ДЕКЕМВРИйка багаж за болницата стяга, коледен подарък се задава!

  • 29 650
  • 761
  •   2
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 89
Силвана, TDI, явно просто на мен кърмата ми не стига на бебенцето. Сега сука-сука над час, от двете гърди, поспа 5 минути и пак искаше гърда. Направих й АМ и й дадох, изяде още 50 мл. Ще се наложи да дохранвам. А и гърдите ми са някак изцедени и изморени, меки. Искам да имам кърма, но явно не става баш както искам. Иначе по показатели лигавиците ни са ОК, имаме мокри памперси и напишкани, но явно нещо не е както трябва.

# 736
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Вилхелм Тел, дори и да трябва да дохранваш ако имаш желание, няма нужда да се отказваш от кърменето. Аз така съм дохранвала с баткото за няколко седмици, след което той започна да оказва допълнителното АМ и пак минахме само на кърма  Peace

Ние с бате Борко бяхме в морската, много хубаво временце беше, сега мисля да полегна малко да поспя, а за трапезата довечера са се погрижили от едно заведение, сега чакаме доставката  Mr. Green Само като си спомня преди години какво готвене правех  ooooh!

Весело посрещане на празника, момичета  Hug  Нека това бъде първата от многото топли, семейни и уютни вечери сред хората, които най-много обичате и ви обичат  Hug

# 737
  • Мнения: 15
Весели празници на всички мамчета с бебчета и мамчета с коремчета!

 santa2  Nature Snowman

# 738
  • Мнения: 478
Момичета желая Ви весели празници и много щастие.  Hug
Ние още си чакаме бебка да се накани да излиза. Днес ме бяха почнали едни контракции чак влязох да се изкъпя и реших като изляза ако продължава така да ходим към болницата ама се размина, разредиха и отслабнаха и сега от дъжд на вятър има някоя контракция за разнообразие Simple Smile

# 739
  • Мнения: 199
Весели празници на всички!

Рошличка, да не ни изненадаш на тези хубави семейни празници?  Hug newsm32

# 740
  • Мнения: 478
Клеопатра и аз на това се надявам ама едвали то ако щеше да се ражда днес щеше да е сутринта като имах бая контракции. Иначе ако ще се ражда да е след вечеря че сега тъкмо се пече питката и много добре мирише Simple Smile После с удоволствие тръгвам към родилното тъкмо едно коледно бебче Simple Smile

Вие пак може да стиснете по едно палче да взема да родя тая нощ Simple Smile Heart Eyes

# 741
  • Мнения: 227
весели празницииии......аз също вечетрябва да се цедя обаче толкова ми е умразно...но трябва че скоро ще си докарам беля....хубава вечер и само щастие  Hug Hug Hug Hug Hug

# 742
  • Мнения: 6
Момичета желая Ви весели празници и много щастие.  Hug
Ние още си чакаме бебка да се накани да излиза. Днес ме бяха почнали едни контракции чак влязох да се изкъпя и реших като изляза ако продължава така да ходим към болницата ама се размина, разредиха и отслабнаха и сега от дъжд на вятър има някоя контракция за разнообразие Simple Smile

Сякаш чета за себе си днес Laughing само, че аз след банята отидох в АГО-то за успокоение, за 1-ви път ми е и не съм сигурна дали не е фалшива тревога или така се започва. При прегледа за разкритие ми казаха, че си стои 2 см но по ръкавицата на докторката остана кръв, част от тапата. Отпратиха ме у нас да не ме заковават излишно в болницата. Казаха ми да следя контракциите, ако се засилят тогава да ходя. Сега поне знам, че чакането се ускорява.

# 743
  • Мнения: 9
Ех, момичета вие с наближаващ термин поне си имате някакви сигнали за предстоящото събитие, а аз нямам никакви контракции не знам какво става с това бебе Simple Smile Май ще изчака да минат празниците и може би дори и нова година ще посрещне в корема ми Simple Smile

# 744
  • Мнения: 3 595
Силвана, мерси за изчерпателния отговор Heart Eyes! Нашият режим не е твърд. Имаме си поне 2-4 наакани памперса на ден, също пишкаме. Горе долу през деня се будим на 2-3-4 часа да ядем от гърда.  За това, което си ми написала за помощтта вкъщи. ММ много ми помага и се старае, но той и много работи, макар от вкъщи, а и далече не е като жена да свърши нещата. Това да си спим с бебата би било възможно само при наличие на някой, който буквално да се грижи за мен и къщата изцяло, че аз да кърмя цяла нощ. А и зърната ми не издържат, а кърмата вечер сякаш ми е по-малко или беба много повече гладна. Не знам, много се старая да избягвам Фризото, но когато няма как - давам й. Все е през нощтта. Вчера дадохме защото беше 1 часа, тя зверски се дереше, беше смукала и от двете гърди (на втората сложих протектор за зърна и тя реално май с него не може да направи истински добър вакум) и аз се предадох. После ми спа до 5.30, когато пак сукахме, от там в 10, 12, 16.30, 18, 22.30 ч. Суче полуактивно, с почивки. Отнема минимум 20-30 мин до час. Т.е. правя усилия да сме предимно на кърма. Все пак трябва да намеря добър баланс така че да ни е добре на всички. Мислиш ли, че с дохранване веднъж нощем е много вредно за нея? Тя още кара жълтеница според мен, спинка предимно когато не яде. Доста е жълтичко-розовка. До кога тази жълтеница е добре да отзвучи, да;и знаеш? Нашата педиатърка замина за провинцията и няма обхват, ще си е тук чак на 29ти. Но според мен наддава, макар и бавно. Изписаха ни уж 3200 на 19ти, днес, 23ти се мерих  (нямам бебешка везна) с нея и без нея и сметнах, че сме към 3400. Има ли таблици за наддаване? 100%. Времето за нищо сякаш не ми стига, но това е предполагам докато влезна в ритъм и посвикна.
Момичета, силни прегръдки и целувки от нас! Рошличка, мерси за съвета  Hug Да кажа, че запушения канал май се пооправи от редовното сукане със смяна на позите, но сякаш още малко ме сърби. Това е на дясната гърда отгоре, на около 4 см от ареолата,червено, подуто, топло и леко твърдо петно с размер 4-5 см в диаметър. За зърната - силна болка при засукване и по време на сучене в дясното зърно вмомента. Образуват се ранички и корички, въпреди компресите с лекарството.

Силвана! Тази нощ не дадох АМ и Анна цяла нощ сука през много малки интервали, реално цяла нощ беше закачена за мен и сега щом я отделя и не спи, а се върти и иска на гърда. Явно млякото ми не стига?! ooooh! Това е изморително не само за мен и за нея ми се струва, поне за мен със сигурност. И за зърната ми  Tired Иначе сутринта сменихме напълнен памперс. Доста съм объркана накъде и как. Дали всяка нощ ще се суче до полудяване или тя ще започне по-бързо да се насуква? Поне зачервяването на гърдата може да се каже, че мина.

Привет Вилхелм Тел,
Силвана няма възможност да отговори в момента, затова ти пиша аз.
Трудно е с работещ у дома мъж, но е прекрасно, че има как да помага. Виждам, че и другите момичета са ти писали много ценни идеи! От написаното от теб оставам с впечатление, че денем бебето прави големи паузи. Много често, ако бебето суче с големи паузи денем, после суче прекалено често нощем. Опита ли да предлагаш денем по-често в рамките на няколко дни, за да видиш дали нощем ще се разредят малко храненията? Обикновено майките кърмят вечерта преди да си легнат и е добре да има поне 2 кърмения в периода между 2 през нощта и 8 сутринта, за да се стимулира производството на мляко.

Ако си с усещането за намаляваща лактация, за да може тя да се увеличи, следва гърдите да бъдат оптимално стимулирани. За да се види обаче дали на бебето реално му стига кърмата, Силвана ти е посочила кои са показателите - поне 5-6 добре напишкани пелени за 24 часа с безцветна или бледожълта урина, поне 2-3 изхождания за денонощие, но не по-малко от 1 поне с големината на монета от 1 лев, влажност в устата, добър тургор на кожата, бебето да е жизнено и енергично като е будно, да наддава добре и педиатъра да го намира за здраво. Ако бебето не приема нищо друго освен кърма, не му се дават води, глюкози и чайове и тези показатели са наред, най-вероятно кърмата е започнала да се регулира. След първоначалното препълване и бомбастичност на бюста, много жени погрешно интерпретират омекването на гърдите, за липса на мляко. Нормално гърдите трябва да са меки и спокойни - някои жени ги наричат празни - празните гърди, произвеждат най-много мляко и обратно пълните подават сигнал към мозъка да намалява лактацията.

Изхожданията очевидно имате достатъчно, колко са напишканите пелени и какъв е цвета им? Даваш ли нещо друго освен кърма (примерно вода, чай, глюкоза или друго)? Колко често досега си давала АМ, освен 1-2 пъти, които си споменала? Има ли влажност в устичката на бебето - балончета, лигички, слюнка или просто вътре лигавицата на устичката да е влажна? Тургора на кожата провери ли дали веднага се възстановява цвета?

За спането с бебето се има предвид нощем, за да не накъсваш съня си и да се разбуждаш напълно, бебето да спи при теб или близо до теб, ако това ти допада като вариант. За кърмените бебета се смята, че при условията посочени в статията, която Силвана ти е дала е безопасно да спят с майките си. Кърмещите жени, които спят с бебетата си или близо до тях имат най-дълъг сън. Когато заспим дълбоко, след време минаваме в лека фаза на сън и така фазите се редуват. При събуждане на бебето или изплакване, че е време да яде, кърмещите майки спящи със или близо до бебетата си, само придърпват бебето и подават гърда като от дълбока фаза на сън, минават в лека и след това бързо отново минават в дълбока фаза на сън. При майките, чиито деца спят отделно има дълбока фаза на сън, лека фаза на сън, пълно разбуждане, лека фаза на сън, за да се стигне отново до дълбоката, което намалява времето, в което да си починат. НИЩО не е по-важно в момента от теб и бебето. Всяка домакинска работа може да чака, но бебето в момента се нуждае от теб. Това е момента, в който много семейства реорганизират временно приоритетите си. Дали и как ще го направите е много личен избор.

Ако има проблем със зърната ти, той не е във времето, което кърмиш. Има причина за това и следва да провериш каква е. Дали бебето засуква добре гърдата или суче само зърното ти? Дали е добре обърнато с корем плътно опрян в твоя корем? Дали устничките са добре обърнати навън? Успява ли да изплези езичето си пред долния венец? Имала ли си в края на бременността или след раждането гъбички и т.н. Ако искаш опиши как суче бебето и кажи, ако се нуждаеш от повече информация относно горните теми. Къде са травмирани зърната, централно върху зърното отгоре или отстрани на границата на ареолата и зърното? Или може би друго?

Следобед и/или вечер е напълно нормално кърмата да е по-малко и бебето да суче на кратки интервали от време или да слее няколко хранения, а после да направи по-дълга пауза за сън. Това е свързано с хормоните, за които писахме. Пика на пролактина, който произвежда млякото е нощем, най-обилно е млякото сутрин, към обяд най-често намалява и в следобедните и вечерни часове е най-малко, а после пак кривата тръгва нагоре.

Бебетата не винаги плачат от глад, ако показателите са наред и бебето плаче, може да има колики, може да е неспокойно или просто да има нужда от гушкане, близост и топлина. Как смяташ, при Анна дали в момента има колики? Протекторите за зърна са крайна мярка за ползване, тъй като могат да са причина за объркване на бебето на зърното. Действително с тях, детето не може да изсуче това, което би изсукало директно от гърдата.

От написания ритъм на хранене се вижда, че бебето има твърде много големи паузи. Ако е сукало към 5:30, следващото хранене би следвало да е към 7:30, най-късно 8. Можете да вмъкнете поне няколко хранения денем, за да е по-спокойно бебето нощем, да спиш и ти самата повече и да се стимулира производството на кърма с по-честите хранения. Малките бебета под месец и половина сучат обикновено поне 30-40 минути до към час-час и нещо. Дали опита с компресията на гърдата, за която писах? С нея се подава поток мляко към устичката на бебето. Ако не си чела, погледни моля те тук.

АМ са измислени за ситуации, в които няма как и бебетата все пак нещо трябва да ядат. Когато млякото е достатъчно (показателите са наред), тогава по-скоро се търси да се направят леки корекции в начина на хранене, преди да се прибързва да се дава АМ. В зависимост как, кога и по какъв начин се дава АМ, млякото има опасност да намалее или пък да е временна мярка като допълване на кърменето, но предлагано по начин, който да не застраши количествата на кърмата. Последователността ти самата си я предусетила снощи. Предлагаш едната гърда, правиш компресия на същата гърда, за да подпомогнеш изсукването на още мляко директно от гърдата (не компреси, а компресия). Следва втората гърда, компресия и на нея. Ако бебето иска да суче още и имаш изцедено мляко, може да го предложиш, но бавно и ако и то не е достатъчно тогава АМ, отново предложено бавно и по възможност да НЕ е от шише. Като нахраниш бебето, хубаво доизцеждане на двете гърди, за да покажеш на тялото, че искаш да произвежда още. Това изцедено мляко се предлага следващия път, когато има нужда от дохранване. Ако много активно стимулираш гърдите в рамките на 3-5 дни, следва лактацията да се увеличи и да има за бебето толкова, отколкото се нуждае. Ако драстично е намаляло млякото, може да е нужно повече време, но не мисля, че това се отнася за вас.

Да, бебето може да е сънливо заради жълтеницата. Физиологичната отшумява по-скоро, а ако е кърмаческа продължава различно дълго, при някои бебета до месец се изчистват, други може да имат и 3-4 месеца. Докато бебето е сънливо и с жълтеница, и е по-малко от 6 седмици ТРЯБВА да се буди за хранене на максимум 2-2,5 часа, за да яде и да наддава. Когато стане на около 6 навършени седмици или само почне да се буди на по-кратки интервали, се оставя само да определя ритъма си на хранене.

Когато бебето се тегли, следва да се тегли на един и същи кантар, тъй като различните кантари дават 500-600 грама разлики, което е много за малко бебе. Обикновен кантар дава големи отклонения, той не е така прецизен и едва ли е ориентир. Като си дойде педиатърката ще го претегли, а ако имаш съмнения дали наддава, би могла да поискаш теглене в болницата, в която се е родило детето. Имате право на безплатен преглед и за теб и за детето. Хубаво е да бъде на кантара от изписването и да бъде изтеглено голичко, при същите условия, при които е било тогава - по същото време на денонощието по възможност, или преди или след хранене, както е било.

Да, нормално е още да не сте влезли в ритъм. Повечето жени се нуждаят от поне 4-6 седмици, докато се окопитят. Не случайно всички са ти писали, да се концентрираш над вас с бебето. Просто си дай малко време. Един месец ще излети бързо, но е важен за вас.

Радвам се да прочета, че запушването има подобрение и че зачервяването е отминало. Това също може да е причина за усещане за по-малко мляко, което да се нормализира, след окончателното отпушване на гърдата.

Малките бебета имат нужда и от топлина и от усещане за мама, която е цялата им вселена все още. Няма винаги да суче по цяла нощ, това е период, който отминава.

Много неща са при вас и ако прецениш звънни ми да се чуем и да видя дали няма да е по-ефективна комуникацията ни по този начин.


Тъй като са празници и не винаги ще можем да ви пишем достатъчно бързо, ако някоя от вас има спешен въпрос, можете да звъннете на националния телефон на ЛЛЛ - 0888 555 385 или на моя - 0878 601 604 - Иви. Ако не ви отговаряме веднага, ще ви клипнем при първа възможност.
  bouquet

# 745
  • Мнения: 6
Контракциите ми се засилиха, сега ги меря....май след малко пак ще ходя до АГО-то. Стискайте палци Praynig

# 746
  • Мнения: 3 595
И едно въпросче към ЛЛЛ:
Интересува ме мнението Ви относно това кремче за зърна  
http://apteka.framar.bg/30007206/%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%B8% … -10-%D0%B3%D1%80-
понеже зърната ми са доста чувствителни и съм убедена,че при едно последвало кърмене ще бъдат и раздразнени,та въпроса ми е удачно ли е да започна да прилагам този крем още веднага след раждането /като подготовка на зърната за кърмене/ или първо да изчакам да видим как ще потръгне процеса на кърмене? Прочетох, че Лансинох представлява най - високо пречистеният ланолин в света, но не знам, може да има и други добри кремове за чувствителни зърна /моля препоръчайте ми ако има такива/.

Привет Kiki,
По принцип зърната на повечето жени стават значително по-чувствителни от обичайно през бременността, при други промяна може да няма. След раждането обикновено тази чувствителност спада. Ако прецениш да ползваш ланолинов крем, може да се ползва на коя да е фирма, която предлага чист ланолин БЕЗ отмиване. Посоченият от теб е без отмиване. Когато жената забременее, цялото и тяло се подготвя за износването на бебето и изхранването му след раждането. По гърдите се появяват едни малки по-тъмни петънца (някои ги наричат бабунки, пъпчици, трънчета и т.н.). Те се наричат жлези на Монтгомъри и тяхната роля е да осигуряват овлажняването и омазняването на нежната кожа по ареолите и зърната. Тази защита на тялото ни е секрет, който има миризмата на амниотичната течност, в която е живяло бебето през цялата бременност. Тази миризма е допълнителен ориентир за бебето къде е гърдата, за да я засуче. Ако гърдите се мият твърде често, се отмива и защитния слой, който жлезите на Монтгомъри осигуряват. Миенето води и до пресушаване и разраняване на зърната. При някои жени с изключително суха кожа, може и да има нужда все пак от предварително мазане, но в масовия случай е по-скоро реклама целяща повече продажби.

Най-честите причини да се разранят зърната са не добро позициониране на бебето на гърдата, къса юздичка или гъбични инфекции. При новородените бебета най-често е първото. Докато очакваш прекрасния си коледен подарък, би могла да прегледаш клипчета за позициониране на гърдата, с което като му дойде времето да поставяш по-добре бебчето и да си една идея по-спокойна. Без значение каква е позата е добре, бебето да е хубаво завъртяно с коремче към твоето коремче и да е плътно опряно в теб, за да може да е максимално близо и да поеме, колкото се може по-надълбоко гърдата в устичката си. Бебето се поставя на височината на гърдата, а ако нослето ти изглежда твърде прилепнало към гърдата, леко придвижи бебето в посока на краченцата му, за да се отворят дупчици за нослето да диша и бебето да е по-добре поставено.

Ако имаш нужда от допълнителни насоки съм насреща.
  bouquet

# 747
  • Мнения: 3 595
За Ivy ЛЛЛ

Благодаря за отговора! Мисля, че нещата се нормализираха, а и след първият преглед при педиатъра самата аз се успокоих. За 19 дни сме качили 400 гр. и сме пораснали с 1 см. Значи кърмата му стига и расте. Единственото, което остана като притеснение у мен е липсата на редовно акане. Един път на 2-3 дни, но доста голямо количество. Доста е неспокоен преди пръцкане. По отношение на намокрените памперси - мисля, че са достатъчно, тъй като на всеки 2-4 часа сменяме пълен такъв. Приемаме капки против колики, както и витамин Д. Боян отказва друга течност освен кърмата, но доколкото разбрах, това не е повод за притеснение. Simple Smile. Още веднъж благодаря за насоките и съветите, най-вероятно ще имам и още въпроси, но всичко по реда си. Весели празници и благодатна нова година!

Много се радвам, че нещата са се нормализирали. След като пишка добре и наддава добре, ако педиатъра го намира за здравичък, има добър тургор на кожата, влажност в устичката, жизнен и енергичен е когато е буден, понякога приема на капки против колики, може да е причината за по-малкото изхождания при бебето. Браво на двама ви с Боян!   bouquet

# 748
  • Мнения: 3 595

Ние до снощи бяхме със следния режим: в 9 вечерта се къпем, после хапва и ляга малката, като се буди към 12:30-1 и после към 5:30-6 и след това се буди на 2 часа и половина - 3.
Снощи, обаче батко й реши да си покаже рогата и като взе да реве, буквално като магаре, че не иска да си ляга и я събуди и после милата до 12 хълца, пъшка...не можа да заспи  ooooh!  през това време я слагах пак на гърда и в 12 яде и заспа, но явно защото преди това я слагах няколко пъти и не се храни добре, събуди се после и в 3ч. и в 6ч.  Rolling Eyes

Към ЛЛЛ
Друго, което се чудя е - през деня се изцедих и оставих на майка ми да я нахрани към 15ч., изцедих около 80мл., но после не усетих да "идва" кърма, дали е възможно изобщо да не съм успяла да я нахраня като хората в 00ч. и затова после да е имала още едно допълнително хранене в 3 и регулярното в 6  Thinking  Да допълня, че в 1 се събудих цялата мокра, подплънките за гърди не бяха удържали на наплива. Явно тогава ми "идва" кърмата, но как да направя така, че да се пълнят така и през деня?  newsm78 За пролактина съм наясно, че тогава му е пика, няма ли вариант за още един пик  Laughing 

Привет TDI,
Не всички жени разбират кога слиза или "идва" млякото. А тези които обичайно го усещат, има моменти, в които не го чувстват. С израстването на бебето това усещане спира, като при различните жени се случва по различно време. Не е необходимо да го усещаш и това, че този конкретен път не си го изпитала не означава нищо реално.

Нетипично, допълнително кърмене през нощта може да има по най-различни причини. Ако всичко с кърменето ви е наред и бебето си суче умело, то вероятно е било нещо моментно и такива са били потребностите и тогава. Може да е била по-разстроена и да е сукала по-неспокойно, може да са били колики, може просто да е имала/ да сте имали по-предизвикателна вечер. Ако пак се случи и ако имаш колебания дали е сукала добре на последното хранене, просто можеш да и предложиш да изсуче идващото за нея мляко. Ако усетиш препълване в гърдите, може без да будиш бебето, да го вземеш и да го сложиш на гърдата (да го приближиш към себе си, ако спите заедно и то би следвало да си засуче спящо). То хем би я облекчило, за да не се препълваш излишно, хем ще се избегне дискомфорта с мокренето, хем ще си стимулира лактацията.

Няма вариант за друг пик  Mr. Green Вероятно скоро, гърдите следва да започнат да се регулират според потребностите на бебето и следва малко по малко това препълване и мокрене да отзвучат. Ако всички показатели на бебето са си наред, то с израстването си само ще ти показва кога и в кои моменти от какво има нужда. Когато има скок в растежа, е възможно да суче по-учестено за няколко дни и после да се върне към обичайния си ритъм на хранене. Ти знаеш много, помагаш по много адекватен начин и на другите момичета в темата, вярвам че скоро нещата ще си влязат в ритъм.
   bouquet

# 749
  • Мнения: 9
Весела Коледа мамчета! Всяко коледно пожелание може да се сбъдне ако вярвате истински в него.
Повярвайте и то ще се сбъдне: най-хубавите моменти от тук нататък предстоят!

Общи условия

Активация на акаунт