Майчинство за безработни 3

  • 146 997
  • 558
  •   2
Отговори
# 345
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Наистина си в грешка и според мен не четеш какво ти написах по-горе.  Crossing Arms

Имаш ли поне 12 месеца осигурителен стаж в живота си? Е, ако имаш не си загубила всичко и не е вярно, че "нищо не може да се направи". "Дупката" от 9 месеца не е решаваща за получаването или неполучаването на някакво обезщетение. Вероятно ще е близко до МРЗ, но няма да е 0 лева. Ти си преценяваш, но НОИ не е социална институция и не може да търсиш от осигурителния институт социална политика  Whistling
В крайна сметка ти си аут от осигурителната система, а искаш тя да ти плаща обезщетения. От къде на къде  newsm78

# 346
  • Мнения: 2 677
Наистина си в грешка и според мен не четеш какво ти написах по-горе.  Crossing Arms

Имаш ли поне 12 месеца осигурителен стаж в живота си? Е, ако имаш не си загубила всичко и не е вярно, че "нищо не може да се направи". "Дупката" от 9 месеца не е решаваща за получаването или неполучаването на някакво обезщетение. Вероятно ще е близко до МРЗ, но няма да е 0 лева. Ти си преценяваш, но НОИ не е социална институция и не може да търсиш от осигурителния институт социална политика  Whistling
В крайна сметка ти си аут от осигурителната система, а искаш тя да ти плаща обезщетения. От къде на къде  newsm78

Лейди, чета внимателно и още веднъж благодаря за съветите.
Както написах в първия си пост, имам непрекъснат осигурителен стаж, изцяло на светло в продължение на 10 години.
НОИ не е социална институция - права си, но се подчинява на закони и правила, обвързани със социалната политика на държавата.
Лирическото отклонение в предния ми пост е насочено не към НОИ, а към цялата сбъркана "оправия" в страната ни, която ни кара да търсим начини да манипулираме системата, за да получим това, което би трябвало да ни се полага по право.
Не съм съгласна с думите ти, че съм аут от осигурителната система и не бива да разчитам на нея за някаква помощ. Виждам, че си достатъчно запозната с нормативната уредба и съм сигурна, че лежиш на законовата база, когато пишеш постовете си, и уважавам това. Но така запозната, трябва да бъдеш и доста наясно с абсурдите и несправедливостите, които са заложени в нея.
Знам, че социална и осигурителна система са две различни неща, но удивлението ми дойде, когато научих, че можеш цял живот да плащаш съвестно хиляди левове за "блага", които не потребяваш, и след това само за няколко месеца същите тези две системи да те изхвърлят на улицата, освен ако не намериш начин да ги излъжеш.
Ще проуча възможността за наемане на трудов договор на този етап. Благодаря още веднъж за съветите.

# 347
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Пуполино, успех  Hug

# 348
  • Мнения: 2 515
Здравейте!
В момента се водя на изпитателен трудов договор(6м.).Понеже до преди няколко месеца бях студентка в редовна форма на обучение, съм работила само сезонно през годините.Общо до момента имам стаж 1г. и 2 месеца. Ако остана във фирмата, в която съм, до момента, в който трябва да изляза в отпуск по майчинство, ще имам ли право на такова, по-голямо от 100лв? Наистина не съм запозната с нещата, а в момента силно ме вълнуват Simple Smile

# 349
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
В момента се водя на изпитателен трудов договор(6м.).Понеже до преди няколко месеца бях студентка в редовна форма на обучение, съм работила само сезонно през годините.Общо до момента имам стаж 1г. и 2 месеца. Ако остана във фирмата, в която съм, до момента, в който трябва да изляза в отпуск по майчинство, ще имам ли право на такова, по-голямо от 100лв? Наистина не съм запозната с нещата, а в момента силно ме вълнуват Simple Smile

Да,ще имаш право на 2 г майчинство,а не на социалното 100 лв

# 350
  • Мнения: 2 515
Здравейте!
В момента се водя на изпитателен трудов договор(6м.).Понеже до преди няколко месеца бях студентка в редовна форма на обучение, съм работила само сезонно през годините.Общо до момента имам стаж 1г. и 2 месеца. Ако остана във фирмата, в която съм, до момента, в който трябва да изляза в отпуск по майчинство, ще имам ли право на такова, по-голямо от 100лв? Наистина не съм запозната с нещата, а в момента силно ме вълнуват Simple Smile

Да,ще имаш право на 2 г майчинство,а не на социалното 100 лв
Благодаря за бързия отговор  Party

# 351
  • Мнения: 37
Здравейте, мами Simple Smile чета,чета...ама. Говорих с две счетоводителки, които ми казаха, че при сключване на трудов договор на МРЗ ще трябва да плащам около 130лв всеки месец на фиктивния ми работодател през целия период на бременност и после.
Нямам стаж. Ще го правя по време на бременността си и докато направя 12 месеца след като родя. и ще продължа да си плащам до 2 годишнината на бебето. Това ми е ясно.

Въпросът ми е как да плащам възможно най-малко всеки месец (21лв), а не 130лв на месец. Болничен се излиза след преглед и решение на лекар, той дава само седмица? Непрекъснат болничен колко може да се даде най-много. 3 месеца, 6 месеца, прекъснати, непрекъснати ли. На какво основание се влиза в болничен (първоначално едва ли ще е бремеността)...

Благодаря ви Simple Smile

# 352
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Въпросът ми е как да плащам възможно най-малко всеки месец (21лв), а не 130лв на месец. Болничен се излиза след преглед и решение на лекар, той дава само седмица? Непрекъснат болничен колко може да се даде най-много. 3 месеца, 6 месеца, прекъснати, непрекъснати ли. На какво основание се влиза в болничен (първоначално едва ли ще е бремеността)...

Ти сега бременна ли си?
За да плащаш само 21.16 лв на месец трябва да си в болничен целия месец.Може да вземеш 180 календари дни болничен до 45 дневния ти болничен преди термин.Запиши се на ЖК при АГ,който е член на ЛКК.Ще ти издава болничните без проблем.Също частна клиника или частен АГ дават болнични без проблем.Често и обикновен АГ,водещ ЖК дава.Трябва да разпиташ други бременни за конкретен лекар.То се знае кой дава и кой не дава болничен.Принципът е такъв-дава ти за 7 дни болничен и след това те насочва към комисия,която ти дава за 30 дни болничен.При изтичането пак отиваш и пак 30 дни и така до 45 дневния болничен преди термин.

# 353
  • Мнения: 37
За сега още опитваме... Уговорката ми е да подпишат догово с мен като  бремеността ми е сигурна, т.е. ще съм поне във втория месец вече. И след като се дават само 6 мес. болнични преди 45-те дни, не виждам смисъл по-рано да се подписва договор. Ако се излезе в болничен няколко дни след подписването на договора, реално нито един месец няма да плащам 130лв. До колкото разбрах, по време на майчинството вече се плащат пак само здравните осигуровки от 21лв, (т.е. в майчинство си в един вид болнични.. за 2 години), и бих могла да си досъбера стажа от 12 месеца през първата година от майчинството, плащайки 21лв, а не плащайки 130лв при договор, сключен доста по-рано, преди да забременея.

Благодаря ви Simple Smile

# 354
  • Мнения: 43
Здравейте, момичета!
Много четох из форума и съвсем се обърках. Извинявам се ако задавам въпрос, на който вече е отговорено!
Ситуацията е следната: Имам трудов(осигурителен) стаж - 4г.9м.
От 2г.3м. съм безработна. Бременна съм във 2-ри месец. Ако до края на бременността си започна работа, ще имам ли право на обезщетение за майчинство? Ако да за какъв срок? И каква ще бъде базата за изчисляването му?
Благодаря!

# 355
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, момичета!
Много четох из форума и съвсем се обърках. Извинявам се ако задавам въпрос, на който вече е отговорено!
Ситуацията е следната: Имам трудов(осигурителен) стаж - 4г.9м.
От 2г.3м. съм безработна. Бременна съм във 2-ри месец. Ако до края на бременността си започна работа, ще имам ли право на обезщетение за майчинство? работа трябва да започнеш преди да ти издадат 45 дневния болничен преди термин и ще имаш право на майчинство докато детето направи 2 г.Първата година минимума е 380 лв,втората за всички е 340 лв Ако да за какъв срок? И каква ще бъде базата за изчисляването му?
Благодаря!

# 356
  • Мнения: 43
Благодаря!

# 357
  • Мнения: 1 540
Здравейте имам един въпрос.Не ми остана много до раждането и поразпитах за 45 дни преди термин болничен ли се води не знам,аз съм без работна и ми казаха,че дори и да подам този документ от лекаря в социала няма да ми бъде преведен.Така ли е? За втори път ми е,но мисля,че вече бях споменала,че първия път даже и не ми приеха документа защото съм била родила.И сега съм малко объркана има ли смисъл да искам този болничен или не? newsm78

# 358
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте имам един въпрос.Не ми остана много до раждането и поразпитах за 45 дни преди термин болничен ли се води не знам,аз съм без работна и ми казаха,че дори и да подам този документ от лекаря в социала няма да ми бъде преведен.Така ли е? За втори път ми е,но мисля,че вече бях споменала,че първия път даже и не ми приеха документа защото съм била родила.И сега съм малко объркана има ли смисъл да искам този болничен или не? newsm78


Не си ходила да ти обяснят в социалното,нали?
45 дневен болничен не могат да ти издадат,защото не работиш.АГ то ще ти напише една бележка с термин,твои данни и нея ще представиш в социалното,за да получиш 150 лв помощ за бременност.Също служебни бележки за доходите ви трябват.Ти ако си била безработна последните 12 м,не взимаш бележка,а ще попълниш една декларация свободен текст+могат да ти искат труовата книжка за справка.Отиди в социалното и се информирай какви документи трябва да представиш и в какъв срок
Доходът на човек ви е под или равен на 350 лв бруто,нали?

# 359
  • Мнения: 1 540
Здравейте имам един въпрос.Не ми остана много до раждането и поразпитах за 45 дни преди термин болничен ли се води не знам,аз съм без работна и ми казаха,че дори и да подам този документ от лекаря в социала няма да ми бъде преведен.Така ли е? За втори път ми е,но мисля,че вече бях споменала,че първия път даже и не ми приеха документа защото съм била родила.И сега съм малко объркана има ли смисъл да искам този болничен или не? newsm78


Не си ходила да ти обяснят в социалното,нали?
45 дневен болничен не могат да ти издадат,защото не работиш.АГ то ще ти напише една бележка с термин,твои данни и нея ще представиш в социалното,за да получиш 150 лв помощ за бременност.Също служебни бележки за доходите ви трябват.Ти ако си била безработна последните 12 м,не взимаш бележка,а ще попълниш една декларация свободен текст+могат да ти искат труовата книжка за справка.Отиди в социалното и се информирай какви документи трябва да представиш и в какъв срок
Доходът на човек ви е под или равен на 350 лв бруто,нали?
За това говорех,не знаех каква е сумата  bouquet.Не съм питала,но ще попитам.Аз понеже съм безработна и нямам никакъв доход,а ММ е осигурен на по-висок доход от 350 лв,но ми бяха казали,че ще ни го разделят на три като се роди беба. Сега нямаме общ доход защото нямаме брак,а баткото не е от него. И малко и там ми е объркано ще взимам ли нещо няма ли да взимам  #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт