Майчинство за безработни 3

  • 147 162
  • 558
  •   1
Отговори
# 180
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам около 5 год тр стаж ,последните 4 месеца са от трудовата борса а преди това 2 год майчинство ,сега ако си намеря работодател и изляза болнични ще получавам пари от тях нали?

Да

# 181
  • варна
  • Мнения: 1 228
А след като ще съм болнични има ли значение на каква заплата ще съм назначена ,дали на по -голяма е по добре ?
Извинявам се за глупавите въпроси и благодаря за отговорите Simple Smile

# 182
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Тъй като ще си в болнични,заплатата няма значение.На МРЗ е добре

# 183
  • Мнения: 39
Момичета моя приятелка е бременна в 3м, до сега има 6м трудов стаж(осигурявана е за Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица - проверено в НОИ), но на 6ч. раб.ден. За да и се зачете за осигурителен трябва ли да се приравни към 8ч.?! т.е около 4м. Този месец ще я назначат на ТД   във фирма на познат, от кога най-рано може да излезе болнични? Болничните няма да и се плащат от НОИ (това не я интересува) по време на тях ще трябва да се плащат само ЗО, нали така? Осигурителен стаж ще и се трупа дори когато е в болнични? => 12м осиг.стаж необходим за получаване на минималното обещетение за майчинство ще бъде достигнат, когато бебчето е на 2-3м, до тогава от момента на раждането, ще има право да получава 100лв социалното такова, а след това до навършване на 2 год. възраст на детето  - 340 лв. дали правилно съм разбрала?

# 184
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Момичета моя приятелка е бременна в 3м, до сега има 6м трудов стаж(осигурявана е за Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица - проверено в НОИ), но на 6ч. раб.ден. За да и се зачете за осигурителен трябва ли да се приравни към 8ч.?! т.е около 4м. Този месец ще я назначат на ТД   във фирма на познат, от кога най-рано може да излезе болнични? да отработи 1 ден е достатъчно Болничните няма да и се плащат от НОИ  ще й ги плащат тези по време на бременността като направи 6 м общ осигурителен  стаж(това не я интересува) по време на тях ще трябва да се плащат само ЗО, нали така? да Осигурителен стаж ще и се трупа дори когато е в болнични?да => 12м осиг.стаж необходим за получаване на минималното обещетение за майчинство ще бъде достигнат, когато бебчето е на 2-3м, до тогава от момента на раждането, ще има право да получава 100лв социалното таковада,ако доходът на човек е под 350 лв бруто.ако отговарят на това условие има и помощ за раждане 45 дни преди термин в размер на 150 лв,детски също.помощта за раждане 250 лв за първо дете е за всички майки.за помощите пита и подава документи в социалните по лична карта, а след това до навършване на 2 год. възраст на детето  - 340 лв. да дали правилно съм разбрала? да,наясно си с всичко

# 185
  • Мнения: 80
момичета и аз да питам и аз съм в положението на момичето преди мен,но аз имам 6 месеца на 4 часа осигуровки,та ако почна сега фиктивно да се осигурявам кога ще мога и дали изобщо ще мога да зимам минималното майнинчиство ,като термина ми е ноември месец .имали зна4ение че съм осигурявана на 4 часа тези 6 месеца
извинявам се за въпросите ама изобщо не съм на ясно

# 186
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
момичета и аз да питам и аз съм в положението на момичето преди мен,но аз имам 6 месеца на 4 часа осигуровки,та ако почна сега фиктивно да се осигурявам кога ще мога и дали изобщо ще мога да зимам минималното майнинчиство ,като термина ми е ноември месец .имали зна4ение че съм осигурявана на 4 часа тези 6 месеца - те отговарят на 3 месеца осигурителен стаж, нужни са ти още 9 - ако сега започнеш да се осигуряваш след 01.2015 ще получаваш обезщетение от НОИ
извинявам се за въпросите ама изобщо не съм на ясно

# 187
  • Мнения: 38
Здравейте! При мен ситуацията е следната: в началото на юни месец ще раждам. Досегашния ми трудов стаж е към 3 месеца. От началото на месец март се водя на работа. Ще имам ли право на някакво майчинство?

Ще имаш право след като натрупаш 12 м осигурителен стаж през целия си живот.Трябвало е по-рано да започнеш работа.Докато направиш стажа ще имаш право на социално майчинство и други помощи,ако отговаряш на изискването за доход-350 лв бруто на човек.Питаш и подаваш документи в социалните

Много благодаря!

# 188
  • Мнения: 118
Здравейте и от мен,аз съм безработна вече 3г през които съм си плащала само здравните осигуровки,но през целия си живот имам 8г и половина стаж през които съм имала няколко месеца прекъсвания като безработна.В момента съм бременна в 3 г.с и въпросът ми е има ли смисъл да се водя фиктивно на работа през цялата бременност т.е сега да ме назначат в някоя фирма и да давам на работодателите ми пари за да ми ги внасят за осигуровки или е най-добре да започна работа  примерно 1 седмица преди 45 дневния болничен след като имам достатъчно стаж през годините за да получавам 2г майчинство?
Благодаря предварително за отделеното време и се извинявам за глупавия въпрос,но просто се замислих кое ще е най-добре от финансова гледна точка и дали ако започна работа 1 седмица преди това все пак ще получавам майчинство от 2г  Embarassed

# 189
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
kasmetliikaa

Вариант 1-започваш работа няколко дни преди 45 дневния работа и взимаш 2 г по 340 лв майчинство
Вариант2-започваш работа по време на бременността,отработва един ден и излизаш в болничен докрая.Така ще взимаш пари от НОИ по време на бременността и 2 г по 340 лв майчинство.
Имаш 180 календарни дни болничен до 45 дневния преди термин.Ако ползваш вариант 2 си сметни дните.И сега не може да си в 3 та г.с.При закъснението на цикъла сме в 4 та г.с.Ако си 3 седмици след закъснение,си в 7 ма г.с
За месеците в болничен и майчинство ще плащаш на фирмата здравната-20.16 лв всеки месец

# 190
  • Мнения: 80
а момичета знаете ли колко е  да си плащаш сам здравните и обещетение за пенсия и маинчиство

# 191
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
а момичета знаете ли колко е  да си плащаш сам здравните и обещетение за пенсия и маинчиство

Неясен въпрос.Поясни при какви обстоятелства и сума да си плащаш сама здравните и обещетение за пенсия и маинчиство.Като безработна знаеш колко са,защото ги плащаш.Като работеща,в болничен съм ти написала

# 192
  • Мнения: 118
Много ти благодаря ♥Elfita♥ ,а за това в коя седмица съм може и аз да съм в грешка защото съм парвила само уринарен тест за бременност и след няколко дни ще ходя на лекар за установяване и за това по мои груби сметки така излезна,но явно не съм сметнала правилно  Embarassed Изивини ме и ти благодаря още веднъж за изчерпателния отговор   bouquet

# 193
  • Мнения: 1
Аз имам трудов стаж 5 години и нещо, не съм работила от 3 и сега пак работя, но ме осигуряват на 4 часа. А от тези 5 години минимум 3 години са ме осигурявали на 1000 лева. Някой може ли да ми даде някаква насока.  Simple Smile

# 194
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Някой може ли да ми даде някаква насока.  Simple Smile

За какво точно  newsm78
За размера на обезщетението гледат 18 м назад от 45 дневния.Ако през този период си на 4 ри часа се предполага,че си осигурена под МРЗ и две години майчинството ще ти е по 340 лв на месец

Общи условия

Активация на акаунт