След раздяла, без брак, бащата има ли право да заведе дело да вижда децата?

  • 47 768
  • 87
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
Аз не исках да навлизам в емоционалната част на тази драма и затова написах образно заради майка му. Не са само това проблемите между тях. Исках просто да разбера дали той може наистина да заведе първи дело, при положение, че за месец и половина не е дал 1 стотинка за децата си, говоря и материално. Приятелката ми го пускаше да вижда децата и да си играе с тях, разбира се , в нейния апартамент, а не да ги води при малоумната си майка, но човекът веднъж не се сети, че тези деца имат нужда от храна, ток, вода, лекарства, памперси и т. н. Затова тя спря да го пуска да ги вижда и той започна да я заплашва, че ще я съди. Това е в общи линии, просто не исках да ви ангажирам вниманието с тези битовизми, затова ги бях спестила в първия си пост.
Да има право да заведе иск първи. Само, че като те чета...двамата или ще се събират или ще правят цирк в съда.  ooooh!
Ако приятелката ти беше моя приятелка щях да и дръпна едно хубавичко конско, за да се освести. Първо не спира бащата да си вижда децата.
Второ подава иск за издръжка.
Трето спира с драмите.
И всичко си идва по местата.
докато излезне решението живота си тече все пак. ще определят привремени мерки както и режим.
за 2 ч режим месечно в присъствието на майката е налудничаво да мисли , камо ли да се присъди. зависи и от възрастта на детето , но все пак предварително е обречено на неуспех такова искане

За дете на две: 1 и 3 събота и неделя без преспиване + празници и т.н.
След три с преспиване и месец лятото...
Това е стандарт.
Ако съдията се опъне и даде по - малко: изчакваш няколко месеца и пердашиш ново дело и т.н.
През останалото време стискаш палци другия родител да е решил да спре с циганските номера и да се разберете като хората

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 336
Не забравяйте и че и бабата и дядото имат право на лични контакти:
Лични отношения с близки 
Чл. 128.  (1) Дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
То не бива да забравяме, че детето не се развежда, но... свят широк, хора различни. Има законово лечение на подобни мераци за ограничаване и напоследък действа добре.
На бабите и дядовците, ако не са психопати се дава един ден.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 477
Но много често това "законово лечение" прераства в надмерване на разни работи на двамата родители и то все "в името на детето", което обаче си е лично и чисто в името на техния егоизъм...така, че хайде да не сме така крайни?  Peace

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
Морги, визирам единствено ограничаващи родители. А не мерене на кой е по от другия. Дори и ти на всичко, което си преживяла не си ограничила, но има хора, които го правят. И те заслужават да се свестят.

# 20
  • Мнения: 7 779
...но има хора, които го правят.
хора ???

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 5 641
При повечето е временно. Но е престъпление да откажеш на детето си негово право, заради себе си. От моя гледна точка това не е поведение на родител. Извинявам се, ако звуча грубо, но малоумна баба не е причина дете да не види баща си. Поради тези причини казах, какво бих посъветвала аз. И каквото и да нищим дано всички малки човечета, които живеят с това, не теглят цял живот от него.

# 22
  • Мнения: 278
ИВиКрис ,имай предвид, че българското правосъдие е доста тромаво. Свидетел съм на подобна връзка, без брак и дете. Таткото заведе дело за режим на лични контакти и издръжка, защото майката отказваше да му дава да вижда детето почти година. Делото се точи вече 4 години. Има привременни мерки, но тя пак си прави оглушки и то често. Намира различни поводи да отказва контакт. Пуска жалби срещу бащата от всякакво естество. Последната година на дневен ред е тотално настройване на детето против бащата и роднините по бащина линия. Бабата и дядото по бащина линия също водят дело за режим...А детето им е тотално объркано и съсипано емоционално и то е видно по поведението му. Майката обжалва на всички инстанции решението на съда. Твърди, че детето е с безброй заболявания и че при баща му го бият и връщат със синини и какви ли не глупости.
Единственото, което тя печели е от незрялото си и егоистично поведение е , че детето им страда от всички манипулации на майка си. И това ще се отразява все повече в бъдещото му израстване. Но майката сякаш не разбира и не вижда какво се случва...Или не иска да види. Всички болни твърдения за здравословното/ментално и телесно/ уж лошо състояние на детето са лъжа и не са доказани от нея в нито едно от делата им.
Един ден когато детето започне да разбира какво се случва и се запознае само с твърденията на майка си, едва ли тя ще е в силна позиция пред него. Ореола й ще се разбие на хиляди парченца...
Така или иначе отношенията между детето и бащата трябва да ги има. Когато детето стане достатъчно зряло то само може да вземе решение дали да комуникира с другия си родител или не...Но майката, която е отглеждащ родител в повечето случаи не е съдника, който да взима еднолично решение относно това дали общото им дете да познава баща си и роднините си по бащина линия.
Съветвам те да запознаеш и насочиш приятелката си към по- задълбочен прочит на влиянието на ПАС СИНДРОМА върху детето и бъдещето му развитие. Насаждането на този синдром в някои страни дори е наказуем. Говори се, че у нас ще започнат да се затягат нещата при подобни реакции към дете от страна на родители и близки.

# 23
  • София
  • Мнения: 903
Аз пък не мога да разбера какво доказва  и какво печели една майка  като не дава детето да се вижда с баща си???  Освен някакво собствено задоволство и удовлетворение от отмъщението? Но за сметка на детето  #Crazy

И при мен е имало моменти, когато БНД е закъснявал с издръжката, ми се е искало да го накажа по някакъв начин, но колкото и да ми е било болно от всичко случващо се, никога не бих си позволила да прекъсна връзката между детето и баща му. Освен ако както каза някой по-горе, бащата не е опасен за детето.

Ако моя приятелка беше в това положение щях да направя всичко възможно да я убедя, че не постъпва правилно. По този начин единственото, което ще  постигне е, че някой ден ще загуби обичта и уважението на  детето си ( когато то почне да разбира и разбере какви ги е вършила майка му).

# 24
  • София
  • Мнения: 6 477
Значи във всички случаи се опира до това, какъв е точно бащата и дали пък той не иска да взима детето, отмъщавайки по някакъв начин на майката?
Преди години четох за такава грозна ситуация, в която майката не спира контактите на сина с бащата, но бащата решава, че ще го настрои срещу майката. И успява! И никой не може да осъди бащата за нищо, а пубера вече откровено мрази и тормози майка си. Така, че нека не гледаме само на страната на "горкия" баща, щото в много случаи не е толкоз горкат!

# 25
  • София
  • Мнения: 903
Значи във всички случаи се опира до това, какъв е точно бащата и дали пък той не иска да взима детето, отмъщавайки по някакъв начин на майката?
Преди години четох за такава грозна ситуация, в която майката не спира контактите на сина с бащата, но бащата решава, че ще го настрои срещу майката. И успява! И никой не може да осъди бащата за нищо, а пубера вече откровено мрази и тормози майка си. Така, че нека не гледаме само на страната на "горкия" баща, щото в много случаи не е толкоз горкат!

Аз лично никъде в темата не прочетох, че някой от пишещите гледа само от страната на "горкия" баща ( освен Бонго - за него е разбираемо Simple Smile ). А пък и авторката на темата още в първият пост е написала 2  важни неща:
1. Тя не иска издръжка от бащата.
2. Не иска да му дава децата, заради "лудата му майка", а не заради него самия.
В следващият пост авторката пише, че нейната приятелка изведнъж спряла посещенията на бащата и не искала да му дава децата да ги вижда. Причината за това не стана ясна - поне на мен Simple Smile

От всичко това аз разбирам следното: Майката явно очаква някаква загриженост от страна на бащата (  и то не само към децата - по мое мнение) и очаква човекът сам да се сети, че тези деца имат нужда от финикийски знаци. След като БНД не се е сетил и се е правил на ударен за издръжката на децата, тя пък е решила да спре да му дава да вижда децата. Т.е. "На ти куклите, дай ми парцалите" - това си е чиста проба заяждане и опит за отмъщение от страна на майката, според мен. Само, че децата не са кукли, а са живи същества. И някой ден никак няма да й бъдат благодарни заради това, че заради някакви недомислици е отдалечила баща им от тях. Какво толкова сложно има да седнат и да се договорят с бащата относно всичко: издръжка, виждания, преспивания и т.н., вместо  да очакват някой да се сети нещо и т.н. и като не се сети да се сърдят и да искат отмъщение?  newsm78 Всички знаем, че  веднага след раздялата обикновено чувствата са още пресни, злобата е в повече, желанието да се докажеш, че можеш и сам/а също е доста силно. Но .... не е чак толкова трудно да се държиш като възрастен човек и да подтиснеш за момента собствените си чувства заради доброто на децата. Което в последствие ще се окаже и най-правилната тактика за постигане на собственото ти щастие.

Това е моето мнение. Изхождам от личен опит. Бившият ми съпруг ( макар че принципно е добър човек) след раздялата ни извърши някои много долни и грозни неща, заради които понякога и на мен ми се искаше да постъпя като приятелката на авторката, за да го накажа така, че да го заболи наистина. Но не го направих и сега не съжалявам. Запазих връзката  на детето си с баща му и сега, след като страстите поутихнаха, вече съм убедена, че постъпих правилно. Дано не попадна някой ден в ситуацията, която описва Morgana  Hug

# 26
  • Мнения: 54 420
Здравейте на всички! Имам един въпрос и ще ви бъда благодарна, ако някой може да ми отговори с личния си опит или със съвет към кого да се обърнем. Имам приятелка, която се раздели наскоро с мъжа до себе си, с който нямат брак. Имат две близначета на 1,3 г., които са припознати от бащата. Тя не иска да го съди за издръжка, но не иска и да му дава децата, заради майка му. Въпросът ми е: Има ли той право да заведе дело за това да вижда и да взима децата? По принцип знам, че ако са имали брак, бащата има това право, дори и майката да не иска да го съди, но май при семействата без брак нещата стоят по друг начин. Може и да греша, затова ще се радвам, ако някой е минал през това или има юридическо образование да ми отговори. Благодаря ви предварително! Лека вечер ви желая!  Simple Smile

Има право .
Но с определянето на режима на свиждане , ще се определи и издръжка .

# 27
  • Мнения: 278
Здравейте на всички! Имам един въпрос и ще ви бъда благодарна, ако някой може да ми отговори с личния си опит или със съвет към кого да се обърнем. Имам приятелка, която се раздели наскоро с мъжа до себе си, с който нямат брак. Имат две близначета на 1,3 г., които са припознати от бащата. Тя не иска да го съди за издръжка, но не иска и да му дава децата, заради майка му. Въпросът ми е: Има ли той право да заведе дело за това да вижда и да взима децата? По принцип знам, че ако са имали брак, бащата има това право, дори и майката да не иска да го съди, но май при семействата без брак нещата стоят по друг начин. Може и да греша, затова ще се радвам, ако някой е минал през това или има юридическо образование да ми отговори. Благодаря ви предварително! Лека вечер ви желая!  Simple Smile

Има право .
Но с определянето на режима на свиждане , ще се определи и издръжка .

С решение от съда на кого се предоставят родителските права се определя и размера на издръжката и режима на срещи с неотглеждащия родител. Децата са еднакво защитени и при развод и при раздяла на родителите. И в единия и в другия случай се дължи издръжка и има режим на лични контакти.

# 28
  • Мнения: 42
А може ли да и вземе децата, ако я бие по доход? newsm78

# 29
  • Мнения: 54 420
А може ли да и вземе децата, ако я бие по доход? newsm78

Това не е определящо .
Но по принцип той може да се бори за род. права .

Общи условия

Активация на акаунт