Здравеопазването в чужбина - какво покрива държавата?

  • 22 940
  • 281
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 563
Както и написах, системата не е перфектна, има си трески за дялане, но поварвайте ми, радвайте се, че знаете или само едната страна на медала или само на повърхността.

Хиър изобщо не съм цинична, или твоето определение за циничен е доста различно от общоприетото. Върни се по назад и виж какво Бенс написа за оправянето на сметката в ЕР в случай на имърджънси.  Peace А ако смяташ, че боницата в която работиш прави неща които не са правилни, винаги има начин да се оправи, стига да имаш куража.  Wink

Болницата я изобличиха в мас медиите, слава богу. Историята на Бенс стои срещу много други истории, в които финансова помощ не е получена. Всъщност, за пръв път чувам, че някой е получил помощ на 100%.

Хората остават на улицата заради неплатени сметки към болница, това Е реалност в САЩ.

# 31
  • Мнения: 2 563
И да, никак не е кошмар да файлваш банкрупси,

И кво, хората излишно драматизират като им се наложи да се разорят.

# 32
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
... Историята на Бенс стои срещу много други истории, в които финансова помощ не е получена. Всъщност, за пръв път чувам, че някой е получил помощ на 100%.
...
Точно, защото никой не ги популизира Хиър. Аз познавам доста хора получили нон имърдженси операции без да им струва и един цент!  Peace Но никой никога не написа за тях никъде или пък ги рапортува.  Wink

# 33
  • Мнения: 2 563
... Историята на Бенс стои срещу много други истории, в които финансова помощ не е получена. Всъщност, за пръв път чувам, че някой е получил помощ на 100%.
...
Точно, защото никой не ги популизира Хиър. Аз познавам доста хора получили нон имърдженси операции без да им струва и един цент!  Peace Но никой никога не написа за тях никъде или пък ги рапортува.  Wink

Да, гадна конспирация на либералите. Цял свят си мисли, че е скъпо, пък то било безплатно.

# 34
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Да, гадна конспирация на либералите. Цял свят си мисли, че е скъпо, пък то било безплатно.
ooooh! ужас, как го скалъпи това бре човек. Колко пъти написах, че качеството струва $$$$$$ ???  ooooh!

# 35
  • Мнения: 2 563
Колко пъти написах, че качеството струва $$$$$$ ???  ooooh!

И качеството е относително история. Няма как да се направи заключението, че всичко е толкова скъпо, защото лекарите само качеството гледат. Хайде, стига толкова, защото темата не е за американското здравеопазване.

# 36
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
...Хайде, стига толкова, защото темата не е за американското здравеопазване.
  Peace  Направи си услуга, и се порови из организациите акредитиращи болниците в щатите, и други рипорти. После се порови да видиш дали ще намериш такива в други континенти и държави какви рипорти и критерии те правят, и тогава пак ще си поговорим с удоволствие.  Sunglasses

# 37
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
не мога да коментирам качество, при положение, че познавам само част от италианското такова и малка част от българското (не по "една жена каза", но по "мама каза" и "чета и други форуми").
мога да кажа като Реджи, че нямам претенции болницата да е 5 звезден хотел, но и да не си нося чаршафи и да плащам на санитарките да ми сменят марлята.
и квалификацията на лекарите не мога да коментирам със сравнения, аз съм достатъчно доволна от италианските, когато не съм - искам второ мнение. особено харесвам тенденцияята да не се поощряват хипохондрични паранои, нещо, на което, българската система лежи доволно.

във всеки случай, Baby*, имайки ти пълно доверие за възможностите за безплатно лечение в САЩ, ми намирисва все пак на начини на точене на системата. значи, да разполагаш с добри адвокати, или "добре ориентирани" познати. ми че то т'ва си е отделен бизнес направо и ако, недай си боже, съм в истинска нужда, не знам дали ще имам време и желание за изучаване на вратичките  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 7 171
...Хайде, стига толкова, защото темата не е за американското здравеопазване.
  Peace  Направи си услуга, и се порови из организациите акредитиращи болниците в щатите, и други рипорти. После се порови да видиш дали ще намериш такива в други континенти и държави какви рипорти и критерии те правят, и тогава пак ще си поговорим с удоволствие.  Sunglasses

Болниците в Щатите, подобно на училищата са силно поляризирани. Сигурно си чувала за различните нива на болнично обслужване. Не може да се сравнява например Мейо Клиник или MGH с болница in the middle of nowhere. Акредитацията я знаем как става. И поддържането и също.

Но има и други добри специлисти, не са само американците. Надявам се, не искаш да кажеш, че примерно един пулмолог от Лондон е по-неквалифициран от един пулмолог в ЛА. Мога поименно да ти назова европейски специалисти, които се канят по конференции в САЩ, за да споделят опит. Понеже и на мен не ми е непозната тази тема, мога с удоволствие да дискутирам.

Медицината в Северна Америка е бизнес. Има все още лекари, предимно академици, които имат манталитета на "доктор", докато в Европа този процес на превръщане на медицината в бизнес е по-бавен и поне по мои впечатления, съществува по-високо ниво на лекарски морал.

Това е малко оф от темата, но не се сдържах.... Без да съм специалист, учила съм за различните здравни системи и определено не мисля, че американската система е толкова прекрасна, колкото  искаш да я представиш......

# 39
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 114
Аз така и не разбрах като те лекуват безплатно в Америка откъде вземат пари за да лекуват безплатно, за заплата на лекарите, консумативи, престоя в болницата. Всичко ли е държавни дотации или идват пари и от тези дето плащат с хиляди здравни застраховки? Нещо като английската система, който работи, плаща и ползва, който не работи, не плаща и пак ползва.
Трой е казала с две думи за английската здравна система, но маймуните на клона са толкова много, че НХС яко издъхва.

# 40
  • Мнения: 3 242
Аз така и не разбрах като те лекуват безплатно в Америка откъде вземат пари за да лекуват безплатно, за заплата на лекарите, консумативи, престоя в болницата. Всичко ли е държавни дотации или идват пари и от тези дето плащат с хиляди здравни застраховки? Нещо като английската система, който работи, плаща и ползва, който не работи, не плаща и пак ползва.
Трой е казала с две думи за английската здравна система, но маймуните на клона са толкова много, че НХС яко издъхва.

Докато издъхне смятам да се лекувам само тук  Peace Laughing Това, което получавам ме удовлетворява напълно, а и нямам сериозни заболявания.

# 41
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
... Без да съм специалист, учила съм за различните здравни системи и определено не мисля, че американската система е толкова прекрасна, колкото  искаш да я представиш......
Прекрасна - не, но и черна не е  Wink Между 2те крайности е пълно с много други цветове и както посочи... има системи и системи, с това съм съгласна. Ученето за различните системи е едно, а да си бил де факто в различните системи и да знаеш нещата от кухнята е съвсем друго. Познаваш пулмонолози от ЕС канени в щатите; а ам. пулмонолози не познаваш канени на други континенти да изнасят лекции?  Оооо, сетих се нещо, рисърч в ЕС е бизнес и политика  Confused Докато едните се опитват да съберат достатъчно качествени данни да изработят статистиците графики и критерии, другите хвърлят каквото им падне пред очите и ръцете на статистиците и хоп къде критерии, къде рипортчета... и 10 години по късно даже нямат гътс да си признаят грешката, а продължават да се бият в гърдите и да игрят на "Господ" с човешкият живот.

Съвсем на скоро излезе статистика, даже публикувана от ЮК медия... за най-добрите университети в световен мащаб - порови се да видиш колко са в щатите и колко в ЮК. Съответно, професорите в мед. университети, и университетите си имат болници... малка капка - критерии за качество.

Отнесох се... спора е безсмислен защото нямаме еднаква база, опит, изходно положение. Всички имаме глави на раменете си и можем да ги използваме, да задаваме ?си и да търсим отговори, а не сляпо да се доверяваме на медиини пропаганди. И пак да подчертая, системата не е перфектна, има си много проблеми, но в никакъв случай не е и толкова лоша колкото бива описана без допълнителна информация за качество, за време на чакане за процедури, за готовност да се поемат маса народ и да се все пак държи качеството на ниво...

Дорет нямат такова нещо като безплатен обяд. Ако сметката е покрита, тя не е опростена. Има различни организации които правят дарения, има фондове, има и Медикейд и в крайна сметка има и т.н. райт офф. Не разбирам какво имаш в предвид под държавни дотации?  newsm78 В крайна сметка, повечето болници са нон фор профит къде щатски къде частни, фор профит са по малко. За да могат да си позволят да райтват офф не събируеми сметки, значи или са покрити тези сметки или за сметка на "печалба." Бюджетите на болниците са нещо огромно и нито са тема за тази тема, нито пък са в експертизата на нас пишещите тук, или поне не в мойта (с малко изключение, запозната съм с отделни бюджети на 1 отдел). Ако обаче някой знае в повече детайли, много ще се радвам да сподели.

# 42
  • Мнения: 7 171
... Без да съм специалист, учила съм за различните здравни системи и определено не мисля, че американската система е толкова прекрасна, колкото  искаш да я представиш......
Прекрасна - не, но и черна не е  Wink Между 2те крайности е пълно с много други цветове и както посочи... има системи и системи, с това съм съгласна. Ученето за различните системи е едно, а да си бил де факто в различните системи и да знаеш нещата от кухнята е съвсем друго. Познаваш пулмонолози от ЕС канени в щатите; а ам. пулмонолози не познаваш канени на други континенти да изнасят лекции?  Оооо, сетих се нещо, рисърч в ЕС е бизнес и политика  Confused Докато едните се опитват да съберат достатъчно качествени данни да изработят статистиците графики и критерии, другите хвърлят каквото им падне пред очите и ръцете на статистиците и хоп къде критерии, къде рипортчета... и 10 години по късно даже нямат гътс да си признаят грешката, а продължават да се бият в гърдите и да игрят на "Господ" с човешкият живот.

Съвсем на скоро излезе статистика, даже публикувана от ЮК медия... за най-добрите университети в световен мащаб - порови се да видиш колко са в щатите и колко в ЮК. Съответно, професорите в мед. университети, и университетите си имат болници... малка капка - критерии за качество.

Отнесох се... спора е безсмислен защото нямаме еднаква база, опит, изходно положение. Всички имаме глави на раменете си и можем да ги използваме, да задаваме ?си и да търсим отговори, а не сляпо да се доверяваме на медиини пропаганди. И пак да подчертая, системата не е перфектна, има си много проблеми, но в никакъв случай не е и толкова лоша колкото бива описана без допълнителна информация за качество, за време на чакане за процедури, за готовност да се поемат маса народ и да се все пак държи качеството на ниво...

Дорет нямат такова нещо като безплатен обяд. Ако сметката е покрита, тя не е опростена. Има различни организации които правят дарения, има фондове, има и Медикейд и в крайна сметка има и т.н. райт офф. Не разбирам какво имаш в предвид под държавни дотации?  newsm78 В крайна сметка, повечето болници са нон фор профит къде щатски къде частни, фор профит са по малко. За да могат да си позволят да райтват офф не събируеми сметки, значи или са покрити тези сметки или за сметка на "печалба." Бюджетите на болниците са нещо огромно и нито са тема за тази тема, нито пък са в експертизата на нас пишещите тук, или поне не в мойта (с малко изключение, запозната съм с отделни бюджети на 1 отдел). Ако обаче някой знае в повече детайли, много ще се радвам да сподели.

Разбира се, че познавам. И не само пулмолози. Но ти твърдеше, че едва ли не американските медици нямат конкуренция в Европа, а това не е точно така. Читава медицина има на много места, както и нетолкова добра. Мисля, че представата, която създаваш тук е неточна и това се опитвам да оборя. Да вметна, че аз също имам преки впечатления от европейски и американски институции и затова си позволявам да коментирам.

# 43
  • Мнения: 2 563
Аз така и не разбрах като те лекуват безплатно в Америка откъде вземат пари за да лекуват безплатно, за заплата на лекарите, консумативи, престоя в болницата. Всичко ли е държавни дотации или идват пари и от тези дето плащат с хиляди здравни застраховки?

Някои болници получават субсидии от щата, за да покриват лечението на неплатежоспособните. Останалото се прехвърля на осигурените и на тези, които си плащат кеш, под формата на абсурдни сметки. $20 за два аналгина, $130 за тест за бременност и т.н. Ако плаща застраховката ти, въобще не гледаш сметката - застрахователите донякъде контролират абсурдните сметки. Ако плащаш кеш - правила няма. Може да се спазариш за по-малко, може и да не успееш.

А какво й струва на болницата да ти направи теста за бременност, за който се опитва да ти вземе $130, е най-голямата тайна. Много болници фалират, но има и такива, за които $130 си е 100% печалба.

Последна редакция: пт, 25 окт 2013, 03:33 от Hear Again

# 44
  • Мнения: 2 988
Sunglasses И да, никак не е кошмар да файлваш банкрупси, стига да намериш адвокат който знае какво прави ... да, ще ти се отрази на кредит скора, но дълговете с лихвите ще ти се отрзят тоже. И това го знам първа ръка, защото си искарвах $ при адвокат докато учех и това ми беше част от работата.  Wink

 ooooh!
Бейби, от първа ръка значи ти самата да си обявявала банкрут и да си се оправяла с последствията после. Живяла си в САЩ - да нямаш право на кредит, защото това са последствията за седем години след като си обявил банкрут - при условие че нямаш и достатъчно пари в брой в сметка (те се ликвидират първи), е изключително трудно съществуване в страна, където за всичко, от наемането на квартира и кола, до кандидатстване за работа (извън заведенията за бързо хранене), ти се проверява кредитната история. Като ги пишете тези неща малко така да се позамислите?....

Мъжът ми е астматик, преди девет години (той безработен, току-що завършил, без пукнат грош) се наложи да го откарат в спешното заради криза - никой не му е опростявал сметката, плащахме я с лихвите в продължение на пет години (близо 2000 беше, за преглед, кръвна картина и инхалатор - сега Бейби сигурно ще каже, че то въпросът е в качеството на инхалатора). Нищо не са ми опрощавали от медицинските разходи в тази страна към момента а не е като да съм неграмотна - просто тази информация я няма в общественото пространство. Ако вие, дето работите в болниците, сте наясно с врътките, това никак не означава, че те са достъпни за простолюдието отвън.

Последна редакция: пт, 25 окт 2013, 18:26 от ianajar

Общи условия

Активация на акаунт