Майчинство за безработни 3

  • 146 736
  • 558
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 99
Осигурена съм защото съм студентка, а от местата на които съм работила не са ме осигурявали, защото не съм имала трудов договор.

# 421
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
На студентите държавата им плаща само здравни осигуровки. Те нямат общо с майчинството. Най-вероятно намаш социални осигуровки и ще получаваш 100 лв месечно.

# 422
  • Мнения: 259
Здравейте искам да попитам дали ще получа някакво майчинство при положение, че досега не съм работила на трудов договор, осигурена съм, но нямам трудов стаж и майчинството колко време ще бъде? На 21 съм и от 18 годишна работя, но без трудов договор

Щом не сте на трудов договор, не можете да получавате майчинство от НОИ. Полага ви се само социално майчинство, което е 100 лева за една година.

# 423
  • Мнения: 1 280
Ама за сметка на това щом си студенка ще вземеш 2880лв. Wink http://m.bg-mamma.com/index.php?topic=827058

# 424
  • Мнения: 3
Здравейте, момичета!
Имам следния казус..безработна съм от януари 2016г., относно фиктивния
договор ме отказаха още в началото като ми обясниха, че трябва да се осигурявам
с доста голяма сума. Терминът ми е на 15.12.16г. , мисълта ми е дали ще  е късно да сключа договор
в най-кратък срок и да ми бъде пуснат веднага този 45 -дневен болничен ?Преди януари 2016г. имам 4г.
непрекъснати соц. осигуровки от работодател.

# 425
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, момичета!
Имам следния казус..безработна съм от януари 2016г., относно фиктивния
договор ме отказаха още в началото като ми обясниха, че трябва да се осигурявам
с доста голяма сума. Терминът ми е на 15.12.16г. , мисълта ми е дали ще  е късно да сключа договор
в най-кратък срок и да ми бъде пуснат веднага този 45 -дневен болничен ?Не,не е късно.Грубо 45 дневния ти започва на 1 ви ноември.Дотогава имаш време да те пуснат на договор Преди януари 2016г. имам 4г.
непрекъснати соц. осигуровки от работодател.

# 426
  • Мнения: 3
Много благодаря за бързата реакция! Simple Smile А ако не е много нахално...обясниха ми, че майчинството се изчислява
като се гледат 18 месеца назад от датата на раждането и ако през това време имам пропуснати осигуровки намаля крайната сума, която трябва да получа след като родя. Аз доколкото разбрах трябва да имам 18мес. осигуровки, но не е задължително да са в някакъв определен период (например 24 мес. назад от датата на термина) или не е така?

# 427
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Много благодаря за бързата реакция! Simple Smile А ако не е много нахално...обясниха ми, че майчинството се изчислява
като се гледат 18 месеца назад от датата на раждането и ако през това време имам пропуснати осигуровки намаля крайната сума, която трябва да получа след като родя. Аз доколкото разбрах трябва да имам 18мес. осигуровки, но не е задължително да са в някакъв определен период (например 24 мес. назад от датата на термина) или не е така?

Ако в момента на издаване на 45 дневния болничен работиш,ще имаш право на 2 години майчинство.Първата година минимума е 420 лв на месец,втората за всички е 340 лв месечно.За първата година ти гледат осигуровките 24 м назад преди 45 дневния болничен.Да,всеки месец в 24 месечната база без работа ти намаля бъдещето обезщетение.Месеците без работа в 24 месечната база ти ги взимат на мин работна заплата.

# 428
  • Мнения: 3
Много благодаря за изчерпателния отговор!

# 429
  • Мнения: 2
Здравейте на всички. Предварително се извинявам, ако вече е писано по този въпрос и аз се повтарям, но съм много притеснена. Фирмата, в която работих прекратява дейността си от м.12.2016г. Получих предизвестие вчера, че ще бъда освободена по чл.328 ал.1 т.1 от КТ. Доколкото успях да проверя в тази ситуация няма да мога да си ползвам втората година майчинство, но ще мога да се регистрирам на борсата. Ако сте били в тази ситуация, моля пишете какво трябва да направя. Ако някой може да ми каже през втората година на борсата какво месечно обещетение  мога да получавам ( имам 10г. трудов стаж) Предварително благодаря!

# 430
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте на всички. Предварително се извинявам, ако вече е писано по този въпрос и аз се повтарям, но съм много притеснена. Фирмата, в която работих прекратява дейността си от м.12.2016г. Получих предизвестие вчера, че ще бъда освободена по чл.328 ал.1 т.1 от КТ. Доколкото успях да проверя в тази ситуация няма да мога да си ползвам втората година майчинство, но ще мога да се регистрирам на борсата. Ако сте били в тази ситуация, моля пишете какво трябва да направя. Ако някой може да ми каже през втората година на борсата какво месечно обещетение  мога да получавам ( имам 10г. трудов стаж) Предварително благодаря!

Регистрираш се на борсата.Ще получаваш 60 процента от възнаграждението си като ще ти гледат 24 м назад.8 месеца ще ти е обезщетението от борсата,Или си намираш фирма,която да те назначи,и при тях ползваш втората година

# 431
  • Мнения: 10
Здравейте,искренно се извинявам ако същия  или подобен случей е отбелязан в темата,но имам въпрос та нека първо обясня за по-голяма яснота.Имам само  12 месеца трудов стаж но понеже първите 6 месеца бях на 6 часов работен ден,а останалите на друго място на 8 часов2 работен ден ми се отчитат от ной 11 .Случи се така,че работодателите ми прецениха,че работата не е за мен точно когато направих 6-те месеца на същия ден бях освободена.Това се случи октомври когато бях в 5ти месец сега вече съм в 7ми но така и не успях да си намеря фирма в която да се водя фиктивно на работа.След случило се се записах в бюрото по труда  сметнаха ми 4 месеца получаване на обещетение за безработица.Въпроса ми е  следния  интересува ме ще получавам ли някакво майчинство изобщо,какви документи трябва да подам и къде?Благодаря предварително!

Последна редакция: ср, 14 дек 2016, 21:41 от JE NU

# 432
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,искренно се извинявам ако същия  или подобен случей е отбелязан в темата,но имам въпрос та нека първо обясня за по-голяма яснота.Имам само  12 месеца трудов стаж но понеже първите 6 месеца бях на 6 часов работен ден,а останалите на друго място на 8 часов2 работен ден ми се отчитат от ной 11 .Случи се така,че работодателите ми прецениха,че работата не е за мен точно когато направих 6-те месеца на същия ден бях освободена.Това се случи октомври когато бях в 5ти месец сега вече съм в 7ми но така и не успях да си намеря фирма в която да се водя фиктивно на работа.След случило се се записах в бюрото по труда  сметнаха ми 4 месеца получаване на обещетение за безработица.Въпроса ми е  следния  интересува ме ще получавам ли някакво майчинство изобщо,какви документи трябва да подам и къде?Благодаря предварително!

Ако нещата останат така и ти си безработна,нямаш право на майчинство за работеща 2 години.Ако отговаряте на дохода,ще взимаш социално майчинство 100 лв на месец за една година,помощ за бременно 45 дни преди термин 150 лв и детски.За всичко това питаш  и подаваш в социалните по твой постоянен адрес.За всички майки има помощ за раждане на дете-250 лв за първо дете
Ако намериш фирма,която да те води на работа,ще взимаш 2 г мачинство.Първата минимум 460 лв,втората 340 лв.Търси фирма,не е късно да те назначат

# 433
  • Мнения: 22
Здравейте, малко се пообърках с темите, за което се извинявам. Искам първо да благодаря на момичетата, които отделят време и енергия да отговарят на едни и същи въпроси.

Моят случай е такъв: бременна съм в 5 месец, а от три месеца съм безработна.
Общо имам 23 или 24 месеца трудов стаж, но не са прлътно през последните 24 месеца, а примерно имам от тях и през 2013. Да се записвам ли фиктивно при нкой познат на ТД и има ли смисъл още сега, не е ли по-добре непосредствено преди 45 дневния, за да спестя тези пари за осигуровки, ако вече така сумирано имам право на майчинство.И ще имам ли при тези условия? Защото назад последните 2 години имам общо 16 месеца стаж... Благодаря предварително

# 434
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, малко се пообърках с темите, за което се извинявам. Искам първо да благодаря на момичетата, които отделят време и енергия да отговарят на едни и същи въпроси.

Моят случай е такъв: бременна съм в 5 месец, а от три месеца съм безработна.
Общо имам 23 или 24 месеца трудов стаж, но не са прлътно през последните 24 месеца, а примерно имам от тях и през 2013. Да се записвам ли фиктивно при нкой познат на ТД и има ли смисъл още сега, не е ли по-добре непосредствено преди 45 дневния, за да спестя тези пари за осигуровки, ако вече така сумирано имам право на майчинство.И ще имам ли при тези условия? Защото назад последните 2 години имам общо 16 месеца стаж... Благодаря предварително

Няма изискване стажът да е в последните 24 месеца,нито да е 24 м осигурителен стаж.Изискването е да имаш 12 м осигурителен стаж през целия ти живот и в момента на издаване на 45 дневния да се водиш на работа.Да,може и малко преди 45 дневния да те назначат и ще взимаш 2 г майчинство.Може и сега,отработваш няколко дни и излизаш в болничен по време на бременността

Общи условия

Активация на акаунт