Придобиване на гражданство в Европа (и света)

  • 19 926
  • 58
  •   1
Отговори
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Все още се носят митове и легенди как ти връчват чужбинския паспорт едва ли не още като кацнеш летището. Мои познати тук са оставали учудени, че бебето, което им е на път, ще си е с българско гражданство като тях, а не с тукашно. Други пък смятат, че като се бракуват с местен/на, също им се полага и гражданство.
Как в действителност са нещата? Колко години трябва да си живял в страната и какви други условия трябва да изпълниш? Следването брои ли се (чувала съм май за Германия, че годините, през които си  учил висше, не се броят  Shocked?
Аз не съм задрапала за тукашно гражданство, не мисля да се застоявам достатъчно, а и не знам за някакви кой знае какви привилегии дали ще ми донесе, че да си струва да си сменям моето. В тази връзка да вмъкна въпроса: Позволява ли се двойното гражанство? Но все пак да споделя това, което знам:
Норвегия:
Да си живял тук 7 от последните 10 години.
Да имаш изкарани курсове по норвежки (300часа) или изпит.
Да нямаш криминално минало.
Ако ти се роди дете с местен, има право на двойно гражданство до 18-тата си година, после то избира кое да си остави.
За бракуваните не съм сигурна как стои въпросът, мисля, че им изискват по-малко години пребиваване.
Ако някой има допълнения и поправки, е добре дошъл  Simple Smile
А при вас как е?

# 1
  • Мнения: X
Германия:
За гражданство може да се кандидатства след 8 години легален престой тук. За завършили университет тук мисля, че срока беше по-кратък (не съм 100% сигурна). Изисква се и ниво на немски поне Б1, също така се държи изпит с въпроси от немска история, политика, география и обществени отношения.
Родени тук деца придобиват автоматично немско гражданство само ако родителите им имат поне 8 години пребиваване в Германия или имат вече немско гражданство.
Двойно гражданство е разрешено.
Условията за женени/омъжени за немски граждани вероятно са по-различни, не съм запозната.

# 2
  • Мнения: 1 355
Ireland след 5 години престой тук, който можеш да удостовериш с документи и право на работа пак удостоверено по същия начин, може да кандидатстваш за гражданство. Сегашното правителство е много бързо и раздава паспорти на килограм. Може би от там тръгват слуховете за лесно придобиване. До преди 2 години не беше така и се чакаше 26 месеца да те удобрят. В момента става за година. Следва церемония на която се заклеваш. оо Забравих - удоволствието струва 950 евро.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 976
Русия
Гражданство се придобива, ако единият от родителите е руски гражданин и детето е родено в Русия. Има и още няколко случая, но условията са като за космонавти.
За всички останали случаи има временно и постоянно пребиваване, които са дотолкова усложнени, че да ти се отще да кандидатстваш. Временното пребиваване се дава при смесен брак, родители с руско гржданство , ако имаш дете руски гражданин, но не дава право да работиш. Ако искаш да работиш, трябва разрешително. За престой над 5 години можеш да кандидатстваш за временно.
Постоянното пребиваване дава право на работа, но за да го получиш, трябва да имаш местожителство, а за да го имаш, трябва да имаш собствен имот или някой да се съгласи да те впише в неговия.
Никога не съм си представяла, че някой би искал да живее в Русия, но имат огромен проблем с имигрантите и всячески се опитват да орежат легалния им престой.
За да работиш в някои сфери, е необходимо да положиш изпит по руски и руска история.

# 4
  • Мнения: 9 892
тук гражданство не се придобива от експати. Гражданство получава дете с баща емирати и майка чужденка. Обратното май също приеха наскоро, но има някакви подробности.
На практика чужденците в държавата са около 80 процента.

# 5
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Никога не съм си представяла, че някой би искал да живее в Русия, но имат огромен проблем с имигрантите и всячески се опитват да орежат легалния им престой.
Нито пък аз! Много интересно. Основната група емигранти от бившите им републики ли е?


На практика чужденците в държавата са около 80 процента.
Уау! За там хич да не е сме чували, че има много чужденци, но 80 процента е нещо наистина огромно  Shocked Сигурно местните са много богати и затова им трябва работна ръка.

Германия - няма изненади, Ирландия засега води с най-кратък престой.

Тук имах познати, които всеки месец киснеха в полицията за удължаване на разрешителното за пребиваване. Нали се получава на база договор за работа, а работодателят им не им пускаше постоянен,  и им даваха така за по месец-два, според договора. Голямо висене беше, ама се оправиха после, получиха си нормални договори.

# 6
  • Down south
  • Мнения: 7 617
САЩ
_  дете родено тук получава автоматично американско гражданство, като това не влияе върху положението/статута на родителите. Може да повлияе, когато детето стане на 18 и подаде петиция за тях
_  брак с американски гражданин води до зелена карта, а след 3 години и до американско гражданство
_  брак с притежател на зелена карта води до зелена карта на половинката, но отнема повече време
_  влизане в страната със зелена карта, след период от 5 години и спазване на редица изисквания и изпит, води до американско гражданство
_  работна виза и спонсориране от работодател за зелена карта, след 5 години води също до американско гражданство
_  спонсориране на роднина по права линия от американски гражданин води до зелена карта и след 5 години до американско гражданство

# 7
  • Мнения: 945
Канада
Трябва да имаш 3 години престой като permanent resident, за да можеш да подадеш документи за канадско гражданство.
И се започва едно чакане...
Аз имах голям късмет, че след 11месеца получих покана за тест и интервю. Имам приятелка, която чака почти две години и все още не е дочакала Crazy
След теста и интервюто, трябва да се закълнеш на Нейно Величество Mr. Green
Аз ще се кълна във вторник Peace

Ако се сетя още нещо - ще пиша Peace

# 8
  • Мнения: 2 786
Мартини, да те допълня за Норвегия:

--- Ако си сключил брак с местен, времето, през което сте женени, се брои по 2. Пример: Ако сключиш брак със самото идване и пребиваваш легално 3,5 години, общо стават 7 (3,5 години легален престой + 3,5 години брак с местен).
--- Относно криминалното минало зависи от криминалното деяние и евентуалната присъда. Колкото по-дълга присъда, толкова по-дълъг "наказателен период" (да го нарека така) ти се добавя към 7-те години. В особено тежки случаи може и да ти бъде отказано с аргумент от типа, че застрашаваш националната сигурност.
--- Двойно гражданство е позволено в някои случаи - ако другата държава не освобождава гражданите си от гражданство, ако е животозастрашаващо за теб да отидеш до другата държава да подадеш документи за освобождаване, ако другата държава има особено тежки изисквания да се освободиш от гражданство (които на практика малцина могат да покрият) или ако загубата на гражданството ще доведе до загуба на имот (обикновено земеделски), пенсионни права или други права така, че да е нереалистично Норвегия да изиска от теб да се освободиш от гражданството. Във всички случаи трябва да се подаде молба за запазване на първото гражданство и да се приложат документи, които да удостоверяват защо ти трябва другото гражданство - иначе имаш една година срок да се освободиш от първото, за да не изгубиш второто.
--- Също така има изискване да не си пребивавал извън страната повече от 2 месеца в рамките на една календарна година.

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 347
За Великобритания 5 години да си работил в страната, като има изисквания колко време годишно трябва да си бил физически в страната. Ако си бил студент, това време не се брои.
Ако си женен за местен, периодът е 3 години.
Децата родени тук получават гражданството на родителите си.
Имаме право на двойно гражданство, няма нужда да се отказваме от предишното си.
След теста и интервюто, трябва да се закълнеш на Нейно Величество Mr. Green
Аз ще се кълна във вторник Peace
Научи ли клетвата by heart и на кой вариант се спря Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 786
САЩ
_  дете родено тук получава автоматично американско гражданство, като това не влияе върху положението/статута на родителите. Може да повлияе, когато детето стане на 18 и подаде петиция за тях


Как се решава ситуацията родители без право на престой и дете с американско гражданство? Всички ли биват екстрадирани?

# 11
  • София
  • Мнения: 7 976
Никога не съм си представяла, че някой би искал да живее в Русия, но имат огромен проблем с имигрантите и всячески се опитват да орежат легалния им престой.
Нито пък аз! Много интересно. Основната група емигранти от бившите им републики ли е?

Да, от бившите им републики. След разпада на СССР са дращили за автономия, а сега се чудят как да се върнат обратно. Най-осезаемо е при републиките, които са с аграрна ориентация и икономиките им са в абсолютна зависимост от руския пазар.
А в Русия криза няма, работа има много, а не достигат хора. Навсякъде има обяви за работа и не е никакъв проблем да си намериш нещо, дори и да си полуграмотен.

# 12
  • Down south
  • Мнения: 7 617
САЩ
_  дете родено тук получава автоматично американско гражданство, като това не влияе върху положението/статута на родителите. Може да повлияе, когато детето стане на 18 и подаде петиция за тях


Как се решава ситуацията родители без право на престой и дете с американско гражданство? Всички ли биват екстрадирани?
Родителите могат да си вземат американското гражданче и да си го отглеждат, където решат. Много хора остават нелегално и си живеят така с години. Ако не стане нещо драстично и нямат сблъсъци със закона, вероятността да изкрат до момента, с който детето може да подаде петиция за тях е голяма.
Подобен момент е много популярен сред хора от Латинска Америка и не само.

# 13
  • Мнения: 945
Научи ли клетвата by heart и на кой вариант се спря Simple Smile

Че колко варианта има newsm78
Аз знам този - I swear (or affirm) that I will be faithful and bear true allegiance to Her Majesty Queen Elizabeth II, Queen of Canada, Her Heirs and Successors, and that I will faithfully observe the laws of Canada and fulfil my duties as a Canadian citizen.
И после трябва да го повторим на френски Grinning

# 14
  • Мнения: 1 436
Как се решава ситуацията родители без право на престой и дете с американско гражданство? Всички ли биват екстрадирани?

Само родителите. Децата могат да останат ако има при кого, понякога попадат под грижите на социалните: http://edition.cnn.com/2013/10/26/us/immigration-parents-deporte … dren-left-behind/
Това е една от промените, които готвят в имиграционната реформа - да има начин за хора, които са живяли с години нелегално в Щатите да се легализират. Мисля, че прокараха някакъв закон според който поне децата нелегални не подлежат на екстрадиция.

Последна редакция: нд, 27 окт 2013, 19:41 от Juturna

Общи условия

Активация на акаунт