуска.
Сутрешта закуска- безплатна
Обяд- 2,5 лева- първо, второ, десет
Следебедна закуска- 1,5 лева, сходна на тази в детските градини.

По Закон 5-годишните целодневно обучение в училище, детска градина, интернат, пансион ... спят следобяд!

# 53
  • Мнения: 18 589
Сега след поста на Касита друго се замислих. Досега си мислех, че става въпрос за закуска по средата на деня, а то било сутрешна. Защо децата ви закусват в училище като не ви харесват закуските? Ако едно дете си закуси причлично вкъщи, в училище дори да му се стори привлекателна закуската трудно ще я омете, а по-вероятно да не му се прияде изобщо.

Мда, цената на купона също е от значение.

# 54
  • Мнения: 10 547
Именно, де. Ние сме преценили, че нашето рожбе няма да яде от закуската в училище, ако не иска и не й харесва и я водим закусила. Ако там й харесва да яде, го прави, ако ли не, няма драма, не е гладна.
За мен това е по-изгодният вариант, защото първо, контролирам какво яде, второ, сигурна съм, че не ходи гладно детето на училище.
Голямото пък изобщо не вкусва от това, което предлагат.

# 55
  • Мнения: 3 993
lawless,
Аз мислех, че си пуснала тази тема, за да получиш разумни съвети и да се справиш с твоя проблем. Предложиха ти се множество варианти и решения, които обаче ти отхвърляш и се връщаш отново и отново към мрънкането и оплакването от задължителния фактор. Разбрах, че не ти харесва, но това е положението. Не забравяй, че можеш да не спазиш закона, за което евентуално може да дължиш неголяма глоба. Нали за теб идеалните случаи са извън закона. Какво те спира да го нарушиш, като глобата е символична, а благополучието на детето ти е най-важното нещо за теб?

Няма да повтарям Клау, тя е обобщила чудесно проблема ти и решението за него:

Задължително е. Но това не се променя с роптаене по форумите.
И данъците са задължителни, въпреки че не ми харесват.

Просто намерете начин да направите най-доброто за детето си в задължителните неща. Винаги в началото на въвеждането на нещо има съпротива, след време  това се приема за нормално. Както в момента нормално се приема тръгването в първи клас на 7 години.


Защо ти си направила избор на училище и учител за първи клас 2 години предварително, по думите ти - най-добрия възможен избор, а не си се погрижила по същия начин да направиш добър избор за предучилищната подготовка?  

ПП. Въпросът със закуските го реших през първата седмица на дъщеря ми в детската градина, на 3-годишна възраст. Тя отказа да яде закуската, която предлагат там и до ден днешен отказва, затова закусва у дома. В градината я водя винаги закусила.
Апропо, какво общо има качеството на закуските със задължителната предучилищна подготовка? Или със задължителния първи клас на 7?

# 56
  • sofia
  • Мнения: 8 946
Задължителната предучилищна е до обяд.....не разбирам какъв ви е проблема с храненето?

Отива закусило, взимаш го в 12....поне с големия ми син такъв беше режима в предучилищна в училище. Ако искаш да стои там целодневно (при мен такава опция даже нямаше) си е личен проблем, както и храненето на детето.

Избрал си детска градина - пак понасяш последствията.

Общи условия

Активация на акаунт