На годинка стана вече ОКТОМВРИЙСКОТО човече.

  • 67 633
  • 762
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 3 789
Благодаря за милите думи за питката  Hug Колкото и да е нескромно  Embarassed, но наистина беше изключително вкусна  Simple Smile

Зари ще става лекар Mr. Green Очаквах много бързо да грабне нещо, но може би защото не беше виждал повечето предмети, доста внимателно ги разгледа преди да посегне към термометъра. На второ място награби отвертката, но тя вече не се брои  Peace

Долче, ще ти кажа как се справям аз  Simple Smile През седмицата готви мъжът ми, аз се включвам само когато идва майка ми и ми е по-свободно от детето. Сега се наложи да се съберем на семеен съвет (с моето семейство), та съчетахме идването им с прощъпулника. Иначе щяхме скромно да хапнем едни постни чушки само тримата и това щеше да е  Peace

# 391
  • София
  • Мнения: 1 752
Мале мами...не знам какво не ми е наред...но и през ум не ми мина да правя тиквеник и всичките гозби.


ти па, я стига, молА ти се!  Stop

Не си единствена. С разликата, че аз не се и опитвам да се "справям", нито пък имам амбициите за това (е, аз мразя висенето в кухнята по принцип), но мисълта ми е, че не бива тези битови мисли да позволяваш да те потискат.  Hug Ясно е, че правиш всичко по силите си и не е нужно, понеже традициите са еди какви са или хората така правят, йок баш по празници да се побъркваш от търчене и домакинстване.
Като си познаваш детето, ще знаеш на какво най-много се радва и винаги ще можеш да му организираш най-приятния за него празник. Убедена съм, че за това не са фактор колко и кви сърми има на масата  Wink
Признавам, че чат-пат са ме гризали подобни съмнения, но кат дърта ... хм, коза  Laughing, се научих овреме да ги пръждосвам. И ако все пак на няколко месеца веднъж опека тиквеник (като вчера), то е, само защото ми се е приискало много, а не понеже се пече на/за Коледа. Предполагам, че и други ще споделят как се справят или като мен не се, без дастрадат от това, и ще видиш, че супермамите са като всички супергерои  Wink

# 392
  • София
  • Мнения: 595
Мале мами...не знам какво не ми е наред...но и през ум не ми мина да правя тиквеник и всичките гозби.

От 7 години си мечтая да посрещам Коледа с дете у дома. И си представям колко и какви неща ще направя, колко ще е хубаво, коледно и весело. Това на теория. На практика детето си легна в 20:00, майка ми беше пратила коледни гозби, които така си и останаха в хладилника, дори не съм сложила маса, камо ли пък трапеза да правя. Единствено замесих питка с паричка. Толкоз. Маймунката и без това нищо не разбира, нито се радва на елхата, нито на подаръците. В кратце, вчерашния и днешния ден у дома по нищо не се различават от дните през изминалия месец.

Предполагам, че и други ще споделят как се справят или като мен не се, без дастрадат от това, и ще видиш, че супермамите са като всички супергерои  Wink

Не бих могла да го кажа по-добре  Wink

# 393
  • Мнения: 1 359
    На мен пък ми липсва празника в родителите ми. Напоследък се събираме със семейството на мъжа ми   .  Настъпва едно велико готвене ( аз и свекърва ми само, да не си помислите, че  сестрите му се напират към кухнята всяка година) После  дългочасово киснене на масата , без едно благодаря на домакините, дългите разговори за СОЦ-а  Tired     А в моите родители празника минаваше по друг начин, заедно се правят нещата, всички слагат масата, всички готвят и подготвят. После има някаква топлина, задушевен разговор му кажете..точно коледен дух.Ей тези неща не се постигат с претенциозни ястия и слугуване на една тълпа. Това малко невидимо нещо ми липсва на трапезата последните години.  Confused
   Мен ме чака тежък ден и тежка вечер  Grinning , поне Дани ще е щастлива  от подаръците и вниманието.

Весели празници на всички ви. Много топли мигове с дечицата, здраве и любов ви пожелавам. Приятно изкарване и дано поне някоя от работните майки успее да си почине утре.  Wink

# 394
  • Мнения: 6 749
Честита Коледа, момичета! Много здраве, щастие и късмет на вас и семействата ви.  Hug
Аз приготвям трапезата за Бъдни вечер сама, но ние сме четирима (с Катрин), а и с безценната помощ на каката (след обяд спаха двете сестрички и аз приготвих всичко), а мъжо ходи на лов. Снощи вечеряхме заедно, Катрин хапна от постната питка, радва се на елхата (маха играчките - тази година сложих само гирлянди и едни дървени играчки-кръгчета). Катрин си получи подаръка по-рано (низанката, която показа късметче) и си играе много с нея. Пуснахме си народна музика, играхме с каката хоро, а Катрин се радва, изкъпах я и си легнахме в 22ч.
Празникът е такъв, какъвто си го направиш - можете да танцувате край децата, да пеете - не знам за вашите, но Катрин обожава да и` пея и танцувам, а имайте предвид, че нито пея добре, нито съм танцувала някъде. А Катрин започва да приглася (тя като чуе музика и започва да "пее", върти си ръцете и подскача).
А изобщо не съм супер-герой.  Mr. Green Докато Катрин спи, приготвих разни сладки неща за Коледа, тя е кротка и дори с нея успявам да посвърша някои неща (напр. дадох и` да си играе с няколко бадема, а аз чупех другите). Иначе в къщи не е подредено както преди, спалнята ми е склад (спим в детската, каката като си дойде спи в дневната).
Деси, Зарчето хубава професия си е избрал.  Hug

Весели празници!   bouquet Ние отиваме на разходка, днес вече най-сетне се вдигна мъглата.

# 395
  • Мнения: 40

За Коледа се събираме  с семейството на мъжа ми всеки прави по нещо и  носи.Слушат се коледна музика и едно уютно,направо приказка.Може би защото те ценят повече духовното , а не материалното.
Поли снощи изкара до 23 часа и сутрин хуква в 6 часа, а  аз умирам за сън, как да я накарам да спи до късно.
dolce_vita  : Hug Hug Hug:Ще додей време когато ще успеше всичко да направиш .Гледай по весело на живото и не му мисли много Hug Hug Hug

Брава на Зари.

# 396
  • Мнения: 1 270



Весели празници!

Браво на Зари. Ние явно другата година ще правим прощъпулник, като започне да кара кола  Whistling

# 397
  • Мнения: 0
Весела Коледа момичета
Бъдете живи и здрави
Благодаря ви за изминалата година,бяхте много полезни и отзивчиви
Благодаря ви

# 398
  • Бургас
  • Мнения: 152
Весела Коледа, момичета!
Под ред на номерата Simple Smile
Долче, ние седнахме на масата тримата, но нищо не бяхме готвили освен една леща  Laughing Изкарахме една туршия, един компот и криво- ляво ги докарахме до нечетен брой Simple Smile Вече не правим планове. Винаги по празници Иво е или болен или крив... Важното е че сме заедно и сме здрави Simple Smile Децата ще пораснат и ще почнат да разбират... Надявам се тогава ще е по- лесно и ще може да им оставим хубави спомени Simple Smile
Освен елхата друго празнично у нас няма Simple Smile Подаръците ги получи предварително и неопаковани... Догодина повече  Rolling Eyes
Фусти, и аз се записвам с прощъпулник за догодина Wink
Весели празници и усмихнати и кротки дечица Simple Smile Много усмивки и топлина да си дарявате Simple Smile Това е най- важното  Hug 

# 399
  • Мнения: 100
Весела Коледа момичета! Много здраве, любов и усмивки в семействата ни. Hug

Деси, невероятна питка! Започвам и аз лека полека да търся някакви рецепти, че Елина почти си проходи. Доста крачки прави, понякога се подпира и не мога да разбера дали е проходила.  Laughing

Аз най-сетне съм си във Варна и ще се включвам по-често.
Ние изкарахме празниците спокойно, у родителите ми. Това, което описваше ShySun, като мечтана Коледа, при нас се случи, за което много се радвам. Имаше кой да ме отменя в грижите за детето и се чувствам отпочинала.
Ние не сме традиционни и снощи хапнахме пуйка с гарнитура, печен боб, баница. Снощи отпразнувахме Коледа и Бъдни вечер, че днес пътувахме за Варна и познайте колко ми е празнично в момента...

Лека вечер и спокойни бебоци!

# 400
  • Мнения: 263
Момичета, невероятни сте както винаги. Отрезвихте ме пак в моите представи, че другите са перфектни, а аз едвам смогвам.

Ние сме болни и зле го понасяме...но и това ще мине. Най-много ме изнервя неговото неядене и това, че съм незаменима. Татко му не може да го разсея така, че да си почина и аз малко и с каквото и да го заиграе Филип след 1 минута е пак при мен.

Дори и под душа като съм пак ме търси и намира...че и иска и той да влиза и да плицука.

Растат му два кътника и скоро ще си имаме 10 зъба.

Струва ми се слабичък - 10.650 е и е висок и роден 3.890 все пак.

Иначе искам така безметежно да си живея дълго време. Разказах ви, че мисля да напусна работа и да търся друга като си поостана у дома периодът, в който да си намеря нещо подходящо. Не е най-разумното нещо, имайки в предвид, че ние 2014/2015 мислим да пробваме за второ (дай Боже!), но май не ми е възможно да се подлагам на стреса, на който бях.

Нямам търпение за второ, а с Филип едва се справям...хихи. Но нали казват, че с вторите Господ бил по-благосклонен - в смисъл, че били по-кротки.

Другото, за което си мисля е кога да почва детска малкия и как. Мисля към три годинки да го запиша на по половин ден. За момента не виждам смисъл, а само негативи.

Иначе ме тормози и това, че имам да свалям 6 кила още от бременността, а да не говорим, че и иначе не съм фиданка, но ако ще се забременява пак...просто трябва да се взема в ръце. Но и това иска лично време (да се готви и мисли за меню), което нямам.

Последна редакция: чт, 26 дек 2013, 15:58 от dolce_vita

# 401
  • Бургас
  • Мнения: 152
Момичета, как сте! Дядо Коледа какво ви остави Simple Smile Слушкали ли сте  Mr. Green
Аз се разболях Simple Smile По празниците винаги трябва да ми е гадно  Mr. Green Иво снощи цяяяяяяяяяяяяяяяяла вечер рева... И днес не е по- добре положението  Rolling Eyes Все весели работи!  Crazy
Деска, пусни пак питката за невидялите! Да я похваля! Моят мъж я прави 1/2 доза и беше чудесна! Или направо Фустичка да я качи на заглавната  Peace
Фусти, я разкажи и тук за тия фото- книги? Не съм те шпионирала, ама снощи до късно обикалях темите и наминах и в "олежалите мама" Simple Smile
Долче, не го мисли толкова... и не се престаравай  Hug
Ивайло пак реве и се блъска в мен   Rolling Eyes Оставям ви  Hug
Весело изкарване и на днешния ден  Hug
 

# 402
  • София
  • Мнения: 3 789
red_nelitka, мерси  Hug Между другото, и аз предпочитам половин доза - по-малко трудоемко е, а резултатът е същият  Peace

Пускам я с удоволствие  Simple Smile Наклоненият шрифт са мои бележки.

Скрит текст:
Модифицирана питка „Слънце”

Продукти:
1 кг брашно (+ още около 200 гр. отделно)
1 кубче жива мая или 4 ч. л. суха мая
400 мл прясно мляко (или 200 мл вода + 200 мл прясно мляко)
4 яйца (единият жълтък се отделя)
1 с. л. сол
3 с. л. захар (+ още 1 с. л.)
¼ ч. л. сода, разбита в 2 с. л. кисело мляко
½ ч. ч. олио
100 гр. краве масло


В една купичка се натрошава маята, добавя се 1 с. л. захар и 1 с. л. брашно и 2-3 с. л. вода, разбърква се и се оставя на топло, докато маята не се надигне и не се появят мехурчета /аз включвам котлона и оставям купичката до него/.

През това време се пресява 1 кг. брашно, прави се кладенче в средата и се слага всичко останало, освен 1 жълтък (той ще трябва после за намазване на питката) и кравето масло (то също ще трябва накрая). Изчаква се маята да шупне, слага се и тя и се започва месене, докато се получи меко тесто.
/Меко тесто е когато лепне за ръцете съвсеееем малко или не лепне изобщо, за да се докара дотам, ще трябват тези допълнителни 200 грама брашно. Отначало само се бърка с ръка, докато не започне да стяга, като стегне – се прави така: натиска се (с едната или двете ръце) три-четири пъти, след това се взима тестото и се хвърля от височината на гърдите върху масата/ тавичката/ плота. Пак се натиска с ръце три-четири пъти, пак се хвърля. Хвърлянията трябва да станат 50. Ако се хвърли и лепне, на следващото вдигане се слага отдолу малко брашно (от 200-те грама), а също така и върху ръцете. Ще се ориентирате, че е омесено, когато се появят едни мехурчета по него/.

Като престане да лепне много, на дъното на тавичката, в която се меси, се слага от домакинската хартия за печене, намазва се с малко олио, слага се тестото и се пъха във фурната на 40 градуса за 20 минути.
/За да не превтаса, има трик: като се сложи тестото в тавичката, преди да се пъхне във фурната тестото се пробива в средата  с пръст до дъното. От време на време се поглежда докъде е стигнало, но щом тази дупка се затвори – готово е, дори да не са минали тези 20 минути, някой път му трябват и 25, зависи от фурната/.

Докато чакате тестото да се надигне (обикновено става два пъти повече като обем), на котлона се разтопяват 100 гр. краве масло.

Тестото се вади и се меси пак 1-2 минути (тук може да се хвърли още 50 пъти, може и без тях, а може просто да се намачка с ръце във въздуха) и се разделя на три или четири равни части. Взима се едната част, меси се я 3-4 минути (ако още лепне се добавя мъничко брашно), поръсва се повърхността с брашно и се разточва с точилката (да стане с дебелина около 2 см) /това означава четири-пет минавания с точилката в двете посоки/. Щедро се намазва с разтопеното масло /аз загребвам директно с ръка и мажа/, навива се на руло и се нарязва на парченца.

В друга тавичка: намазва се дъното с олио, слага се парче хартия за печене, намазва се с олио и се нареждат нарязаните парченца /ако трябва – леко се сплескват надолу – основата да е по-широка от горния край/. Така се прави и с останалото тесто.
После това произведение се пъха във фурната за още 20 минути на 40 градуса. /Ще се ориентирате, че е готово, когато под горния слой на тестото се образуват нещо като големи мехури, няма с какво да се сбъркат/.

Вади се и се усилва фурната до 220-250 градуса. Докато фурната загрява, се взима отделеният преди това жълтък, слагат се около 3 с. л. олио, разбърква се и с ръка (или четка) щедро се маже надигналата се питка отгоре (ако искате – поръсвате със сусам). Слага се я във фурната да се пече.
/Ако фурната може да грее само отдолу, тогава се слага така за 15-тина минути, след което градусите се намаляват до 150 и се пече само отгоре – още около 20-25 минути/. За да проверите дали е готова, взимате дървена клечка за шишчета, пробождате, вадите и ако няма тесто по нея – питката е готова.

Като прецените, че е готова, се изважда, напръсква се отгоре със студена вода, завива се с памучна кърпа, отгоре – с хавлиена кърпа и се оставя да изстине  Simple Smile 
Не се и съмнявайте, че вчера ме накараха да меся още една - с късметче. Паричката за здраве се падна на Зарчето  Mr. Green, той сам си избра парчето.

# 403
  • Мнения: 1 270
**ама снощи до късно обикалях темите и наминах и в "олежалите мама" Simple Smile

Можеш да пишеш и при лежанките ако ти е скучно  Peace И без това там сме 5 човека на кръст и си знаем и кътниците вече  Mr. Green децата са долу горе връстници  Peace
Ето тук е обяснено как се прави. По принцип има и безплатни готови дизайни Като поразучиш сайта можеш да си запаметиш различни гръбчета, картинки и елементи и сама да си ги нагласяш.
Моята първа книжка беше доста несполучлива слагах по 2-3 снимки и бяха доста мънички, но следващата я направих добре. Периодично пускат различни кодове за намаление и сега пак чакам, за да пусна албум за първата му годинка. Иначе малките книжки ми излязоха 5 лв. с доставката.
Ето на една потребителка примерно албумче пускам и после ще изтрия линка.
http://chiges.snimka.bg/hobby/knigi.303500.8663348

# 404
  • Мнения: 61
Fortuna, благодаря за информацията за антибиотиците и вирусните и бактер.инфекции
dolce_vita, и аз понякога се чудя какво ми е на мен, че имам само едно дете да гледам и едва успявам да науча един абзац на седмица  Embarassed , а ако трябваше да готвя и да чистя - не знам до къде щях да я докарам. Да, наистина му отделяме голямо внимание на мъника, но то няма др. вариант - той се удря и прави белички, дори и когато има някой до него, ей така за секунди, а иначе не знам..... Но все си мисля и аз, че нещата опират до организация и мотивация... Но не мога да му хвана цаката Sad
Лека вечер и спокойни дечица Simple Smile
Внимание, докато пишехте, в темата бяха публикувани 4 нови отговора.

Общи условия

Активация на акаунт