Шансът да се роди бебе със сини очи

  • 28 853
  • 151
  •   1
Отговори
# 15
  • UK
  • Мнения: 4 311
То стигне ли се до тестове, винаги после може да останат съмнения и че тестовете са подправени. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 4
Много благодаря на всички за отговорите - всъщност потвърждавате това, което изчетох, само мъжа ми не си спомня и не знае кой в рода му има сини очи - и роднините му (доста са) не си спомнят, това ме учудва.
От вчера занаблюдавах цвета на очите на детето ми - вече ходи на училище, така че не става въпрос за месеци и до 3 години - не съм сигурна дали са сини, а изглеждат ми сивкави и пъстри...Вече не съм наясно изобщо дали някога са били сини, от снимките изглеждат много хубаво сини, но то на снимка може ли да се разчита... Все пак, няма значение, защото наистина най-важното е, че е така прелестно да сме родители на красиво необичайно дете - плюс всички други ценности на характера и любовта ни - така че прави сте за всички съвети, благодарим  bowuu  Hug

# 17
  • Мнения: 15 379
Да си кажа и аз - аз съм с бяла кожа, но черни очи и тъмнокестенява коса. Бащата на детето ми е много рус със сини очи и много бяла кожа.Синът ни е с много бяла кожа, лешниково руса коса и тъмносини очи и изобщо не прилича на мен, ама изобщо, нито на баща си Mr. Green.
Аз нося много гени за руса коса, зелени/сини очи и въобще не ми пука кой какво ще си помисли, защо детето не прилича и на двама ни. Ми наше си е, 100%.

# 18
# 19
  • Мнения: 159
Я,има 50% шанс малкият да наследи моя цвят на очите-син Simple SmileБаща му е с кафеви.Каката е с пъстри,ама май към кафяво вървят(на 2г.и 9м. е,а малкият-на 9м.).

# 20
  • София
  • Мнения: 1 979
Мъжът ми е с много красиви сини очи и така се надявах някое от децата да е с тях,ама нейсе.Малката засега е с моите кафяви очи,още са мътни,защото много се кърмим,но май ще са кафяви,а сина е с пъстри,доста приличат на тези на баща ми,но не съвсем,много се менят от светлината и дрехите,които носи.
Иначе,на мъжа ми и майка му и баща му са с кафяви очи,но баба му е синеока и явно от там ги е наследил:)

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Таблицата не е много точна, тъй като не е упоменато какви алели носят кафявооките родители. Ако един е със сини очи, а другият с кафяви е важно дали кафявият има носителство на син алел. Ако има, шансът за синеоко дете не е 50 на сто , а 75 на сто. Ако няма син алел, тогава шансът е нулев за синеоко дете.

# 22
  • Мнения: 376
Таблицата не е много точна, тъй като не е упоменато какви алели носят кафявооките родители. Ако един е със сини очи, а другият с кафяви е важно дали кафявият има носителство на син алел. Ако има, шансът за синеоко дете не е 50 на сто , а 75 на сто. Ако няма син алел, тогава шансът е нулев за синеоко дете.
Ще си позволя да те поправя за таблицата. Идеята е по-друга - да се определи вероятността в проценти да се роди еди-какво си дете, ако родителите са с такива или такива очи. Няма как да се знае какви рецесивни алели носи кафевоокия човек само като го погледнеш в очите, нали? Затова се приема, че вероятността да има син ген е 50%. За синеокия е ясно - ако очите са сини, то в неговите гени не е останало нищо кафяво.  Затова при кръстосването на синеок с кафевоок вероятността да се роди дете със сини очи е такава, каквато е вероятността за сини очи в кафевоокия родител.

# 23
  • Мнения: 159
А зелени или пъстри очи как се получават? newsm78Имам 5 по биология  Embarassed
Аз съм със сини очи,мъжът ми с кафеви.Моята майка е със зелени очи,баща ми със сини.Майката и бащата на мъжа ми са били с кафеви очи.Т.е.-май шансът децата ми да са синеоки клони към 0 Mr. Green Но какъв е шансът да са с пъстри очи?Каката в момента е на 2г. и 9м. и е с пъстри очи,малкият е на 9м. и очите му също са пъстри.Има ли шанс да останат такива или задължително ще покафевеят?

# 24
  • Мнения: 376
А зелени или пъстри очи как се получават? newsm78Имам 5 по биология  Embarassed
Аз съм със сини очи,мъжът ми с кафеви.Моята майка е със зелени очи,баща ми със сини.Майката и бащата на мъжа ми са били с кафеви очи.Т.е.-май шансът децата ми да са синеоки клони към 0 Mr. Green Но какъв е шансът да са с пъстри очи?Каката в момента е на 2г. и 9м. и е с пъстри очи,малкият е на 9м. и очите му също са пъстри.Има ли шанс да останат такива или задължително ще покафевеят?
Не е задължително да покафевеят. Simple Smile
Честно казано, за зеленото не съм учила  Embarassed

# 25
  • София
  • Мнения: 44 229
http://genetics.thetech.org/online-exhibits/what-color-eyes-will … our-children-have ето ти калкулатор, който изчислява на база родители, баби и дядовци и  др колко е и какъв е шанса детето да се роди със съответните цветове на очите.

Аз не виждам какво се впрягаш изобщо.
Вярно тъмните гени са по-силни, често взимат превес, но  вие си имате достатъчно светли хора в рода, за да е имало детето шанс също да е светло.


valentina0577 - нищо задължитгелно няма, може и да се променят(дори в пубертета чак),  може и да си останат такива.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Ако един е със сини очи, а другият с кафяви е важно дали кафявият има носителство на син алел. Ако има, шансът за синеоко дете не е 50 на сто , а 75 на сто.
Както и да го мисля, не мога да докарам вероятност 75%. Според мен си е точно 50%.
А таблицата е неточна, защото не отчита останалите разновидности на очите - сиви, пъстри и т.н. Аз съм с кафяви очи, мъжът ми с наситено сини, на малкия засега са пъстри - кафеникави в центъра и тъмно синьо-сиви по края.

# 27
  • UK
  • Мнения: 4 311
А по тези таблици какви ги слагате т.нар. пъстри очи?

# 28
  • София
  • Мнения: 44 229
пъстрите са  най-често към зелените...

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 4 495
Ако един е със сини очи, а другият с кафяви е важно дали кафявият има носителство на син алел. Ако има, шансът за синеоко дете не е 50 на сто , а 75 на сто.
Както и да го мисля, не мога да докарам вероятност 75%. Според мен си е точно 50%.
А таблицата е неточна, защото не отчита останалите разновидности на очите - сиви, пъстри и т.н. Аз съм с кафяви очи, мъжът ми с наситено сини, на малкия засега са пъстри - кафеникави в центъра и тъмно синьо-сиви по края.

Дааа, права си Mr. Green Не ме бива много в смятането. Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт