Коледа 2013 - тема 3

  • 59 081
  • 753
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 080
  Да се включа и аз в темичката. Правя опит с щолените, от линка и рецептата на Джемма. Малко е късно да питам, защото втасват вече, но първо бадемите печени ли са и солени ли са? Второ нормално ли е като сложа допълнителните съставки да стане доста течно или е от много накиснатите стафиди? Може ли да добавя малко брашно в този случай?
   И последно след като се опекат в рецептата видях, че са поръсени с нещо, предпологам пудра и увити, преди пудрата мажат ли се с нещо и с какво са увити?
   Допълнително не съобразих явно времето, не бях прочела точно часовете и сега цяла нощ ще си ги чакам да втасват и  да ги пека  Simple Smile

Бадемите не са солени.
Допълнителните съставки се отцеждат преди слагането, за кексове съм чувала дори за овалване в брашно, в Щолен не съм го прилагала.
Ако ти е останало течно и разливно тестото, аз бих сложила брашно, пък било и на оформянето.
Ти прочете ли рецептата до края преди да правиш  Laughing Изстиват -> намазват се с разтопено масло -> обилно се поръсват с пудра -> увиват се в домакинско фолио

Аз пека последна тава рохлички, за меденки на Джема се натоках, но не остана време Simple Smile

# 46
  • София
  • Мнения: 6 268
  Да се включа и аз в темичката. Правя опит с щолените, от линка и рецептата на Джемма. Малко е късно да питам, защото втасват вече, но първо бадемите печени ли са и солени ли са? Второ нормално ли е като сложа допълнителните съставки да стане доста течно или е от много накиснатите стафиди? Може ли да добавя малко брашно в този случай?
   И последно след като се опекат в рецептата видях, че са поръсени с нещо, предпологам пудра и увити, преди пудрата мажат ли се с нещо и с какво са увити?
   Допълнително не съобразих явно времето, не бях прочела точно часовете и сега цяла нощ ще си ги чакам да втасват и  да ги пека  Simple Smile

За течното сигурно е от стафидите, не виждам от какво друго може да е. Сложи лекинко брашно. Все пак трябва да е тесто, а не да е течно.
Като се изпекат и изстинат добре, се мажат с разтопено масло и се ръсят обилно с пудра захар. Моите ги увих в хартия за печене и след това стегнато в свежо фолио.

# 47
  • София
  • Мнения: 12 229
  Мерси много за отговорите. Продължила съм с рецептата от картинките, а там това с маслото го няма. Сега погледнах, че в началото е написано..
  Уж ги изцедих стафидите, но най-вероятно от това ще е било. Добавих докато се месеше с тях малко брашно. Сега седя и умувам колко още да го чакам тестото да втасва  Simple Smile Както се забелязва не съм много про в готвенето и може би трябваше да опитам с нещо по-лесно  Simple Smile
  Бадемите ми бяха печени, солени, затова почти не сложих сол после  Mr. Green

# 48
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ами то в рецептата си пише с какво се мажат, ти не си ли я чела преди да се хванеш да ги правиш? Странно ми е просто. Аз като правя нещо, непрекъснато препрочитам рецептите.
Разбира се, че не са солени бадемите, нали сладкиш правим? И са сурови.
Тестото не става течно,  стафидите си поемат течността и стават сухи. Ако не- изцеждаш и подсушаваш, овалваш в брашно, това е правилото. Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 12 229
Джемма написах защо съм го пропуснала момента с маслото, мисля на всеки може да се случи. А за бадемите както писах, не съм с голям опит в правенето точно на подобни сладкиши и в крайна сметка реших, че не са сурови. Отново е моя грешка, хубавото е че втори път няма да я направя  Simple Smile
За стафидите явно съм сложила повече ром, съответно не бяха успели да го поемат целият, изцедих ги но не съм ги овалвала в брашно, не го знаех това, както написах обаче по-късно докато се месеше с тях добавих брашно след като видях, че е по-течно.
Благодаря на останалите, които се включиха и помогнаха със съвети.

# 50
# 51
  • Мнения: 1 080
Aila Втасването отнема 2-3ч според температурата, но 3 са добре. След оформянето още един. Ако имаш нещо автоматично във фурната сега е момента да го употребиш, иначе те очаква дъъъълга втасваща нощ  Mr. Green
Нека някой пробвал ако има буден да каже, може ли на студено да се остави и да се пече сутринта.

# 52
  • София
  • Мнения: 12 229
  mims11 има втасваща програма и там съм го сложила. Всъщност още преди добавянето на продуктите беше втасало леко, така че мисля че по-скоро 2,5 часа ще са достатъчни. Мисля вече да го вадя и оформям, пък ще видим после колко още ще издържа да го чакам да втасва отново. Ще си пусна филмче. Опитах бадемите, солени са си определено, надявам са все пак да става за ядене  Simple Smile
  Почивните дни ще направя опит с меденки и рохличките. Само трябва да си избера рецепта за меденките. Там поне и децата ще помагат, че им е интересно да изрязват с формичките и да слепват  Simple Smile Надявам се тогава да не е всичко набързо и да не пропусна отново нещо от рецептата, макар че приятелките ми отдавна са свикнали с мен, че едно нещо да не е пределно ясно написано в рецептата, която ми дават и аз ще го объркам...  Simple Smile

# 53
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Гол запис и се връщам да търся рецепти за щолени.

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 484
Момичета, искам да кажа че сте чудесни   bouquet
Вчера замесих 4 дози рохлички и днес след работа се развихрих  Crazy.Малката направи традиционната формичкаподкови,кравайчета,лунички Laughing-цели две тави, но и на това съм доволна-голяма помощ е за мен  Hug А аз импровизирах с тестото за ванилините кравайчета/рохлички/ на Наталина-дано не ми се сърди   bouquet
Скрит текст:




Това в хартиените кошнички какво е?Изглежда много апетитно може ли рецепта?

# 55
  • Мнения: 904
Момичета, дайте снимка на лидълския марципан, моля. Миналата седмица то търсих, но така и не го открих. #Cussing out

# 56
  • Мнения: 15 028
И аз да се запиша, не че сега имам с какво, но поне да следя за идеи!

# 57
  • Мнения: 308
Гол запис и се връщам да търся рецепти за щолени.
 Рецепта за щолен:продукти за 1 брой:
-султанас-125гр
-галета
-стафиди-бели250гр и черни-125гр
-касис и френско грозде-125гр
захаросани портокалови и лимонови кори-50гр
-щипка сол
-настъргана кората на един портокал
-щипка индийско орехче
-7 гр-канела, карамфил и джинджифил
-сурови бадеми-25 гр
-3 броя яйца
-мас-125гр
-125 гр кафява захар
-50гр коняк-хубав!
-25гр бира-хубава-може гинес например
 Смесват се бращното и галетата със стафидите, боровинките,захарта, маста, солта, корите-лимонови и портокалови, всички подправки и бадемите.Към сместта добавяте разбитити яйца, още  захар, коняка и бирата.Измесва се еднородно тесто, слагаме в намазнена с масло форма и покриваме с хартия за печене.!!!!Вари се на водна баня около 5 часа.
Аз досега не съм пекла, това е специалитет на майка по оригинална немска рецепта.  bouquet

# 58
  • Варна
  • Мнения: 239
Момичета, дайте снимка на лидълския марципан, моля. Миналата седмица то търсих, но така и не го открих. #Cussing out
Няма да го намериш, не е от постоянния асортимент. Беше в брошурата преди няколко седмици и се разграби светкавично.
Днес и утре ще имам опитен помощник в кухнята и мисля да се възползвам  Mr. Green . Почвам щолените, благодаря на всички за отговорите на въпросите ми, свързани с тях. Сигурно ще има и още  Simple Smile

# 59
  • До Балкана
  • Мнения: 100
Охо, нова тема, благодаря!
Май ще правя нова доза меденки - голямата кутия беше пълна, вчера се прибирам от работа и поглеждам - мержелеят се там 10-тина сладки! Crossing Arms Вече ще правя на Джули, тях никой не ги докосваше, на Джемма се разграбват светкавично. Grinning Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт